sadiq_segaraga Publish time 12-11-2012 10:15 AM

Distribution and edge

Aku kena buat diagram network untuk company aku.
Aku sorang aja jaga segala benda kat branch aku ni. Segala menda dari set up komputer, server, network, switches, web development, cctv apa kejadah semua aku buat sendiri. Semua aku belajar sendiri takde formal training.

Sekarang ni aku diminta sediakan network diagram. Semua aku dah buat tapi satu jer aku tak faham.. sebab aku set semua asal semua jalan sudahler..

Dalam diagram yang diminta tu, aku kena nyatakan samada switches tu set as distribution atau edge.

Secara bahasa melayu mudah, apa beza distribution dan edge?

TQ

otai_g Publish time 12-11-2012 05:14 PM

distribution agaknya kalo dr satu2 switch tu connect ke switch yg lain.... zaman aku muda2 dulu ada certain switch yg ada port utk uplink and downlink which means port uplink tu yg akan supply internet. kalo port uplink tu tidak dicucuk dgn newtork yg ada internet maka port2 yg lain jawabnya sekadar jdLAN jerk la. n then kalo dr switch tu nak pass internet ke network lain cucuk kat port downlink tu. mcm tu la lebey kurang...

kalo dr switch tu semua cucuk direct ke pc maka switch tu dikira sbg edge la... harap membantu..

limaunipis03 Publish time 12-11-2012 09:54 PM

maksudnyer.. kalo distribution tu, switch tu jadi macam bridge, dan kalo edge tu, switch tu jadi mcm hub? gitu ke?

kubelwagon Publish time 14-11-2012 09:08 PM

Bro Sadiq,

Dalam topolgy network LAN, design selalunya seperti dibawah:

PC >> Edge Switch ( selalunye 24 port switch) >> Distribution Switch ( 2 ,3 edge switch connects to a distribution).

Kebanyakan PC akan di connect ke edge switch.Dan kebanyakan standard design, vlan assigment and intervlan routig terjadi kat Distribution.

Seperti Gambar di atas:

- Passport 1424T ialah edge switch
- Passport 8600 ialah distribution switch ( ada kala di panggl core switch)

Harap penjelasan diatas dapat memberi gambaran.

limaunipis03 Publish time 15-11-2012 11:30 PM

oo mcm tu... :)

sadiq_segaraga Publish time 15-11-2012 11:55 PM

OK dah faham.
Terima kasih daun kelapa sawit
Pages: [1]
View full version: Distribution and edge