vanilacup Publish time 2-8-2012 07:35 AM

Penggunaan gear dgn betul utk kereta automatik

Semua org biasa gunakan kereta setiap hari di atas highway,jln kampung,jln bandar, dlm tmn perumahan dan paling sedikit kawasan yg berbukit,bercerun dan curam.Soalannya berapa ramai yg guna D1,D2 dan D3 yg terdapat kat gear box masing2.Adakah bila lalui kawasan yg mendaki atau menuruni bukit shj kita kena tukar gear yg bersesuaian? Apakah kesan pd kereta pd jangka panjang jika tetap juga hanya gunakan gear D bila drive kereta dlm apa jua bentuk jalan sekalipun.Boleh mereka yg pakar terangkan keperluan pengunaan Gear yg berlainan utk pemanduan yg berbeza.Terima kasih atas penjelasan.

zzcbr Publish time 2-8-2012 10:25 AM

tak reti nak menjawab...sebab keta2 teman hanya ada D aje{:3_93:}

beatgirlX Publish time 2-8-2012 10:45 AM

actually topic TT bukak ni kalau ada respond sangat la bermanfaat..sebab aku antara yg confius dan tak brapa faham dengan D1,D2...
hope ada yg bg info..

zulka Publish time 2-8-2012 11:50 AM

kalau tak silap aku topik ni dah ada...cuma tak hengat kat mana....
senang je... untuk pemanduan biasa guna D1 (kalau ada D1), kalau ada D sahaja...guna lah D...
kalau jumpa bukit sket, dan rasa2 mcm kete tak larat nak panjat...tolak ke D2......
pendek kata mcm ni la....
utk Normal driving or speeding guna D1 (D)... kalau ada bukit nak panjat guna lah yg bawah2 tu...D2,D3 (2,L)...
jgn pula guna D3 (2,L) utk speeding..pecah gerabok nti....

zulka Publish time 2-8-2012 11:52 AM

ada pomen ckp....kalau nak jaga gbok, seelok eloknya pagi2 mulakan dari gear paling rendah....bila kete dh start gerak...naikkan by step...sampai lah ke D1 or D..

Bell Publish time 2-8-2012 02:14 PM

Nakjaga gearbox - bila berenti lama kat trafic light - letak kat N. Jgn duk tekan brake memanjang. Gerabox cepat haus, engine mounting cepat kaput.

zulka Publish time 2-8-2012 03:15 PM

tambah sket psl tips penjagaan gbok ni...
- sebelum start kete, letak kat N
- jgn letak kat P semasa enjin tgh hidup...biarkan kat N dulu...tarik hand brake, matikan enjin...baru letak kat P...

aLieNzDaToR Publish time 2-8-2012 03:20 PM

Kalau dah gear tolak ke N, dah tak payah tekan break ke? takut kete tu jalan gak kalau jalan tak rata. camne?

zulka Publish time 2-8-2012 03:44 PM

aLieNzDaToR posted on 2-8-2012 03:20 PM static/image/common/back.gif
Kalau dah gear tolak ke N, dah tak payah tekan break ke? takut kete tu jalan gak kalau jalan tak rat ...

tolak ke N, pastu tarik hand brake la sayam... :loveliness:

aLieNzDaToR Publish time 2-8-2012 03:55 PM

zulka posted on 2-8-2012 03:44 PM static/image/common/back.gif
tolak ke N, pastu tarik hand brake la sayam...

owh.. camtu :sweat3:

apa beza gear P dgn gear N? letak mana2 gear pon bleh ke time tunggu lampu isyarat?

zulka Publish time 2-8-2012 04:20 PM

aLieNzDaToR posted on 2-8-2012 03:55 PM static/image/common/back.gif
owh.. camtu

apa beza gear P dgn gear N? letak mana2 gear pon bleh ke time tunggu lampu ...

N maksudnya free gear...
P utk Parking...so tak sepatutnya tolak P masa brenti kat trafik light..
kalau perasan...semasa enjin tgh hidup..kita tolak gear ke P...akan terasa somthing pada gearbok (mcm sangkut2 gitu..)
so ianya akan memudaratkan gearbok anda...

aLieNzDaToR Publish time 2-8-2012 04:22 PM

zulka posted on 2-8-2012 04:20 PM static/image/common/back.gif
N maksudnya free gear...
P utk Parking...so tak sepatutnya tolak P masa brenti kat trafik light.. ...

mekasih di atas pencerahan.. sebelum ni dok tanya orang, dorang ckp, tolak kat mana2 gear pon bleh :sweat3:

zulka Publish time 2-8-2012 04:23 PM

dari D nak ke P jauh tu...tolak ke N je lah kan senang...
gearbok pun tahan lama....
aku pelik kenapa org suka tolak ke P semasa nunggu trafik light hijau....
P kan utk Parking je....

zulka Publish time 2-8-2012 04:26 PM

lagi satu...kalau naik bukit, pastu jalan jem.....haaaa camano nak buek??? hehehe ;P
tipsnya.....letak kat D2 atau 2.... pastu control pergerakan kete dgn brek......kete takkan undur punya jgn takut....

aLieNzDaToR Publish time 2-8-2012 04:42 PM

zulka posted on 2-8-2012 04:26 PM static/image/common/back.gif
lagi satu...kalau naik bukit, pastu jalan jem.....haaaa camano nak buek??? hehehe
tipsnya.....le ...

owh.. camtu ropanya. kalau time ni, kalau gear D, risau kadang2 tertekan minyak lebih. tak tekan, kadang2, tak jalan langsung. terlebih tekan, mau sondol keta depan. :lol:

ajis_kg Publish time 2-8-2012 09:15 PM

aku guna seme D.. dari berak, makan, nak tido, naik bukit, beli MCD, isap rokok, ngorat amoi seksi melintas.. bile parking jer tolak ke P.. pemalas betul aku..

lagi satu nak tanye.. alang2 aku masuk thread nih.. boleh tak kete satria auto aku 1.5CC kasi masuk gear box 1.6CC tanpa tukar engine? sebab skrg mase jalan cam x berape soft gear tuh masuk.. x macam kete honda stream kawan aku mase drive..:lol:

rajawali1712 Publish time 2-8-2012 09:41 PM

org kata time hujan lebat pun ada cara guna kereta auto ni..ada yg ada info?

vanilacup Publish time 3-8-2012 07:33 AM

zulka posted on 2-8-2012 11:52 AM static/image/common/back.gif
ada pomen ckp....kalau nak jaga gbok, seelok eloknya pagi2 mulakan dari gear paling rendah....bila k ...

maksud gear paling rendah adakah D dulu atau D1 kemudian baru D? Keliru rasanya selama ni on enjin terus dari p ke D tak pernah pun pergi ke D1 apatah lagi D2 he he he.

MSAR Publish time 3-8-2012 08:07 AM

Lom pernah drive keta oto sendirik...but this info bguna sangat2!...TQ:loveliness:

Munnalicious Publish time 3-8-2012 08:29 AM

Wah, info yg menarik...~
Pages: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10
View full version: Penggunaan gear dgn betul utk kereta automatik