88karangan Publish time 12-1-2012 10:38 AM

Karangan SPM: Budaya Membaca Yang Rendah

Post Last Edit by 88karangan at 12-1-2012 10:40

Membaca dikatakan penting dalam hidup manusia tetapi masih ramai yang tidak suka membaca. Jelaskan sebab-sebab minat membaca di negara ini kurang.
Usaha memupuk
[*]Menubuhkan lebih banyak perpustakaan terutama yang bergerak[*]Mengadakan pertandingan yang memerlukan banyak pembacaan di peringkat sekolah[*]Mengurangkan harga buku terutama buku ilmiah[*]Memberi galakan kepada syarikat/penerbit buku agar mereka dapat menerbitkan lebih banyak buku
Faedah membaca
[*]Kita dapat mengetahui banyak perkara baru[*]Menajamkan lagi kemahiran berfikir secara kritis dan menghafal seseorang[*]Memudahkan pelajar untuk menghadapi peperiksaan

88karangan.com

88karangan Publish time 12-1-2012 10:41 AM

Hai, semua dijemput memberi komen atau bincang tentang isi-isi untuk karangan ini.

Munnalicious Publish time 12-1-2012 10:48 AM

Untuk menajamkan karangan kita kita haruslah banyakkan membaca, contoh sekiranya anda seorang yg gemar membaca novel, pelajari cara2 penulisan melalui novel. Aku dulu masa skolah karangan selalu dapat A,sebab aku selalu baca novel n sangat suka baca novel sejak kecil jadi sedikit sebanyak dapat memantapkan penulisan aku dalam karangan.
Sama juga dengan matapelajaran sejarah, aku xsuka sejarah masa sekolah dan aku selalu ponteng kelas sejarah sampai 1 hari aku jumpa dengan senior ni n dia tanya aku, kamu suka baca novel kan? Aku cakap suka sangat jadi cuba baca buku sejarah macam kamu baca novel, anggap cerita disebalik kisah2 sejarah tu mcm cerita di dalam novel sejarah tu ada plot2 tersendiri n alhamdulillah lepas aku buat mcm tu sejarah aku dah x gagal lagi n aku dapat B, horrayyy...hehehe~

mbhcsf Publish time 13-1-2012 06:49 AM

kenapa minat membaca kurang ?

faktir intrinsic faktor ekstrinsik

tak leh buat rangka karanagn ikut kematangan ke?
ayat ayt di atas terlalu cliche for 17 year oldlah kita tak nak average student kita nak yg tahu berfikir seeing things 360 degrees

okay what are the factors?

jenis buku
jenis minat
jenis kesedaran berkenaan sains teknologi

dan kemudian
tengok accessibility to
get all these high quality materials

u go to MPH u see all the books yg high quality maagzines of high quality
berapa harga
???
golongan mana yg afford this book

faktor intrinsic
kenapa kurang daya motivasi membaca
kurang kesedaran sebab/
didikan
tak tahu the joy of reading books -
kurang sedar apa kelebihan membaca
kurang kuasai pembacaan dalambhs selain bhs ibunda
faktor minat = adakah selaras dengan peringkat umur ? appears to be so

pendedahan pada bhn makalah yg bermutu kurang

inculcates minat membaca ni sebenarnya boleh dirangsang oleh guru - medium utama pemberi maklumat kepada murid , of course ilmu tu dari ALLAH
cikgu tak timbulkan kenapa anda perlu membaca

then diri DIRI SENDIRI tak sedarsecara intrinsic sapa dia - kalau org islam dia ikrar 5 kali sehari dan dia tahu ayat pertama : bacalah...
ni jenis bukan tahu fungsi hidup apa ni ...sebab tu tak sedar yg membaca tu penting ...

penguasaan bhs ? berapa banyak benda yg kita minat diterjemahkan?
berapa banyak parentsallocate perbelanjaan membeli makalah yg best ?
stimulate inquisitive attitude ?

syanamir Publish time 13-1-2012 09:21 AM

pada saya, terlalu byk hiburan lain sehingga keseronokkan membaca tenggelam dek keseronokan melakukan aktiviti lain...

kalau dulu, kita akan membaca untuk menghabiskan masa lapang then lama2 jadi seronok..
sekarang, masa lapang pun dah tak de sebab sibuk duk buat aktiviti lain..

hanazz_88 Publish time 13-1-2012 09:32 AM

budak2 sekarang x minat bace buku da.. suke tgk tutorial kat youtube je

evlinne Publish time 13-1-2012 04:45 PM

Reply 6# hanazz_88

Tengok tutorial make up la, shawl la, Najwa Latip la. Eeei, getik sangat. ;P tak berpaedah langsung.
Pages: [1]
View full version: Karangan SPM: Budaya Membaca Yang Rendah