IVX Publish time 7-1-2012 12:50 AM

STPM -calon private

saya bercadang nak ambik STPM sebagai private candidate tahun ni,sebab sy nak jadi doktor heiwan..dan saya dapati kat UPM ada course tentang heiwan ..&saya nak ambik stpm supaya sy dapat belajar course tersebut..
&saya kena cari wang sendiri kalau nak sambung study..jdi hanya stpm pilihan yg sy mampu:)

pastu dikhabarkan stpm akan diajar ikut semester mcm kat universiti..abis tu mcmmana yg calon private ni nak amik exam??:L

ni result spm taun 200x..skarang patutnya dh bijak skit

CHEMISTRY7D
PHYSICS      4B
BIOLOGY   6C

sebab result spm xberapa baik...patut ke saya repeat subjek kimia/biologytersebut?? ambik stpm + repeat subjek spm??

antara subjek STPM..

General Paper (Pengajian Am) (compulsory)
Bahasa Malaysia
Chinese
Tamil
Arabic (plus additional 15-minute oral test)
English literature
Malay literature
Syariah (offered in Malay only)
Usuluddin (offered in Malay only)
History
Geography
Economics
Business studies
Accounting
Sports science
Computing
Visual art
Physics
Chemistry
Biology
Mathematics S (cannot be taken with mathematics T)
Mathematics T (cannot be taken with mathematics S)
Further mathematics T (must be taken with mathematics T)

subjek apa patut saya ambik??
saya minat belajar geography..boleh tak ambik geography utk aliran sains?
macamana nak ambik stpm utk aliran sains? nak daftar kat mana??

otai_g Publish time 7-1-2012 06:07 PM

adeh lama btl x dgr org amik stpm ni. kalo nak jd doktor haiwan rsnya mcm x perlu nak amik subjek geografi. better fokus on subjek sains exp bio, kimia & math.

btw dulu2 my cauncellor selalu kata stpm ni laluan maut sbb tahap kesukaran dia sbnrnya lebih sukar dr amik 1st year kat u. so no wonder kalo kat u, lepasan stpm ni akan senang2 tapau bdk2 yg dr matrik atau asasi u sendiri.

ni zaman aku dulu la. btw maybe zaman skang maybe dah berubah...

TeChmAn Publish time 8-1-2012 09:09 AM

bagi pandangn saya.. baik awk jgan ambik yg private.. baik ambl yg stpm calon sekolh.. sbb jimat... dpat study group... n.. dpat guru yg brpgalam... stpm bukn exam yg senang.. sperti spm.... lebih2 lagi.. subjek sains..:) renung2kn...

aznee85 Publish time 11-1-2012 03:07 PM

setahu aku.. kalau nk amik stpm aliran sains kena amik kat sekolah. dia kan ada keje kursus kalau private mcm mana nak buat amali? better TT g pjabat pendidikan n tanya kat sana. kalau segan, ko col jer~

mhafis Publish time 11-1-2012 03:35 PM

Post Last Edit by mhafis at 11-1-2012 15:39

TT cuba check web Majlis Peperiksaan Malaysia. Dlm tu ada panduan ttg kelayakan dan prosedur nak daftar STPM.

Kalau ikut google, universiti kat Malaysia yg tawarkan Veterinary ni cuma UPM sahaja. So ini syarat nak masuk course Veterinary UPM.

Sijil Tinggi Pelajaran Malaysia (STPM)

a)    Passed at least with B+ Grade in Biology at STPM/A-Level and
       credit in Chemistry at SPM/O-Level, and

b)    Passed at least with B+ Grade in Chemistry at STPM/A-Level and
       credit in Biology at SPM/O-Level, or

c)    Passed in such practical tests prescribed in any of the subjects
       in 2(a) and 2(b).

So ada masalah sikit kat (b) tu since TT x dpt credit utk Chemistry. So kena ulang SPM lah rasanya kalau still nak teruskan cita2 nih.

Btw umur berapa? Kerja apa sekarang?

C_CoMoT Publish time 6-8-2012 09:25 PM

TT kenapa ambik private?? atau TT x ditawarkan untuk aliran sains bg STPM..kalau result spm TT mcm xkuat baik jgn ambik pure science sbb memng killer subject la.. mula2 memang rmai pelajar yg ambik pure sc tu tp bila da stat stdy half way durng pon cabut angkat kaki sbb susah nk hadam subject tambah2x subject math s dgn math t kena stdy betul2 la xleh main2..tp kalau aliran sastera pelajar yg memng dr kelas sc tukar memng boleh bawa la dan kebyakan nya cemerlang with flying colour..:loveliness: kebyakan yg ambik pure sc ni cina pas2 kena saing dgn durng sbb jgn main2 durng result spm 10A+, 11A saingan tu .. hehe apa2 pon pikir yg terbaik yaw..

psst thread ni dah lama saja comot nk share pengalaman.. sharing is caring xsalah kongsi ilmu kan xD ;P

ocean_gurl Publish time 31-10-2012 03:32 AM

Blg ke klu TT tu nk ambik study stpm kt sekolah klu TT tu dah umur lebih 26 skrang?

Princess_Na Publish time 28-12-2015 09:56 AM

Sy pun ada nak tanya pasal STPM secara private ni. Ada buat thread. Tp, maybe beginner. So, tak lepas kot.

Penat den taip pepanjang.
Pages: [1]
View full version: STPM -calon private