cicikwani Publish time 13-9-2011 04:41 PM

pendarahan otak....

saya tak tau la thread nih dh ada atau belum.... saya cuma nak berkongsi cerita dan sekiranya rakan2 ada pandangan atau pengalaman, leh kita share sama2...

pada 17 mac 2011 baru nih saya amik anak saya yang berusia 8 bulan dari umah pengasuh merangkap jiran sebelah rumah saya.... masa saya masuk umah pengasuh tu, akak pengasuh tu bagi tau yang anak saya muntah dengan banyaknya (siap tunjuk sofa ngan baju dia basah kena muntah)... lepas tu anak saya tidur... mmg anak saya demam dua tiga hari sebelumnya... mulanya saya agak hairan la sbb time tu adalah masa bermain anak saya.... saya juga hairan kenapa akak tu tak call saya bg tau hal tersebut.... mungkin sbb waktu anak saya muntah tu dh hampir ngan waktu saya balik kerja (untuk menyedapkan hati...)

saya bawak anak saya balik dan terus letak atas tilam baby... saya kejutkan anak saya untuk bermain sbb waktu tu bukan waktu tidur dia... saya panggil nama dia tapi tak de respon... saya gerak2 tangan ngan kaki dia pun ttp tak ada respon... saya angkat tgn anak saya, 'pek' jatuh balik... saya angkat anak saya, dh terkulai.... dgn tangisan yang gila2 saya tipon suami saya dan dia bergegas pulang... saya juga smpat tipon mak saya di kampung dan dia juga on the spot minta ayah bawak pegi pekan untuk dia amik bas ke kl mlm tu jugak...

sampai je suami ke umh, kitaorg bawak anak ke klinik berdekakatan tapi doktor suruh pergi terus ke hospital... mula2 saya ingatkan itu adalah kesan daripada lahir pramatang... anak saya lahir pada minggu ke 32 kandungan saya... dr lahir hingga ke hari yang ke 26 dia diletakkan di NICU Hospital Selayang... dalam masa 26 hari tu, 2 kali anak saya terhenti pernafasan... alhamdulillah Allah panjangkan umur anak saya... terima kasih kepada doktor2 dan jururawat2 Hospital Selayang kerana banyak membantu...

oleh sebab anak saya dilahirkan di Hospital Selayang, saya dan suami terus ke sana walaupun umah kitaorg kat kl... pada fikiran saya, senang sbb hospital tu dh ada rekod anak saya... sampai kat unit kecemasan, anak saya terus dirawat... selepas di scan, doktor bagitau yang dlm otak anak saya terdapat darah beku... lemah anggota badan saya mendengarnya... darah tersebut agak banyak dan telah tolak otak anak saya ke kanan... otaknya pula agak bengkak... kalau lambat dibawa ke hospital, mungkin saya kehilangan anak saya hari tu...

~~bersambung~~

idajoe Publish time 13-9-2011 04:49 PM

harap bersabar n doa bnyak...baik tanya dgn pengasuh apa cerita sebenar...

cicikwani Publish time 13-9-2011 04:51 PM

doktor yang bertugas ketika itu berhempas pulas cuba menyelamatkan nyawa anak saya... masa tu air mata saya dh tak leh kuar cm dh kering... rupanya rawatan untuk otak hanya 2 tempat sahaja iaitu di Hospital Sg. Buloh dan Hospital Kuala Lumpur sahaja.... dortor cuba menghubungi hospital sg. buloh tapi hospital tersebut tak ambil kes baby... setelah berhubung dng hospital kuala lumpur, doktor kata pada bila2 masa shj anak saya akan dibawa ke sana...

satu malam saya dan suami di hospital tanpa dapat tgk mcm mana keadaan anak saya kerana waktu tu anak saya diletakkan di icu dan ibu bapa tak boleh teman kan anak kat situ... 2 beg darah dimaukkan dlm badan anak saya... dgn baju kerja saya tidur atas kerusi luar wad tersebut... pada jam 7 pagi hari berikutnya barulah doktor bg tau yang ambulan dh sedia untuk ke hkl...

saya menaiki ambulan manakala suami drive sendiri ke ke hkl... sampai di wad pediatrik, saya diberi taklimat ringkas oleh dortor bius dan doktor pakar bedah di situ... tanpa suami di sisi (terperangkap dlm jem) saya agak buntu... macam2 soalan saya tanya doktor sampai soalan yg tak logik pun saya tanya... last2 saya pasrah saya cuma bg tau doktor tersebut, buatlah apa2 pun janji anak saya selamat...

~~bersambung~~

cicikwani Publish time 13-9-2011 04:59 PM

jam 10 pagi, anak saya dibawa masuk dlm wad pembedahan.... saya tipon pengasuh tanya ada tak anak saya jatuh sbb doktor kat hospital selayang cakap selalunya kes mcm nih di sebabkan jatuh... beria2 akak tu menafikan... dia ckp, dlm banyak2 anak yang dia mengasuh, anak saya nih je la yg selalu dlm dukungan dia... ntahla... lupa plak nk crita... masa taklimat ringkas oleh doktor pakar bedah tu, doktor bagi tau yang otak anak saya dh bengkak... doktor aka wat pembedahan utk kuarkan darah beku tersebut dan buka satu bahagian tengkorak/tulang kepala anak saya sebab kalau dibiarkan, otak yang membengkak tu akan menyumbat satu saluran kecil kat tengkuk dan boleh mengakibatkan kematian... Ya Allah, sungguh hebat dugaan yang enkau berikan....

setelah 4 jam dibedah, (tulang tengkorak anak saya disimpan dalam tabung tulang) anak saya ditempatkan di icu... jururawat benarkan saya jumpa anak saya (masa nih suami saya dh sampai).... saya tengok muka dia bengkak sebelah kiri sbb operation kat sebelah kiri... saya bagi kata2 semangat kat anak saya... dia dgr suara saya, dia sedar terus gerak2... jururawat suruh saya keluar sbb anak saya baru lepas operate, dia patut berehat secukupnya... saya pun amik keputusan balik umh dulu utk berehat....

~~sambung (nk balik umh... esok sambung)~~

cicikwani Publish time 14-9-2011 08:00 AM

Reply 2# idajoe

tentu la dia tak mengaku... siap cakap antara anak yang dia mengasuh tu, anak saya dlm dukungan dia je... betul ke tak, tak tau la...

cicikwani Publish time 14-9-2011 08:20 AM

sambung cite....

sampai je kat umah, polis IPD Gombak tipon... dia kata doktor hospital selayang report polis sebab anak saya disyaki didera... rupanya itu adalah prosedur kalau baby jadik cam ni, doktor kena wat polis repot... disebabkan saya dok kat kl, ipd gombak serahkan kes nih kat IPK KL... lepas mandi (setelah lebih sehari tak mandi), makan dan rehat jap, saya, suami dan mak pergi ke IPK KL... saya kena beri keterangan dan saya tak ambil apa2 tindakan terhadap pengasuh tu... bukan ambil ringan kes nih tapi dengan keadaan anak saya terlantar kat hospital, saya rasa saya tak larat nak turun naik mahkamah nak settlekan kes nih... lagipun masa tu saya tak rasa pengasuh yang buat anak saya jadik cm tu...

balik dari IPK KL, saya singgah ke hospital tengok anak saya... dengan jagaan rapi jururawat kat Unit Pediatrik HKL, saya tgk anak saya ok dan masa saya dtg tu dia tgh tidur... 3 hari anak saya kat icu, dia dihantar ke wad neuro... masa nih saya dah kena mula bekerja... dengan rasa berat hati, saya terpaksa ke pejabat dan mak saya jaga anak saya di wad... pada waktu rehat tengah hari dan selepas bekerja, saya pergi tengok anak saya di hospital... masa lepas bedah, doktor ada bg tau suruh rangsang balik anggota badan anak saya yang sebelah kanan kerana masa dia tak sedar tu, anggota kanan dia dh sangat2 lemah... alhamdulillah, semakin hari saya tengok anak saya semakin sihat, semakin cergas, semakin aktif (kuat betul semangatmu nak...)

bila tgk anak semakin ok, saya dan suami rasa senang hati... sampaikan di pejabat saya dimarahi kerana masih boleh gelak2 ngan kawan2... 9 hari dalam wad, anak saya dibenarkan pulang... 3 bulan anak saya hidup tanpa sebahagian tempung kepala... alhamdulillah, tiada apa2 masalah... doktor hanya bekalkan ubat sawan sahaja kerana takut anak saya kena sawan walaupun anak saya sihat... cuma pada bahagian dahi sebelah kiri, terdapat satu benjolan besar yang lembik.... doktor bg tau, tu cecair dr otak yang keluar sbb bahagian tu tak de tulang untuk blok air tu dr kuar... selama 3 bulan tu anak saya membesar seperti baby lain... sangat aktif, sangat lasak, sangat bijak, sangat manja....

semenjak itu, anak saya dijaga oleh mak dan ayah di kampung... saya hanya sempat jaga anak saya 3 bulan sahaja kerana dari selepas pantang hingga dia berumur 5 bulan, mak yang jaga kerana katanya anak saya pramatang takut nanti kena jangkitan kuman kalau dok ramai2 ngan baby2 lain.... saya dan suami hanya dapat jumpa anak setiap 2 minggu sekali sahaja ( nak balik tiap2 minggu, kami tak berkemampuan, maklumlah dua2 berpendapatan agak rendah)

gempaq_2 Publish time 14-9-2011 08:29 AM

skrg mcm mana keadaan anak akak?dah setahun lebih dah kan anak akak..
dok dgn nenek dia la skrg ni yer...
saya pun ada anak skrg umur 2 thn..dia dok dgn nenek kat kg..
saya risau nak anta kat pengasuh..

cicikwani Publish time 14-9-2011 08:38 AM

selama 3 bulan tu, anak saya telah scan kepala, masukkan kamera dr pangkal peha ke kepala, rawatan beberapa kali dan macam2 la... terima kasih sangat2 kepada doktor2 dan jururawat2 HKL yang merawat anak saya...

setelah 3 bulan tanpa sebahagian tempurung kepala, masa rawatan, doktor bg tau anak saya dh boleh di bedah untuk kali kedua untuk masukkan kembali tempurung kepala tersebut... setelah tarikh di set kan, anak saya menjalani pembedahan kali kedua di tempat yang sama dia dibedah dulu... kali nih semangat saya kuat sikit berbanding kali pertama anak saya dibedah....

pembedahan bermula jam sepuluh pagi dan berakhir jam 1 petang... selesai dibedah, jururawat meminta saya masuk untuk menjaga anak saya sehingga dia betul2 sedar dari kesan bius... kesian sangat saya tgk anak saya... dengan satu salur macam wayar dikepalanya untuk mengeluarkan lendir2/cecair dari kepala dia yang dibedah, dgn sebelah tangannya dimasukkan air dansebelah lagi masuk darah, dia merengek sepanjang masa... mungkin lapar sbb dari malam sebelumnya dia tak makan dan menyusu...

jam 4 saya tukar dengan mak... mak pula menjaga anak saya dan saya keluar kerana pinggang saya dh teramat sakit kerana anak saya tak mahu langsung baring atas katil... jam 6 anak saya dibawa ke wad neuro... malam tu saya tak sanggup tinggalkan anak saya berdua ngan mak di wad... walaupun ramai jururawat yang bertugas, mereka ada tugas mereka sendiri... tak kan la nak mengadap anak saya seorang je...

satu malam anak saya tak tidur... asyik merengek je... saya dan mak dah tak tau nak buat apa... anak saya merengek sbb lapar... saya bagi air kosong, tak cukup... saya cuba bagi susu tapi sedikit je sbb jururawat pesan, jangan bagi banyak2 takut muntah sbb kesan bius ada kagi.... memang anak saya muntah... sehingga keesokan harinya pun tak de apa yang boleh masuk dalam perutnya.... alhamdulillah, keesokan harinya walaupun masih muntah, ada la sikit2 susu yang dia minum... dan keesokan harinya setelah agak kuat, anak saya dh start melompat2 bila dipegang... (aduhai anak, tak sakit ke??? kuat betul kamu nih nak..)

~~bersambung~~

cicikwani Publish time 14-9-2011 08:49 AM

hari ketiga selepas pembedahan anak saya dah boleh minum susu dan makan bubur nasi yang disediakan oleh hospital.... hari kelima, wayar dikepala dan ditangan anak saya dicabut dan dibenarkan pulang ke rumah... seminggu selepas tu jahitan di kepala anak saya dibuka... anak saya betul2 kuat semangat... alhamdulillah... sekarang anak saya masih dikampung dan setiap 2 minggu sekali kami akan pulang untuk jumpa anak kami.... mmg orang tgk kami mcm seronok je bila mak yang jaga anak tapi dlm hati kami tak siapa tahu betapa sedihnya tak dapat nak jaga anak sendiri... kadang2 ada je bisikan2 jahat di teling membuatkan hati bertanya "kenapa anak saya yang kena??? kenapa tak anak orang lain???' tapi akhirnya saya sedar, inilah dugaan yang diberikan untuk tgk mcm mana kesabaran kami suami isteri... saya percaya Allah bagi dugaan kat hambanya sebab dia tahu hambanya itu boleh tahan dugaan yang diberikan... kini anak saya dah nak masuk setahun dua bulan... mak cakap tunggu sehingga anak saya pandai berjalan baru la ambil...

saya pun tgh mencari2 rumah sewa lain sbb saya rasa trauma nk hantar kat akak tu balik... akak tu pulak akhir2 nih macam melarikan diri dari kami.... pintu umh dia pun sentiasa bertutup... kalau jumpa saya, borak sikit2 pas tu terus masuk umah, tutup pintu... kalau orang hantar atau ambil anak kat umah dia, cepat2 dia tutp pintu... saya pun tak tahu kenapa tapi mungkin ke sesuatu berlaku yang dia rahsiakan??? ntah la...

~~tamat~~

cicikwani Publish time 14-9-2011 08:58 AM

lupa nak citer... masa nak masukkan kembali tempurung kepala anak saya, doktor kata tempurung dalam kepala anak saya telah tumbuh (errr... apa ayat yang sesuai ye???) lebih kuran 2cm... tempurung kepala yang disimpan dalam tabung tulang tu terpaksa dipotong lebih kurang selebar yang tumbuh dalam kepala anak saya tu... tempurung yang dipotong tu saya bagi kat ayah untuk uruskan tapi ayah simpan katanya nnt dh besar leh tunjukkan kat anak saya... ;P ;P

heidi04 Publish time 14-9-2011 09:51 AM

syukur lah anak you dah pulih... kagum dgn semangat you & husband yg begitu tabah menghadapi ujian tu... Semoga sentiasa dilindungi Tuhan..

cicikwani Publish time 14-9-2011 10:03 AM

terima kasih... alhamdulillah, nampaknya anak saya semakin sihat... hari2 tipon mak sbb nk dengar suara dia... sebenarnya kami suami isteri tak sekuat mana untuk hadapinya tapi bila tengok anak kami semakin hari semakin sihat, itu je la yang buat kami kuat... lagipun kita kena la tunjuk yang kita kuat depan anak untuk bagi semangat kat dia... {:3_85:}

kads Publish time 14-9-2011 03:59 PM

alhamdulillah...tak dpt sy bayangkan kalau anak saya kena mcm tu...teriak habis-habisan kot...saya doakan anak TT sihat walafiat sehingga ke akhir hayatnya...

eyradanira Publish time 14-9-2011 04:09 PM

syukurlah,segala2nya selamat...menitik airmata eyra baca catatan pengalaman cicikwani,sungguh tabah dalam menharungi dugaan ini..kalau eyra ditempat cicikwani eyra sendirik xyakin untuk jd setabah cicikwani...sejak eyra bergelar seorang ibu ada 1 perasaan yg sukar untuk eyra rungkaikan..iaitu naluri seorang ibu...

cicikwani Publish time 15-9-2011 11:28 AM

Reply 13# kads

time kasih kads... {:3_91:}

cicikwani Publish time 15-9-2011 11:37 AM

Reply 14# eyradanira

sebenarnya tak kuat mana pun eyra... tapi bila dh berlaku kat diri sendiri, barulah kita tau kekuatan kita cm ner... air mata pun dh kering nk kuar... menangis pun masa hari ketiga mula2 operation tu... husben sampai ssh ati tgk saya nangis... lepas tu, kitaorg gelak2 je... gelak bukan sbb senang hati tapi gelak untuk menyenangkan hati.... sama juga makan... kami makan bukan sebab kami nak makan tapi kami makan sebab nak dapatkan tenaga.... bayangkan kalau kami suami isteri terus melayan perasaan, sedih, tak makan, pas tu sakit... sapa nk jaga anak kami nanti (padahalnye skang mak saya yang jaga... huhuhuhuhu...) macam mana nk bagi semangat kat anak kami kalau kami pun patah semangat.... apa2 pun, kami redha... harapan kami, semoga anak kami jadik orang yang berguna bila dh besar nanti... insya allah....

cicikwani Publish time 15-9-2011 11:45 AM

Reply 7# gempaq_2

sorry, tak perasan plak komen nih.... hehehehehe....

anak akak dia cm tak sakit pun... kita yang risau... kita nih jaga la takut dia terjatuh atau terhantuk kepala... dia ngan selambanya berdiri kat kerusi, lepas tangan pas tu jatuh terlentang ke belakang... nasib baik mak sempat sambut... bederau darah dibuatnya.... dia sangat aktif, sangat lasak, sangat bijak.... biasalah lelaki, kenalah lasak... skang dok umah mak akak kat kampung sbb tak de sapa sanggup nak jaga budak yang kepala dia parut sepanjang 12cm tu.... bayangkan dia punya parut dari atas cuping telinga sebelah kiri, melengkung ke belakang, naik ke atas sehingga tengah dahi (tak sampai dahi la, kat area ada rambut lagi atas dahi tu la...) lebih kuarang 1/4 bahagian kepala la... itulah pengorbanan kami suami isteri.... dok berjauhan ngan anak... huhuhuhuhu...

cmf_phoebe Publish time 15-9-2011 01:34 PM

the neurosurgery dept team the best :)
their are humble and best with their job kan...

anyway nasib anak u tak de apa2
that y la i riso nak anto anak babysitter ni
bkn apa if ada masalah susah nak report ke apa kan
if nursery pun sama la
apa pun if nak jaga anka sendiri later cari la org yg betul2 sayang bdk
bkn nak duiyt semata
and nursery sama gak bior mahal tak pe tapi jaga anak kite mmg bebtul
duit leh cari anak mana nak cari kalo ilang

cicikwani Publish time 15-9-2011 04:11 PM

Reply 18# cmf_phoebe

betul tu... wad neurosurgery mmg best... doktor2 best... jururawat2 kat sana pun best... anak saya kalau npk staff nurse, siapla sengih sampai telinga tunjuk gigi sebatang yang baru nak tumbuh tu... layanan diaorang sangat bagus....

tu la, ramai yang cakap nasib baik saya cepat hantar anak ke hospital... doktor kat hospital selayang pun ckp cm tu... doktor tu bagi tau, kalau saya lambat hantar anak, mungkin saya dh tak dapat nk jumpa anak saya lagi... :'(   :'(

sekarang nih saya sedang mencari2 rumah untuk disewa sbb saya trauma nk duduk kat sini dan nk hantar anak saya ke rumah akak tu lagi.... saya sekarang pun tgh survey taska yang berdaftar untuk hantar anak saya nanti... risau la... dekat mak ngan ayah kat kampung, dijamin anak saya dijaga dengan elok... tapi kesian kat mak ngan ayah, diaorg pun bukan sihat sangat....

yayangmama Publish time 15-9-2011 04:20 PM

sedey nye, nsb baek ank TT kuat kan...
sy yg ank msuk wad 5 ari... dmm n kuman tggi dlm drh tu pun..
kalu dikumpul, leh pnuh air mate 1 baldi gaknye...hahaha...
tp bile kita dok kat wad, rmai lg org yg kurg bernasib baik dpd kita..
yg dok wad dkt 3 bln pun ade...huhuhu
Pages: [1] 2
View full version: pendarahan otak....