nanas_tanjong Publish time 23-8-2011 11:09 AM

mnta nasihat dr ict expert

salam,

aku selalu pegi satu kedai buku 2nd hand ni...buku punya la byk tp oleh krn byk sgt jd x tersusun...sampai ke lantai diletaknya...buku dlm rak dan di luar rak sama byk...lorong untuk masuk mcm lorong tikus...muat utk satu tubuh saja. dorg mmg ada regular customer.

masalah yg selalu aku hadapi ialah bila kita nk cari sesebuah buku...kita x tau nk start mana...sbb x de section i.e health,medical,novel etc . so semuanya pd owner la..kalo dia kata xde maka takde la..kalo dia kata ade...belum tentu ada. sbb dia sdri xpasti samada buku tu dh d jual atau sbgnya...pd ingatan terakhirnya buku tu ada...so mencari la dan mencari...akhirnya...xde pon. so dh buang masa. selalu aku facing bnda ni. selalunya aku cari sdri je...xharap pd owner. even kalo dia kata xde pon aku tetap cari...dgn 'harapan' dpt jumpa. maka cari lah aku dr satu buku ke satu buku yg bertimbun merata tempat dlm kedainya tu.

disingkatkan cerita, aku tnya dia knp x susun elok2,rekod elok2 masuk komputer..so kalo customer tnya xyah la dok mencari2...buka saja komputer boleh tau kat mana lokasi ,atau samada dh terjual dsbnya. dia kata xde masa dan akn ambk masa lama. mmg lama pon...sbb dia lah bos dan dia juga kuli. kalo nk susun...mau kena tutup seminggu. nak rekod dlm komputer mmg x reti la org tua tu.ntah2 kewujudan komputer pon dia x tau..hehe. selain dr itu...kalo beli ..ko bayar cash direct kpd dia..dia x de pon machine cash tu. bottom line, sistem pengurusannya perniagaannya mmg tahap F. walaupun begitu,aku suspek bisnes dia ok..sbb buku2 2nd hand mmg ada customer tersendiri trmasuk dr luar negara.

so ,aku terfikir nk bntu dia . aku nk transform kedai dia mnjadi ict friendly...baik kpd dia dan customer dia. so idea aku ialah...

1)susun atur semula buku2 trsbt
2)rekod semua buku dalam sistem - database etc
3)bole trace placing buku,in -out
4)bina website - online purchase available -

aku bitau dia...dan dia mcm ok...tetapi semua subjek kpd cost. so, pd pndpt korg utk realisasikan idea aku...biasanya brp RM kos dikenakan jika aku ambik service provider utk buat semua ini?

shima_tsr Publish time 23-8-2011 11:25 AM

aku nk tny ni,ko pndi ke buat system?yg no 1 tu aku tau ko blh buat.hehe..

nanas_tanjong Publish time 23-8-2011 12:18 PM

aku x pandai. tp aku pndai cari projek..hehe..

ekceli...ada bbrapa lagi projek dlm tgn aku..so kpd yg berminat nak jv dgn aku...aku welcome. aku x kisah makan dlm dulang - makan share ramai2.. dr mkn sorg2 dlm pinggan noritake... hehe...

apa2 pun kita tumpu pd masalah d atas dulu. kalo projek tu menjadi...the next project will be easier..

nanas_tanjong Publish time 23-8-2011 12:23 PM

nk tmbah skit..system in term of planning,outlining,processing,and setting goalaku bole...tp to translate it into ict way..is not my forte...although i have basic on that. so i need ppl yg boleh translate my idea into reality..that's all.

kmkd Publish time 23-8-2011 01:04 PM

no 1 sampaaai la 3 tu kira mudah. guna basic db pun dah boleh.
yang aku rasa akan naikkan harga adalah

bina website - online purchase available. terutamanya yang online purchase tu.

bzzts Publish time 23-8-2011 04:07 PM

sbenarnya ada software yg dah dijual utk kegunaan komersil , contohnya = software UBS.

ada fungsi utk merekod, inventory dan cashier system.

kos yg perlu ialah komputer yg support UBS dan sebuah cash register (cashier) yg support software integrasi dgn komputer tersebut.

apa yg perlu ialah, key-in smua buku2 yg ade, mungkin guna bar-kod yg sedia ada (atau buat kod sndiri kalo rajin).

itu aje.

soal website/online shop tu konsep nye sama je. kalo dh jual, kena la punch kat cash register tu sbg tanda buku dh dijual.

bila perlu audit/tutup akaun, buat la inventory dan bandingkan dgn rekod. kalo ade short tu kena la masukkan dlm "LOSS" iaitu kerugian, buku tersebut hilang atau dicuri.

so, basically, kalo nk buat smua tu, perlukan kos skurang2nya rm5-6k (komputer, cashier, software UBS).

komputer tu tak perlukan internet. kalo nk gunkan linux, sila cari open-source software yg seakan UBS software , rasanya ada... :D

nanas_tanjong Publish time 23-8-2011 04:15 PM

no 1 sampaaai la 3 tu kira mudah. guna basic db pun dah boleh.
yang aku rasa akan naikkan harga ada ...
kmkd Post at 23-8-2011 13:04 http://forum.cari.com.my/images/common/back.gif

bagus2..anyway ko boleh buat sendiri semua tu? atau perlukan apa2 bantuan?

nanas_tanjong Publish time 23-8-2011 04:24 PM

Reply 6# bzzts

1-kalo guna ubs boleh ke scan bar kod di buku2 tu?
2-camna nak trace lokasi buku - mksud aku x perlu ke rak..kita boleh tau dgn pasti buku berada d sesuatu lokasi wpun sudah d ubah?
3-ttg website tu..kalau kita nk muatkan semua gambar setiap buku...bermakna kita kena ambik gambar/copy dr internet kulitsetiap buku?
4- ttg bar code..adakah mksud ko bar code yg d lekat d setiap buku mcm kat library tu atau yg mcm kat popular tu..yg d selit dlm buku..
5- 5k? ko boleh buat? atau perlukan apa2 bantuan lain?

bzzts Publish time 23-8-2011 06:13 PM

1- aku tak pasti. kena cek dulu software tersebut. atau mungkin ada lagi software lain yg lebih bagus (ALL IN ONE) selain dari UBS.

2- trace buku? kena la organize ikut kategori. manually. tapi dalam sistem, kategori tak semstinya sama dgn susunan dlm kedai. mungkin dlm sistem, scan disusun ikut tarikh stok masuk, atau ikut vendor/supplier.

3- terpulang. kalo nak scan atau amik gambar satu2 pun buleh. kalo pelanggan online tak kesah, tulih tajuk buku aje dah cukup.

4- bar kod mungkin leh guna barkod asal. mungkin software tu leh generate barkod baru ikut keperluan berdasarkan harga baru.

5- 5k tu anggaran je. aku leh buat? bagi cadangan n consultation leh la... hehe... masa tak brapa cukup sbb aku ade kerja fulltime. :P

kmkd Publish time 24-8-2011 08:33 AM

5- 5k tu anggaran je. aku leh buat? bagi cadangan n consultation leh la... hehe... masa tak brapa cukup sbb aku ade kerja fulltime. - aku sekapal dengan bzzts. masa tak de :'(

metalique Publish time 25-8-2011 10:41 AM

aku dulu penah develope system ni mase buat projek dulu.. inventori tuk alat sukan.. student/staff pinjam.. disebabkan ak udh keje... aku x develope system dh...

kalau nak tgk contoh kedai buku yg sistematik.. bole gi kat MPH, alamanda ke.. boleh search buku kat kiosk/PC dekat pintu masuk lagi...
Pages: [1]
View full version: mnta nasihat dr ict expert