webxcrawler Publish time 11-2-2011 11:19 AM

Hosting Control Panel : WHM atau Webmin?

Post Last Edit by webxcrawler at 11-2-2011 11:21

Salam kengkawan,

Aku ada satu soklan simple khususnya bagi pemilik - pemilik server sama ada dedicated mau pun sharing. Situasinya begini:

a) Perlu migrate everything (web/email etc) dari hosting/server lama ke server baru
b) Hosting adalah shared hosting lama pakai Cpanel dan hosting terbaru adalah dedicated pakai Webmin.
c) Hosting terbaru adalah dedicated server pakai Webmin dgn addon service yang paling basic dah install mcm Apache webserver, MySQL database server, BIND DNS Server, Spam Assasin etc ..kira kalu ko orang install Webmin dalam box ko org yg paling default tu lah...
d)Kompeni hosting baru nie cas RM700/sebulan utk spek yg aku copy n paste camnie:

Operating system   Redhat Linux Fedora 12
Webmin version   1.530
Time on system   Fri Feb 11 11:07:25 2011
Kernel and CPU   Linux 2.6.31.5-127.fc12.i686.PAE on i686
Processor information   Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU E6550 @ 2.33GHz, 1 cores
Real memory   1.47 GB total, 314.93 MB used
Local disk space   391.81 GB total, 32.75 GB used
Virtual memory   1023.99 MB total, 0 bytes used

e) Aku suruh bos aku tukar ke WHM coz:
   e.1 - email migration pada pendapat aku boleh 'restore' & guna pakai dgn data tersedia ada seperti sebelum ini coz sama platform.
   e.2 - Since $$$$ is not a big deal, so xde masalah nak bayar lesen WHM tu coz bagi aku memang berbaloi bayar as untuk menyenangkan keje & manage.
    e.3 - Boleh dikatakan semua servis yg aku nak guna pakai dah tersedia dalam WHM/Cpanel itu so aku xperlu utk install berasingan di dalam server yg ada Webmin tersebut dan xperlu amik risiko silap setting yg boleh bikin server pengsan:)

f) Tauke hosting kasik negatif input pasal WHM nie kat bos aku katanya banyak negative issue pasal WHM/Cpanel + of course lah kena bayar lebih coz lesen.

So kesimpulannya di sini, aku rasa tauke hosting baru nie saje jah bikin leceh atau actually depa memang bisness jual 'server kosong' a.k.a pakai webmin jah.. depa memang xjual server pakai WHM so depa malas nak peleceh gi bayar lesen reseller etc whatever yg macam liat bila customer request for WHM/Cpanel.Tujuan utama aku nak pakai WHM adalah untuk memudahkan kerja aku di mana segala gala basically yg aku hendak a.k.a tersedia ada dalam WHM/Cpanel so aku leh proceed terus aku punya keje & xperlu buang masa utk lelain installation & config.

Aku pun pengguna webmin dah lebih 5 taun sampai ari nie di mana aku ada setup server sesuka kat umah aku as remote file sharing personal utk aku...tapi bila dalam enviroment pekerjaan & kos boleh ditanggung.. aku prefer WHM lah utk memudah & melancarkan kerja...

So apa pendapat kengkawan?

Terima kasih.

aziz79 Publish time 12-2-2011 11:21 PM

boleh ringkaskan maslah ko..
pening jugak aku baca karangan panjang2..

webxcrawler Publish time 14-2-2011 12:17 AM

boleh ringkaskan maslah ko..
pening jugak aku baca karangan panjang2..
aziz79 Post at 12-2-2011 23:21 http://forum.cari.com.my/images/common/back.gif

WHM atau webmin yang lebih sesuai & praktikal dari segi masa etc ... sebarang pendapat pro & con tentang 2 benda ini huhuhuhu

BorderManager Publish time 14-2-2011 08:40 AM

kalau kos bukan jadi isue... ambil je CPanel/WHM, aku yg takde modal n je guna webmin..

tapi webmin n bagus berbanding cpanel/whm JIKA......ko punya pengatahuan tentang linux, kalau end user yg windows base... better guna cpanel/whm
Pages: [1]
View full version: Hosting Control Panel : WHM atau Webmin?