eauclaire Publish time 28-1-2011 02:51 PM

Full Settlement loan BSN kene bg notis 3 bulan?

Saya nak buat full settlement untuk personal loan bank BSN saya...
Saya dah mintak statement...bila dapat tgk2 kene caj 3 bulan interest sbb x bg notis awal 3 bulan...
Bila saya check kat agreement...die cuma tulis kene bg notis 3 bulan awak atau notis serta merta...x de pulak cakap kene denda ke ape...
Geram rasa...x tau nak buat apa...tension tol...
Apa patut saya buat? Bayar je ke atau fight sbb x de tulis dlm agreement pun...

medangmru Publish time 28-1-2011 07:59 PM

berapa byk interest yang dikenakan ??

mikasa Publish time 30-1-2011 03:38 PM

aku ada buat settlement loan bsn...takda pulak kena bagi notis sampai tiga bulan atau penalti dikenakan

cik_lin Publish time 31-1-2011 09:00 AM

lin pun ader wat full settlement, tapi tak der plak kene bg 3 bulan noti... bila wat loan ni?

eauclaire Publish time 31-1-2011 12:00 PM

Reply 2# medangmru

3 bulan interest....kene dlm rm1600 cam tu...

eauclaire Publish time 31-1-2011 12:03 PM

Reply 4# cik_lin

thn 2009...masalahnye x de plak state kat mana2 nak kene penalti kalau x bg notis 3 bulan atau notis serta merta...
kalo die ada tulis kecik2 kat agreement...sy masih blh terima lg...silap saya la sbb x baca...tp mmg x ada...bila tanya officer die...die pun x leh nak jawab...die cuma jawab...mmg tugas kami kene buat cam ni...
saya dah anta email aduan kepada BSN...cckan pada bank negara...melampau betul...

an2toncit Publish time 31-1-2011 01:32 PM

wife aku settlekaqn loan BSN dia ari tu x de lak kene penalti....dapat rebate lg ada la....

eauclaire Publish time 31-1-2011 01:42 PM

Reply 7# an2toncit

wife en toncit buat loan thn bile ye?

c_antique Publish time 31-1-2011 10:11 PM

tt, tumpang tred ni yer..

aku pun br nk wt early full settlement ngn uob, anta notice 1 bulan,
bila dpt surat dr uob, tgk jmlah kena byr sama ngn yg i wat loan tu
sdgkan dh byr dkt 1 tahun (loan 5 tahun)..
ada sape leh advise?

an2toncit Publish time 2-2-2011 02:45 PM

Replyan2toncit

wife en toncit buat loan thn bile ye?
eauclaire Post at 31-1-2011 13:42 http://mforum.cari.com.my/images/common/back.gif
2008 rasanya.....

tightcherry Publish time 2-2-2011 09:38 PM

masuk poket kerani tu la...pandai2 dorg je

cmf_comei Publish time 10-2-2011 09:16 PM

betul ke ni klu full sttlement BSN kena bagi notis 3 bulan?
erm..agak2 boleh ke tukar potongan gaji tu ke byrn biasa utk bg slip gaji clear sket?

eauclaire Publish time 11-2-2011 08:44 AM

Reply 12# cmf_comei

Yg saya kene mcm tu la…sbb saya x bg notis 3 bulan…dan saya terus je mintak statement penjelasan awal…bile dapat statement tu…husband saya check x sama dengan bayaran yg dibuat…bile tanya pada org BSN balik…die cakap saya kene penalty sbb x bg notis 3 bulan atau pun notis serta merta…x pasal2 kene bayar RM1600…bengang tul…Saya dah buat report x puas hati pada customer service BSN dan saya cckan pada bank Negara…cmf comei….yg tu kene tanya org BSN la…bg ke derang? Mcm x leh je…ape pun try tanya dulu…

cmf_comei Publish time 11-2-2011 08:54 AM

Reply 13# eauclaire

smlm sy dok baca bsn loan agreement
mmg ade tulis rupanya kena bg notis awal 3 bulan
huhu..sib baik la tau awal2

eauclaire Publish time 11-2-2011 09:22 AM

Reply 14# cmf_comei

Mmg ada...tp x de plak tulis akan kene penalti jika x kemukakan notis...kalo tulis sekecik alam pun...saya boleh terima...ni mmg x ada...bila saya call staf BSN...tanya cam na nk buat full settlement...die just cakap buat surat mohon penyata...padahal kene kemukakan notis 3 bulan atau notis serta merta...baru x kena penalti...bile buat surat mohon penyata...terus la kene penalti...at least kalo die terangkan kat saya pasal notis tu...ok la jugak...ni x..tau2 dah kene penalti...tu yg saya geram tu...

Saya hantar aduan tu pasal ketelusan pihak BSN...sbb dlm agreement x nyatakan kene penalti...dan staf die pun x terangkan awal2 pada saya...tau2 dlm statement dah masukkan bayaran penalti...sib baik husband saya check...

tampinus Publish time 11-2-2011 10:15 AM

bayar hutang awal pun kena denda...
hebat ni.. org patut galakkan pembayaran hutang..
org BNM duk kangkang je dlm opis...

cmf_comei Publish time 11-2-2011 09:36 PM

Reply 15# eauclaire

dlm loan agreement sy, dia tulis gini:

16 PENJELASAN AWAL
   16.1    Tuan/puan boleh membuat penjelasan awal pada bila-bila masa:
                16.1.1   dengan mengemukakan tiga (3) bulan notis secara bertulis dari tarikh penjelasan awal; atau
                16.1.2   membayar tiga (3) bulan faedah kepada Bank dengan mengemukakan notis bertulis secara serta-merta

16.2   Jika tuan/puan memohon membuat penjelasan awal secara serta-merta:
                16.2.1    pada atau sebelum bulan ke 24, tuan/puan perlu membayar caj penjelasan awal sebanyak RM50.00 dan tiga (3) bulan faedah berdasarkan faedah bulanan pada bulan semasa permohonan penjelasan awal diterima; atau
                16.2.2   pada atau selepas bulan ke 25, tuan/puan perlu membayar tiga (3) bulan faedah berdasarkan faedah bulanan pada bulan semasa permohonan penjelasan awal diterima.

p/s: mmg dah tulis la kat sini kena penalti klu xbagi notis awal 3 bulan. tapi tak tau la klu LA kita tak sama.

cik_Sally Publish time 13-2-2011 09:18 PM

wahh...baru bercadang nak buat full settlement bsn nih...sib baik terjumpa thread nih dulu so leh la tanya habis-habisan kat pegawai bsn tu sok...

tuk soklan berkaitan ubah cara pinjaman tuh...jawapannya tak boleh sbb dh try tanya

eauclaire Publish time 14-2-2011 12:19 PM

Reply 17# cmf_comei

Mmg x sama…saya punya die just tulis mcm ni…

16        PENJELASAN AWAL
Tuan/Puan boleh memohon membuat penjelasan awal pada bila-bila masa dengan mengemukakan:
16.1        tiga (3) bulan notis secara bertulis dari tarikh penjelasan awal; atau
16.2        notis penjelasan awal secara serta merta       

Tu je…saya cari2 jugak yg tulis kene bayaran apa2 ke…tp mmg x ada…kalo ada sekecil alam pun…saya boleh terima…ni mmg x ada…apsal LA kite lain ek? Aduan yg saya buat mmg saya attach sekali LA saya…

cmf_comei Publish time 16-2-2011 10:21 PM

Replycmf_comei

Mmg x sama…saya punya die just tulis mcm ni…

16      PENJELASAN AWAL
Tua ...
eauclaire Post at 14-2-2011 12:19 http://mforum.cari.com.my/images/common/back.gif

ha'ah la, pelik jugak eh
pesal bank sama tp LA lain?
Pages: [1] 2
View full version: Full Settlement loan BSN kene bg notis 3 bulan?