damiqula Publish time 19-1-2011 11:40 AM

Betul ke org melayu give less to the parents compared to other races?

Post Last Edit by damiqula at 19-1-2011 11:42

Salam...

Aku terpikir nak bukak soklan ni kat sini after reading a thread in LYN.

Soklan kat thread tu "How much do you give to your parents every month?".Dan adelah shocking sangat rata2 mereka(we know most of LYN forummers adalah dari kaum bukan melayu) give quite a lot proportion of their salary to the parents.Ramai yang berpendapatan katekan 2000 give like 400-500 a month to their parents.

Aku xtau la benda ni betul ke tak,tapi ade gak aku dgr kawan2 opis aku yang most of them chinese,bagi banyak kat parents every month.Even yang bagi 1k per month tu perkara biasa bagi mereka,eventhough gaji diorang 3k je.Diorang cakap their parents expect them to give a lot after they start work.Ade parents yang even tetapkan amount how much lagi.Lagipun parents dah susah-payah membesarkan anak2 diorang.Tau-tau sajelah education cost for them sangatlah mahal,sbb takde kemudahan mcm kaum bumiputera.

Kalo org melayu lak,rata2 aku dengar bagi seikhlas hati je,katenye parents tak mengharap duit anak2,cuma kasih sayang je.So aku nak tanye betulke wujud this concept of you MUST pay back with money ni?Kenape takde concept ni dalam budaya orang kita?Lagi aku appreciate kalo ade bangsa lain selain melayu yang tulung jawabkan.Atau sape2 yang kawen ngan org bukan melayu?Boleh tau jugak culture bangsa lain ni.I'm just curious.

Last question,how many percentage of your salary that you allocate to your parents?Xmau tanye amount,percentage pun dah cukup.Thanks:)

P/S:Jangan ingat aku tak pernah bagi duit kat mak ayah aku lak selame ni:lol:

myazura Publish time 19-1-2011 11:51 AM

cukupla i kata...i menjalankan tanggungjawab terhadap parents i :$

john_pablo Publish time 19-1-2011 12:25 PM

aku yg student ni pn masih jalankan tgg jwb sbgai anak..hahahah;P

myazura Publish time 19-1-2011 12:47 PM

Reply 3# john_pablo

high 5, john! {:1_138:}

john_pablo Publish time 19-1-2011 12:53 PM

Reply 4# myazura

hahaha high-5?apa tu?huhuhu;P

dr.R Publish time 19-1-2011 12:53 PM

Aku baru bekerja 3 tahun dan alhamdulillah selepas 3 bulan bekerja aku dah tunaikan tanggungjawab aku, 3 bulan terawal tu faham-faham sajalah masih terumbang ambing lagi. Mulanya aku bagi 10% dari gaji bulanan aku, kemudian naik 15% sekarang ini. Nampak sedikit tapi itulah hakikatnya, hidup sendirian di bandar memang semuanya serba serbi menggunakan duit. Banyak keperluan diri sendiri aku perlu tambung, dari rumah, makan, pengangkutan dan kelengkapan diri.

Pada aku bagi yang berkemampuan beri 30% gaji bulanan mereka pada keluarga itu mungkin tinggal sekali bersama keluarga, logik juga sebab kita bagi duit makan dan elektrik serta air kalau pun tak bayar sewa rumah. :D Contohnya kalau duduk menyewa di bandar, duit makan malam kita sekitar 200 sebulan tak termasuk tengah hari sebab waktu itu kita di pejabat. Di tambah lagi sewa rumah sekitar 300 ringgit seorang kalau duduk menyewa termasuk api dan air, kalau di campur dah 500 ringgit dan itu tak termasuk duit bulanan kita bagi pada family yang 10% tu. Kalau kita campur semuanya tidak mustahil kalau kita duduk bersama family kita mampu berikan 25-40% dari gaji bulanan kita.

aries_gurl Publish time 19-1-2011 12:55 PM

cm xbyk mne je aku bg...kdang ade,kdng xde....sian nye mak aku...!!!:'(:'(:'(

MinyakAngin Publish time 19-1-2011 12:59 PM

pada pendapat peribadi saya...(ceh ayat!)

bg aku la kan, bukan semua.let say chinese for example, kalau lelaki, diorg ni mesti kumpul harta sendiri (asset & properties) before kapel @ kawin. ini satu kemestian. tp kalau gaji bulanan diorg pun takat 3,4 ribu then siap bagi parents 1ribu, spend summore utk their own properties, kira hebat sangat la tu.

hal ni jugak bergantung pd how they grown up, how their parents raise them. ramai gak yg aku kenal ada masalah dgn parents diorg. mcm sorang tu, masa membesar ayah dia langsung tak ambik tau pun pasal dia, dah kawin mak dia pulak masuk campur smpi cerai berai smpi dia fedap dgn family sendiri. & byk lagilah yg jadi mcm ni.

mcm suami aku yg mata sepet ni pulak, ayah dia ada bisnes engineering kat tanah borneo.so dia takyah nak bagi duit kat parents dia. plus, dia pernah tolong ayah dia kat sana tapi di'kencing' oleh ayah sendiri. kesian dia. lepas peristiwa tu dia pun dah malas nak amik tau pasal bapak dia. aku sedih gak, tp obviously dia ada sebab sendiri.

missmarvolo Publish time 19-1-2011 01:46 PM

actually kinda depends on kemampuan ekonomi keluarga itu sendiri.
ade parents yg kaye siap bg rumah kete kat anak2, buleh le kalo depa nak contribute balik kat parents 40% of their gross salary pun xde masalah...

tp kalo yg komitmen byk, n famili pun x kaya,
kene bayar rumah, kete, adik2 blajo,
byk mane sgt tinggal nak kasi parents...
depa sendiri pun nyawa2 ikan...

damiqula Publish time 19-1-2011 04:16 PM

Reply 6# dr.R

mungkin betul jugak kate ko tu.kebanyakan chinese single yang aku kenal ramai yang still dok ngan mak pak.sbb tu depa contribute more,untuk kaver duit makan minum,sewa umah,api air bagai

tapi aku still pelik ngan certain parents yang MEMANG jenis mewajibkan anak2 bagi duit ni.siap tetapkan certain amount tiap2 bulan untuk anak2 diorang.mcm yg aku kenal tu,parents soh bagi WAJIB 400 tiap bulan,siap masuk akaun lagi.kalo anak kije besar alhamdulillah la.kalo setakat bese2,sadakallahalazim la

damiqula Publish time 19-1-2011 04:20 PM

Reply 7# aries_gurl

pada sy amount tu tak penting if your parents berkemampuan.cube cakap ape gune kasik 5,6 ratus sebulan tapi setahun 2 kali je balik kampung jenguk mak ayah kat kampung?tu pun sbb raye n akhir tahun(kes bos soh habiskan cuti).padahal kalo depa sakit demam kite liat nak balik jenguk depa kat kampung

ramai yang salah anggap the more you give,the more u love your parents.bagi sy ni concept yang salah.

keikhlasan tu lebih penting:)

aries_gurl Publish time 19-1-2011 04:41 PM

Replyaries_gurl

pada sy amount tu tak penting if your parents berkemampuan.cube cakap ape gune ...
damiqula Post at 19-1-2011 16:20 http://mforum.cari.com.my/images/common/back.gif

btl2...mmg la kerap gak blik tp bile igat2 blik,rse cm sedih sgt bg my mum ciput gitu...rse cm bodoh nye aku!!even dia xpnh mtk but still bg jgk tp rse cm sedih sbb kasi sgt la ciput...:'( ....

adaraish Publish time 19-1-2011 05:10 PM

Bagi berkemampuan elok lah bagi walau pun sikit , ambik berkat.

hatafya Publish time 19-1-2011 05:12 PM

aku baru td citerngan kawan aku psl benda ni...
aku ade anak kt kolej.. sebulan bulan aku bagi rm400 sbb aku tk mo dia ambik PTPtn. terpikirpulak td adekah anak aku boleh bagi sekurang2 nye bnyk tu kt aku nanti..memandangkan cos of living dia orang nanti semakin teruk... setakat gaji rm 2k (tu pun kalau dpt) kira miskin la...
aku tk mengharap sangat kut duit dia...tk tergamak kut nk ambik sbb dia org mesti habis berjimat... janji tk menyusahkan aku n boleh berdikari tu pun dah cukup.. mungkin dulu lain...sekarang lain...

hatafya Publish time 19-1-2011 05:16 PM

btl2...mmg la kerap gak blik tp bile igat2 blik,rse cm sedih sgt bg my mum ciput gitu...rs ...
aries_gurl Post at 19-1-2011 16:41 http://mforum4.cari.com.my/images/common/back.gif

aku rasa your mum tk kisah amount yg d beri... kita ni melayu..ikhlas yg lebih penting n ade ingatan nk bagi...

alphawolf Publish time 19-1-2011 05:22 PM

Duit tu ye lah duit...tapi adakah sama duit tu dengan kehadiran kita disisi mereka? Adakah dengan bagi duit beribu2 tapi hatta talipon sebulan sekali pun harem tak pernah, maka kita 'dah balas jasa'?

aries_gurl Publish time 19-1-2011 05:28 PM

aku rasa your mum tk kisah amount yg d beri... kita ni melayu..ikhlas yg lebih penting n ade ing ...
hatafya Post at 19-1-2011 17:16 http://mforum.cari.com.my/images/common/back.gif

ari tu aku xde duit kecik...duit kt walet ngam2 je so aku blik tp cume bg 20....dia still accept..mgkn xnk kecik kn ati aku..bile aku pkir blik,haru nye....:'( :'( :'( ......mak aku msh terime walau aku bg 20...aku plak yg rse sedih sbb bg dia ciput gitu...time tu mmg xkuar lg duit kt atm..time tu,tu je aku ade...sedih oo...nk kte mak aku xde duit smpi dia still amik 20 aku,xjgk!duit dia bln2 aku rse lg byk dr gaji aku...dia amik jgk mgkn xnk kecik kn ati aku...aku plak yg sedih:( ...:'(

cn7 Publish time 20-1-2011 12:31 AM

Menarik topik ni...membuka & minda sikit...
TT, dalam forum tu, agak2 majoriti yang bagi duit banyak2 tu adalah lelaki ker perempuan?
Sebab, officemate i banyak Chinese, tapi tak pernahlah pulak diorang disclose how much they give monthly... but those yang very close to me, adalah sekali dua terlepas cakap how much they bank in...

most of the time, the amount yang diorang bagi tu is fix.... ada yang bagi lebih if ada rezeki lebih, ada yang bagi kurang...ada gak yang tak bagi langsung, walaupun anak dia mak pak dia yang jaga...

the amount, mostly 10% of their salary, tapi my colleagues ni 90% perempuan.and we're in govt sector, so mungkin amount nak contribute tu tak banyak. Maybe Chinese guys yang keje swasta kut yang bagi ribu riban

cn7 Publish time 20-1-2011 12:36 AM

i dont give a fix amount to my parents, they said since both are working, and i baru nak start life of my own time tu, they said its better i save for my future. But i help around with the house bills la eg bill electric, astro, bil surat khabar, indah water, etc... the total tu...hmm...biarlah rahsia, tapi if rumah ada aircond setiap bilik & suma jenis pasang aircond bila tidur, bleh tahan gak la...

N.b : apasal bil sekarang macam tinggi semacam ek? boleh bayar ansuran keta jer dengan harga bil...kena pakai solar system baru kurang sikit kot

damiqula Publish time 21-1-2011 09:35 AM

Reply 16# alphawolf

cudnt agree more on this{:1_132:}
Pages: [1] 2
View full version: Betul ke org melayu give less to the parents compared to other races?