SpanishOlives Publish time 23-11-2022 11:46 AM

Dilema anak Sulung...

Aku hanya nak luah je...Start lebih kurang 6-7 tahun lepas business ayah aku tak ok dlm erti kata lain bankrup. Aku dari awal dr lepas graduate mmg aku berkerja makan gaji sampaila sekarang aku berkeluarga & Alhamdulillah berkat gaji biasa2 tu.
Nak kata aku ni tak tolong mak bapak aku tak juga.. setiap bulan aku mmg hulur duit & setiap minggu mmg aku beli barang basah utk parents aku. Aku anak perempuan sulung, aku ada seorg adik yang masih study.
Aku kadang2 rasa mcm lelah sgt, lelah nak pikir hal duit yang tak cukup utk parents aku.. utk makluman adik aku yg masih study tu duit belanja aku dah payung die tiap bulan, lebih kurang RM500 sebab die dapat ptptn tak penuh. Aku ada family anak 3 org masih kecil suami aku kerja biasa je. Kalo diikutkan gaji aku bersama ngn husband aku Alhamdulillah kami mmg takde masalah kewangan. Dugaan aku bila bapa aku tiap2 bulan keep hantar bil utiliies tolong buat bayaran, kalo sikit takpe ni mcm2 aku sekarang dah rasa 'sempit' sikit aku ni siap berikat perut naktunggu gaji hujung bulan.
Aku awalnya lagi siap bagi credit card kat bapak aku.. abis 10K lebur... bukan nak mngungkit ya tapi sikap bapak aku ni aku stress sgt. Bapak aku umur 65 bila aku suruh buat je keje2 biasa taknak..Ego tinggi melangit nak ikut berbisness je.
Aku siap bagi kereta aku utk bapa aku pakai & aku terpaksa berhutang beli kereta lain, takpe aku cakap utk kegunaan. Tapi seperti biasa bapak aku mmg takkan pernah nak berubah.
Sorry korang aku ni stress sgt aku nak luah kat mak aku kesian die pening, aku nak luah kat adik aku kesian plak kat die kang stress die nak stop belajar plak.

ibugarang Publish time 23-11-2022 12:09 PM

Kdg2 sebagai anak kene bertegas gak dalam isu financial ni, kalau kiter tak tegas susah parent nk ikut rentak kiter, especially biler kite asyik suap jer..

penmerah Publish time 24-11-2022 04:23 AM

Teruknya sampai adik pun kene Kasi duit poket belanja sampai 500
Kalau I... Takat 200 dah yg Lebih ko buat part time dik
I dulu tak harap dpt duit poket Dari family pun
Then utk mak Pak... Kasi 500 Lepas Tu pejam Mata pekak telinga
Boleh buat tak 2 perkara Di atas?
U Ada family kecil nak dijaga

Mmg kene hati kental lah sis
Kalau tak porak peranda lah kehidupan u laki Bini sbb stress Dan tak puas hati
Anak2... Saving kecemasan kene standby

adila39 Publish time 24-11-2022 10:46 AM

hmm i rasa u kena kurangkan, utk adik 500 too much bagi setengah je, suh dia keje part time also its ur dad role

haihh faham sgt so the only way is how u nak change urself to be extra firm and black heart sikit

achinto Publish time 24-11-2022 01:10 PM

I tak tau macam mana nak tolong u sis. Sending u lots of love. Semoga dapat rasa beban kurang sikit lepas meluah kat sini.

green~tea Publish time 25-11-2022 03:18 PM

adila39 replied at 24-11-2022 10:46 AM
hmm i rasa u kena kurangkan, utk adik 500 too much bagi setengah je, suh dia keje part time also its ...

Agree.. adik tu tak perlu la kot tanggung sampai 500 per month.. boleh je keje part time kan. Studen bukan busy sangat pun... bila abes belaja?

I pun tanggung adik masa i masuk keje walau adik scholarship pet.. tp tu sbb mak ayah i ckp dia tanak duit i, so biar le i kasi duit kat adik.. bertahun gak i nak remove kebergantungan adik i even dia lepas grad dan dah keje sbb dia dah selesa dpt duit poket setiap bulan dari i...

green~tea Publish time 25-11-2022 03:22 PM

TT, you're not the only person yang kena camni.. ada kawan i senior legal counsel dekat GLC pun camni.. ayah dia businessman pangkat dato lagi.. tp GAGAL TOTAL manage kewangan, sampai tahap awal tahun ni kawan aku kena beli BMW X5 brand new kat ayah dia... suruh pakai loan slip gaji kawan i, sbb alasan nak dapat rebate 4% company kitorang kasik.. dpt discount pun tak guna laa keta tu rega asal 480k kowwwttttt

Kawan i menangis kena paksa beli kereta.. tp ikut jugak.. sbb ayah dia ugut tanak kasi harta pusaka sbb nnti chop anak derhaka...

SpanishOlives Publish time 28-11-2022 09:35 AM

achinto replied at 24-11-2022 01:10 PM
I tak tau macam mana nak tolong u sis. Sending u lots of love. Semoga dapat rasa beban kurang sikit...

thank you dear..
appreciate sgt...

SpanishOlives Publish time 28-11-2022 09:40 AM

green~tea replied at 25-11-2022 03:22 PM
TT, you're not the only person yang kena camni.. ada kawan i senior legal counsel dekat GLC pun camn ...

itula sebenarnya takdela takut tak dapat harta pusaka sebab harta dah takde pun... lebih kepada kena chop anak derhaka...
I nyaris2 kena... tapi sebab mak ada back up I.

Catpaw Publish time 28-11-2022 05:14 PM

Hi tt, dilema anak2 ni ditelan mati mak diluah mati bapak.. TT bagi je la amount yang tt mampu bukan yang diorang mahu. Pandai2 la parents u uruskan. Kalau TT ada halangan lain nak pakai emergency susah juga. Tak perlu ikutkan sangat selera mak ayah tu. 500 tu banyak juga ya bagi adik tu, u kurangkan sikit month by month, cakap kat adik tu dah tak. Mampu nak tanggung beban.

Tak jadi anak derhaka pun kalau dah TT sendiri pun ikat perut. Pandai2 la ayah TT hadap nanti. Sementara TT bersabarlah dengan macam2 kata dan perangai ayah TT tu. Doa banyak2 ya, solat minta petunjuk.

sarahmirza Publish time 4-12-2022 08:47 AM

Ex officemate i ada yg kena macam ni bukan dgn parents dia je tapi dgn husband dia jugak.
Tapi ex officemate i bukan anak sulung, anak kedua. Kakak sulung dia bekas arkitek resign jadi surirumah. So, dia la jadi ganti galas "beban" memenuhi nafsu parents dia..

I kata nafsu sbb boleh je si bapak tu duduk diam2 jadi orang tua habiskan aktiviti tak berapa keluarkan duit tapi si bapak memilih nak nampak kaya...

Yang husband dia pun sama perangai macam pak mertua, nak nampak kaya tapi harap gaji sendiri tak berapa mampu, so paksa wife bagi sumbangan juga.

Pada i kalau depa bijak, mudah aje hidup depa. Tapi kehendak nak rumah besar, kereta besar 1, kereta mewah 1, kereta basahan 1.. Anak 3 je pun...

Si bapak dah tua2 pun mengidam kereta mewah mintak anak sponsor, paksa anak beli rumah sebab nak menunjukkan kat business partner anak dia berjaya..

Kesian kalau dengar keluh kesah ex officemate i tu.... Banyak beban dia amik biarpun bukan tanggungjawab dia sampaikan untuk diri sendiri pun berkira. Penat kerja semata nak senangkan hati orang lain supaya nampak kaya..

rospinki Publish time 4-12-2022 10:40 AM

Kena tegas tt..kamu pon dah cukup matang membuat keputusan bijak mengikut situasi sekeliling. Org tua bukan faham tak semestinya tua itu bijak ada juga yg makin jumud pemikiran mereka. Kitalah sbgai anak yg harus pandai mengatur kehidupan sendri agar tidak terikut dgn kemahuan mereka. Ini harus utk kebaikan bersama. Cakap biar terang dan jelas mesej kamu dan teruskan jalan tanpa perlu menoleh kebelakang dan terbeban dgn soksek mereka.

Satu hari nantu kamu jga akan jadi ibu maka didiklah hati agar jgn terlalu berat pada anak2 harta dan dunia. Jalankan tanggajawab dan amanah sbgi ibubapa dan lepaskan mereka utk bebas memilih haluan atas prinsisp didilan yg telah kamu berikan pada mereka. Wallahualam.

rain2169 Publish time 16-12-2022 01:47 PM

TT anak yg baik... alhamdullillah. Moga syurga tempat awak.
tapi, pendapat I kannn....
Just tolong setakat yg you mampu jeee.
you cakap je terus terang dgn father you, yang you dapat tolong sekian-sekian sahaja.

Anyway I doakan moga you murah rezeki....
Pages: [1]
View full version: Dilema anak Sulung...