akuman1981 Publish time 21-6-2022 12:49 PM

Edited by akuman1981 at 21-6-2022 01:25 PM

tagas replied at 21-6-2022 10:03 AM
happen about 6 years ago kalo tak silap
dekat 1.5k jgk terbang pi klinik swasta on dat time

betul2.

nak tnya lagi. awak guna denture(gigi palsu)?

ruang yg 0 tu selalu x sangkut makanan?
gusi kt ruang 0 tu akan jadi keras balik x?

ada efek gigi lain bwah ke? (bengkok, tenggelam) efek rahang? sakit rahang

saya takut efek kat ruang 0 tu. takut gigi lain efek. kalau x sakit takpe

tq menjawab

Mary_jane Publish time 21-6-2022 01:04 PM

Takutnya cabut gigi. Sedangkan wisdom tooth sakit, tapi doctor kata tak perlu cabut. Sakit pun bila stress je. Sabar ya tt. Tapi bila gigi dah rompong ni baik buat denture, tekanan masa mengunyah dah lari ke gigi lain memang effect structure gigi. All the best.

juruterra Publish time 21-6-2022 01:26 PM

doubleA replied at 15-6-2022 03:35 AM
Sebijik aku pun baru cabut geraham situ la 2-3 minggu lepas. Sekarang makan gigit kt kanan je tak gu ...

instead of cabut dan hilang1 gigi, awak boleh buat root canal treatment. mmg mahal & long process & agak painful (walaupun masa buat ada bius) tp worth it considering kita boleh la pakai gigi utk few years lg(tak sure berapa lama tahan). Ni i pi dentist swasta dia bgtau option tp katanya kalau cabut mmg lama2 gigi akan jd jarang sbb nk fill up the empty gap. so dia la recommend RCT tu

doubleA Publish time 21-6-2022 01:38 PM

juruterra replied at 21-6-2022 01:26 PM
instead of cabut dan hilang1 gigi, awak boleh buat root canal treatment. mmg mahal & long process...

Gigi yg cabut ni dah buat root canal, gigi tu mendap dan pecah lalu lubang balik, teruk sangat dah tak boleh selamat. Masa tengah cek tu tiba2 bleeding so takda option lain melainkan cabut. Kalau yg boleh diselamatkan memang boleh buat root canal treatment. Jadi tak pasal berlubang la satu geraham, sakit dah tiada lagi

tagas Publish time 21-6-2022 03:14 PM

akuman1981 replied at 21-6-2022 12:49 PM
betul2.

nak tnya lagi. awak guna denture(gigi palsu)?

nak tnya lagi. awak guna denture(gigi palsu)? - takguna

ruang yg 0 tu selalu x sangkut makanan? - awal2 jer sangkut lama2 nnti gusi akan jadik rata kematu tak rase ape
gusi kt ruang 0 tu akan jadi keras balik x? - yup akan jadik keras

ada efek gigi lain bwah ke? (bengkok, tenggelam) efek rahang? sakit rahang - no effect at all

saya takut efek kat ruang 0 tu. takut gigi lain efek. kalau x sakit takpe - dun khuatir2 ade duit lebih bleh tanam gigi baru :C

akuman1981 Publish time 21-6-2022 05:49 PM

tagas replied at 21-6-2022 03:14 PM
nak tnya lagi. awak guna denture(gigi palsu)? - takguna

ruang yg 0 tu selalu x sangkut makanan? - ...

tq

saya memang tak harap tanam gigi. dr pun kata tak pakai apa pun tak apa. bridge dr tkut nk buat sbab kena korbankan gigi sbelah.

saya tgh proses pulih. tgh depress ni. betapa kesalnya saya buat keputusan terburu nk cabut. tak research. dr cuba tenangkan saya dgn kata klau tampal pun mgkin tak lama. kuman mgkin kumpul.

saya cuba positif. nk tunggu gusi tu pulih dgrnya setahun nk pulih kasi tulang gusi keras. doakan saya

ipes2 Publish time 30-6-2022 10:37 PM

rospinki replied at 14-6-2022 04:16 PM
saya pulak baru2 ni lepas online appointment dkt kkm utk cabut gigi gagal saya dengan tak puashti ma ...

most dentists akan usaha sungguh2 untuk tidak cabut gigi seseorang.
jika berlubang, mereka cuba tampal. jika sakit, mereka boleh matikan saraf dan tampal.
jika infected, mereka akan beri antibiotics
jika dicabut, maka jawbone kita akan mula serap bony structures around the area yg dulunya ada gigi kita tu
itu sebab org2 tua yg dah tiada gigi, mandible dia mmg sgt kecil sampai hilang dagu dan berubah structure muka
so, dentists akan cuba maintain gigi kita selagi boleh

ipes2 Publish time 30-6-2022 10:40 PM

akuman1981 replied at 21-6-2022 05:49 PM
tq

saya memang tak harap tanam gigi. dr pun kata tak pakai apa pun tak apa. bridge dr tkut nk bua ...

harap everything dah settle
cuma, pengunyahan itu akan berubahlah sebab dah ada gap pada mandible kita

Scheherazade Publish time 1-7-2022 10:21 PM

Den pun penah lalui apa yg tt lalui. Cabut dua2 belah plak tu. So, mmg rongak la den ni. Den have no regrets though. Sebelah geraham tu cabut mmg sakit dia yarabbi, xleh nk describe. Bila doc cabut, mmg dah xleh diselamatkn lg. Yg sebelah lg, doc kata masih boleh diselamatkn tp sbb sakit yg x terhingga, den mintak cabut gak. Tp kejadian ni asing2 la. Dentist tu ada la kata ada 2 opsyen lps cabut, nk tanam gigi atau buat gigi palsu. Both den x buat. So far, i think dah byk tahun gak, but ok je. Alhamdulillah, xde la gigi bergerak ke apa. And gusi yg xde gigi tu pun ok. Awal2 mmg sakit la bila mkn sbb tender lg kan, lama2 gusi tu pun toughen up, so mkn mcm biasa. Cuma berhati2 bila mkn benda keras, cam keropok lekor ke (yg bulat2 kecik+ crunchy tu) or pekyek

akuman1981 Publish time 3-7-2022 11:19 AM

Scheherazade replied at 1-7-2022 10:21 PM
Den pun penah lalui apa yg tt lalui. Cabut dua2 belah plak tu. So, mmg rongak la den ni. Den have no ...

maaf sgt2

bleh tgk tak dua2 geraham yg takde tu. saya nak tgk gusi yg dh pulih tu.

tiada niat nk aib atau cari masalah org.

t.kasih sgt2

Scheherazade Publish time 17-7-2022 01:39 PM

akuman1981 replied at 3-7-2022 11:19 AM
maaf sgt2

bleh tgk tak dua2 geraham yg takde tu. saya nak tgk gusi yg dh pulih tu.

Lebih kurang mcm ni bila dah pulih

Gambar ihsan Google
Pages: 1 [2]
View full version: Kesal cabut gigi bwh geraham 1st