rahsier Publish time 24-3-2022 10:24 AM

Patut atau tak patut?

Hi! Aku nak minta pendapat korang.. macam ni ceritanya.. Masa muda remaja, aku pernah terlanjur hingga mengandung anak luar nikah.. masa tu aku muda sangat.. senang sangat terpengaruh dengan janji manis lelaki..

Sewaktu aku pregnant, parents aku hantar aku ke pusat perlindungan.. kiranya takde sesiapa pun tau pasal aku kecuali parents aku dan mak laki tu.. Lepas lahirkan anak tu, aku terpaksa bagi anak tu dekat keluarga angkat.. sebab tu terma dan syarat pusat perlindungan tu.. Walaupun masa tu aku muda, aku tetap sayangkan anak tu.. sedih tak terkata aku bila berpisah dengan anak yang baru seminggu dilahirkan.. sakit operation pun tak hilang lagi..

Dipendekkan cerita, aku dah kawen n ada dua org anak.. 3 tahun lepas aku nekad untuk cari anak tu.. bukan untuk minta dia balik.. just nak tau keadaan dia.. aku segan nak tanya parents aku.. aku pegi jpn tukar ic dan tanya pegawai tu.. kalau ikutkan sop, diorang tak boleh reveal alamat budak tu.. tp dia bagi juga walaupun tak full.. tp aku xpegi pun..

Alhamdulillah dengan ada nya social media, aku dapat cari dia.. skrg ni umur dia dah 18tahun.. baru habis spm.. aku selalu tengok perkembangan diri dia melalui social media..

Soalannya, patut tak aku tegur dan bgtau sape aku? Atau apa yang patut aku buat? Harap korang dapat membantu..

prettyuglybabe Publish time 24-3-2022 01:33 PM

jadikan pengalaman lepas sebagai pengajaran dan panduan u di masa depan..
semoga u dapat melindungi anak-anak u dari berbuat kesilapan sama..
pasal anak tu, kalau niat u hanya nak mengikuti perkembangan beliau, pada i better u jumpa ibu bapa angkatnya dahulu..
mana la tau mereka tak pernah berterus-terang asal usul beliau..
takde la dia terperanjat ke apa..
and kalau ibu bapa angkat dah clarify, baru la jumpa..
so pendapat i, sila la melalui ibu bapa angkat beliau dulu ye..
jangan pandai-pandai pergi terjah anak u macam tu je..
sebab perkara ni melibatkan hati dan emosi banyak pihak..
i bet mak bapa angkat tu pun tentu takut kalau u main terjah terus pada anak mereka..

musangbodoh Publish time 24-3-2022 02:34 PM

aku rse x ptt..

btw ko mesti x cite kan story nie kt laki ko...

rahsier Publish time 24-3-2022 03:19 PM

musangbodoh replied at 24-3-2022 02:34 PM
aku rse x ptt..

btw ko mesti x cite kan story nie kt laki ko...

Cerita.. sebelum kawen.. n alhamdulillah dia terima seadanya

rahsier Publish time 24-3-2022 03:21 PM

prettyuglybabe replied at 24-3-2022 01:33 PM
jadikan pengalaman lepas sebagai pengajaran dan panduan u di masa depan..
semoga u dapat melindungi...

Pengalaman ni memang buat i lebih berhati2.. insha allah i akan didik diorang seelok2nya..

Tu lah.. i pun rasa mcm tu.. tp tulah takde kekuatan.. rasanya i akan tunggu smpi dia carik i sndiri

Prickford Publish time 24-3-2022 03:25 PM

Jangan directly la tegur anak tu. Melalui parents angkat dia dulu. Takut benda2 macam ni ganggu emosi kedua2 pihak.

prettyuglybabe Publish time 24-3-2022 03:29 PM

rahsier replied at 24-3-2022 03:21 PM
Pengalaman ni memang buat i lebih berhati2.. insha allah i akan didik diorang seelok2nya..

Tu la ...

cuba dulu jumpa mak bapa angkat tu and tahu cerita belah mereka..
mana tau mereka ada cerita asal usul beliau..
and kemungkinan juga beliau mahu cari u tapi tak tau mana nak mula..
u pun tau bukan senang nak cari identiti seseorang lebih lagi dalam kes u ni..
dah tentu rumah penjagaan tak nak bagi kerjasama or details u kat rumah kebajikan dah tak boleh digunakan..
lagi pun beliau dah besar..
dah 18 tahun pun..
bukan budak yang nak direbut hak penjagaan..
explain baik-baik pada mak ayah angkat tu..

nawtylulu Publish time 24-3-2022 03:31 PM

Btol tu.. better cri parents angkat nye dlu.. kite x thu status bdak tu sama ada dh dberitahu atau x. tp klo ht kuat, better just tgk n thu cukp. xyah la reveal sapa awk. kcuali la klo dlm duk ikut perkembangan tu tetibe ank tu mmg ade mengkhabarkn nk cri ibu kandung nye, mse tu expose la dr. da expose dr pon kne kuat jgak, nnti msti akn dpersoalkan knapa x jaga die n mcm2 lg.

rahsier Publish time 24-3-2022 11:18 PM

Prickford replied at 24-3-2022 03:25 PM
Jangan directly la tegur anak tu. Melalui parents angkat dia dulu. Takut benda2 macam ni ganggu emos ...

Tu lah.. budak2 skrg dah la macam2 sikit.. tapi ikutkan hati nak je dm.. tp masih kuatkan hati

rahsier Publish time 24-3-2022 11:19 PM

prettyuglybabe replied at 24-3-2022 03:29 PM
cuba dulu jumpa mak bapa angkat tu and tahu cerita belah mereka..
mana tau mereka ada cerita asal...

Mungkin juga.. sbb parents dah tukar no phone.. maybe dah lost contact.. tapi tu la.. nak dapat kekuatan jumpa diorang tu yang susah.. takut tak diterima

rahsier Publish time 24-3-2022 11:20 PM

nawtylulu replied at 24-3-2022 03:31 PM
Btol tu.. better cri parents angkat nye dlu.. kite x thu status bdak tu sama ada dh dberitahu atau x ...

Thank you untuk pendapat ni.. aku akan ikut.. buat masa ni tengok jela dari social media.. harap2 dia tak deactivate akaun

addamnor Publish time 25-3-2022 01:49 AM

You deserve the child.
And please go tru the parents. Jgn buat drama iya.. though u are the biological mother, all the childhood of the kid belongs with the foster parents.. kamu duit makan pakai budak itu pun tak pernah hantar bukan? So let them be ready dulu before you make an attempt to meet your child

adila39 Publish time 25-3-2022 08:18 AM

Now no longer ur emotion yg penting. Macam addaamnor tulis avoid drama. Once u make mistake..so jgn buat 2x dgn create drama..budak tu dah move on and tgh excited dgn life dia. If u nak do something contact the foster family. Bgtau u nak be part of his life....bagi duit college or hantar to a good college thru the parents angkat. Doakan dia bahagia selamat dan berjaya dunia akhirat. Itu je yg u patut buat. Infact u tak patut langsung ada intention itu ini due to what u have done so respect hak anak u tu. Jangan ganggu dia ..xpayah stalk etc. If u betul menyesal itu yg patut u buat pastikan dia berjaya and bahagia from far. Supposed by now u dah cukup matang ok. Semoga semua dipermudahkan.

nawtylulu Publish time 25-3-2022 08:23 AM

rahsier replied at 24-3-2022 11:20 PM
Thank you untuk pendapat ni.. aku akan ikut.. buat masa ni tengok jela dari social media.. harap2...

Harapnya mcm tu la.. iols doakan smoga urusan chuols bertemu ank kndung chuols dpermudahkan..

SedihPedih Publish time 25-3-2022 09:27 AM

i pun setuju jumpa parents angkat tu.. bgtau siap2niat baik you tu..but if diorang tak bersedia, jgn la push. Diorang probably need time utk pertimbangkan...

baru je semalam i tgk couple mat saleh yg buat open adoption. Meaning anak angkat tu dia bg je kenal dgn parents kandung. Siap kadang2 adik-beradik kandung anak yg angkat tu boleh dtg and tinggal kt rumah diorang if mak depa ada problem. I nampak itu adalah effort yg indah. Tapi cara ni mmg kena adapersetujuan kefahalam dua hala. Masing2 kena jaga boundary..ye la..

Anyway, good luck ya.. you are lucky no matter what..

Normabaru Publish time 26-3-2022 05:32 AM

Tahniah sebab ko dah taubat Dan insaf

Btw Anak tu lelaki ke perempuan?
Ko pegi jpn tukar ic siapa?

Kalau blh jumpa dulu keluarga angkat dia dahulu..nak tahu apa sebenarnya arrangement rumah tu dengan parent dia..bunyi mcm sindiket pon ada ni..ntah2 anak ko tu dorg jual Dan ko jadi kilang buat anak sebab tu dorg xbagi ko attach Dan reveal info

Buat carian tengok dorg amik anak angkat ni sah or senyap2 ke apa..
Sebab Kadang2 budak tu Pon ada rasa loss n benda bab2 keturunan n status tu dia blh trauma baik laki mahupun perempuan..

Kaka nak sebut benda ni yang kaka dengar Dari cikgu kaka

Most of the time..Anak2 kita akan reflect perangai Dan tindakan kita 20tahun lps..

Bukan semua tapi Kebanyakan

Dan most bad habit lg senang pick up Dr good habit..

Jadinya didiklah anak2 sedia ada yang ko ada sekarang dgn baik bagi ilmu agama secukupnya..aurat jaga Dan jika perlu berkahwin..permudahkanlah agar pisang tak berbuah 2 Kali..

Tentang anak yang luar nikah tu mmg naluri seorang ibu tetap sayang Dan rindu anaknya..tapi buat dulu all research info tu senyap2..Jangan kacau jika tak perlu sbb nnt emosi dia celaru..
Belum masa lagi utk share (kalau dia tinggal dgn family yang baik2) tp kalau family sedia ada x ok then cubala ambil balik anak tu..(ni kalau keadaan xok je)kalau ok ko jgn sesekali pergi dekati dia..

Sebab tindakan lahirkan anak tu dulu mmg tindakan selfish no matter what dia akan mengganggu emosi anak Itu for the rest of his her life..(plus status anak luar nikah tetap bukan mahram)

Ps:apa jadi dgn jantan xguna tu ye?hidup lg ke

rahsier Publish time 26-3-2022 07:23 AM

Normabaru replied at 26-3-2022 05:32 AM
Tahniah sebab ko dah taubat Dan insaf

Btw Anak tu lelaki ke perempuan?

Anak tu perempuan.. pegi jpn tukar ic aku..

Pengalaman mengajar aku lebih berhati2.. anak yg ada dgn suami skrg pun perempuan.. takut.. tapi hari2 aku doa agar Allah ampunkan dosa aku yg dulu.. dan doa agar anak aku tak terikut perangai aku yg dulu..

Family angkat tu ambil dengan cara yg sah.. melalui semua prosedur.. lepas baca semua pendapat korang, aku dah buat keputusan untuk move on.. just go with the flow.. if one day dia carik aku, aku akan dapat jumpa dia juga.. aku tak minta pun nak dia balik.. sbb aku tau dan yakin dia berada dgn keluarga yg betul.. yg sayangkan dia.. jauh disudut hati aku, aku cuma rindukan dia.. tak lebih dari tu..

Laki yang bagi janji palsu tu? Hidup lagi.. kahwin lambat.. ada anak sorang dan dah bercerai.. pernah try nak kacau aku balik.. tp sory aku xlaya .. cukuplah sekali aku jadi bodoh.. alhamdulillah aku move on dan dapat suami yg lagi better dari dia..

rahsier Publish time 26-3-2022 07:24 AM

Thank you so much korang atas pendapat korang.. aku akan ikut.. :)

Normabaru Publish time 26-3-2022 07:44 AM

rahsier replied at 26-3-2022 09:23 AM
Anak tu perempuan.. pegi jpn tukar ic aku..

Pengalaman mengajar aku lebih berhati2.. anak yg ada ...

Ok tt..

Bagusla TT dh taubat..insya Allah Allah Maha mendengar lg Maha mengetahui..

Maha penerima taubat Hamba2nya

Klu dia ambil secara sah..then insya Allah all is good utk ank tu..bagusla gitu..mungkin Itu yang terbaik tuk semua pihak n takdir Allah utk bg rezeki kt fmly tu dgn cara ni..

Nway TT boleh bg doa utk ank tu..tiap kali rindu sedekah Alfatihah..sedekah sekali kat anak2 yang ada skrg..

TT bertuah dpt suami yang xkisah masa silam TT jd jgn sesekali take for granted..susah nk jmp lelaki baik zaman skrg..apetah lagi kalau dia layan kita baik2 beti nafkat n jaga kita etc..

Bykkan buat amalan sunat mcm sedekah n solat taubat..solat hajat..uasa sunat etc.tebus blk dosa silam yang besar tu..moga2 sedikit sebanyak blh bantu TT di akhirat kelak..

Kalau Allah izin anak TT jumpa TT satu hari nnt..semoga diberi pengakhiran yang baik2 untuk semua pihak.. insya Allah amin:loveliness:

rahsier Publish time 26-3-2022 07:46 AM

Normabaru replied at 26-3-2022 07:44 AM
Ok tt..

Bagusla TT dh taubat..insya Allah Allah Maha mendengar lg Maha mengetahui..

Aaminn aamiinn ya rabbal alamin…
Pages: [1] 2
View full version: Patut atau tak patut?