AkokKocik Publish time 22-1-2022 10:05 AM

Jodoh; Istikharah & Musyawarah.

Hai, forumer, aku x tau nak letak thread ni kat mana, board wanita atau kat board keluarga ni, nanti mod pandailah adjust ke, tq mod.

Perkara yg aku nak tanya pendapat korang kat sini tentulah soal pemilihan jodoh. Aku cerita sampai habis dulu ye kisah aku & lelaki tu.

Suatu ketika, Allah slalu tunjukkan sorang lelaki dlm fikiran aku, jd aku pun buat solat Istikarah, Allah britau aku yg lelaki tu jodoh terbaik untukku. Aku pun skodenglah segala media sosial lelaki tu. Lelaki tu cikgu sepenuh masa & youtuber separuh masa. Allah bukakan hatiku utk htr mesej pd lelaki tu & lelaki tu balas yg menunjukkn yg dia juga ditunjukkn oleh Allah yg aku adalah jodoh terbaik utknya.

Aku bukan terus gedik dgn lelaki tu & lelaki tu pun nampak bukan jenis kaki pmpuan. Selama setahun aku ikuti hidup lelaki ni, aku skodeng instagaram, youtube, tiktok, pendek kata aku tau apa saja yg dia buat, cuma dia je xtau kisah hidup aku sbb aku x expose diriku di internet.

Lelaki ni ada sorang je anak sedara & sejak kebelakangan ni, lelaki tu asyik berkepit je dgn anak sedaranya & slalu msuk dlm video YTnya & mak budak tu pun jenis mak yg hanya pandai buat anak, dpt anak beri org jaga, dia sndri bertiktok, jenis hphone berjahit d tangan. Lelaki tu org utara & aku org middleland, dh kawin nanti aku akn pindah ikut lelaki tu kan, tinggal d tgh2 keluarga, sanak sedara, rakan taulan, sahabat handai, klu salah sikit aku akan hancur dikecam berjemaah nnti. Aku risau dh kawin nanti, aku akan dikecam menjauhkan lelaki tu dgn anak sedara nya.

Ustaz sheikh zainal abidin ada berkata dlm ceramahnya, w/pun kita solat Istikarah & ssorg tu beragama & berakhlak baik, tp pmpuan masih ada hak utk menolak klu dia rasa x selesa dgn lelaki yg meminangnya.Lelaki yg Allah tunjukkan jodoh terbaik utk aku memang baik agama & akhlak tp melihatkn baiknya dgn keluarganya merisaukn aku, aku risau lelakitu seperti bang pijo tu, baik sangat dgn keluarga sampai abaikn isteri.

Aku nk tanya forumer lelaki, waktu korang bujang rapt dgn anak sedara, dh kawin korang masih rapat atau dh beralih arah layan istri pulak? Apa aku nk buat klu lepas kawin somi aku tu masih rapat dgn anak sedara & keluarganya mcm bang pijo? Patut ke klu sblum kawin aku dh siap2 britau bakal somi aku yg aku nk dia tumpukn perhatian dgn aku plak, bukan asyik layan anak sedaranya. Klu aku buat mcm tu aku dikira memisahkn dia dari keluarganya ke? Lelaki ni ada adik lelaki bewak & istrinya yg kontrol hal dlm keluarga, w/pun klu aku kawin, aku akan jd menantu sulung dlm keluarganya tp adik ipar pmpuan lelaki tu nampak mcm ada kuasa veto. Cmana aku nk hadapi biras yg mungkin jugak akan kontrol somi aku utk tetap rapat dgn anaknya. Aku x pasti dgn bakal mak mertua aku tu...jenis yg yes no alright atau mem besar. Cmana aku nk pisahkn somi aku nnti dr anak sedaranya tanpa dikecam oleh keluarga belah bakal somi aku klak.

Rasulullah pesan, tak rugi orang yang beristikharah & bermusyawarah. Aku dah beristikharah dgn Allah, sekarang aku bermusyawarah dgn korang pulak. mana tau ada diantara korang yg ada pengalaman.

Tq ye atas pandangan korang.

tagas Publish time 23-1-2022 03:46 PM

Apa salah nya berkongsi kasih :C

BingkaUbi Publish time 27-1-2022 11:20 AM

asyik tanya camne camne....aku nasihatkan tak yah la ko kahwin kalau tak nak hadap segala kemungkinan..... lelaki tuh dah de hidup dia sendrik sebelum ko masuk dlm hidup dia....samada dia berubah fokus hadap ko sorang jah lepas kawin itu ikut pada dia la....

bg aku senang jah....klu lelaki tuh tau tanggungjawab dia sbg somi, tau la dia kendalikan hidup berumahtangga & berkeluarga dia....gituh jah..

Doa, usaha n in the name of Allah, I trust in Allah.

AkokKocik Publish time 27-1-2022 01:36 PM

Edited by AkokKocik at 27-1-2022 03:05 PM

BingkaUbi replied at 27-1-2022 11:20 AM
asyik tanya camne camne....aku nasihatkan tak yah la ko kahwin kalau tak nak hadap segala kemungkina ...

Yes, aku pun pkir mcm tu, llaki mmang kena pikir sndri, llaki x suka org ajar cmana nk hidup.

Aku akn tanya sapa yg utama dlm hidupnya lps kawin, klu dia nk istri utk dpeluk stiap mlm, dia pilih aku, bukannya aku nk dia buang kluarganya lps kawin tp klu dia mcm bam pijo, ibu & adik pmpuan kewajipan sya seumur hidup, aku blah, byk fake vagina utknya di shopee.

MrsVeneer Publish time 27-1-2022 03:19 PM

U r not ready to get married tu je.

AkokKocik Publish time 27-1-2022 03:28 PM

MrsVeneer replied at 27-1-2022 03:19 PM
U r not ready to get married tu je.

Whyyyy????klu dh sedia nk kawin kena redha segalanya? Habih tu knapa byk perceraian berlaku??? Adakah sebenarnya mrk blum redha???

MrsVeneer Publish time 27-1-2022 04:27 PM

AkokKocik replied at 27-1-2022 03:28 PM
Whyyyy????klu dh sedia nk kawin kena redha segalanya? Habih tu knapa byk perceraian berlaku??? Ada ...

Ok girl, whatever u say. The weather is hot here. I m to lazy to think.

kipaslaju00 Publish time 28-1-2022 08:29 PM

Orang tamak selalu rugi. Kalau dah ada niat, tak nak kongsi kasih sayang hatta kt anak sedara….dah kawin esok tau lah tinggi rendah langit tu.

Nurul8001 Publish time 28-1-2022 10:07 PM

AkokKocik replied at 27-1-2022 03:28 PM
Whyyyy????klu dh sedia nk kawin kena redha segalanya? Habih tu knapa byk perceraian berlaku??? Ada ...

Banyak betul awak fikir. Umur berapa, dik?
Kalau belum sampai tahap umur untuk dikecam sbb masih bujang, tangguhkan la dulu hal ehwal nak kawin ni.

Soal cerai berai, tu kan rahsia Allah. Jodoh dah habis, maka, habisla. Ada je org yg hidup mereka lebih baik setelah bercerai, berbanding masa masih kahwin. Mudah dalam nak berbincang urusan anak2.

Lagipun, setiap pasangan akan bercerai, sama ada cerai hidup atau cerai mati. Kalaupun meninggal serentak, dalam kubur dah duduk asing walaupun 1 liang lahad

SedihPedih Publish time 28-1-2022 11:20 PM

Jap soalan pertama, u kenal org ni melalui social media aja ka?

Soalan kedua, why u dengki sgt hubungan sorang pakcik and anak saudaranya?

My husband ada 10 anak sedara masa both of us berkawan. Semua jenis manja2 and rapat dgn dia. Sekali sekala, budak2 ni tag along masa dating.. x pernah terlintas kt kepala i apa yg u fikirkan. In fact i suka all of them sb semua jenis friendly and suka me as their pakcik's gf. Siap sama2 berkomplot nk sorok hadiah ke or secret suprise yg pakcik diorang plan for me.

Now dh kawin nk masuk 12 tahun, ada yg dh kawin..masih manja walaupun dh tua2..nk makan bersuap bagai.Esok ni kami akan bawa rombongan anak2 sedara berpoya2. Ni request dr diorang yg nk spend masa dgn kami. Masih i xde terlintas apa u fikirkan. In fact semua anak2 saudara ni rapat dgn all pakcik and makcik.

Kenapa u rasa mcm ni ek? I tertanya2 actually..

Normabaru Publish time 31-1-2022 07:17 PM

Ko kena list down red flag dgn dislike yang ko blh tolerate dekat bakal suami ko

Cth ada org dislike pasangan dia xpengemas tp dia still blh tolerate dgn behaviour tu.. although xsuka tp bkn kategori red flag

Cth lain red flag bewak...yg ni dpt tahu je xpyh la consider ke bg masa ke sbb end up ko hanya buang masa je nnt

So list la apa yang ko blh tolerate dgn yg xnegotiable dik..Dr situ ko tahu mana nk cmpk laki ni
JD bakal or just kawan..Apepun ingt manusia ni xde yang perfect Dan xde siapa blh ubah individu lain except Allah..so don't put ur expectations too high..make do and be grateful with whatever u have

MissyMolly Publish time 31-1-2022 08:41 PM

Normabaru replied at 31-1-2022 07:17 PM
Ko kena list down red flag dgn dislike yang ko blh tolerate dekat bakal suami ko

Cth ada org dislik ...

Gittuh kaka norm menasehati.. meols rs tt byk naw mikir koh2.. fenin nak tlg. Dah ala2 soklan espiyem add math. So i wish best of luck je la kpd tt:$

Normabaru Publish time 31-1-2022 10:01 PM

MissyMolly replied at 31-1-2022 10:41 PM
Gittuh kaka norm menasehati.. meols rs tt byk naw mikir koh2.. fenin nak tlg. Dah ala2 soklan espi ...

Mmg ada je org style Gini..maybe occupational hazard yang memerlukan dia fikir plan A plan B back up plan etc or mmg dia dibesarkan dlm environment gini plus lumrah diri dia sendiri yang agak compleks and detailed oriented..

Bukti..ko tgk jela flow story tt siap ber dalilbagai...org mana je p stalk smpi setahun tp xmake any move..hahaha:lol::lol::lol:

Nway put aside jokes..pada kaka org particular Gini kena cari bakal yang Jenis relax..klu tak mau dedua OThinking lama2 satu hapak xjalan;P keras berak anak dlm pampers dok fikir plan sajork..ehehe

MissyMolly Publish time 1-2-2022 08:02 AM

Normabaru replied at 31-1-2022 10:01 PM
Mmg ada je org style Gini..maybe occupational hazard yang memerlukan dia fikir plan A plan B back...

Kan. Tt u complicated sgt lor!! Hrp minda u lebih terbuka yach dgn komen2 yg diterima

MissyMolly Publish time 1-2-2022 08:05 AM

MrsVeneer replied at 27-1-2022 04:27 PM
Ok girl, whatever u say. The weather is hot here. I m to lazy to think.

Nais sis;P.. Eh panas betullah sekarang. Pagi2 ni ok la sejuk tp ttp mls nak fikir :laugh3:

sweetpea911 Publish time 2-2-2022 05:31 PM

Confuse plak.. rasanya tt ni macam bercinta pun belum.. semuanya assumption.. siap confident Allah tentukan lelaki tu jodoh dia..

Sebelum u jauh sangat berfikir, confirmkan dulu status hubungan dengan si dia.. nampak gaya semua yang u tahu pasal dia dari social media bukan dari berbual2 & berkenal2 an..

Belum ada apa2 lagi dah start judging & berprasangkan buruk.. apa2 pun ingatlah ye, u yg nak masuk dalam family dia.. kenapa pulak dia nak buang semuanya dan fokus pada u? Kalau lelaki tu baik & bertanggung jawab, pandailah dia balance kan antara keluarga & pasangan.. so sebelum berangan lebih jauh dan create mcm2 story line dalam kepala, apa kata confirmkan dulu status hubungan tu? Silap2 syok sendiri

Genkidesuka Publish time 4-2-2022 06:36 PM

assalammu'alaikum n selamat sejahtera.

apasal pikir buruk je ni?uncle n nephews n nieces rapat tu is expected.kalau tk rapat lg kita patut risau... kot2 dia bkn jenis penyayang.

noor2 Publish time 13-2-2022 06:51 PM

Akak nasihatkan ko ...kalau nk cari suami...ko cari yg kaya raya..yg ada title...yg x lupa tuhan juga..puas hati hidup ko...ikutla kata2 akak...

nad014 Publish time 26-2-2022 03:37 PM

isthikharah ni aku pernah buat byk kali bila ambil keputusan nak kahwin, tapi allh tak tunjukkan tanda2.
tapi proceed je kahwin smpi cecah 13 thn dh usia
Pages: [1]
View full version: Jodoh; Istikharah & Musyawarah.