Cintaerina Publish time 3-1-2022 04:34 PM

Dua Minggu Nikah Kena Bubar, Anak Tipu Kata Bapa Ghaib Lepas Nikah Guna Wali Hakim

https://uf.cari.com.my/forumx/mforum/portal/202201/03/113609jx694pxz6ba8bl8j.jpegSumber: Google Image

Ramai bakal pengantin yang merungut kerana memerlukan banyak kerja yang perlu diselesaikan bagi melengkapkan borang nikah. Sudah tentu, keadaan bertambah rumit apabila ibu bapa bagi bakal pengantin pula sudah berpisah.

Lebih-lebih lagi tentang hal yang melibatkan wali nikah, orang yang paling utama sudah tentu ayah kepada bakal pengantin perempuan.

“Saya ayahnya…Saya nak tahu sama ada dia dah nikah ke belum”

Jika pengantin perempuan ketiadaan ayah, barulah taraf wali akan diturunkan kepada ahli keluarga yang layak seperti datuk dan juga adik beradik lelaki lain. Dalam satu kisah yang diceritakan di TikTok ToKadi hipster, seorang lelaki datang bertanya tentang maklumat status perkahwinan anak perempuannya.

7047881800793820443

“Eh dia minta wali hakim atas sebab wali ghaib…Ghaib apanya, saya duduk selang satu taman je”

Rupa-rupanya wanita itu telah berkahwin tanpa pengetahuan bapanya kira-kira dua minggu lalu. Difahamkan, pasangan itu menggunakan khidmat penjaga dengan alasan bapa mereka hilang. Bagaimanapun, lelaki itu menafikan dan mendakwa tinggal berhampiran rumah bekas isterinya. Justeru, disarankan agar beliau tampil memohon pembubaran perkahwinan anak perempuannya.

“Alangkah bagus seorang bapa nak nikahkan anak perempuan mereka…Tapi sedih enggan diwakili”

https://uf.cari.com.my/forumx/mforum/portal/202201/03/113609n38qcq3377puumcq.png

https://uf.cari.com.my/forumx/mforum/portal/202201/03/113609i991i116b6w5l54z.png

https://uf.cari.com.my/forumx/mforum/portal/202201/03/113609gg49nk9umn4htr6k.png
Sumber: TikTok

Melangkah ke ruang komen, kebanyakan netizen sangat terkejut selepas membaca kisah tersebut. Pada masa yang sama, ramai yang meluahkan kekecewaan kerana tingkah laku pasangan tersebut seolah-olah memperlekehkan hal ehwal perkahwinan berkaitan agama Islam. -CARI

Artemesiaa Publish time 4-1-2022 01:42 PM

Macam tu ler nasib anak2 mangsa cerai sampai nak nikah pun tetap ada masaalah

imanamsyar Publish time 4-1-2022 02:49 PM

jangan plak nanti si bapak tu mintak duit sekian-sekian jumlah untuk setuju jadi wali anaknya tu pulak..seperti yang pernah kita baca dulu..

jerukkedondong Publish time 5-1-2022 09:58 AM

Mesti si anak tu dah lalui sesuatu yg sukar...sampai nafikan hak si ayah sbg wali
Ye lah...ko kan bapak...ko je lah yg betul kan

pichee Publish time 5-1-2022 11:25 AM

Klu ddk sblh taman...ada g melawat x...klu x pegi..x pernah tau kewujudan, haruslah dikatakan ghaib..

sarahmirza Publish time 5-1-2022 02:07 PM

kalau bapak tak pernah bagi nafkah tak dikira ghaib ke?

cucuq Publish time 5-1-2022 09:20 PM

Hukum tetap hukum..bpak x melawat ke x bgi nafkah ke bukan alasan utk nafikan hak bapa as wali dlm pernikahan...

eyansss Publish time 6-1-2022 05:38 AM

cucuq replied at 5-1-2022 09:20 PM
Hukum tetap hukum..bpak x melawat ke x bgi nafkah ke bukan alasan utk nafikan hak bapa as wali dlm p ...

tak adil pula rasanya...patutnya bila bapa tu abaikan mana2 tanggungjawab, hak dia sebagai wali perlu digugurkan...biar bapak2 gila kuasa ni ada akal...

doubleharmonic Publish time 6-1-2022 06:25 AM

heshe makan apa tu? kuey teow bandung? kuey teow goreng basah? cam pendek sangat jah sudu garpu tu?

cucuq Publish time 6-1-2022 08:27 PM

eyansss replied at 6-1-2022 05:38 AM
tak adil pula rasanya...patutnya bila bapa tu abaikan mana2 tanggungjawab, hak dia sebagai wali...

Nk buat mcmana..dh hukum dri Allah mcm tu .msti Ade hikmah kan.walaupun zaman skarang ni byk bapa yg x brtanggungjawab kan

epullipan Publish time 7-1-2022 11:50 AM

teringat masa nak kawin dulu.Wife aku punya parent ni dah cerai.so nak kawin tu pi la jumpa nak mintak sign untuk borang nikah, untuk wakilkan wali ke imam.Skali tu die letak syarat nak sign die dia mintak RM500. Aku macam terkedu la tapi nak kawin punya pasal aku bayar je huhu.Yang kes kak ipar aku lagi teruk dia mintak RM2000 untuk sign borang tu...by the way parent in law aku bercerai sebab bapak mertua aku yg buat hal..kesian kat MIL aku harta ke tarah semua sampai kena declare muflis..alhamdulillah skang dah ok MIL aku

Fly_over Publish time 8-1-2022 02:04 PM

Hukum tetap hukum..bpak x melawat ke x bgi nafkah ke bukan alasan utk nafikan hak bapa as wali dlm p ...

sah tak perkhawinan anak dia tu sblm bapak dia muncul?

Supersirap Publish time 8-1-2022 08:24 PM

Ada kisah di sebalik insiden ini

Sonneblume Publish time 9-1-2022 08:08 AM

Mesti sejenis bapak tak guna ni:curse:

BingkaUbi Publish time 9-1-2022 09:18 AM

epullipan replied at 7-1-2022 11:50 AM
teringat masa nak kawin dulu.Wife aku punya parent ni dah cerai.so nak kawin tu pi la jumpa nak mint ...

ko boleh report pej agama hal2 camnie....pej agama boleh buatkan keputusan....syarat jadi wali tuh pun ada sehhh...antaranya adil....dh mintak duit kalu, tuh tak adil la....dh bley mohon wali hakim

BingkaUbi Publish time 9-1-2022 09:20 AM

mmg ler hukum tp ko kena tau gak syarat wali nikah tuh pung ada....bukan asal ber bin or binti nama dia automatik blh jadik wali.....pak yg dlm ihram pung tak bley jadik wali ..

sarahmirza Publish time 9-1-2022 01:08 PM

Betul,macam mana syarat sah nikah,ada juga syarat sah wali.
1. Baligh
2. Merdeka
3. Berakal
4. Lelaki
5. Adil
6. Tidak fasik
7. Tidak dalam ihram haji atau umrah

Ni je kot...Kalau ada lagi tambah ye.

hyie Publish time 9-1-2022 01:22 PM

adalah tu kisah disebaliknya.

annehuda Publish time 9-1-2022 07:31 PM

Kalau ikut syarat nak jadi wali kene adil. Tak penah bagi nafkah tu adil ke?bapak tak guna mcm ni patutnye sedar diri, masa anak die memerlukan die tak penah ada,time kawen tetiba terhegeh2 munculkan diri

annehuda Publish time 9-1-2022 07:35 PM

epullipan replied at 7-1-2022 11:50 AM
teringat masa nak kawin dulu.Wife aku punya parent ni dah cerai.so nak kawin tu pi la jumpa nak mint ...

Adik lelaki arwah ayah aku pun mcm ni. Aku tak rapat pun ngan dia since arwah ayah aku ada lagi sebab adik arwah ayah aku tu mcm tamak duit skit, tp penah dgr gak org sampaikan kt aku,kalau aku nikah nanti dia nk mintak rm5k.kepala hotak dia la
Pages: [1] 2
View full version: Dua Minggu Nikah Kena Bubar, Anak Tipu Kata Bapa Ghaib Lepas Nikah Guna Wali Hakim