kaishi Publish time 21-7-2010 06:46 PM

check power signal pada node, switch and etc

hai all..

1st of all, saya minta maaf kalau penerangan saya ni kurang jelas......

pakar2 semua, biasa kalau kita nak check 1 - 1 kefungsian face plate, node, port2 pada switch, kita akan pasang cable networking dan sambungkan pada komputer kan ? kalau pada switch berkelip2, so port tue boleh digunakan, kalau pada node ( face plate ) pulak, sambungkan pada kabel network pada komputer, kalau dia detect internet, so port tue leh guna rite ??

aku tgh fikir nak buat satu alat untuk periksa benda ni, tak perlu pakai sambungan ke komputer, maksud aku, gunakan konsep test pen - kalau ada arus, testpen menyala - ni konsep yang aku nak gunakan.....

tapi, lecturer aku sendiri gagal nak buat alat ni, sebabnya - voltan pada setiap port sangat2 rendah - 1.1 v only, so macamana nak boost up kan, dan alat yang aku nak buat ni, boleh terima signalnya~~~

maksudnya, kalau port tersebut boleh digunakan - alat tue akan menyala - lecturer aku gagal nak nyalakan alat ni sebab voltan pada setiap port tue terlalu rendah..

P/s : aku sangat2 frust ni, tadi present - idea for final project, budget nak buat lain daripada lain - pc code lock yang mana button key boleh cabut2 dan dibawa kemana-mana, gunakan connector USB, tp kene reject, down gila aku rasa:'(

kaishi Publish time 21-7-2010 06:48 PM

ayah aku sendiri - dibekalkan dengan laptop untuk check kerosakkan pada hub/ switch yang digunakan untuk stremyx,- ayah aku pon mati kutu bila aku tanye benda ni......

alpha_dansei Publish time 21-7-2010 10:51 PM

switch utk ethernet port cucuk cable RJ-45 tuh ada 8 wayar..

nak tentukan port tuh boleh pakai ker tak bukan simply check electrical signal..
switch operates at OSI layer 2,, yg kelip2 sbb dia learning MAC address,, MAC address hanya ada pada network devices sahaja,, dan test pen bukan network devices..

kaishi Publish time 22-7-2010 08:31 AM

Reply 3# alpha_dansei

yer. saya paham, memang untuk switch tue cucuk kan dengan rj45 yang 8 wayar -8 pin tue....saya paham benda ni

saya andaikan konsep macam test pen - bukan saya maksudkan test pen tue network device.

konsepnya, saya nak gunakan alat tue - untuk check ianya berfungsi atau tak je......

nnt jap lagi sy upload pic, mungkin orang boleh lebih paham......

peralatan ni tak ada lagi, even bapak saya sendiri dibekalkan laptop untuk check kefungsian setiap port tue.......

alpha_dansei Publish time 23-7-2010 12:53 AM

oooh okay la camtu,,nih kiranye ko nak buat port tester la yer :)
agak mencabar project nih,, aku mmg tak pandai bab2 nih,, good luck .

juwaini Publish time 23-7-2010 12:55 AM

Ni course apa ni yang FYP dahsyat cam gini?

Kalau upgrade sikit dah boleh buat thesis masters dah...

kaishi Publish time 23-7-2010 01:04 AM

Reply 6# juwaini

muahahah~~!! habis, aku sendiri ketandusan idea - nak buat programming - bukak xammpp, nak create table pon aku sesat, nak buat pc code lock - yang code die boleh tanggal dan bawak jauh2 - kene reject, aku pening sendiri...hahaha....
p/s : saya cuma seorang pelajar diploma kemahiran IT - networking je:$

juwaini Publish time 23-7-2010 01:06 AM

Replyjuwaini

muahahah~~!! habis, aku sendiri ketandusan idea - nak buat programming - buk ...
kaishi Post at 23-7-2010 01:04 http://mforum.cari.com.my/images/common/back.gif

Budak networking rupanya... Patut la hebat... :lol:

Ehmmm... Apa kata ko try PM poremer nama 'stingbeh'. Tak silap aku dia orang network gak...

juwaini Publish time 23-7-2010 01:08 AM

Awat la hangpa ni suka sangat layan web programming ek? :lol:

kaishi Publish time 23-7-2010 08:51 AM

Reply 9# juwaini

haha!!! kalau hebat, tak ada la mencanak nak cari idea for FYP, dah ketandusan idea..
memang la tgok la layan laman web programming - tp nak mencipta laman web tue saya sangat2 la kurang pandai :'(
Pages: [1]
View full version: check power signal pada node, switch and etc