sauffie Publish time 19-6-2010 11:34 PM

Tabik hormat antara polis dan tentera

Salam, dulu pernah belajar adab-adab tentera, satu yang pernah saya belajar ialah, memberi tabik hormat kepada pegawai polis berpangkat DSP dan ke atas. Saya ingin bertanya kepada semua anggota polis dan tentera dekat sini:

1. Adakah polis jugakmemberi hormat kepada Mejar dan ke atas?
2. Bagaimana dengan pegawai berpangkat DSP dan kebawah dan Mejar dan kebawah? Adakah tidak perlu di beri tabik hormat? Cukup panggilan "tuan" sahaja?
3. Bagaimana pulak dengan anggota bawahan? Contohnya panggilan kepada sarjan mejar polis? Panggil "cik" atau buat tak tahu sahaja?:lol:
4. Sarjan mejar polis sama taraf ke dengan sarjan mejar tentera?

Saya tahu, ramai veteran tentera dan polis dekat sini. Saya pun anak polis jugak.
Tapi tiada komen berbaur politik ye. Tolak tepi komen politik.:I

shazuyi. Publish time 28-6-2010 01:01 AM

Post Last Edit by shazuyi. at 28-6-2010 01:02

yang aku taw kakitangan bawahan cam lans koperal tentera tabik kat pegawai polis cam dsp contohnye.aku penah tgk!dan sama juga contoh anggota bawahan polis memberi tabik hormat kepada mejar tentera.aku penah tny kenapa tabik die cakap sebab pegawai kanan kerajaan.sama jerk,diornag panggil polis panggil tuan kat pegawai kanan tentera pun ade.and anggota polis bawahan ade beri tabik hormat kat pegawai bomba pun aku penah tgk!tabik berdasarkan pegawai kanan kerajaan.

cloud_hardcore Publish time 28-6-2010 07:31 PM

Pandangan aku la..sila betul kan jika salah.

1. Adakah polis jugakmemberi hormat kepada Mejar dan ke atas?

Ya, alasan pegawai kerajaan. Kalau tak silap semua LLP polis bagi tabik hormat pada pegawai tentera. Wajib atau x itu xpasti.

2. Bagaimana dengan pegawai berpangkat DSP dan kebawah dan Mejar dan kebawah? Adakah tidak perlu di beri tabik hormat? Cukup panggilan "tuan" sahaja?

Perbezaan pegawai tentera dgn pegawai polis alalah pentauliahan dan perlantikan. Pegawai tentera memerlukan pentauliahan drp DYMM Agong. Pegawai polis x.

3. Bagaimana pulak dengan anggota bawahan? Contohnya panggilan kepada sarjan mejar polis? Panggil "cik" atau buat tak tahu sahaja?

tak pasti.

tak pasti.

farr1z Publish time 4-7-2010 05:24 PM

3. Bagaimana pulak dengan anggota bawahan? Contohnya panggilan kepada sarjan mejar polis? Panggil "cik" atau buat tak tahu sahaja?

polis panggil cik.. kalo tentera panggil staff... ataupon panggil je sarjan... buat tak tahu biadap sgt.. dia lebih kanan so kena hormat...

sama sahaja.. gred gaji sama..

sauffie Publish time 8-7-2010 02:09 PM

Reply 4# farr1z

Mesti awak pegawai kan?Pasal tempat saya hanya pegawai sahaja yang panggil llp staff. Kalau sesama llp, panggil pangkat. Bagaimana pula dengan lect kolej yang jadi pegawai sukarela polis? Kalau dekat sini, kami panggil tuan kalau dia pakai uniform, panggil encik kalau baju awam.

farr1z Publish time 9-7-2010 12:53 AM

Replyfarr1z

Mesti awak pegawai kan?Pasal tempat saya hanya pegawai sahaja yang panggil llp s ...
sauffie Post at 8-7-2010 14:09 http://mforum.cari.com.my/images/common/back.gif

belajaq lagi maa.. kat atma.. thn ni last la... pasal kadet polis tu sy taktau laa... tp kalo kat atma junior2 suma kena panggil senior tuan... walopon senior setahun

sauffie Publish time 12-7-2010 04:15 PM

Reply 6# farr1z

Kiranya awak akan senior dari saya lah, pasal saya lagi 4 sem nak grad dalam degree kejuruteraan elektronik(komputer).Lepas tu saya akan join skim pegawai graduan tugas ikhtisas. Sekarang cuma askar wataniah je. Latihan pun 4 bulan je dekat KTD.:mad:

bolt Publish time 12-7-2010 08:35 PM

Reply 6# farr1z

Tuan, ATMA ke UPNM {:1_141:}

farr1z Publish time 12-7-2010 09:14 PM

huhu... saya last batch atma.. intake 2005....

w_md_harris Publish time 14-7-2010 05:40 PM

mm ada tak tempat atau keadaan yg mana tabik hormat tidak diwajibkan . takkan pengawai pakai civilian pown nak tabik :0 .. atau masa duty as guard, jenuh cam tuh :@

lkick2113 Publish time 14-7-2010 06:12 PM

mm ada tak tempat atau keadaan yg mana tabik hormat tidak diwajibkan . takkan pengawai pakai civilia ...
w_md_harris Post at 14-7-2010 17:40 http://mforum4.cari.com.my/images/common/back.gif

betul...tapi xtau la adatnye camne....lama x nampak bro...

w_md_harris Publish time 14-7-2010 10:23 PM

betul...tapi xtau la adatnye camne....lama x nampak bro...
lkick2113 Post at 14-7-2010 18:12 http://mforum1.cari.com.my/images/common/back.gif

hello bro, salam ..ada jaa .. xcept bz skang ...next month leh laa menganas lagiikat porem sekali gus melejenkan diri :P

tok_rimau87 Publish time 17-7-2010 09:46 PM

huhu... saya last batch atma.. intake 2005....
farr1z Post at 12-7-2010 21:14 http://mforum2.cari.com.my/images/common/back.gif

bdk engineering la nih..hehe, salam tuan..selamat bergraduasi dan ditauliah
Pages: [1]
View full version: Tabik hormat antara polis dan tentera