hyree_hybrid Publish time 31-5-2010 01:57 AM

Help needed: Water Filter Pseudoscience

Salam semua, (panjang sikit, tapi sila baca dan beri pendapat)

Baru2 ni saya ingin membeli water filter untuk rumah saya. Setelah sekian lama menggunakan seramik filter kos rendah (RM40) dari Carrefour, saya terfikir untuk menaik-taraf sistem penapisan saya agar lebih baik.

Maka bermulalah pencarian saya dengan filter kos tinggi (RM400 - RM3000) yang dikatakan sangat berkualiti dan baik untuk kesihatan, yang juga sering terpapar di iklan tv, internet dan akhbar2.

Kali pertama saya menjejakkan kaki ke Cosway, saya didatangi seorang promoter ramah yang memperkenalkan Cosway Hexagon. Berikut adalah promotion line beliau (lebih kurang):

"Filter ini menggunakan teknology nano yang menghasilkan molekul2 air yang lebih kecil agar mudah diserap oleh badan."

Saya tergamam. Takpe. Go on. {:1_126:}

"Ia juga boleh supply bio-energy ke dalam air, memberikan tenaga berganda kepada badan..."

Pada waktu ini isteri saya kata saya tengah berkerut dahi. :L

"...di samping membekalkan peratusan oksigen terlarut yang tinggi yang menggalakkan pertumbahan sel badan. Murah je, kalau tak jadi member RM1500, kalau harga member RM650 je."

Lantas terus saya blah meninggalkan Cosway. :shakehead3: Saya singgah sebentar di JJ, pergi ke section water filter, ambik brand Panasonic (activated carbon) berharga RM139, pasang kat rumah, and lives happily ever after.

Tapi saya tak puas hati. Semacam ada satu tanggungjawab yang perlu dipikul.

Saya percaya anda semua - sebagai pelawat setia Bod MKST - have figured out what's wrong. Bayangkan selama ini masyarakat kita ditipu/tertipu dengan sains sampah yang langsung tidak masuk akal. Apa jua produk, bila diinjek terma sains untuk memberikan WOW factor, tentu laris semahal mana pun ia dijual.

Maybe the filter is good at what it does - A FILTER - but having the junk science as its key selling points, isn't that a FRAUD!? At least the Panasonic filter states how its filtering quality is measured - in terms of PPM and %.

Saya menyeru rakan2 di sini untuk sama2 berjuang menyebarkan apa yang benar. Obviously I can't do this alone. Sebenarnya hanya pengetahuan sains tahap SPM diperlukan untuk mengenalpasti penipuan ini, tapi bukan semua orang berjiwa sains (to even give a damn).

Dan forumer2 MKST semestinya SCIENCE VIGILANTES!

Other sources: BioAura

Brutal Publish time 26-6-2010 01:14 PM

Syabas!! anda antara orang yg prihatin...
sebenarnya bukan cosway aje yg claim ngarut2 camtu...ada beberapa brand lagi yg kebanyakkannya nampak cam sama...aku suspek, ia sekadar rebrand dari pengeluar yg sama...

aku telah memerangi benda ni dari tahun lepas lagi...even dalam cari ni pun ada perbincangan pasal ni...tapi dah lama dah...beberapa bulan dulu...antaranya kat sini http://mforum2.cari.com.my/viewthread.php?tid=447390&extra=&page=1

aku juga bersetuju yg kita semua ada tanggung jawap pada masyarakat untuk menerangkan perkara ini pada mereka...
Pages: [1]
View full version: Help needed: Water Filter Pseudoscience