kenshiro Publish time 19-4-2010 11:56 PM

saya ingin jadi programmer...Give me Tips2 yang bernasss~~~

assalamualikum dan salam sejahtera kepada semua member2 cari forum ini...dan juga penduduk seluruh malaysia....Saya yang ingin membuat ssbuah program yang boleh menjadi keperluan semua pengguna internet dan komputer..
apakah yang paling penting untk membuat ssbuah aplikasi utk masarakat..??{:1_152:}
apakah yang dipelukan oleh ssorang 'developer programer'?:flex3:
apakah yang harus sgt2 dipelajari?{:1_126:}
berapa ramaikah proggammer yang expert di malaysia?:o

tolong lah daku.....
(AKU INGIN HEBAT) ^^:D

anizarina Publish time 20-4-2010 12:58 PM

??adei..bykk laa programmer expert kt mesia..programming nie bykkkk cabang and language..

budingyun Publish time 20-4-2010 03:02 PM

internet is your friend..

btw jangan la terpengaruh dengan programmer dalam movie, drama dsb..tu mengarut..

kenshiro Publish time 20-4-2010 03:37 PM

yaa i know.. buat im x tpengaruh dalam drrama n movie tuh
itu sume x bleh pcaya sgt. okk
proggramer byk cabang.. sy nak bhg development program.. ape yang patut di pelajari??

budingyun Publish time 20-4-2010 03:41 PM

software engineering...

juwaini Publish time 20-4-2010 06:32 PM

Ada banyak jalan dan kaedah sebenarnya nak jadi programmer ni... :D

Kalau nak develop program untuk masyarakat, langkah pertama yang perlu dilakukan adalah buang Windows yang ada dalam PC anda. Sila gunakan Mac OS... Nak lagi bagus, gunakan Linux. Preferably Ubuntu, tapi yang lain pun OK gak..

Langkah kedua, sila pastikan basic command dalam shell scripting tu dikuasai. Command seperti mv, cp, mkdir etc..

Langkah ketiga, pilih bahasa pengaturcaraan yang mahu dipelajari. Antara yang digalakkan adalah C/C++. Kalau boleh elakkan guna Java sebab Java ni agak serabut.Kalau aku suruh elakkan Java, maknanya dalam masa yang sama elakkan juga la guna VB...

Langkah terakhir, pilih satu bahasa scripting. Aku cadangkan either Python atau Perl. Python senang nak belajar. Perl agak serabut. Tapi Perl punya module lebih vast dari Python.

budingyun Publish time 20-4-2010 06:48 PM

harap penjelasan ko tak terlampau dahsyat bagi dia..

juwaini Publish time 20-4-2010 07:02 PM

harap penjelasan ko tak terlampau dahsyat bagi dia..
budingyun Post at 20-4-2010 18:48 http://mforum.cari.com.my/images/common/back.gif

Aku sebenarnya tunggu reply dia. Dari situ boleh agak la level mana dia punya pengetahuan pasal programming. Dari situ gak senang nak bagi komen ikut dia punya level... :lol:

Dia cakap dia nak jadi programmer untuk software. So, apa yang dia nak jadi tu bukan benda yang senang.

Kalau dia kata dia nak jadi developer sebagai kerjaya, tak perlu semua cadangan aku tu. Pilih aje satu language nak belajar, pastu belajar la sampai lebam... :lol:

naikAntena Publish time 21-4-2010 09:05 PM

assalamualikum dan salam sejahtera kepada semua member2 cari forum ini...dan juga penduduk seluruh malaysia....Saya yang ingin membuat ssbuah program yang boleh menjadi keperluan semua pengguna internet dan komputer..
apakah yang paling penting untk membuat ssbuah aplikasi utk masarakat..??{:1_152:}
berapa ramaikah proggammer yang expert di malaysia?
kenshiro Post at 19-4-2010 23:56 http://mforum2.cari.com.my/images/common/back.gif

wassalam !
lama x masuk bod sini.. kikikiki.... :lol: ...
aplikasi utk masyarakat? :$ woa..yg ini pun dh susah nih...

kita kene tahu programing language! dan secara amnya "Programming Language" nih mcm satu set arahan(ayat) kepada komputer apa yg perlu dibuat. So .. mmm.. kita kene jelas dulu apa yg kita nk? baru kita studi ke arah tuh....

kalo awak ambil cos di bidang IT mesti awak bese dgr kan.. bahasa mesin bahasa peringkat tinggi peringkat rendah... kalo sampai sem5(diploma) mesti biasa dgr kan web-based, client-server, assembly language...

so awak kene pilih nk lompat ke arah Developer bahagian yg mana satu?...

apa aku merepek nih ar.. dpt x apa yg saya cuba sampaikan nih? :lol:

hah satu lg.. kan dulu sem1 kita ada belajar perbezaan Aplikasi, Perisian dan Sistem Operasi!
so kalo kita jelas dengan apa yg kita nak buat .. baru leh bagi lebih terperinci sket ala2 nasihat walaupun saya pon masih belajar gak... huhuhu...

so utk 1st> Belajar C++ dan JAVA..

.:. mingu lepas jumpa member lama... tanya wat apa skang.. dia ckp keje programmer.. bila tanya guna apa... dia ckp dreamweaver... hikhikhik.. motip betol:lol:

juwaini Publish time 21-4-2010 09:38 PM

.:. mingu lepas jumpa member lama... tanya wat apa skang.. dia ckp keje programmer.. bila tanya guna apa... dia ckp dreamweaver... hikhikhik.. motip betol
naikAntena Post at 21-4-2010 21:05 http://mforum.cari.com.my/images/common/back.gif
Kerja apa?

Programming.

Guna apa?

Excel.

:lol:

otai_g Publish time 23-4-2010 11:15 AM

aku cuba menjawab soalan2 ko sebaik mungkin as a ex-programmer.

semua aplikasi yang dibuat dlm dunia ni adalah utk masyarakat. sbg contoh walaupun kita program machine, last2 masyrkt jgk yg akan guna machine tu bukannya haiwan.
pd aku yg paling penting utk membuat sesebuah aplikasi ialah sejauh mana aplikasi tersebut dpt menyenangkan kehidupan manusia. sebagai contoh kalo ko buat aplikasi yg akan memaparkan jadual penerbangan, maybe org yg naik kapal terbang je yg guna tp org x naik x guna. tu contoh jerk la.

berbeza kalo buat aplikasi yg akan mengesan laluan2 x jamed di kl. maybe aplikasi ko ni dpt menenangkan rmi org dan membolehkan bapa2 dan ibu utk smpi ke rumah dgn awal bg berjumpa anak2 mereka.chewah...

1. ketabahan dan kesabaran
2. tidak mudah putus asa
3. kerajinan
4. masa.sorry to say pd aku org yg dah kawen atau org bujang yg suka buang masa maybe x sesuai utk start dlm bidang ni.

programming language itu sendiri.pd aku apa2 language pun blh sbb programming just a tools.depends pd market skang C++, java dan php is more better..
berapa ramaikah proggammer yang expert di malaysia?:o
ramai dan x ramai.

sbnrnya ramai - tp yg ramai ni bnyk yg low profile cthnya seperti buat keje sendiri (freelance) atau ada certain2 kes bila dah expert sgt dia up jd manager. so skill2 semua dah karatz.

aku kata x ramai plk sbb kalo tanya mn2 kompeni masalah kekurangan programmer ni very common.2 kompeni yg aku penah keje (as a programmer) bos2 kata susah nak cr org yg bleh buat keje..

aku pun x paham..

kambinggila Publish time 23-4-2010 03:24 PM

seb baik aku bukan programmer :) kalau malas nak jadi programmer set la target jadi 2nd level support :)

anizarina Publish time 23-4-2010 03:36 PM

mmg susah pun nak cari..coy rina import je semua ..ada laa 2-3 kerat org mesia...

budingyun Publish time 23-4-2010 06:15 PM

kena ada kesungguhan..kalo tak kang otak jadi mereng..terlalu banyak kena fikir logik..

aziz79 Publish time 23-4-2010 08:28 PM

Reply 1# kenshiro

kabare..
    boleh aku tahu tahap pendidikan ko.?
    ambik kursus apa kat IPT.?

juwaini Publish time 24-4-2010 12:52 AM

Aku selalu gak dengar majikan susah nak dapat programmer/developer. Alasan yang selalu diberikan oleh graduan IT/Sc Comp adalah malas nak sakit-sakit kepala buat programming.

Programming sepatutnya sesuatu yang menyeronokkan. Tapi kena sedia korbankan masa la...

orang_letrik Publish time 24-4-2010 08:23 AM

yep..programming tu sesuatu yang abstrak. susah nak diterangkan.

terpulang kepada individu tu sendiri...ade byk pandangan berbeza pasal ni

NIKMAT yang susah nak dapat bile sesuatu permasalahan programming tu dapat diselesaikan

dalam erti kata yang lain...KEPUASAN

otai_g Publish time 24-4-2010 09:21 AM

member aku kursus sains com ex programmer kata dia jd programmer kena tido smpi pukul 3,4 pagi sbb nak kejar dateline.

tp gaji mcm tu jgk.bos tau janji siap jerk.mcm mn nak siapkan dia x nak tau.

sapa nak mcm tu?keje mcm nak mati gaji bg ciput jerk...

ruffleen Publish time 24-4-2010 12:50 PM

jabatan aku pun kekurangan programmer..bnyk post kosong F29, F32 blom diisi

ada yg dah masuk ke dept aku ni, blum sampai setahun dah mintk tukar pulak...emmm

juwaini Publish time 24-4-2010 10:08 PM

member aku kursus sains com ex programmer kata dia jd programmer kena tido smpi pukul 3,4 pagi sbb n ...
otai_g Post at 24-4-2010 09:21 http://mforum.cari.com.my/images/common/back.gif

Depend gak le...

Kalau ditanya pada aku, masa yang digunakan untuk menaip coding sikit aje. Yang lama adalah masa untuk fikirkan pasal coding... :lol:

So, duduk lama depan PC kalau tersangkut nak cari solution bukanlah satu tindakan yang bijak. Baik lagi kalau kita pi buat aktiviti lain. Pi gym ke, mandi ke, minum kopi ke... :lol:

Bila ada masalah yang terbengkalai, otak kita sebenarnya akan terus berfikir. Minda separuh sedar kita terdiri dari 95% sel otak. Minda sedar kita cuma lebih kurang 5% aje. So, mana yang lebih power? :lol:
Pages: [1] 2 3 4
View full version: saya ingin jadi programmer...Give me Tips2 yang bernasss~~~