GiDeoN^RoSes Publish time 18-12-2009 07:40 AM

Nak apply programmer position

Salam....

Saya lepasan Dip in comp science tp saya dah keja sbg admin asst selama 2taun.. Mslh sy skunk ni sy teringin nak ceburi bidang programming tapi memandang stlh 2 taun mungkin dah lupe bab2 programming language.

Pertanyaan sy:

1: klu sy nak apply as a programmer, sy kene refesh programming language yg pnh sy study? (cth: C++, java, php, VB)
2: klu sy nak msk bidang ni, adakah sy advance dlm bidang ni baru leh apply ataupun cuma kene tau basic sahaja??
3: ataupun sy stay ngan keje saya skunk??

skunk ni sy dlm process refesh php n mysql & c++. sy yakin sy boleh wat tp sy takut masa interview sbb sy xpnh try bidang it. saya mmg minat sgt bidang ni.

TQ

mas999 Publish time 18-12-2009 10:34 AM

aku pon dah lupa jugak. ari tu interview pegawai it gov pon ada gak yg jawap tak lengkap.

otai_g Publish time 30-12-2009 09:37 PM

jawapan dia :

1.of course la kena at least at basic level.kalo ko x tau apa2 psl programming (walaupun ko lulusan cs) jgn harap la ada company nak hired ko jd programmer.kalo jd tukang bancuh kopi/teh maybe boleh la kot.

2.depends pd position.ada position advanced ada position fresh.harap ko sedar diri ms apply position tu nanti.

3.better ko try programmer sbb bnyk company claim yg dorang mmg memerlukan programmer (yg blh buat keje) tp org yg nak bekerja dlm bidang tu x de plk.x tau mn hilang.agaknya semua dah lari jd admin clerk la kot termasuk la aku.hehehe...

dune1989 Publish time 31-12-2009 08:45 PM

nak jadi pogrammer ke?
aku leh tanye aku nye supervisor nak hired orang ke tak..
sebab aku dalam bidang ini..buat masa ini..

mziskandar Publish time 1-1-2010 08:21 PM

just my opinion..

programming is art + technical. azab bagi yg x minat n malas menggoogle = dah lupa programming.

pada yg ada minat, instead of READING n hapal mcm mana nak buat sql connection, diorg akan BUAT EXPERIMENT sql connection (juz utk suka2).

ibnur Publish time 1-1-2010 10:07 PM

korang yang nak apply kerja ni terror tak pasal data acquisition? ...samada guna VB ata labView.

ibnur Publish time 3-1-2010 07:21 AM

ehh..tak da orang minat ka?korang minat free lancing ka atau permanent employment?

darkharis Publish time 5-1-2010 05:39 PM

mostly skrg market byk VS.net, java,php....

then kalau understanding OOP concept, database (table,procedure, sql dll) lagi bagus... byk company berminat experience people...

anizarina Publish time 13-1-2010 12:00 PM

Salam....

Saya lepasan Dip in comp science tp saya dah keja sbg admin asst selama 2taun.. Mslh sy skunk ni sy teringin nak ceburi bidang programming tapi memandang stlh 2 taun mungkin dah lupe bab2 ...
GiDeoN^RoSes Post at 18-12-2009 07:40 http://mforum2.cari.com.my/images/common/back.gif

this is based on my experience

1: klu sy nak apply as a programmer, sy kene refesh programming language yg pnh sy study? (cth: C++, java, php, VB)
2: klu sy nak msk bidang ni, adakah sy advance dlm bidang ni baru leh apply ataupun cuma kene tau basic sahaja??

masa memula dpt interbiew tuh..rasanya u dh tau language apa u kene pakai..j2ee ke....net ke..bla..bla...bla...
selalu klo u tak de xperience dlm programming....derang akan bg fresh grad punya gaji tp lebih sikit sbb u dh kje 2 thn..ni ikut coy jugak..ada yg tak kisah sgt..ada yg kisah.... sbb rina dulu masa memula grad...buat j2ee...mmg nk nangis..rina terus terang kt tukang interbiew masa tuh bitau rina tahu java..and rina willing to learn j2ee..we need to show that we are willing to learn and sanggup berusaha....

kadang2..ada sesetengah coy ada kasi exam..so..klo yg jenis mcm nie....u kne make sure u tau basic..klo sql tuh kne tau lah at least nk joins kan table macam mana...bla..bla...

kalo interbiew takat tanya2 ...insyallah selamat..

apa2 pun.mmg kne tahu laa basic..u cakap lah..u pnh buat dulu sbb ms blaja mmg ada buat kan?cme nk kne refresh balik..

itu depends on berapa u mintak..klo u mintak gaji mcm org yg ada xperience..kene lah proofkan u boleh....
rina masa resign coy lama...kt tpt baru pakai .net pulak...aduih..mmg 0 knowledge..tp big bos pilih rina sbb rina buktikan rina nk belajar n ada kesanggupan nk cube..so dia bg chance....tp gaji masa start .net tuh..dia kasi gaji basic utk fresh tp lebih sikit sbb ada programming experince sbb language xsama..last2 hire org luar gak...derang nie yg jadik nmpak mantap sbb ada cert...kita pun boleh amik....janji boleh buat kje..

3: ataupun sy stay ngan keje saya skunk??

itu terpulang..klo u suka kje skang..continue..but i want to tell u the truth.. Malaysia is out of programmers..smpi byk coy terpaksa hire programmer luar especially India and Vietnam... trust me...bos coy lama siap soh rina cari sbb susah nk cari programmer locals and pojek pulak byk....same thing happen to my current coy...mmg seksa nk cari.....

kambinggila Publish time 20-1-2010 06:53 PM

nak senang carik je keje jadi 2nd level support.. tapi tapi... kena tau gak programming.. kalau tak karang senang senang kena kencing ngan 3rd level support aka developer :P

bobok Publish time 4-2-2010 08:04 PM

kalau company aku, tau basic dari data type sampai boleh buat record (struct dalam C), cukup dah. lepas tu kita ajar la semua, sampai terrer giler boleh buat threading pakai php jer.

masalahnya 9 dalam 10 orang either tak boleh nak belajar lagi, dah tepu tak boleh masuk, takut/tak tahan kena maki, or simply malas & kuat menipu. so keje sebulan jer la. ada gak terlepas 2-3 bulan sebelum kita find out dia tak boleh keje.

so kalau hang minat nak belajar php, mysql & C++, dan dapat duit lagi, hang boleh PM aku. kalau dah terrer buat part time pun boleh, tapi kalau tak terrer, kena masuk keje full time la.

anizarina Publish time 5-2-2010 11:03 AM

kalau company aku, tau basic dari data type sampai boleh buat record (struct dalam C), cukup dah. lepas tu kita ajar la semua, sampai terrer giler boleh buat threading pakai php jer.

masalahnya 9 d ...
bobok Post at 4-2-2010 20:04 http://mforum1.cari.com.my/images/common/back.gif
ada parttime ek

otai_g Publish time 1-3-2010 01:01 AM

bobok aku ada la asas C++ sikit.
kompeni ko ada keje part time ke?
aku nak apply boleh?
info plz...

EAStudent Publish time 29-3-2010 11:16 AM

aku keje programmer gak..
tapi xder keje langsung..
duk layan forum jer..
kusut dah kepala..

ada saper-saper ada keje best untuk aku x??

juwaini Publish time 29-3-2010 11:22 AM

so kalau hang minat nak belajar php, mysql & C++, dan dapat duit lagi, hang boleh PM aku. kalau dah terrer buat part time pun boleh, tapi kalau tak terrer, kena masuk keje full time la.

Yang aku tau, kalau terer 3 benda di atas, memang takde masalah la nak keje jadi programmer ni... C++ tu mungkin la boleh digantikan dengan Java, C, Perl, Python... :lol:

juwaini Publish time 29-3-2010 11:23 AM

duk layan forum jer..
kusut dah kepala..

EAStudent Post at 29-3-2010 11:16 http://mforum.cari.com.my/images/common/back.gif
Yang tu bukan kerja bagus ke? :lol:

kambinggila Publish time 29-3-2010 06:11 PM

Yang aku tau, kalau terer 3 benda di atas, memang takde masalah la nak keje jadi programmer ni... C++ tu mungkin la boleh digantikan dengan Java, C, Perl, Python... :lol:
juwaini Post at 29-3-2010 11:22 http://mforum2.cari.com.my/images/common/back.gif

haha ko terlalu streaming pada 3 tu jer...

ramai lagi yg terer cobol boleh jadi programmer, orang panggey cobol programmer :P

tak semestinya ko tak tau yg 3 tu ko takleh jadi programmer...

pernah dengar coding guna SQL? ko boleh je carik programmer for oracle/sybase. programming language? yes guna oracle or sybase... which in oracle we call package and in sybase we call stored procedure..

so programmer ni luas.. macam macam ada.... :)

jgn terlalu pikir aku tak tau java aku takleh jadi programmer... aku tak tau mysql aku takleh buat database programming..

juwaini Publish time 29-3-2010 07:28 PM

haha ko terlalu streaming pada 3 tu jer...

ramai lagi yg terer cobol boleh jadi programmer, orang panggey cobol programmer :P

tak semestinya ko tak tau yg 3 tu ko takleh jadi programmer... ...
kambinggila Post at 29-3-2010 18:11 http://mforum.cari.com.my/images/common/back.gif

Of course la kalau aku nak jadi terlalu particular, aku boleh senaraikan semua jenis language yang ada. Cam aku sendiri pun, aku ada pengetahuan pasal Lisp. Tapi aku tak masukkan pun dalam senarai bahasa yang perlu dipelajari, sebab aku tak pernah lagi jumpa kat Malaysia ni kompeni cari programmer Lisp.

Ada sebab kenapa aku cadangkan 3 benda tu. Sebab ia antara syarat paling asas nak jadi programmer di Malaysia. Lagipun aku nampak tuan thread ni masih baru dalam dunia programmer ni. So, untuk pastikan dia berada di tempat yang 'selamat', aku bagi kat dia cadangan yang paling general di Malaysia...

Takde hal kalau nak suruh dia belajar Cobol. Nak lagi klasik boleh try belajar Fortran. Tapi adakah itu akan memudahkan dia untuk mencapai impian dia untuk jadi seorang programmer? Aku rasa tidak.

FMKiller Publish time 30-3-2010 11:21 AM

Cobol ngan Fortran...hahaha...kesian dia, dah la baru nk berjinak2 kembali dengan programming, korang bagi Cobol ngan Fortran lak..
Pasal programming guna SQL tuh, aku penah ler buat 1 Stored Procedure..memang sakit kepala nk buat sbb xbiasa langsung dengan SQL nyer programming. Tp akhirnya berjaya gak aku wat menda tuh..Lepas aku tinggal kan coding SQL tuh untuk 2 3 bulan, bila aku review balek store-proc tuh mcm xpecaya lak aku yang buat...hahaha..

anizarina Publish time 1-4-2010 12:17 PM

duk layan forum jer..
kusut dah kepala..

EAStudent Post at 29-3-2010 11:16 http://mforum4.cari.com.my/images/common/back.gif

Lor...hehe...bukan besh ke tuh...rina nie pun programmer gak...tp disbbbkan semua programmer coy rina nie import dr India and korang paham2 laa derang nie nama kne gah..so jadik laa software engineer..ekekek..rina sejak kej coy baru..workload mmg byk lah..huhu..nie je releks sikit just fix mana2 bugs yg ada..huhu

rina dulu buat j2ee + DB2..nak nangis ..dh laa masa join coy tuh...project tgh saat2 genting..nk kne tahu semua..aku ak terkial2..mmg tensi gak laa..after 1 year...rina cube asp.net(c#) + sqlserver....nie yg coy baru laa...mmg memula tuh as usual terkial2...kne lak..masatuh kne buat stored proc sendiri...pening nk join 10 table nk kne check left outer join or inner join or right outer join tuh bebetul..kami tak digalakkan guna tools..sbb sampai bila nk bergantung pada drag n drop table..yer tak..laa nie sbb dh buat tiap2 hari..hehhe..dba pun klo ada sp nk kne created...pass kt rina jer..yg penting kita dpt tune tuh..once dh dpt..insyaallah no hal..walhal dulu masa blaja...aku tak pnh igt yg aku reti buat data normalization laa..itu laa..inilaaa...laa nie..ada system baru kne buat...dr system analaysis sampai table structure rina dh reti..klo ada enhancement pun dh tahu kt mana nk kne check impact analysis..
Pages: [1] 2
View full version: Nak apply programmer position