dune1989 Publish time 16-7-2009 01:16 AM

User Interface Design issues..

salam semua,

saya ingin membuka isu baru iaitu tentang User Interface Design..kepada mana2 forumer yang mempunyai ilmu silalah berkongsi di thread ini dan juga jika saya mempunyai ilmu, akan saya kongsi bersama. Lagipun saya tak jumpa mana2 thread tentang isu ini.. moh kite bincangkan...

saya mulakan dahulu..

kalau kita design sesuatu interface untuk sesuatu program atau application, what will be the good consideration for producing good user interface? have any ideas everybody? kalau ada petikan dari mana2 buku sila nyatakan? sebab saya nak buat reseach sekali utk assignment kolej saya...

0001 Publish time 21-7-2009 11:33 AM

Nak buat UI, mula2 kena faham user. Yang paling basic is user eye movement - tu dlm bentuk huruf "Z". Dari top-left ke top-right, kemudian turn bawah mula balik dari top-left ke top-right... ala2 macam baca buku (buku rumi - bukan buku bahasa arab atau jepun/china).

Lepas dah apply concept tersebut, baru kita mula groupkan application features. Sebagai contoh, kita buka software seperti Microsoft Word atau Adobe Photoshop. Ko akan notice yg functionsnya semua bergroup - either ngan guna dropdown menus atau icons. Takleh bersepah... kang nak SAVE kena click kat top-left, nak SAVE AS kena gi carik kat bottom-right workspace tu. Takde siapalah nak guna UI ko tu kalau gitu.

Paling basic is guna text menus. Tu memang takleh salahnya.

Tapi ada juga icons or images - yang ini penting sebab kalau nak guna icons tu, kenalah icons yg user senang intepret and faham ngan functionnya... sebagai contoh, dah memang biasa orang tengok icon printer dia akan terus tau itu untuk print.

Also penting juga untuk kita labelkan setiap group atau icon untuk bagi lagi senang user guna.

Jangan lupa... kalau ada target age group untuk application tersebut kena jugak amik into consideration. Sebagai contoh kalau application tu untuk budak2, mungkin interface design yang berwarna warni lebih sesuai - cuba imagine budak kecik bukak software Encarta tu and semua situ warna grey jer, text penuh dan tidak bergambar, mesti dia rasa kurang menarik nak guna software tersebut.

Rule paling penting - Keep It Simple.

Gitulah lebihkurang pasal nak buat UI.
Pages: [1]
View full version: User Interface Design issues..