EAStudent Publish time 11-6-2009 02:51 PM

It dan perniagaan

Aku nak tanya pendapat forumer kat board pengaturcaraan ni.
mesti ramai yang dah lama menceburkan diri dalam bidang ni kan..

sebenarnya aku sekarang ni bekerja sebagai seorang programmer.
tapi aku rasa xpuas ati dengan pekerjaan ni.
bukan xpuas ati apa.
cuma sampai bila nak kerja macam ni kan.
gaji dah ar xseberapa.

aku ingat nak buka company ngan kawan kawan untuk wat system..
kalau dapat untuk awal awal ni dapat wat projek kecik kecik jadi ar kan..

ada sesiapa yang boleh bagi nasihat x..
contohnya patut kah aku terus membuka company..
atau patut wat benda lain dulu..
atau apa apa persediaan yang diperlukan sebelum wat company ni..
atau saper saper yang ada experience n leh share..

putu_ayu Publish time 11-6-2009 03:01 PM

Bukan ke programmer gajinye boleh tahan jugak?

ekin_mache Publish time 11-6-2009 03:42 PM

ok jerkalo da minat..

BorderManager Publish time 11-6-2009 04:08 PM

nak buka company sendiri bukan senang... nak share dgn kawan2 pun bukan senang,
kalau share, kena pulak dapat projek ciput je... mula la berkira2.. ckp sebab pernah lalui...

kalau nk stop keje, ko single ok lagi, kalau dah ada famili... kena fikir gak nak bagi makan apa, umah sewa, kete bil, (n kalau xde projek)

aku pun planning nak keje sendiri... tapi try ambil lesen kelas E or D dulu, dapat projek, rasa2 untung tu leh tahan kos sara hidup setahun ok la.... boleh stop keje... kalau tak buat as partime je

fikir dulu sebelum berhenti keje..........k

EAStudent Publish time 11-6-2009 10:50 PM

Originally posted by putu_ayu at 11-6-2009 15:01 http://mforum6.cari.com.my/images/common/back.gif
Bukan ke programmer gajinye boleh tahan jugak?

gaji memang ok sebenarnya..
tapi aku nak cuba pegi lagi jauh..
tu yang plan nak buka company..
tu yang perlukan pandangan dari sumer..

EAStudent Publish time 11-6-2009 10:53 PM

Originally posted by BorderManager at 11-6-2009 16:08 http://mforum6.cari.com.my/images/common/back.gif
nak buka company sendiri bukan senang... nak share dgn kawan2 pun bukan senang,
kalau share, kena pulak dapat projek ciput je... mula la berkira2.. ckp sebab pernah lalui...

kalau nk stop ke ...

aku rasa yang part share ngan member tu boleh handle kot..
sebab kita orang memang member rapat dari belajar..
kerja pun sama..
pastu kita orang pun xder masalah kewangan sangat..
sama sama bujang n xkahwin lagi..
setakat untuk starting yang menyakitkan tu..
family boleh tanggung lagi rasanya..

aku pikir benda sama gak..
sebab tu rasa macam nak start sekarang..
kalau dah kahwin n ber family nanti baru nak try..
kalau xberjaya dah menyusahkan family n diri sendiri kan..
tu yang nak try dari sekarang..

berdasarkan pengalaman kau..
susah x untuk start company it ni..

aku plan nak tumpukan pada system jer..
untuk starting ingat nak guna macam php n jsp jer..
kurang kos..

BorderManager Publish time 12-6-2009 04:48 PM

aku pernah buka cybercafe hampir setahun, lepas satu cc aku kena rompak.. takde mode dah, tutup keje dgn org, lepas tu supply IT hardware, susah gak sebab kena buat support (staff gov n problem simple pun nak supplier datang),

sekarang buat freelance PHP & server (Linux).. ok la income....

planning hujung tahun JV dgn akak ambil lesen kelas D... supply software gak.......

kalau ko ada connection & pengalaman buat sistem boleh la...kalau xde... mcm mana nk cari bussiness?? org akan tanya apa yg ko pernah buat....cari la kawan2 yg buat benda sama, bukan utk bersaing... tapi utk mintak tolong kalau perlu.. dan jgn pulak mintak tolong kosong, nanti sekali je la kawan kita tu tolong n pendpt aku la.........

otai_g Publish time 12-6-2009 07:41 PM

aku bkn nak patahkan semangat ko tp aku suka berterus terang.
ko nak bukak bisnes kat msia pastu nak rebut kontrak dgn gov?
huhu susah.lain la kalo ko ada kontek atau org dlm.
ini la realitinya kat msia.kalo x de kontek, baik mcm mn pun susah nak dpt projek.
golongan ni bkn pilih company yg boleh buat keje or bg servis yg terbaik, tp pilih company yg paling banyak boleh bg benefit kat org yg pilih tu.

EAStudent Publish time 12-6-2009 08:46 PM

aku xpikir nak cari projek goverment..
ingat nak wat biasa biasa jer dulu..
projek kecik kecik..
untuk timba pengalaman kan..

mr.feeq Publish time 29-6-2009 11:17 PM

ooOOooo... terkejut aku bila ko ckp gaji programmer x ok... :P

bila ko ckp ko programmer + nak bkak company, aku assume ko akan bkak company utk jual software gakkan... kalo btol, sblom ko bukak; pastikan product ko dah ada. bila dah bukak kang, trus promote utk jual. kalo ko buka awal, ko mst igt sbb setiap hari, kos akan diperlukan. :)

naikAntena Publish time 7-7-2009 01:24 PM

BEST TOPIK NIH...
easStudent.. PHP + JSP=web based

buat sistem base kpd :
Data > Maklumat >Manipulate Maklumat....

pengurusan rekod/data ,

-dengan harga yg sesuai, byk kompeni kecil@sederhana besar yg perlukn sistem mcm nih... cuma awak boleh wat atau tidak..
-Custom sistem ikut kehendak pguna.. xperlu bergantung kpd satu2 produk yg mengecilkan skop klien kita.. ewahhh ayat aku--xboleh blah....
-yang paling penting adalah Our Consultant.. kene cukup tahu psl kebaikan yg dibawa oleh system..
- dan u as programmer kan... mestilh dh sedia maklum... buatsistem nih tidak lh sesusah memahami flow dan develop system mengikut corak klien bekerja....

naikAntena Publish time 7-7-2009 01:40 PM

Border Manager... kalo ko wat freelance... ko ada sain apa2 x.. ko ada wat agreement x.. pastuh ko ada wat licensee utk software ko.... pastuh utk maintenance contoh ada request lagi or minta penambahan.. ko casss x... ekekekeke...

apa tuh lesen kelas E & Kelas D tuh.....

BorderManager Publish time 8-7-2009 01:11 AM

ikut pada projek la... kalau projek kecik.. lepas siap aku demo guna server sendiri, client puas hati buat bayaran & aku kasi coding

kalau projek besar, ikut progress, aku pecahkan kepada module, siap satu module client akan buat bayaran,

penambahan atau pertukaran... biasanya kalau aku yg salah tak ikut apa yg di bincangkan sebelom buat, aku akan tukar FOC, kalau penambahan tu baru, charge baru la..

lesen kelas E or D tu utk projek Gov la.......kalau dpt projek gov, perit gak, nk layan karenah dia org.

naikAntena Publish time 9-7-2009 01:12 PM

ada tempoh maintenance x...

bukan apa.. kekadang aku terpikir! aku ada sedikit xperience freelance (wat system) kekadang tuh
(situasi1)
data dh posting (kemaskini) .. sekali silap entry(silap sendiri).. tros diorang call aku return balik status... tp ikut flow asal(yg diberi).. data yg posting xleh edit dah..   kalo sekali xpe.. kalo setiap minggu nk call.. xke mampos aku... last2 aku tambah satu module utk profile l userLevel utk access module.. tanpa sebarang bayaran! walaupon user nampak ammend kecil je tp sebenarnya dia kacau coding hbs benda tuh.. kene ubah dari asas(code behind) sehinggalh logic + class library .. table (db) of cozz lah kan ada append....

kekadang printer dorang problem, pc hang dorang ckp system problem, network prob ckp sistem dah hilang... kalo xlayan.. xbest pla.. duit dh dpt... lgpon aku bukan wat fulltime.. xperience pon baru 2projek...tensen + tekanan..

huhh... bro board xpernah ke ko hadapi situasi mcm nih... adakh system ko sentiasa smoooottth..

Adakh sebenarnya aku freelance yg telah dan sedang dibuli...

batmana Publish time 9-7-2009 08:48 PM

sori, aku nk nyelit sikit.. sbb aku jumpe ramai sgt uat sistem..
nape aku jupe yg pndai programming asik uat sistem je..

napa tk cube uat sesuatu yg lain dari yg lain?,
cm buat protokol torrent ke, cm bram cohen, uat reactOS ke , uat napster ke, uat games baru ke,

bukan apa, bila dh buat bende2 cmni, marketing bergerak 1 dunia, kalu uat sistem2 cmtu, smpai bile nk arap dpt kontrak dgn 'orang dlm' tmpt tu..?

come on, korang dh dikire 'title engineer', tapi masih uat mende2 ni cm final projek studnet, so pikir la jauh sikit.. gunekn bakat tu betul2.. kene kreatif.. bidang programming ni kalu kreatif leh kayokn 3 keturunan...

nZ-VjUKAsao

naikAntena Publish time 10-7-2009 12:03 PM

aku lepasan diploma(setahun jagung)...

tp pendapat aku yg hijau lg nih.. SUSAH SEBENARNYA!... bukan pikir negatif tp Sedar Diri + Realistik.. Assembly language .. bahasa peringkat rendah kene strong..
Kita Ambil Contoh Video Atas Tuh..
dia kene pakar dlm Accelarator(kt jari), Scanner, Kamera , Projektor, Aplikasi.. kita Anggaplah Orang tuh pakar dlm semua Programming Language..
tp kalo dia xtahu mcm mana architecture accelarator ngan scanner tuh bekerja dia tetap xdapat relate technolgi tuh ngan pengetahuan dia...

so betol2 perlukan kajian yg mendalam + team yg kuat&pakar dan saling mencukupi

.:nak dgr pendapat yg btol2 Engineer + Programmer + Usahawan IT
- kebelakangan nih lepasan graduan setahun jagung banyak mengaku dia Programmer ngan System + Komputer Engineer, tp tahu wat HTML jek... ekekekeke;P

fieory Publish time 3-9-2009 03:00 PM

Post Last Edit by fieory at 3-9-2009 15:01

aku ade member dia dulu programmer gak dlm mase yg sama buat freelance gak then bila dia tgk keje freelance on hand ade byk so dia pun bukak la 1 company... enterprise la.. buat 2 keje sampai rase stable baru dia berhenti dr comp lama dia..

ade gak member aku dak ITgaks dia skang jadi online seller jual gadget, phone, pc kat ebay, lelong.. yg pasti kene ade modal la..

bmw_e34 Publish time 17-9-2009 03:19 PM

Jom belajar buat sistem
http://dunia-aturcara.blogspot.com

alam blog aku katas atas tuh ada tutorial
- ruby on rails bina sistem pekerja
- php bina sistem pengurusan fail
- php bina sistem pengurusan sms
- php bina sistem coding untuk blog

eco_internet Publish time 9-10-2009 12:02 PM

member aku ada yg jadi programmer...dh 3 thn keje, ada keje tetap n freelance..nak wat bisness maybe mengambil masa kot sebab kena belajar asas perniagaan, cara pengurusan tender..kalau setakat projek 10k kebawah, baik ko wat part time..kalau dh bukak bisnes sendiri, kena target projek berpuluh2 ribu,beratus2 ribu..kena gaji pekeje..

company aku ada bukak tender utk wat web portal..bajet dlm rm1 mil..termasuk software n hardware...:)
Pages: [1]
View full version: It dan perniagaan