mysuria Publish time 4-5-2009 02:23 PM

Air Ketuban Kurang

Skrg ni, mysuria pregnant anak ke3, this week br 32 weeks.. tp last week, ada g check up.. x tahan sakit blkg.. sbb few days before tu, ada jatuh kat rumah.. tp x de la teruk sgt.. so, ingatkan sakit belakang tu sbb jatuh.. tp bila g klinik, doc scan sbb nak tgk keadaan baby kot2 effect dr jatuh tu.. tp tutp2...lain lak yg dpt nya.. doc kata air ketuban dah kurang...sbb a week before tu dah g check up.. so, dr realize yg air ketuban krg byk dr hri tu..

mcmmana nak buat ek? risau gak ni.. sbb doc kata, kalau berterusan, maybe kena bersalin awal.. tp risau gak, sbb now br 32 weeks... kalau blh nak la tunggu krg2 pun 36 weeks kan..

ada sesapa penah ada probs mcm ni tak?

Tuleins Publish time 4-5-2009 02:31 PM

air ketuban kurang maknanya baby kurang kencing kerrrr....hmmm takper...tunggu respons kwn2 yg lain..

casper_cute1 Publish time 4-5-2009 02:36 PM

32 weeks ?? 8 bulan kan??
ishh tak tau la plak me pasal ni sbb tak pernah alami. Me dklm 30weeks sekarang. ari2 dok sakit dan pinggang pun sakit...
Baby songsang pulak tu ..seriauuu nihh

merak7118 Publish time 4-5-2009 02:39 PM

Balas #1 mysuria\ catat

mgu ke-32 eh..masa akak merak hr tu da mggu ke 37 rasanyer mc check up tgk air ketuban da kurang, rasanyer kurang byk coz trs kena tahan & induce wawawawawa...ngerinyerrrr..x sangka2 kena deliver awal.alhamdulillah semua selamat.

pe kata doc mysuria? ikut je nasihat doc mana yg elok asal bb & ibu selamat. semoga semuanya berjalan lancar jgn risau2 sgt k...:)

mysuria Publish time 4-5-2009 02:43 PM

ms last 2 weeks punya check up..doc ada bgtau baby dah ready, means kepala dah kat bwh.. air ketuban pun ok.. bila me tanya doc maksud ready tu..doc kata anytime blh bersalin, sbb kepala baby dah kat bwh.. my last pregnancy,2-2 kepala baby lambat pusing ke bwh..tp yg ni, by 30 weeks dah kat bwh.. tp nak la tunggu at least 36 weeks. cuma bila last week. doc ckp air ketuban krg, and ada possibility bersalin b4 36 weeks ni, risau gak.. hr2 dok ckp ngan baby..

ms 2nd baby dl, air ketuban kurang gak..tp ms tu dah 37 weeks, so, terus je induce.. ni x tau la.. tgk la rabu ni check up mcmmana..

Airis Publish time 4-5-2009 02:43 PM

I dulu pasal ada prob air ketuban kurang and kena lahirkan baby awal.. pas tu induce serviks tak mau bukak.. so end up kena ceasar at 36 weeks.. cek on sat, doc kata air kurang & suruh masuk wad hari isnin tu jugak2.. punya la cuak kena lahir awal pasal mental tak ready time tu :funk:

mummychiaz Publish time 4-5-2009 02:54 PM

hhmm..mamy mengalami kekurangan air ketuban masa 1st pregnancy dulu. Doktor detect masa tu mamy dah dlm 34 weeks kot. Then doktor hold dulu and tunggu the next week..pastu still kekurangan air ketuban..so doktor risau and decide nk induce sbb takut baby lemas...lgpun time tu mmg dh cukup bulan la..dlm 35-36 weeks. Situations camni juga dupanggil low amniotic fluid or bahsa saintifiknya oligohydramnios.

Lepas check up tu, ptg tu gak doktor induce..sakitnya tak terkata la..slow2 contraction dtg..tp alhamdulillah la segalanya berlaku dgn cepat skali..tp menurut doktor cepat or lambat depends pada org la..tk tentu..ada akak sebelah mamy tu induce sama time gak dgn mamy dari kol 5pm induce sampai kol 10 mamy bersalin dia masih tk rasa apa2..dlm kol 2-3 am gitu br dia start rasa sakit2..

Menurut doktor yg rawat mamy tu dia ckp usually klu patient yg ada olygohydarmnios ni mmg kena bg induce sbb takut apa2 jadi kt baby..tp klu before 35 weeks tk tau la mcm mana cara nya..maybe operate ke..mamy masa tu check up kt dr hamid..prof ckap kena minum air banyak2..tp apa2 pun baik refer to gynae..

[ Last edited bymummychiaz at 4-5-2009 15:12 ]

khayzl Publish time 4-5-2009 03:54 PM

dulu pernah exp air kurang... mmg risau gak, kalo leh nak semua normal... doc check everything, jantung n keadaan baby, n advise bersalin awal.. induce... kalo tunggu lagi nanti kalo bersalin lagi sakit... cuma bezanya i lagi seminggu jer nak due date... so doc ckp baby selamat kalo lahir awal pun... better follow doc's advise...

Asdira Publish time 4-5-2009 04:11 PM

cousin as kena bersalin awal..33 weeks sbb air ketuban makin lama makin kurang..
nnt masalah pada baby..
bersalin ceaser..baby duk kat dlm inkubator..tgk perkembangan dia..
alhamdulilah dh besar pun anak buah as tu..
dh 3 thn skrg ni..

my-alja Publish time 4-5-2009 04:44 PM

Balas #1 mysuria\ catat

yuppp....i ada masalah nie masa 1st pregnancy
memang kenal lahir awal.....kalo nak elak sakit induce u can ask for c-sect
sebabnya ...placenta tu cam terkoyak, so vagina discharge memang bykkkk sgtt
masa kena tu....i dlm 7 bulan preggy
setiap 2 weeks kena pi check-up sebab doc nak monitor my baby's brain
memang sakit sgttt setiapkali scan....huhuhu

takde cara nak balikkan air mentuban tu....i igt dulu bole minum air
tapi kesannya pd baby...kepala dia tak simetri, dia teleng bila lahir
dan fully breech...so last2 i kena hypertension, terus c-sect

mamapea Publish time 4-5-2009 04:48 PM

aku masa pregnant anak sulung air ketuban kering masa bbrp minggu lg nak deliver...
kalau ikutkan kiraan aku...anak aku lahir overdue 3 hari...kalau ikut scan baru 32 weeks...
dia kuar pun 1.75kg je...rasanya scan btlla...masa g check up doktor check jantung dia lemah...
bila check lagi rupa2nya air ketuban dh kering...kalau ikut due date aku 31 dis atau 1 jan...
kalau ikut scan 22 feb...masa 31 dis dh kuar tanda2..mcm coklat2...ada gakla air kaler kuning kuar tp aku taktaula apa benda tu...mak mertua aku ckp kalau tak sakit tak pyh pg hsptl lg...lps new year aku g keje mcm biasa...lps keje aku terus ke hsptl sbb ada appointment...masa tu la aku bgtau doktor ada kuar tanda2...doktor terus check...doktor tahu je baby dh lemah terus mlm tu jugak aku kena ceaser...lgpun baby aku songsang...sebulan dia dlm inkubator...lgpun dia ada masalah usus kt luar...keesokannya baby aku kena buat minor surgery...lps ngam2 sebulan dok dlm inkubator baby aku dh blh blk rumah...
ofismate aku baru je bersalin 4 hari lps...sehari sblm bersalin dia ada bgtau aku yg air ketuban dia kurang...keesokannye dia dh bersalin...aku pun tak tanya la dia samada dia induce ke tak...lgpun due date dia lg 2minggu...tak tahula kot2 baby dia nak kuar cepat;P

doubleeleven Publish time 4-5-2009 05:03 PM

same here.masa my 2nd preggy last year pun kena induce at 37th week due to low amniotic fluid. berderau ler jugak masa doc kata i kena induce.Kul 12am masuk labour room 12pm sharp i delivered. phewwww.... lama tuh :funk: :funk:

alhamdulillah sumer selamat

ibu_haritz Publish time 5-5-2009 11:24 AM

me masa 1st pregnancy air ketuban kurang pastu baby plak songsang...
me brsalin awal 3 minggu...kena czer

xette Publish time 5-5-2009 01:17 PM

aku masa 1st prgnancy..doc ada bgtau air ketuban kurang masa aku dlm 35weeksgitu la..
(tak ingat sgt..tp masa dah nak ujung2 la..)
then aku bykkan minum air and air kelapa yg pior punya..
the next week nyer check up again..
doc kata..air ketuban dah bertambah..dah ok..

ms_oji Publish time 5-5-2009 02:22 PM

Me ade exp masa peknen last year. Masa checkup 34wks dr detect air ketuban kurang dr level yg sepatutnye.. so dia suh dtg selang 2 ari utk scan tgk follow up. Dr ckp kalo terus berkurang, induce la jwbnye..
masa masuk 35wks, air ketuban jd tak stable.. sekejap ok sekejap kurang.. so dr suh prepare awal dgn amik injection utk matangkan paru-paru baby 2 times within 24hrs in case kalo terpaksa bersalin awal.. lgpun result dr scan tu dh menunjukkan bb kecik & uri pun dh matang. So tak bole nk tunggu lama sbb bb tak dpt zat mknan sbb uri dh cukup matang..

memula tu dr kasi pilihan samada nk bersalin induce before raya atau selepas raya.. tp disebabkan risau dgn keadaan baby, me decide utk bersalin awal at 36wks. Admitted 2 mlm kat ward n induce 2 kali tapi jln still tak bukak & no progress. Still bukaan 1cm. So the next morning (sehari sblm raya puasa), dr dtg n adv suh emergency c-sect sbb tak bole tunggu lama since dh induce 2 kali & risiko bb lemas.. so me bersalin thru c-sect.. n dlm o.t tdgr dr ckp air ketuban mmg dh kering & lucky bb sihat takde ape masalah sampai skrg. My bb lahir 2.3kg masa lahir & now at 7 mnths berat dia dh capai 7.5kg.

momimasrie Publish time 5-5-2009 02:39 PM

pernah jadi gak kat i..doc kata x cukup air, x sempat next appointment dh tberanak..pre mature..27week baby 850g je..

mysuria Publish time 5-5-2009 03:58 PM

mmm..takut gak la kan..esok me check up lg. hr tu doc ada mention, kalau baby krg aktif, g hosp.. tp baby me aktif lg.. cuma risau tu tetap ada la.. kalau2 kena bersalin skrg pun, harap2 la normal & baby ok.. lg satu, me x tau brp anggaran berat baby ni.. itu yg takot sama.. x tau la knp.. every time scan, doc x bgtau.. hr tu ada tanya, tp dia kata still early, lgpun x accurate sgt katanya.. me check up kat klinik biasa je.. patut ke g check kat pakar O&G?

hakass009 Publish time 5-5-2009 04:41 PM

apa sebab air ketuban leh jadik kurang yer....

Airis Publish time 7-5-2009 06:23 PM

air ketuban ni kurang mengikut doc I, memang nasib2, takde sebab apa2..

mysuria Publish time 7-5-2009 06:30 PM

smlm check up.. doc kata air ketuban mmg kurang, tp for now, still ok lg... x la mencapai tahap minimum.. dr kata air ketuban blh jd kurang bila baby dah semakin membesar..
Pages: [1] 2 3
View full version: Air Ketuban Kurang