Syd Publish time 26-2-2009 10:06 AM

Bantal busuk teman ketika tidur

Bantal busuk teman ketika tidurOleh SADATUL MAHIRAN ROSLI
http://www.utusan.com.my/pix/2009/0226/Utusan_Malaysia/Keluarga/ke_01.1.jpg
Anak akan tidur lena apabila sudah memperoleh bantal busuknya. - Gambar hiasan

RUPANYA buruk, baunya busuk. Tetapi bagi sesetengah kanak-kanak,inilah teman setia mereka. Tanpanya mereka akan gelisah, menangis dantidak boleh tidur.

Dijinjing ke mana sahaja tanpa rasa malu, sama ada dalam bentukbantal, ana
k patung atau kain. Semua objek ini adalah kesayangannyasejak kecil lagi dan agak sukar untuk dipisahkan.

Jika tidak dipisahkan dengan objek ini, kemungkinan akan berlarutan sehingga melangkah remaja dan dewasa.

Namun, fenomena biasa yang sering kita lihat ialah perlakuanmenjinjing bantal kegemarannya yang dipanggil bantal busuk ke manasahaja iaitu bantal yang menjadi temannya ketika tidur semenjak bayilagi.

Bahkan, penulis turut mempunyai anak yang mempunyai bantal busukyang hampir sama dengan usia anak, hanya diganti sarung setiap sebulansekali. Tetapi hendak dibuang atau dibasuh bantal itu, janganlah dibuatkerana akan menyebabkan anak gelisah dan menangis.

Bantal itu mungkin sudah lusuh, buruk dan berbau kerana sudahterlalu lama digunakan tetapi kanak-kanak ini masih perlukannya untuktidur. Malah, bantal ini perlu dibawa oleh ibu bapa ke mana-mana sahajasupaya tidak timbul masalah semasa kanak-kanak ini mahu tidur nanti.

Dipercayai tabiat mempunyai bantal busuk menjelang tidur bukandisebabkan oleh faktor genetik mahupun personaliti sesebuah keluarga.Ia suatu perbuatan yang sudah terbiasa sejak kecil lagi.

Pensyarah dan Pakar Psikiatri Kanak-kanak dan Remaja, JabatanPsikiatri, Fakulti Perubatan, Pusat Perubatan Universiti KebangsaanMalaysia, Dr. Wan Salwina Wan Ismail berkata, bantal kegemarannya iniberfungsi sebagai transitional object. Ia seolah-olah memberi perlindungan dan anak-anak akan merasa selamat apabila objek ini berada di sisinya.

''Mereka telah biasa dengan bau dan rupa serta selesa dengan bantalitu apabila hendak tidur. Jika dibasuh atau diganti dengan yang lain,anak tidak mudah tidur dan sering teringat dengan bantal busuknya,''katanya ketika ditemui di Bandar Tun Razak, baru-baru ini.

Menurut Dr. Wan Salwina, transitional object tidak semestinya bantal, boleh jadi objek lain seperti anak patung kegemaran anak-anak, selimut dan sebagainya.

''Sebagai contoh, sejak kecil ibu bapa telah membelikan anak patungsebagai permainan anak perempuan mereka.

Disebabkan itulah maka anakitu lebih gemar bermain anak patung berbanding permainan yang lain dankebanyakan kanak-kanak perempuan gemar menjadikan anak patung yanglembut dijadikan teman ataupun dipanggil 'bantal busuk','' ujarnya.

Ada juga berpendapat, selimut dan kain napkin yang digunakan juga sering dijadikan bahan heretan ke mana sahaja anak ini pergi.

Justeru itu, boleh dikatakan setiap kanak-kanak mempunyai transitional object yang tersendiri bagi membuatkan mereka berasa selesa dan selamat walaupun ketika berjauhan dengan ibu bapa.

Syd Publish time 26-2-2009 10:07 AM

ni kita yang tua2 nih..ada simpan bantal busuk lagi tak>

tingat time study dulu2...hahaah memacam ragam budak dalam bilik
dgn bantal kepit dorang masing2

:lol:

azaniza07 Publish time 26-2-2009 10:36 AM

Reply #2 Syd's post

ye lah...anak iza yang umo 9 bulan pun sakng ni dah ada bantal busuk...tapi bukan disebabkan seb keturunan ke apa???seb dalm family takdak pun yang ade bantal busuk..tapi klau sebelah abahnya tak tau la plak..memng boleh nampak tanpa bantal busuk sebelum nak tido...Nisaa nampak gelisah sgt...dan lambat nak tido....tapi kalu ade bantal cepat je dia tido:D :D :D

mammavoque Publish time 26-2-2009 10:39 AM

anak2 aku x der bantal busuk, cume hb aku ajor nak tdo kene ade bantal pelok ca abahnya la, kalo x der bantal pelok, x komplet tdo dia;P ;P

fiqa_sofia Publish time 26-2-2009 10:39 AM

Balas #2 Syd\ catat

Fiqa still ade lg bantal busuk....:$ :$ ..tp xla busuk n kotor...2minggu skali basuh..:lol: :lol: ...kalu balik kg..naek tren...bwk je..pedulik ape org nk ckp...;P ;P

Syd Publish time 26-2-2009 10:40 AM

Reply #5 fiqa_sofia's post

kah kah kah

ni umo berapa nih?

aie81 Publish time 26-2-2009 10:40 AM

tu budak kecik my niece la ni dah umur 15y masih lagi dah naik xde isi tgl kainnye jek pak

manakautau Publish time 26-2-2009 10:42 AM

Originally posted by Syd at 26-2-2009 10:06 AM http://forum.cari.com.my/images/common/back.gif
Bantal busuk teman ketika tidurOleh SADATUL MAHIRAN ROSLI
http://www.utusan.com.my/pix/2009/0226/Utusan_Malaysia/Keluarga/ke_01.1.jpg
Anak akan tidur lena apabila sudah memperoleh bantal busukn ...

Psychological factor jerk than anything else.....:victory:

lili_haryani Publish time 26-2-2009 10:49 AM

aku salah sorg yang de lagi bantal busuk ni...
mak aku ugut nak buang..
aku ugutmak aku balik..
kalo buang aku tak nak balik umah..:lol:

Syd Publish time 26-2-2009 10:54 AM

Reply #9 lili_haryani's post

hahahaha

buruk pangai

fiqa_sofia Publish time 26-2-2009 11:15 AM

Balas #6 Syd\ catat

da tue da...22 tahun...xboleh ke ade bntal busuk??:lol: :lol:
kdg2 pai akak fiqa perli...fiqa wt xtau jer..;P ;P

cocochacha Publish time 26-2-2009 11:23 AM

Balas #2 Syd\ catat

hehehe...:loveliness:
aku ni dah ade sorang anak pun masih guna bantal busyuk...:loveliness:
anak aku pun ada gak...dia punya bantal busyuk ade 2...kalau balik kampung,bantal busyuk aku tertinggal...boleh pinjam bantal busyuk dia...
baru dapat tidur dengan lena...:$

cocochacha Publish time 26-2-2009 11:44 AM

teringat pulak time study dulu kala...
member2 aku memang suka sangat menyakat aku...
time2 nak tdo la...diorang mula sorokkan bantal busyuk aku...
yang aku ni pulak, tak dapat tido lena kalau takde bantal aku tu...
tu cite 6, 7 tahun lepas...
sekarang ni, hubby aku plak yang suka nak main sorok2 bantal...
busyuk yang amat katenye...:$
tp bagi aku...itu nikmat namenya...:lol:
hanya yang ada bantal busyuk je tau perasaan nikmat tu...:lol: :lol: :lol:

afzanieza Publish time 26-2-2009 11:52 AM

anak aku ada bantal kecik.... bukan bantal busuk kot.... sebab aku boleh basuh... takde la aku biarkan lama sangat... paling kurang 2 minggu sekali akanku basuh bantal tu...
tapii kalo takde bantal tu.. mau tak tido.... dulu pernah sekali masa antar rumah pengasuh terlupa nak bawa bantal tu.. apa lagii.. melalak-lalakk la... tak nak tido...

lili_haryani Publish time 26-2-2009 12:03 PM

Balas #10 Syd\ catat

hehe...
tak leh tahan la tak de bantal tu...
tak lengkap idup ni...:lol: :lol:

chicanos_oralee Publish time 26-2-2009 12:31 PM

anak me pun ade bantal busuk...... yg kakak tu la...dah umur 3 thn...siap bwk pegi taska lg :mad: :mad:

bukan aper kadang2 kotor sgt bantal dia tu sbb budak2 lain main baling2 ( sbb pernah nmpk)....... so weekend kena la basuh.....:D :D

AraAira Publish time 26-2-2009 12:39 PM

my boys..

sorang selimut busuk... sorang lagi, horse busuk.. yg penting 2-2 busuk.. pening kepala aku.. basuh once in a week or 2 weeks.. kalau tak dah jadi rupa hape dah..

tgh minum susu or sebelum tido, gentel benda tu, letak kat hidung, nikmat semacam je aku tgk..:mad:

[ Last edited byAraAira at 26-2-2009 12:41 PM ]

mass_mirza Publish time 26-2-2009 01:12 PM

anak pompuan sy umur 4 thn pung ade bantal busyuk..siap bagi nama comel...ari2 bawak g taska ... so, setiap ujung minggu kena ganti baju.... kalu tak... perggg.... baunye bukan main lagi....

bantal ni dia jarang peluk tapi dia buat tutup kepala/mata masa nak tido.... katanya kalu tak tutup ade cahaya dlm mata...:lol:

bluepink Publish time 26-2-2009 01:30 PM

my son pn ada bantal busuk..tapi dia peluk bila minum susu+nak tido jer..mama dia pun ada gak satu..dah nak masuk 14thn umur bantal busuk tuh..kah..kah..

mumu81 Publish time 26-2-2009 01:34 PM

adik aku umur dah 14 thn..still dgn selimut busuk dia...pergi mane2 ngan selimut busuk dia..blk skolah lps salin baju trus amik slimut busuk dia, yg klakarnyer slimut busuk dia ader je mane2 ngan dia..klu dia tgk tv, main game, surf i'net mesti ader slimut dia..

ari tu mak aku amik basuh ms dia p skolah, kuar air hitam :lol: :lol:dia blk skolah cr xjumpe mak aku ckp ade kat ampaian trus berlari p amik..:lol: :lol:lps kes tu dia sembunyikan slimut dia klu p skolah, skrg aku rs dah berkurun kot xbsh slimut tu:lol: :lol: :lol:
Pages: [1] 2 3
View full version: Bantal busuk teman ketika tidur