pulau_ilmu Publish time 17-1-2009 02:10 AM

website koleksi video!!!

aku nak minta tolong forumers semua...

aku nak set up satu website.. website ni aku nak letak kompilasi video2, contohnya koleksi fiem hindustan, ,melayu & english. katakanlah aku yg pegang copyright video tu. maybe besar gila size web tu kan. pastu sapa2 yg nak tgk video2 tu mesti bayar melalui sms atau online banking. password akan dihantar melalui sms atau email. then baru dia bleh buka video tu beserta bleh download document pasal cite tu. tp dia juga bleh letak comment untukm setiap video yg dia tgk. dia cuma bleh tgk 3 kali jerr..

senang cite mcm youtube laa tp kena versi byr punya. brapa kos aku nak set up website ni ek?? susah kerr nak manage??

abgboroi Publish time 17-1-2009 03:26 AM

besar modalnya tu nak beli copyright....macp ajer ko kena bayar dekat 15 ribu setahun...untuk filem dan drama lagi ler besar...yang mampu buat bende ni cuma syarikat besar sahaja kecuali ko buat secara illegal...

aku ada tgk beberapa website seperti yang ko cakap tu....utk jadi camtu...modal besar...ko kena ada satu sistem yang mengawal pembayaran pelanggan....custemor service...kena cukup kaki tangan....

ini melibatkan duit...kena daftar lagi dengan kemneterian multimedia...finas lagi....

selain tu ko kena develop system dan hosting yang support video on demand.....ini teramat laa besar modalnya....kebanyakkan hosting tak support multimedia....

kalau ko nak buat jugak ko kena cari satu company yang boleh invest mende ni....tapi kena ingat bidang it tidak menguntungkan kalau modal yang dikeluarkan terlalu besar dan melibatkan ramai kakitangan....

0001 Publish time 17-1-2009 09:10 AM

Reply #1 pulau_ilmu's post

Aku setuju ngan abgboroi... nak buat website jer akan menelan beribu RM and akan amik masa dlm 3-6 months utk siap (yg pro buatlah and bukan yg jenis curi PHP codes dari net). Tu blum masuk bayaran untuk yg lain2 tu.

Also cara bayaran tu akan buat orang tak berapa minat nak buat sebab cara SMS atau online banking tu makan masa antara bayar and dapat tengok movie tersebut (verification bukan on-the-spot). Kebiasaan manusia ni ialah lepas dia bayar jer dia nak terus dapat guna benda tu and tak minat nak kena tunggu2 gitu.

Jangan lupa... site gini kena advertise gegiler... tu makan banyak duit gak.

Nak buat jugak kenalah ko buat research sket, buat business plan betul2, and cari investor.

Yang paling baik is nak maintain business ni tak ramai sangat pekerja... sorang-dua utk maintain website and orang marketing - jgn lupa masukkan gaji diaorang dlm business plan tu.

Semoga berjaya. :D

pulau_ilmu Publish time 17-1-2009 04:27 PM

Originally posted by abgboroi at 17-1-2009 03:26 AM http://mforum4.cari.com.my/images/common/back.gif
besar modalnya tu nak beli copyright....macp ajer ko kena bayar dekat 15 ribu setahun...untuk filem dan drama lagi ler besar...yang mampu buat bende ni cuma syarikat besar sahaja kecuali ko buat...   

about the copyright tu aku bagi contoh jerr.... video nii aku sendiri yg bikin!!! kalu kos hosting jer, mcm mana??? video on demand... ader ke malaysia punya hosting company ygoffer service ni??

abgboroi Publish time 17-1-2009 06:13 PM

Originally posted by pulau_ilmu at 17-1-2009 04:27 PM http://mforum6.cari.com.my/images/common/back.gif

about the copyright tu aku bagi contoh jerr.... video nii aku sendiri yg bikin!!! kalu kos hosting jer, mcm mana??? video on demand... ader ke malaysia punya hosting company ygoffer service ni??

ini laa masalah terbesar kalau buat secara illegal pun xder hosting sanggup buat benda ni....ko terpaksa buat server sendiri macam google...yahoo..youtube...dan server server ni adalah terabyte...dan tak boleh buat kat rumah sebab hosting rumah tak laju dan di kawal oleh streamyx...

kat malaysia ni ada beberapa syarikat ada facilities ni...macam utusan...media prima atau RTM...syarikat syarikat ni semua ada server mereka sendiri...

ko boleh masuk laman web seperti gua.com.my contohnya.....tapi pada aku gua.com.my ni tak laa untung sangat..sebab belanja promosi sangat besar berbanding keuntungan.....

0001 Publish time 17-1-2009 08:12 PM

Reply #5 abgboroi's post

Boleh amik hosting yg dedicated server gitu... aku tak pasti pasal bandwidth tho... tapi leh tanya exabytes... atau try Netmyne.

pulau_ilmu Publish time 19-1-2009 06:39 AM

:'( :'( :'( .... susah laa kan!!! anyway thanks everybody. nanti aku pikir laaa cara lain plak
Pages: [1]
View full version: website koleksi video!!!