http://mforum4. Publish time 1-11-2008 07:08 PM

matematik

salam..saya orang baru kat sini,arap semua bleh bantu saya..
pasal matematikk..
cuba fikir yer.. kejuruteraan,sains dan teknologi guna maths.
kimia,bio pun guna maths.. muzik, mantik dan falsafah pun kenkadang cam guna maths..
alam ni diciptakan pun ikut ukuran nisbah(maths) yang tertentu..
ulamak/tokoh islam dulu pun pakar maths..
kiranya bidang maths ni adalah basic bg semua bende2 yg besar..sebab maths membuat orang berfikir kreatif dan kritis berbanding bidang lain cam sastera dll.
tapi apasal kat malaysia ni golongan bukan dr. bidang maths/kej/doktor/law dll memegang jawatan2 penting..kiranya golongan bukan profesional lar..
tgk cara pemerintahan tun razak( pro. ada degree law). tun dr. ismail/ dr. mahathir(medic) berbanding PM lain.musti antara langit dan bumi kan?
kat negara lain lee kuan yew(law), sukarno( jurutera) plak zaman pemerintahan derang membolehkan negara derang dipandang tinggi dan ditakuti dunia..
lepas tu, dak2 yg amek sastera( hikayat malim deman/merong mahawangsa) dan dpt wat degree 3 thn kat U dan x suffer cam dak2 engine,medic,law,sains senang masuk PTD dan arahkan golongan profesional ni kan?
pernah terfikir tak?

jebeng Publish time 1-11-2008 07:35 PM

dimana ade kemahuan disitu ade jalan...huhu

bintangct Publish time 1-11-2008 08:44 PM

ntah la:) :)

aku_EnSeM Publish time 1-11-2008 10:38 PM

1 thing, jgn ckp cmni kt public.. kang org attack psl agak merendahkan budak sastera... :)

Klu tnye kenape xde pemerintah dr golongan profesional, kene tnye rakyat sendiri, psl rakyat yg pilih pemerintah.. Apparently, mungkin calon2 wakil rakyat suke tabur janji n constituent pun pilih die..:o

http://mforum4. Publish time 1-11-2008 11:02 PM

yup..sori yek kalo ada tersilap kata..ampunn..
mungkin golongan teknikal,doktor ni suka cakap straight to da point..x dar berbunga2..susah la nak jadi wakil rakyat

jebeng Publish time 1-11-2008 11:33 PM

yup..most likely...org yg sastera ni die lebih kreatif in term of vocab atau artistik la...so bile berkempen snng nk pikat pengundi..teknikal more data n kalo die x dak skill Public speaking yg bek..die x leh berkempen...

aku_EnSeM Publish time 4-11-2008 11:28 AM

Reply #6 jebeng's post

org math plak, tau kire harge minyak je kowt..... :lol: :lol: :lol:

decent_sho Publish time 4-11-2008 11:52 AM

Math - mother of science
Physics - father of science
Chemistry - queen of science
Biology - princess of science

Lecturer aku yg cakap ;P ;P

hyie Publish time 4-11-2008 12:17 PM

Mathematics is challenging, but life is more challenging for those who believe in Allah and life after death ..

ni kata2 cikgu aku la kann .. :loveliness:

jebeng Publish time 4-11-2008 01:37 PM

Balas #7 aku_EnSeM\ catat

huhu..tula time dulu2 nk kire harga minyak pon jarang2...la ni jer mcm2 data berkenaan minyak...

jebeng Publish time 4-11-2008 01:53 PM

karisma yg penting kot dlm pemimpin...cth kat Malaysia ni DSAI,good in public speaking...n DR.M lak ialah doc..so menepati la ape di bincng kat sini...tokoh2 len aku x tau la..huhu

but,eventually..rakyat pon tau mane satu yg terbaik utk depa..kesimpulan nyeorg suke kite berckp manis...jgn terlebih2 lak...kdg2 ade gak org menilai perckpan itu pemikiran individu tu..cth time interview...kalo ckp merapu jer...mesti die tgk kite ni tong kosong...

utk jdik pemimpin kene ade follower...nk attract follower kene ade penyampaian...so berckp mmg perlu utk jdik pemimpin...so advantage kat org yg penggunaanbhgian otak artistik die lebih...

p/s: pendpt aku la..dari pengalaman aku jdik salesman, aku kagum ngn salesman yg leh jual dgn sedikit intro...huhu...so charismatic

super_nova Publish time 12-11-2008 09:02 PM

blajor sains dan math membentuk kreativiti dan ketajaman pikiran individu berbandingbidang lain...
saper yg stuju???

aku_EnSeM Publish time 14-11-2008 10:20 PM

Reply #12 super_nova's post

xbrani gak ckp camtu.... :$

auntie_girl Publish time 17-11-2008 09:15 AM

lawak ler pulok ku tgk id tuan umah ni;P

seladanganas Publish time 17-11-2008 04:39 PM

aku tak setuju

pada pandangan aku tak semestinya seorang yg berpelajaran tinggi akan menjadi pemimpin yg baik. kepimpinan memerlukan yg penting sekali daya kepimpinan, kejujuran, akal yg panjang dan kemahiran berfikir. aku malas nak mengulas panjang pasal kemahiran berfikir dan kalau nak tahu lebih lanjut sila baca buku ainon abdullah dgn tajuk yg sama. kemahiran menjawab soalan dalam kertas peperiksaan bukanlah lambang kemahiran berfikir. kemahiran berfikir ini tidak diajar dimana2 sekolah atau universiti. masaalah2 sebenar dalam kehidupan memerlukan jawapan yg dicari sendiri kerana ianya tiada dalam buku teks. di malaysia pelajar2 cemerlang di paksa utk mengambil jurusan sains berbanding negara2 maju yg membenarkan pelajarnya bebas membuat pilihan sendiri. itulah sebabnya sbg cth jurusan agama; di malaysia ibu bapa akan menghantar anak2 pandai mereka utk belajar sbg doktor, lawyer atau accountant dan kalau anak keciciran bolehlah masuk jurusan agama dan jadi ustadz. berbanding dgn ibu-bapa di india atau pakistan yg menghantar anak2 mereka yg paling pandai utk belajar agama supaya menjadi ulama dan anak2 yg kurang pandai jurusan sekular. itulah sbbnya pengajian ilmu agama lebihmaju di sana berbanding malaysia. isu kedua pula aku melihat utk menjadi pemimpin yg efektif memerlukan ilmu yg mendalam dlm bidang sastera spt sejarah, undang2, falsafah, kewangan dan keagamaan. ada beberapa pemimpin politik dunia yg tak belajar tinggi sampai sekolah menengah sahaja spt pemimpin kesatuan poland lech wallesa yg berjaya menumbangkan kerajaan komunis di sana. begitu juga perdana menteri britain dari 1990-1997 john major yg berjaya menarik keluar britain dari krisis kewangan cuma belajar sampai 'o' level dgn 3 subjek shj sejarah ,english dan literature. pemimpin teragung di dunia Rasulallah s.a.w juga tidak pernah belajar apa2jurusan bahkan seorang yg buta huruf. dalam zaman sains dan teknoloji ini aku melihat keperluan seorang pemimpin memahami sains dan teknoloji tapi hanya setakat pemahaman cetek dan menyeluruh. utk menyelesaikan masaalah sains dan teknoloji dia mestilah mempunyai penasihat pakar yg berwibawa. kefahaman mendalam dlm sejarah sgt penting utk menjadi pemimpin sbg cthnya pembentukan negara israel oleh pbb selepas perang dunia ke2 disusuli tuntutan terhadap amerika syarikat oleh kaum red indian yg ditolak pbb. atas dasar yg sama juga nengapa tunku abdul rahman menghalau singapura keluar dari malaysia sebelum lee kuan yew sempat mempertikaikan status bumiputra melayu di pbb. fahaman dari kewangan cthnya bagaiman fiat money dicipta dan sekiranyaq semua orang di malaysia/ dunia membayar semua hutang bank duit kertas kita satu sen pun tak laku.

aku_EnSeM Publish time 18-11-2008 06:30 PM

Reply #15 seladanganas's post

That is true. The most important element of a ruler is the ability to think critically.

Whilst people may be born naturally with this skill, getting higher education is also a crucial step to having a critical mind. Thus in general, we have to assume that people who gets education are those who are able to think critically.

At this point, I'm not saying that we have to have a university graduate ruler. However, it is favourable to fulfil this criterion.

You example on Prophet Muhammad and other famous men on the Earth demonstrates how people who are not well-educated were able to solve complicated problem. Nevertheless, Muhammad was the Messenger. He was born with the skill. Besides, Allah educated him all the time.

On drawing conclusion, we have to consider many situations. Yes, there were some who did not graduate were able to think really well. But, how about other dropouts? Do we want them to be the leader of a country? How can we choose people without a degree who were able to think well? This is a question that needs to be considered.

University graduates have passed a lot of researches. They know things. They are also thought how to think. This is why we may say that educated people should lead an organisation.

Atomic_Omnikid Publish time 23-11-2008 03:51 PM

kepimpinan memerlukan yg penting sekali daya kepimpinan, kejujuran, akal yg panjang dan kemahiran berfikir.

This is malaysia la,bang. :lol::L

e2_e1 Publish time 26-11-2008 08:10 PM

:lol::lol::lol:

hetshepsu7 Publish time 27-11-2008 04:26 PM

setuju ngan aku_ensem

semua ilmu itu ada kelebihan tersendiri. adalah kurang wajar memperkecilkan ilmu lain. kesemua ilmu itu kan saling bersangkutan. nasihat: kita tak boleh terlalu obses dengan sesuatu yang kita minati kelak obsesi itu turn out to be sumthin that could irritate others. if you wanna write about mathematical stuff, go on... but please careful with the subject supaya tidak menyentuh sensitiviti sejagat. :) . I suggest if we talk about what is mathematics? or new developments related to mathematical research o whatever related to mathematics r more suitable.

super_nova Publish time 27-11-2008 08:40 PM

Balas #19 hetshepsu7\ catat

btoi gak..
tapi nape byk negara maju dan membangun memerlukan matematik? nape banyak ahli2 falsafah silam baik islam mahupun bukan islam adalah pakar matematik? muzik,ekonomi dan logik gak adalah cabang matematik. adakah matematik ni 'kunci' bagi segala ilmu? memang btoi ukuran negara maju bukan semata2 dari teknologi, malahan mungkin merangkumi nilai moral,peradaban dll. peradaban silam yg maju dulu pun spt aztec,mesir,indus dll pon meletakkan matematik di kedudukan istimewa..mesti ada 'sesuatu yg istimewa' dengan ilmu matematik ni sehingga ianya bleh meletakkan sesebuah negara tu di tahap yg tertentu...spt yg. saya tahu matematik itu termasuk sains fizik,kimia,biologi dll. kalo ilmu sains dan matematik ni sama taraf dengan ilmu yg lain(kecuali ilmuagama), mengapa hanya lulusan dari sains yg bleh memegang jawatan berprofil tinggi spt arkitek,doktor,jurutera dll dan semua orang tahu bahawa dari PMR, hanya budak2 yang cemerlang sahaja bleh ke kelas sains tulen(yang blajor sains dan math) suatu ketika dahulu.
ini pandangan saya lar,mahap kalo menyentuh sensitiviti org lain...ada sesape bleh bagi komen?
Pages: [1] 2
View full version: matematik