iceng Publish time 22-10-2008 09:58 PM

Tertetas jahitan bersalin..ape yg korg wat??

pada sape2 yg berpengalaman leh share tak??

ms_butterfly Publish time 22-10-2008 10:01 PM

Originally posted by iceng at 22-10-2008 09:58 PM http://eforum2.cari.com.my/images/common/back.gif

nih bersalin normal kerr c sect??

iceng Publish time 22-10-2008 10:04 PM

salin normal

Amiizaa Publish time 23-10-2008 09:19 AM

Originally posted by iceng at 22-10-2008 09:58 PM http://mforum3.cari.com.my/images/common/back.gif

kalaou tertetas, jumpa gynae semula....gynae akan bersihkan dan jahitkan semula.

pengalaman anak 1st saya, tertetas jahitan.......sampai 30hari masih tak elok-elok, rupanya jahitan tu dah tertetas, jumpa gynae semula....gynae nak buat/ lakukan proses jahitan semula ... Tapi disebabkan mengenangkan sakit nak kena tempuh jahitan kali ke-2, saya tak sanggup dijahit......saya ambil pilihan ke-2, saya biarkan luka tu sembuh secara semula jadi. Sapu minyak gamat, sambung makan supplement...Kalau ikut gynae, tak boleh sapu gamat, tapi saya nekad jerk masa tu.....

mek_ja Publish time 23-10-2008 09:31 AM

takde pengalaman tertetas jahitan nih
tp sil ada...sbbnya masa tu ank dia yg sulong meragam nak dukung
bila angkat je anknya..trasa tetas jahitan tuh

bila g klinik mmg konpem tetas jahitan n doktor nak jahit semula
nak tak nak kena la jahit..

katanya jahit kali ke-2 lebih sakit dr jahit mula...sbbnya masa first jahit dia baru lps menanggung kesakitan utk lahirkan bb...so bila jahit tu mcm takde effect sakit sgt la..

tp utk second neh...huh...trasa mcm daging tu di tarik2:funk: :funk: :funk:

qasehirsalina Publish time 23-10-2008 10:20 AM

Originally posted by iceng at 22-10-2008 10:04 PM http://forum.cari.com.my/images/common/back.gif
salin normal

doc jahit semula kalau daging sebelah dlm lum bercantum lagi..cam aku aritu sbb xreti duk diam, lasak amat, mmg jahitan tetas la..
tp sbb daging dlm dah cantum..tinggal yg luar je, doc kata xyah jahit...dia suh aku beli ubat luka nama Solcoceryl jelly tuk wet wound..

N_DIA Publish time 23-10-2008 10:30 AM

Originally posted by Amiizaa at 23-10-2008 09:19 AM http://forum.cari.com.my/images/common/back.gif

kalaou tertetas, jumpa gynae semula....gynae akan bersihkan dan jahitkan semula.

pengalaman anak 1st saya, tertetas jahitan.......sampai 30hari masihtak elok-elok, rupanya jahitan tu dah tertetas, jumpa gynaesemula....gynae nak buat/ lakukan proses jahitan semula ... Tapidisebabkan mengenangkan sakit nak kena tempuh jahitan kali ke-2, sayatak sanggup dijahit......saya ambil pilihan ke-2, saya biarkan luka tusembuh secara semula jadi. Sapu minyak gamat, sambung makansupplement...Kalau ikut gynae, tak boleh sapu gamat, tapi saya nekadjerk masa tu.....

sama la
tertetas smula sbb menerap masa nak membuang
sembelit :shakehead3::shakehead3::shakehead3:

umie_ayin Publish time 23-10-2008 10:48 AM

ku ade pengalaman ni..cuma x sampai jahit semula..luka luar..doktor ckp biar dia baik sendiri...ku sapu ngn sodium yg doktor bagi 3 kali sehari..alhamdulillah, after dkt 2 months baru betul2 elok luka ku...tu pun setelah jumpa pakar sebab ada tisu2 terkeluar skit..jadi bile tergesel berdarah..pakar tu sapu ubat matikan sel, baru ok...sampai skrg terase lagi parutnye...kdg2 ngilu jugak walaupun xde ape2...huhu...

biemamat Publish time 23-10-2008 10:59 AM

ngeri bila dengar tertetas jahitan....
yang pastinya masa dalam seminggu awal pantang tu kena duduk elok2...
kalau buang air besar pun kena kepit-kepit jer....especially bersalin anak sulung....
kalau dah ramai anak dah tak kisah sbb 4 sure tak akan ader jahitan....
tapi dari pengalaman rakan-rakan lain kalau tertetas jahitan kena p jahit balik jerlah.....tapirasa sakit lebih daripada sakit masa jahit lepas bersalin.....

iceng Publish time 23-10-2008 11:02 AM

aku tak sure lah kalo jahitan aku tertetas...
tp bile bersama suami..die tak kate pape..
mungkin jahitan luor aje kot tertetas...

MMISS Publish time 23-10-2008 11:25 AM

jahitan aku tertetas pas 3-4 hari bersalin. mulanya aku ingatkan bengkak tu jadi pada semua org bila nurse check dia ckp kena g hospital jahit. sampai sana bila check ngan doc dia ckp cuma 2-3 jahitan terputus so dia kasi aku choice sama ada nak jahit semula or not. aku tanak ler jahit semula coz dorang kena toreh kasi berdarah then baru boleh jahit dah tu tak biur plak tu :L :L .

nurse to pesan jgn sesekali cuci bahagian tut ngan dettol coz dettol menyebabkan benang rapuh n cepat putus

iceng Publish time 23-10-2008 11:28 AM

kalo dibiarkan mcm tu jerk...
ape akan jd ek??

MMISS Publish time 23-10-2008 11:51 AM

Reply #12 iceng's post

kalu ko biar takut ader jangkitan kulit tu tak akan bercantum elok

daisys Publish time 23-10-2008 12:06 PM

Reply #6 qasehirsalina's post

sama gak cam daisys....tertetas sbb sembelit..
masa semblit tu dah 2 mggu camtu la.. tertertas dlm 2cm kat bhgn tgh2..
doc bg choice la, nak baik cepat jahit je, atau pun guna cara contraceptive...biar cantum sendiri, tp lambat skit...
dr awai2 dah habaq kat doc tu mmg takut sgt2 klau kena jahit...
so, mmg biaq dia cantum sendiri n boh ubat sama cam qaseh tu..solcoseryl jelly...
sian hubby kena posa sampai 5 bln..hikhik hik...biaq baik betoi2.....

Lana@LaraCroft Publish time 23-10-2008 12:08 PM

Originally posted by iceng at 23-10-2008 11:28 AM http://forum.cari.com.my/images/common/back.gif
kalo dibiarkan mcm tu jerk...
ape akan jd ek??

nanti kat bawah tuh 'luas' ...
pndek kata biler bersama cam 'lesung batu; ...:D

tak leh nak feel ..

better jumpa gynae ...soh derang jahit balek..

kak lana tak penah mengalami mendalah neh..
tapi kawan pada kawan adalah..
jahitan tertetas then dia jumpa doc soh jahit semula..

nak tahu puncanya nape/?

sebab dia takleh dok diam...lasak bagai nak rak :lol: :lol:
haa amek ko..biler tetas..nak jahit semula..sakit wooo..
doc tak bius pon..
nyesal tak sudah dia dibuatnye

qis_tina Publish time 23-10-2008 12:33 PM

kawan tina pernah kena...dia sedar after dia dah mula masuk office..luka tak bercantum....
kitaorg suggest suruh jumpa doktor...
memang doktor suggest kena jahit balik...
tak pasal kena admit hospital semlm..
esok tu,dia call kitaorg gi ambil dia...yelah,mana blh nak drive balik rumah sendiri...
kena pakai driver ler.....hubby dia masa tu outstation...
kesian tul kat dia...tak pasal kena berpantang pula....dapat cuti 2 minggu....

iceng Publish time 23-10-2008 02:48 PM

andai katelah tertetas kan...
leh ke die cantom sendiri??

honeybee1802 Publish time 23-10-2008 04:10 PM

Originally posted by iceng at 23-10-2008 02:48 PM http://forum.cari.com.my/images/common/back.gif
andai katelah tertetas kan...
leh ke die cantom sendiri??
baik ko tunjuk sama doctor..sama ada kene jahit ke idak...

manjalara Publish time 24-10-2008 07:51 AM

manja penah jahitan terbukak nih
smp 3x...
mula2 ms hr ke 4 pantang...pehtu nurse yg dtg cek kat rumah2 tu soh gi spital...nurse tu ckp kalu kulit luar dh baik derang mmg akan lukakan balik utk kasi daging cantum...tp kalu belum derang akan cuci then jahit balik tp xbius...tu kalu gomen arr...mmg manja gi spital...tp doktor tu kata terbuka 2 3 jahitan jer so tayah....so balik rumah....

pehtu esoknya nurse yg dtg rumah tu cek lagi dia kata makin terbuka....dia soh gak gi spital sekali lagi...smp tension asyik nangis2 manja...last2 hubby bawak pantang rumah mertua...pehtu nurse sana lak cek then derang ckp mende yg sama...soh gi klinik...kg hubby lak jauh dr spital...cuma klinik komuniti jerk...smp sana mmg kene jahit balik..yg buat nurse jerk...TAK BIUS OK...mmg terasa daging kene tarik2...mmg SAKIT!!!!

kali kedua terbuka lps seminggu jahit semula tuh...gi balik klinik tuh...pehtu nurse tu kata tayah psl daging dh baik...tp nurse2 yg dtg rumah tu soh gak gi jahit balik...dan manja mmg sepanjang pantang xabis2 menangis pasal tension ngn jahitan...last2 belum abis pantang husband bawak balik KL gi balik jumpa gynae bersalin kat pusrawi ritu..pehtu terus kene operate utk repair episiotomy...kene RM2k...

so disebabkan itu manjaxdigalakkan banak normal dh lps ni psl tisu2 kat ctu dh lemah dh...kalu normal juga bule tp nanti ada risiko jahitan asyik bukak balik nanti....

Amiizaa Publish time 24-10-2008 09:51 AM

Originally posted by manjalara at 24-10-2008 07:51 AM http://mforum3.cari.com.my/images/common/back.gif
manja penah jahitan terbukak nih
smp 3x...
mula2 ms hr ke 4 pantang...pehtu nurse yg dtg cek kat rumah2 tu soh gi spital...nurse tu ckp kalu kulit luar dh baik derang mmg akan lukakan balik utk ...

manjaaaa
seriauuuuuuuu akuuuuuuuuu:L :L
Pages: [1] 2 3 4 5 6 7
View full version: Tertetas jahitan bersalin..ape yg korg wat??