sikomeng Publish time 31-3-2009 07:23 AM

Balas #139 bzzts\ catat

satu hal yang biasa kita tengok bila orang tuning gitar ni, dia akan buat macam yang aku tulis di atas tu jugak tapi biasa kita akan lihat, dia petik tali yang dia nak tune tu "teng teng teng" sampailah dia rasa bunyi tu sama. Aku rasa kita semua mula tune gitar pun stail ni jugak le :)

tak salah buat gitu. tapi sepatutnya kita tak petik tali yang kita nak tune tu banyak kali. apa yang perlu kita buat ialah, contohnya nak tune tali 5, kita tekan note "A" tu pada tali 6 dan petik note tu BERSAMA tali 5. Jangan angkat jari, biarkan note tu "ringing" dan sambil tu kita tune gitar kita. bila bunyi tu mati, petik sekali lagi, sampailah kita dapat bunyi yang sama di kedua2 tali. "Ringing" tali tu lah yang akan tentukan sama ada note tu "tune" atau tak. tak perlu petik banyak2 kali, sebab otak kita susah nak register tune yang tepat...

Bila dah dapat tune yang pada telinga kita OK, kalau nak fine tuning lagi boleh juga. Banyak cara. salah satu ialah dengan menyemak mutu bunyi pada "harmonic 12" gitar tu. Benda ni basic je, tak ada apa yang luar biasa pun. Contohnya petik tali no 6, "deng..." keluar bunyi note "E" kan, lepas tu cuba petik "harmonic E" pada tali 1 (ada kat fret 12 kot) kalau bunyinya "ngam", maka besar kemungkinan, kesemua tali telah ditune dengan baik...gitu lah adanye :)

cara lain pun ada juga, tapi susah siket aku nak tulis, sebab kena buat baru faham. moga ada lah manafaatnye untuk kengkawan yang share minat sama dengan aku...

lain pada tu, kalau kita baru nak belajar, jangan terus nak main lagu. Aku rasa tu pendekatan yang tak berapa elok. Mula2 elok kalau kita tumpu pada "skill building" dulu. Tak ada kene mengena dengan sebarang chord, tak ada kena mengena dengan sebarang note secara langsung...beri peluang pada tangan dan badan kita serasi dengan gitar dulu...kemudian, baru kita latih secara beransur2 kemahiran macam "fingering", pendengaran dll. tu. Biar kita belajar benda2 ni dalam berbulan kalau tak bertahun, tak apa...sebab hasilnya selepas tu, insyaAllah berbaloi...

banyak buku2 chords yang dijual di kedai...semua tu ok lah kalau nak beli tapi...bagi aku silap2 sdr. buang duit je kalau tak betul gaye...Buku2 tu semua sdr tidak perlu sebenarnya kalau sdr faham fundamental elements dalam guitaring. Elemen2 ni lah yang jarang, kalau pun mungkin tak pernah orang ambil berat sebab orang lebih suka jalan pintas dan mudah. Anyway, kalau sdr rajin, insyaAllah ada jalan berjaya :)

bila sdr. main gitar, jangan terikut2 orang lain. Depa tu kadang profesional yang cari makan dengan gitar! jangan kejar kelajuan...nanti sdr kecewa...apa yang sdr perlu buat ialah berlatih dengan betul dan konstant. yang paling penting bukan kelajuan tapi mutu permainan...tak semestinya orang main gitar laju tu bagus, yang main gitar perlahan tu tak bagus...itu tanggapan yang salah. Kita main gitar dengan cara kita sendiri walaupun ada pengaruh orang lain, yang penting kita ada cara kita sendiri :)

aku tulis ni bukan apa, sebab sdr yang bertanya minta pandangan sebab sdr nak belajar kan, so aku cuma beri sedikit pandangan mudah2an, ada manafaatnya...wallahua'lam.

beskotdonat23 Publish time 31-3-2009 11:45 AM

saye rase dh jmpe thread yg sikomeng maksudkan..if i'm not mistaken..huhu

bzzts Publish time 31-3-2009 02:02 PM

Reply #141 sikomeng's post

tengkiu komeng. :handshake:

baru2 berjinak ni, tak pasti kena pusing clockwise/counter clockwise. "ter"salah pusing, tu pasal le dah putuss...:2lol:
aniway, banyak tali yg dah kendur, tuning guna elektronik tuner pun dah macam tak betul dah. elok le aku tukar smua 1 set... :2lol: :2lol:

nnt aku beli tali baru, aku akan refer kat sini...
tengks again... :handshake: :handshake: :victory:

sikomeng Publish time 1-4-2009 12:46 AM

Balas #143 bzzts\ catat

sama-sama :) sdr. beskotdonat23 pun dah ada kat sini, bagus lah :) saya ni tumpang tulis aja, saya sendiri, main gitar tak ke mana pun...

satu lagi orang kata, kalau sdr. tukar tali gitar, jangan belit tali tu selagi nak kat tuner...dah lah berkumpul lebihan tali tu kat situ sampai kadang tu ada yang keluar boleh mencucuk mata! bahaya tu...kalau dapat, guna tali takat mana yang perlu aje. yang lebih, ambik wire cutter, potong. bukan saja langkah ni akan buat gitar nampak kemas dan lebih sedap mata memandang, tapi jugak, dia elak daripada asyik kena tune selalu.Ada kaedah untuk belit tali yang betul pada tuner tu, sdr. tanya2 lah pada orang yang tau...

kalau sdr.2 semua nak tanya apa2 yang biasa tentang gitar, insyaAllah saya boleh ikhtiarkan. aku ni bukan apa, saje suka kongsi2 pengalaman dengan kawan2, aku pun dapat faedah jugak...mana yang aku tak tau, aku kata aku tak tau lah :) aku pun budak baru belajar, kalau salah tolong tunjukkan :)

salam...dan selamat menggondam gitar masing2!!!

sikomeng Publish time 1-4-2009 12:52 AM

Balas #143 bzzts\ catat

ada orang bagi tau aku, kalau kita baru belajar gitar, katalah setahun dua ke, jangan gunakan tuner elektronik. kalau dapt, tiap kali tune gitar, gunakan cara "lama" = manual tuning. Sebab kita kena latih telinga kita untuk intonasi yang tepat selalu.

kalau dapat, sdr2 cuba buat tune gitar. lepas tu, kendur kan tali dan tune lagi. ulang banyak kali. tiap kali kita tune, ambil masa dgn stopwatch. Benda ni bukan aku reka2, ramai tok2 guru muzik pun suruh murid buat gini jugak...sampai sdr2 boleh tune manually, termasuk checking intonation semua,untuk 6 tali tu dalam masa less then 30 seconds. Then maksudnya ok lah tu :)

aku kena stop menulis, karang jadi novel lah pulak! ;P salam...

bzzts Publish time 1-4-2009 08:49 PM

tak reti le tuning manual. tu pasal guna elektronik punya... :$

sikomeng Publish time 2-4-2009 11:54 PM

Balas #146 bzzts\ catat

gunalah apa cara pun, asal kita enjoy :)
saya tak guna tuner elektronik sebb tak ada duit nak beli! ;P

bzzts Publish time 3-4-2009 03:42 PM

Reply #147 sikomeng's post

adehh... aku pun tk reti la guna tuner elektronik tuh. lari abih tune... :lol: :lol: :lol:
nak tuning manual, note D,A tu pun aku tk ingat dah cemana bunyik dia... ;P ;P

sikomeng Publish time 4-4-2009 01:08 AM

Balas #148 bzzts\ catat

ka ka ka :)
kira hang lebih terer dari aku lah, kurang2 tune je abih lari...
kalu aku pulak, bukan takat tune yang lari, orang keliling abih lariiii beb! ;P

nashrudean Publish time 18-4-2009 10:09 PM

Site ni the best kalu korang beginner..aku belajar cni jer..best siap ada gambar,audio n video..

http://www.morphis.com/guitar_lessons/

akukah Publish time 19-4-2009 02:37 AM

pada sape2 yg tanye gitar mane yg sesuai utk blajar men gitar tu.. based pd xperience aku la.. gitar yg fret lebar agak sesuai utk beginner.. bile dh beli gitar tu.. kene la rajin practice.. pastu kalo blh.. cari sorg tok guru.. kaedah blajar bguru lbh cepat mndatangkan hasilnya drpd scara solo.. :D
aku dulu.. 5thn pertama aku byk blajar scara solo.. hasilnya... blh la main lagu2 simple yg x byk menggunakan skill.. lps tu barulah aku jmpe guru yg bagus.. byk skill aku blajar dr dia.. tp itu la.. kene rajin practice la.. smenjak keje ni.. malas benor aku nk pegang gitar..

bzzts Publish time 2-5-2009 10:01 AM

kalu tune gitar kat kedai, brapa diorg cas aaaa?
kalo kl area ampang/pandan ni ada sapa2 tau lokasi tak?

:sweat3:

reez54 Publish time 2-5-2009 12:03 PM

Balas #152 bzzts\ catat

naper nk tune kat kedai :otak silap dlm 15-20 ringgit kot skali ngan servis tuka tali...if tak silap la...tali lain harge la okehhh :lol:

reez54 Publish time 2-5-2009 12:04 PM

ampang ada yamaha satup kat ampang point tingkat atas sana

bzzts Publish time 2-5-2009 12:59 PM

Reply #153 reez54's post

aku punya tali putus ari tu, pastu aku beli la baru. skali pasang tune lari abih.
ada tuner eletronik tu tapi tak reti guna la. dah lampu ijau pun tapi tune tak sama, tali pun ada yg kendur... . ;P

akukah Publish time 6-5-2009 09:43 PM

Reply #155 bzzts's post

guna je software tuner.. amat la simple.. mmg sesuai utk beginner.. cuba cari kat web.. software audio phonics

shuffeak Publish time 6-5-2009 11:30 PM

tedesak nk blaja men gitar:'( :'(

shuffeak Publish time 7-5-2009 12:09 AM

jemari da bengkak:funk:

akeyron Publish time 7-5-2009 12:15 AM

Ingat lg time sekolah dulu, minat sgt nk main gitar. Bila ternampak je org tgh main gitar aku join. just tgk je. Nak ambik petik malu plak rsnya sbb tk pandai. Mula la kumpul duit skit2 sampai sanggup ikat perut. Makbapak bg duit belanja sekolah aku simpan..Sampai abis sekolah form 5 baru la cukup and then trus beli siap ngan buku nak belajar lg. ye la, minat punya pasal..Bila dah buat balik kat umah kena SOUND plak kat makbapak. Menusuk kalbu gak ari tu. Tp buat2 pekak je la..

First nak belajar tu sampai melecek aku punya hujung jari. Biasa la tali gitar KAPOK ni tebal2..

Sapa2 yang nak berjinak2 main gitar tu, korang beli la buku kod gitar. Belajar kod2 asas dulu. Bila dah dpt hafal, korang try main lagu2 60an sebagai lagu ASAS. Daripada sini la secara tak langsung ilmu korang berkembang sehingga sampai la satu tahap korang dapat "GORENG" sambil pejam mata..:)

reez54 Publish time 7-5-2009 12:30 AM

Balas #159 akeyron\ catat

wah...kisah kite hampir serupe..cume aku tibai gitar kakak aku kat stor ..and tuka jadi lefthanded..ngan takde guru...takde support..bapak aku kate " mana pndai if tak balja btol2
" ...kecikkk ati jap...:'(
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12
View full version: Aku nak belajar main gitar, bleh tolong tak ???