mehacomp_91 Publish time 21-7-2008 08:31 PM

Programmer for newbie

Assalamualaikum dan salah sejahtera buat forumers CARI

meha nak tanya beberapa soalan tentang programmer pada programmer

apit_skynet Publish time 21-7-2008 08:43 PM

Reply #1 mehacomp_91's post

saya pon sama gak...kan bagus klu ada org tlg ajar....

sori meha...apit kacau....:lol: :lol:

kupu2siang Publish time 21-7-2008 09:07 PM

nak jadi programmer kena pandai coding2...pndai wat program, system, & yg seumpanya... slalunye gne java, c++,sql,vb,etc...
lps skolah kena apply U la kalo nak jd programmer...amik kos IT,science computer or yg seumpanya...
cabang yg perlu tau, cabang pasai IT la...dunia perkomputeran....
dunia IT ni luas...so xperlu risau pasai kerja sbb leh dikatakan seluruh dunia memerlukan bidang2 IT... IT mmg penting bg negara...sume company memerlukan pekerja2 IT...
programmer ni...bg yg minat x ssh la...bg yg krg mnt agak tensen skit la sbb byk bermain ngan coding2...

orang_letrik Publish time 21-7-2008 10:06 PM

pokoknya adalah KESABARAN

kalo code xleh nak compile...kene tenang.sambil menggigit ibu jari

slier81 Publish time 21-7-2008 11:02 PM

programmer always keen to learn ..
not depends to other..always search for answer..
self taught...

kupu2siang Publish time 21-7-2008 11:34 PM

Originally posted by orang_letrik at 21-7-2008 10:06 PM http://forum7.cari.com.my/images/common/back.gif
pokoknya adalah KESABARAN

kalo code xleh nak compile...kene tenang.sambil menggigit ibu jari
programmer ni selalunye gle...sbb tensen wat keje pnye pasai...;P

otai_g Publish time 21-7-2008 11:44 PM

nak perbetulkan salah tanggapan msyrkt.
nak jd programmer x semestinya amik kos it/sains com.
mmg btl tu adalah salah satu cr nak jd programmer.
tp programming yg ada dlm it/sains com adalah programming yg level tinggi yg biasanya digunakan utk web application/stand alone system kat pc.utk programmer tahap tinggi dah terlalu bnyk di pasaran n persaingan pun agak sengit.

actually kos engineering pun leh jd programmer.cthnya electronic/computer engineering.kat sini br mencabar sbb akan bljr asas programming tahap rendah.kena paham manipulate register dan bahasa mesin.biasanya programming ni akan membabitkan chipset dan embded/real time system yg kompleks.yg ni x rmi persaingan sbb x rmi org yg berkelayakan dan berminat nak menceburinya sbb mmg susah.huhu..

BorderManager Publish time 21-7-2008 11:47 PM

yg penting minat & kesungguhan nak belajar sebab teknologi makin berkembang, dulu belajar version lain dah keje version lain (cth la)

aku bukan programmer.. tapi selalu buat freelance web base system, vb, plc, walhal dulu belajar electrical & electronic. belajar php, asp, .net, vb semua lepas study.. guru aku pakcik google :L

so yg penting minat......nak seribu daya takmo lu pikir la sendiri

hear2heart Publish time 23-7-2008 09:40 PM

Originally posted by otai_g at 21-7-2008 11:44 PM http://forum2.cari.com.my/images/common/back.gif
actually kos engineering pun leh jd programmer.cthnya electronic/computer engineering.kat sini br mencabar sbb akan bljr asas programming tahap rendah.kena paham manipulate register dan bahasa mesin.biasanya programming ni akan membabitkan chipset dan embded/real time system yg kompleks.yg ni x rmi persaingan sbb x rmi org yg berkelayakan dan berminat nak menceburinya sbb mmg susah.huhu..

aku dah 7 tahun jadi software engineer untuk embedded software.......persaingan mmg tak ramai tapi kat malaysia ni tak bnyk kerja yg untuk embedded software engineer ni.....

hear2heart Publish time 23-7-2008 09:42 PM

awak ni nak jadi programmer ke software engineer ?

berdasarkan pemahaman aku, programmer biasanya buat coding dan design software org lain......tapi software engineer biasanya akan buat software design dan coding org lain buat.......tapi kebanyakan nya software engineer akan buat kerja programmer sekali......

orang_letrik Publish time 23-7-2008 10:35 PM

untuk persepsi dan suasana kerja kat malaysia..

software engineer dan programmer dua benda yang hampir-hampir sama

aku amik pandangan secara pukal la..

kalo nak cite, memang ada part yang berbeza dari segi kelayakan etc.

tapi aku tak nak sentuh..

bagi local company, dorang wat keje all in 1..sume dorang yang buat

bagi MNC nye kampeni spt satyam, accenture etc. memang nampak pengkhususan tuh

kalo software engineer, memang wat coding semata..

kalo korang tanya camne nak wat autostart apps-server pon dorg xtau (tak semua la)

same jugak macam database analyst bagai, dorang wat satu keje je. tapi mmg expert la

dan bagi yang local company, sume sudut dorang nak kena cover..

pada aku, dua dunia ni ada kelebihan masing-masing.

batmana Publish time 24-7-2008 10:22 PM

contoh programmer..

Programmer driver webcam USB untuk linux
nama :Michel Xhaard
kerja : Physician - work in Doppler and Ultrasound imaging for years

* walaupun keja bidang berlainan, kerana minat, semua leh jadi, jasa dia besar sebab driver usb webcamuntuk linux ni kebanyakkan dari hasil usaha dia..
sampaikan kompeni asing pun gune code dia. kalaula dia charge 10% usaha dia, mesti kayoo!!... :P

http://www.theinquirer.net/en/inquirer/news/2007/04/30/one-man-writes-linux-drivers-for-235-usb-webcams

http://images.vnu.net/gb/inquirer/news/2007/04/30/one-man-writes-linux-drivers-for-235-usb-webcams/mxhaard.jpg

alusmetai Publish time 26-7-2008 09:11 AM

Reply #12 batmana's post

Rasa nak kesian kat dia pun ada nih!

mehacomp_91 Publish time 26-7-2008 05:41 PM

duit bukan segalanya:P

mehacomp_91 Publish time 26-7-2008 05:41 PM

duit bukan segalanya:P

orang_letrik Publish time 27-7-2008 01:03 AM

yep..duit bukan segalanya.

tapi segalanya memerlukan penggunaan duit

mehacomp_91 Publish time 27-7-2008 11:54 AM

Reply #16 orang_letrik's post

setuju;P

mehacomp_91 Publish time 27-7-2008 11:55 AM

mata pelajaran apa yang diperlukan untuk ambil programmer ni?:o

batmana Publish time 27-7-2008 11:08 PM

Originally posted by mehacomp_91 at 27-7-2008 11:55 AM http://mforum.cari.com.my/images/common/back.gif
mata pelajaran apa yang diperlukan untuk ambil programmer ni?:o

eh silap2, ni aku edit balik..
mata pelajaran kt mana tu?, kalu kelayakan, dia tgk math, add-math SPM..
pstu english,

tapi byk hacker tk pandai ckp english.. hehehe

------------------------------------------------------
pada aku, belajar C++ sebagai basic..
tapi depend juga, kalau minat ke program software, tumpukn belajar C++ dulu sbg basic,
kalu minat develop website... belajar HTML sbg basic..

ada byk tutorial dlm google.

kalau gune windows, pstu tkde visual basic ke, gune bloodshed dev-c++ IDE
free je,

[ Last edited bybatmana at 27-7-2008 11:16 PM ]

bmw_e34 Publish time 28-7-2008 11:57 AM

Programmer sebenarnya tak perlu didorong untuk jadi programmer. Sebabnya hakikat programmer itu sendiri berdasarkan minat.

Dalam fikiran programmer, bila first time tengok website, dia akan bertanya kepada dirinya sendiri, macam mana diorang boleh buat website ? Jadi dia pun Google, dan dapat tahu guna HTML. Kemudian dari HTML dia dapat tahu pula pasal hosting,server dan sebagainya.

Programmer ialah manusia yang suka menyelidik.
Pages: [1] 2 3
View full version: Programmer for newbie