Darla Publish time 10-7-2008 11:23 PM

share emosi..anak2 dari broken family

Salam.. ada tak sesiapa kat sini yang ibu bapanya bercerai. Boleh share apa yg korang rasa masa perceraian dan selepas perceraian dan berapa umur korang waktu perceraian jadi. kalau budak2 umur dlm 5-6 tahun rasanya apa yg diorg rasa ye?

manakautau Publish time 11-7-2008 03:23 AM

Originally posted by Darla at 10-7-2008 11:23 PM http://eforum.cari.com.my/images/common/back.gif
Salam.. ada tak sesiapa kat sini yang ibu bapanya bercerai. Boleh share apa yg korang rasa masa perceraian dan selepas perceraian dan berapa umur korang waktu perceraian jadi. kalau budak2 umur d ...

Worst case scenario Manak came across so far........sampai dah berkahwin dan beranak pinak tapi kesan/api kemarahan itu masih membara pada omak bapak.:$

atiash3 Publish time 11-7-2008 07:52 AM

Reply #1 Darla's post

pada bdk yg berumur 5 -6 tahun, depends pd keadaan...ada bbdk yg lps mak pak divorce, punya la degil...tp ada yg ok lak...yg dlm usia remaja selalunyer akan memandam....silap gaya, remaja 2 akan 'agak liar' di luar pengetahuan parents:L !!tapi depan parents, baguih jer....:mad:

ni semua bkn yg terjadi pd gue...tapi from what i see...:)

eva Publish time 11-7-2008 08:13 AM

me tengok my nephew n nieces... sian tengok bebudak tu...rasa takut2 je.. tak confident. yg si kecil y baru 2 tahun langsung tak kenal bapak dia:@ sbb right after lahir bapak dia ceraikan adik i.

sian... asyik tumpang kasih kat org somi2 kami..tp bapak dia sendiri tak pernah nak pandangan muka dia, apatah lagi nak peluk:'(

me rasa esok2 kalau besar mesti dia benci abis kat bapak dia yg jahat tu:@
nenek belah bapak dia sempat pesan kat my sis, kalau anak dia tu terlantar sakit atau nazak, tak payah suruh niece yg bungsu nie pegi jenguk abah dia sbb abah nie memang takder hati perut:shakehead3: :shakehead3:

bakawali_04 Publish time 11-7-2008 08:46 AM

emosi anak2 bergantung pada keadaan perceraian mak bapak diorang..
kalau perceraian itu mudah. n of course bukan disebabkan penderaan fizikal..
anak2 mudah skit kot nak bentuk..sbb trauma tu krg.. cuma ialah rasa mcm trasing skit..org lain ader family.. duk happy.. diorang either dgn mak atau ayah..

so far my children ok la.. degil.. nakal tu adat la utk budak2..
cuma kena selalu monitor diorang..
jgn terlepas pandang..

hzln Publish time 11-7-2008 09:49 AM

should i open a can of worms here? :L
later perhaps....

eiyana Publish time 11-7-2008 09:54 AM

Reply #1 Darla's post

mak bapak aku pon bcerai.. mls la nk cite2 psl ni :L :L :L

alangGIRL Publish time 11-7-2008 09:58 AM

aku parents berantakkan sejak kecil, tp diorang divorce bila aku dh 20an...

aku maleh nk citer in detail la pengalamn sbg anak drpd keluarga yg berantakkan ... secara summry ajer la....sebenarnya anak yg hidup dlm keluarga yg berantakkan akan sedikit sebanyak phsycologically affected... cam aku, kecik2 dulu aku mmg ada low self esteem.. especially ngan sepupu aku, sbb hidup aku tak mcm budak2 lain, tp kt sekolah aku menonjol sbb aku aktif gak la.... tp bila besar (sekolah menengah) aku jd memerontak... actually aku tak sedar situation ni... org mesti igt aku ada attitude problem... bila dh masuk u aku realise... well nowadays aku rasa aku better drpd org lain emotionally .... tp bukan mudah utk aku keluar drpd masalah saikologi yg aku hadapi.... kena semangat kuat... alhamdulillah aku prove aku bole berjaya lebih drpd org lain...

eiyana Publish time 11-7-2008 10:05 AM

Originally posted by alangGIRL at 11-7-2008 09:58 AM http://eforum.cari.com.my/images/common/back.gif
aku parents berantakkan sejak kecil, tp diorang divorce bila aku dh 20an...

aku maleh nk citer in detail la pengalamn sbg anak drpd keluarga yg berantakkan ... secara summry ajer la....sebena ...

lorr... sama la ngn aku gak....

eiyana Publish time 11-7-2008 10:08 AM

sstgh keluarga lelaki tak suke bakal menantu pompuan yg drpd kuarga yg bcerai berai.. cam family ex aku.. :cry: :cry: :cry: :cry:

alangGIRL Publish time 11-7-2008 10:28 AM

Reply #10 eiyana's post

diorang perasan yg diorang ni superb sbb tak berantakkan... tp diorang tak sedar kekadang anak laki diorang (yg kekonon drpd family bahagia neh) sebenarnya punca kepada keretakkan rumah tangga bagai....

hakass009 Publish time 11-7-2008 10:38 AM

sedih ar....cam ade jarum jer kat dlm hati nih....sakkiiittt!!!!

Hana Publish time 11-7-2008 10:40 AM

entahhhla..:lol: :lol: :lol:
hana duk dgn grandparents. bestnyee..:loveliness:tak rasa apa apa pun.
apa2 berkaitan dgn sekolah..arwah datuk yg akan dtg & uruskan.
balik umah..makan lauk sedap2 arwah nenek masak. sedapp betul.
saya membesar dgn lauk2 umah. jadi..otak saya waras dan dpt berpikir dgn waras & logik.;Pbelajar pun senang. semua benda semua senang ingat & hafal.
bila masuk Univ..baru start makan kat luar..mula la kenal french fries..makanan2 fast food..
bila masuk keje..baru start makan maggi..;Pbaru kenal..apa itu MAGGI...
jadi..otak saya ada kerosakan sket sana sini..:'( :'( :'( ;P ;P ;P

[ Last edited byHana at 11-7-2008 10:42 AM ]

mala0n Publish time 11-7-2008 11:06 AM

parent aku cerai masa aku umur 8 thn camtu. tapi sejak lahir aku tak duduk dgn diorg...so aku tak rasa apa2 sgt.

adik ppuan aku mmg gila2 affected.

sampai sekarang still blaming my mom.

and sampai sekrg jantan2 pilihan dia and marriage dia mcm taik.

mala0n Publish time 11-7-2008 11:08 AM

Originally posted by eiyana at 11-7-2008 10:08 AM http://eforum.cari.com.my/images/common/back.gif
sstgh keluarga lelaki tak suke bakal menantu pompuan yg drpd kuarga yg bcerai berai.. cam family ex aku.. :cry: :cry: :cry: :cry:
yana, aku pun penah kena mcm tu. mmg sampai skrg la aku maki hamun parents ex aku tu...gila bodoh ke apa kepala otak pikir mcm tu? &%!&#(!)(#&#%!!!

abih tu diorg igt, parents aku cerai, aku ni anak terbiar takdek org jaga ke?

atuk & nenek aku bela aku elok2, sekolah elok2 sampai masuk U semua...budak2 yg duduk dgn parents pun kdg2 tak menjadi & perangai hampeh!

Lipton Publish time 11-7-2008 11:11 AM

sedikit sebanyak perceraian akan bawa kesan pada anak2 tak kira yang dewasa atau kecik...sebab tu if possible elakkan perceraian jika masih ada jalan lain...setiap anak terutamanya yg dalam peringkat membesar perlukan both parent to complete this small society...kalau tak akan jadi sedikit pincang...tapi those problematic marriage yang melibatkan abusement tu rasanya better cerai ler....:)

Lipton Publish time 11-7-2008 11:16 AM

sebab tu bagi me parent tak leh mementingkan diri sendiri tanpa tanpa langsung memikirkan kebajikan anak2...kekadang senang jer orang cakap tak pe nanti anak2 dah besar diorang akan paham n bla bla..:( tapi jauh di sudut hati anak2 tu sape nak terokai...sebab tu lah dalam hidup neh perlu ada pengorbanan...demi anak2 saya rela korbankan apa saje..janji anak2 dapat membesar dlm persekitaran yang sihat dan ceria..:$

bakawali_04 Publish time 11-7-2008 11:36 AM

Originally posted by Lipton at 11-7-2008 11:16 AM http://forum3.cari.com.my/images/common/back.gif
sebab tu bagi me parent tak leh mementingkan diri sendiri tanpa tanpa langsung memikirkan kebajikan anak2...kekadang senang jer orang cakap tak pe nanti anak2 dah besar diorang akan paham n bla b ...

itulah realitinya kak lip..
tapi x semua org sedar...
but for me perceraian adalah jln terbaik..
kalau itu saje pilihan yang ader..
yang penting peranan ibu bapa bila bercerai..
jgn kerana pasangan itu bercerai..
anak2 terabai..
mostly si ayah selalu lepas tangan..
apatah lagi kalau dah ader new family..:$

LostSoul Publish time 11-7-2008 11:38 AM

Reply #13 Hana's post

sapa cam hana.. heh heh.. duk dgn nenek n atuk ni best ooo.. :lol: tp kalau kena tala dahsyat jugak la..

IMHO: bila bercerai, jgn sesekali lupakan tanggungjawab kat anak2.. kalau tak berduit nak bagi nafkah pun, visitation jgn lupe, n spend time.

alangGIRL Publish time 11-7-2008 11:43 AM

Reply #17 Lipton's post

errrr... aku wish yg parents aku cerai time aku kecik lagi... at least aku takyah nk tengok penderaan mental yg mak aku hadapi....

so bukan semua penceraian tu yg affects the kids.... kekadang kalau mak tu kekonon nk bertahan dlm marriage,, kekonon kesian takut anak tak berbapa bagai... sebenarnya dia tak sedar yg anak tu hidup dlm emosi yg huru hara melihat apa yg terjadi ngan parents diorang... lebih baik separate at least anak2 tak sakit jiwa menengok keadaan parents diorang, walaupun sebumbung... tp lagi terseksa....

aku dh melalui benda2 ni....
Pages: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10
View full version: share emosi..anak2 dari broken family