JWG Publish time 29-5-2008 11:40 AM

Kaedah mencari kerja bagi fresh graduate

ok, kat sini korang boleh discuss kaedah atau cara2 mencari kerja bagi seorang fresh graduate..
ceritakan sikit pengalaman korang (yg dah bekerja) semasa mencari kerja selepas graduate..
harap thread ni dapat memberi manfaat kepada bakal2 graduate atau penganggur2 kat luar sana tu..
good luck!!:)

adik^shinoda Publish time 29-5-2008 12:10 PM

FRESH GRADUATE SKANG RAMAI...MAJIKAN SUKA YG ADA EXTRA SKILL,LEH CKP OMPUTIH..SKILL TU LA PENTING..MAJIKAN KOMPLEN BYK FRESH GRADUTE JUST TAU TEORI JER,PRAKTIKAL KURANG...SEKIAN TIMA KASIH

langitbiru86 Publish time 29-5-2008 12:13 PM

1. Ape2 keje yg korang dpt utk g interview, g je...mane tau ade can keje 0 yg len..(mcm aku..) len yg aku intrview, len yg aku dpt...alhamdulillah...:victory:

2. gaji jangan la letak tinggi sgt kat resume...lagi2 klu keje yg korang g intrview tu xpnh korang keje sblom nie...hehe...

3. jangan takut speaking...even korang pnye english brterabur...cakap je... :C hehe

QAX Publish time 29-5-2008 12:17 PM

1)cari kerja yg orang dah lama kerja... taknak wat keja tuh...

contoh keja yg melibatkan ISO... yg melibatkan Sales... Safety... keja shift...

2)letak gaji yg rendah.... dah keja setahun baru cari kerja lain untuk gaji yg setaraf...

3)buat bisnes sendiri...

JWG Publish time 29-5-2008 03:25 PM

so nak tanya, (pada yg dah bekerja)..
macam maner korang apply keje kt tempat korang kerja tu?
contoh: iklan kt newspaper dan internet..(sila tambah lagi)

[ Last edited byJWG at 29-5-2008 03:58 PM ]

Potpouri Publish time 29-5-2008 03:31 PM

wktu aku br abis belajo dulu..aku carik keje melalui newspaper je..
especially The Star.. alhamdulillah sangkut gak... :$

tuminah_sideq Publish time 29-5-2008 05:58 PM

waktu ako 1st keje dulu ako masuk jd trainee dulu..elaun 500 jek (tp nih bukan practical training).. lepas boss dah thrust baru dia serap jd staff..

redsinner Publish time 29-5-2008 07:38 PM

masa aku nyer first job lepas diploma dulu aku cari kat jobstreet. pastu dapat lak interview. masa interview tu pun dia conclude mcm aku yg dipilih. alhamdulilah. gaji jgn ckp ar. ciput giler aku letak.:'( :'(tapi takpe, nak experience nyer pasal. pastu boss pun baik so oklah.
apa aku buat:

1. masa interview - senyum, jgn kerang busuk tapi senyum sweetly. pastu kalo tanya bende yg tunjukkan kelemahan kita, kena putar belit sket. aku ckp aku willing to learn new stuffs so lepas tu mmg boss aku campak segala bende la kan.

2. english - boss aku omputih...mmg kena speaking kot.

3. confidence level - mmg kena ada shield. kena tip-top jer. huhu...

4. masa - TEPATI MASA INTERVIEW!!! antara ramai2 interviewee tu aku sorang dtg 15 minit awal. sume lewat. hhuhu:L :L

hmm..ape lagi yer. nanti aku tambah. good luck guys!

masnina Publish time 29-5-2008 09:36 PM

4-5 bulan before grad, dah boleh

1) isik borang SPA online
2) apply vacancy melalui the star/iklan2 lain
3) hantar resume sebanyak mungkin kat syarikat2 yg diminati

masalahnya, aku tak buat pon sumer tuh dulu :$ :lol:
sb aku 'terlupa' nak buat disebabkan sebok sangat dlm sem + preparation nak kawen
(aku kawen sebaik saja habis blaja)
.. memang pening

utk ygt ke (3) tu aku memang tak terbuat sb aku tak tahu kat kampeni mana aku nak hantar resume aku
maklomlah field study aku limited peluang pekerjaannya.. sy tertentu je pakai
akhirnya aku dapat keje after bukak thread dlm board ni :$

bila dah keje baru aku tahu betapa banyaknya sy2 yg bleh hantar resume.. :lol:

kiel56 Publish time 29-5-2008 11:25 PM

Reply #1 JWG's post

topik yg amat bagus....aku pun tgh cari keje ni...
aku pun fresh graduate (walaupun x brape fresh sbb dh 6 bulan tanam anggur)
masalahnye aku rase aku mcm x aggresif jer cari keje...

chuckiey Publish time 29-5-2008 11:33 PM

first skali, resume & cover letter yg korg anta kat mane2 company biar le kemas, profesional, sistematik..
biar ringkas tapi penuh ngan isi... bayangkan HR kene tgk beratus2 resume utk tapis applicant yg layak di interview..kalo resume & cover letter tu tak menarik hati org HR, terlepas le peluang utk di interview..

bile dpt peluang interview, prepare le betul2.. bace tips2 yg bergune & practice... yakinkan dorg yg company tu takkan nyesal kalo hire korg coz you have the potential & you really want the job..

Wann2 Publish time 30-5-2008 12:51 AM

kene usaha dan tawakal percaya pd rezeki...

mcm aku..adik aku yg nampak iklan keja..kitaorg apply sama2..interview pon ari yg sama..yg dpt aku jek..adik aku x dpt..hehe..

fireflies Publish time 30-5-2008 02:58 PM

first job aku dpt after 4bulan grad.. dpt thru job agency..
aku tak rajin anto resume kat byk2 kampeni, sbb cam membazir ;P..
sbb kdg2 diorg bukan tgk pon.. ntah2 buang je terus.. huhu..

kipas_y2k Publish time 30-5-2008 03:19 PM

2 bulan menganggur lepas abis belajar... sebab takder keja...

aku mula cari keja... kilang ke kilang (bengong kan.. dah tau nak apply post bukan operator pi walk in..)korang jgn buat cam aku... register dgn JTM... tak sampai 2 hari JTM panggil interview utk satu company nie.. aku lak tak berkenan...

pastu aku send resume bebanyak kat semua company.. belasah jer dkt nak 20 company... akhirnya dapat...

keja sana 2 thn... collect memacam pengalaman... update resume... hantar kat 10 company... 9 company panggil interview... syok wooo bila dah ada pengalaman... dari 9 company tu aku pi 5 company.. utk interview... 4 company dapat... :lol:semua aku dpt company besar..

samilzdaf Publish time 30-5-2008 04:13 PM

http://jcs.mohr.gov.my/jcs/index.faces   ---> reg kt cni pun bleh....

masnina Publish time 30-5-2008 07:22 PM

Originally posted by fireflies at 30-5-2008 02:58 PM http://eforum.cari.com.my/images/common/back.gif
first job aku dpt after 4bulan grad.. dpt thru job agency..
aku tak rajin anto resume kat byk2 kampeni, sbb cam membazir ;P..
sbb kdg2 diorg bukan tgk pon.. ntah2 buang je terus.. huhu..
u r wrong.

aku hantar 5 je resume kat 5 company, sebulan dua pastu 3 drpd 5 kampeni tu call aku utk i/view

masnina Publish time 30-5-2008 07:24 PM

Originally posted by kipas_y2k at 30-5-2008 03:19 PM http://eforum.cari.com.my/images/common/back.gif
2 bulan menganggur lepas abis belajar... sebab takder keja...

aku mula cari keja... kilang ke kilang (bengong kan.. dah tau nak apply post bukan operator pi walk in..)korang jgn buat cam aku ...
congrats.. aku pon percaya gak dgn usaha hantar2 resume.. & aku prefer by post in case la kampeni tu memang takde address n only bley guna email. email2 pon aku sangkut gak apa :loveliness:

lonely_surina Publish time 30-5-2008 09:42 PM

letak la contoh resume korang kat sini.. su nak start buat resume neh :'(

hamizao Publish time 30-5-2008 11:54 PM

Kerja kosong

Boleh PM Hami. Accounts Asst wanted.

azwa81 Publish time 31-5-2008 12:35 AM

1. hantar je resume kat tempat yang kite minat esp company yang besar2....ni teknik paling berkesan kut.. sebab saya praktikan masa final year dulu...belum abis belajar saya da attend byk inteview...tinggal pilih aje nak yang mana satu (biasa kat bandar2)..biasa kalau hntr 10....at least 1 mesti panggil interview...hntr 50 pun tak pe...jangan pikir ianya membazir..actually ni adalah satupelaburan..Alhamdulilah saya tak penah merasa tanam anggur..rezeki tu sentiasa ada..cuma memang kena aggresif giler...

2. pada fresh graduate....jangan terlalu letak expected salary yang tinggi..sekarang saingan banyak...nape nak pilih fresh graduate kan..kalau leh dpt yg experienced. tp ada sesetengah company (esp co. besar) mmg da ade scale gaji dia...

3. Insyallah kalau kite tak terlalu memilih kerja..pasti dapat..kerja aje dulu...pengalaman tu yg penting....lepas dah ada pengalaman tu bolehla demand tempat lain.

4. kalau da ade pengalaman pula..leh cari lagi tempat baru dan demand la gaji yang lebih tinggi...

5. mesti confident masa interview...jangan pula overconfident sampai meninggi diri....kite mesti tunjukkan kesungguhan kite utk dpt kan keje tu.

6. emm...english...tu mmmg penting..kalau tak reti pun cakap aje...tunggang langgang pun tak pe....tu tandanya kita ada niat nak improve...

7. kalau ada orang dalam lagi best....senang aje dapat...contact la kengkawan..tanya kalau tempat dia nak orang...

tak susah cari kerja kalau kite tak memilih...mcm saya...saya terima aje apa yang orang offer (reasonable)..sampai satu masa...saya akan cari yang lebih baik...

harap membantu...

[ Last edited byazwa81 at 31-5-2008 12:37 AM ]
Pages: [1] 2 3
View full version: Kaedah mencari kerja bagi fresh graduate