mawar-rose Publish time 16-11-2007 05:26 PM

Tuhan bagi penganut agama Hindu...

saja la aku tanya utk menambahkan pengetahuan aku tentang Tuhan bagi penganut agama Hindu coz aku ada ramai gak kawan2 dari kalangan penganut agama Hindu nie. nak tanya direct kat dorang takut dorang marah..

Soalan aku, apa nama Tuhan yang penganut2 Hindu sembah tiap kali mereka sembahyang?

Selalu aku dengar penganut Hindu ada banyak dewa dalam ajaran dorang. Diantara yang selalu aku dengar ialah:-

1. Dewa Krishnan
2. Dewa Rama
3. Dewa Siva
4. Dewa Murugan (aku tak pasti yang nie ada ke tidak)

yang lain-lain aku tak ingat la..

ada saper2 boleh tolong jawab..

[ Last edited bymawar-rose at 16-11-2007 05:33 PM ]

sdee77 Publish time 16-11-2007 06:16 PM

Originally posted by mawar-rose at 16-11-2007 05:26 PM http://forum3.cari.com.my/images/common/back.gif
saja la aku tanya utk menambahkan pengetahuan aku tentang Tuhan bagi penganut agama Hindu coz aku ada ramai gak kawan2 dari kalangan penganut agama Hindu nie. nak tanya direct kat dorang takut do ...

aku pun tak dpt nak tlg sbb aku pun tak tau... tp hairan..knp takda yg respon??? takkan takda penganut hindu kat dlm forum ni???? or dorg tak minat nak jwb???

mawar-rose Publish time 19-11-2007 03:05 PM

tak ada saper2 yg nak jawab ker? :( :( :(

saliva Publish time 20-11-2007 11:59 AM

In his biography, Dr. Charles, an American scholar says it is very
Hindu. He says a Hindu means one who believes anything and
the name of God And never will its authenticity be questioned...
Brahmins claim that Lord Rama is incarnated (came in human form) to study and
understand the, difficulties of mankind. Why is it necessary for a God to incarnate, if
he is a God? Why coming a cockroach or a donkey to understand the sufferings of
these creatures?
so boleh tau kan...semua benda hindu sembah... lingam n youni...
dlm bahasa malaysia nya... kot3 n faraj pun disembah

mawar-rose Publish time 28-11-2007 04:54 PM

Originally posted by saliva at 20-11-2007 11:59 AM http://forum3.cari.com.my/images/common/back.gif
B ...

okey la kau kata semua benda org hindu sembah tapi tak ada ke dorang sebut satu nama jer. contoh macam org yang beragama islam. mereka tiap kali sembahyang atau berdoa akan menyebut "Ya Allah Ya Tuhan ku" kemudian baru mereka akan minta apa-apa aje dlm doa mereka. Dimana-mana pun orang yg beragama Islam dlm dunia ni, walau apa bangsa sekali pun, asalkan dia beragama Islam, mereka akan menyebut Allah itu Tuhan mereka. tak kan ada mereka menyebut nama yg lain2 sebagai Tuhan mereka.

takkan org yg beragama Hindu ni tak sebut nama tuhan mereka. Atau mereka just sebut Tuhan macam tu jer?tak ada nama yg specific ker utk tuhan mereka?

Trunkk_ZZ Publish time 29-11-2007 01:53 PM

Reply #5 mawar-rose's post

ko silap tempat la dik
ko tanya kat sini mane de dorang nak reply :lol:

dang_oniey Publish time 30-11-2007 09:29 AM

ex boss aku yg beragama hindu ada cerita... dlm agama hindu ada pulak mazhab - mazhab dia ... mcm dia sembah dewa kekayaan , pastu ada sorang lagi boss aku hindu jugak sembah dewa lain .. dewa apa lupa lak aku... kuil dia pun lain2 .

mawar-rose Publish time 6-12-2007 06:20 PM

Originally posted by Trunkk_ZZ at 29-11-2007 01:53 PM http://forum4.cari.com.my/images/common/back.gif
ko silap tempat la dik
ko tanya kat sini mane de dorang nak reply :lol:

silap bod ke?..:(

kalau silap bod, aku minta mod yg berkenaan tolong la hantar thread aku nie ke tempat yg sepatutnya.

Terima kasih MOD...

Atomic_Omnikid Publish time 7-12-2007 12:46 AM

Originally posted by mawar-rose at 16-11-2007 17:26 http://forum3.cari.com.my/images/common/back.gif
saja la aku tanya utk menambahkan pengetahuan aku tentang Tuhan bagi penganut agama Hindu coz aku ada ramai gak kawan2 dari kalangan penganut agama Hindu nie. nak tanya direct kat dorang takut do ...
biasanya penganut agama hindu merayakan sesuatu peristiwa yg penting,contohnya Deepavali diraikan sebab ia adalah hari dimana Rama bunuh Ravana yg culik isterinya Sita,and 'dimahkotakan' selepas kembali dari exile selama 14 years..
so setiap perayaan ada mereka sembah different tuhan leh...:lol:

Brahmins claim that Lord Rama is incarnated (came in human form) to study and
understand the, difficulties of mankind. Why is it necessary for a God to incarnate, if
he is a God? Why coming a cockroach or a donkey to understand the sufferings of
these creatures?
so boleh tau kan...semua benda hindu sembah... lingam n youni...
dlm bahasa malaysia nya... kot3 n faraj pun disembah
mana ko dapat nie..:lol:
hindu percaya tuhan ader di semua tempat dan dalam semua benda..itu bukan maksudnyer kita sembah kat semua tempat and semua benda..:mad:

Sephiroth Publish time 7-12-2007 10:25 AM

Originally posted by mawar-rose at 16-11-2007 05:26 PM http://forum4.cari.com.my/images/common/back.gif

Maaf kerana tak menjawab. Setiap kali cuba log-in masuk Cari.com, ada je masalah loading. Especially sejak mereka upgrade forum ini ke bentuk baru - putih sangat sampai sakit mata. :C(Sudah jadi buta dah).

Anyway, kembali kpd topik yg anda tanya. Hindu ada banyak dewa (bukan Tuhan) kerana Hindu menyembah mengikut kehendak serta naluri masing2. Mereka yg mahukan kekayaan akan menyembah Dewi kekayaan (Lakshimi); mereka yg mahukan kekuatan (hati dan jiwa) akan menyembah Dewi Shakti; mereka yg mahukan ilmu, mereka akan menyembah Dewi Saraswati.

Dlm ertikata lain, kita tak boleh memaksa semua orang menyembah satu Dewa ataupun Tuhan shj, kerana hati semua berlainan, begitu juga dgn niat dan kehendak masing2.

PS : Jangan terikut2 dgn apa yg dikatakan oleh orang2 Barat. Mereka sudah lama cuba memadamkan Agama Hindu dr muka bumi ini sejak 1,000 thn yg lalu.

mawar-rose Publish time 7-12-2007 04:18 PM

Originally posted by Sephiroth at 7-12-2007 10:25 AM http://forum3.cari.com.my/images/common/back.gif

Maaf kerana tak menjawab. Setiap kali cuba log-in masuk Cari.com, ada je masalah loading. Especially sejak mereka upgrade forum ini ke bentuk baru - putih sangat sampai sakit mata. :C(Sudah ...

ohh gitu ker... baru aku faham. selama nie aku asyik dok fikir kenapa la penganut agama hindu ada banyak Dewa..

terima kasih Sephiroth..

Sephiroth Publish time 10-12-2007 07:56 AM

Orang2 "tua" agama Hindu (para pendita serta pakar agama) tahu yg naluri manusia tak sama dan tak mungkin sama. Semua orang berlainan, jadi mereka patuh di didik mengikut naluri masing2. Tanggapan ini boleh dikatakan permulaan bagi Sistem Kasta.

Sistem Kasta pada mulanya dicipta kerana manusia dikatakan menpunyai 4 sifat yg berlainan. Ada yg bersifat aman dan tak suka keganasan, ada yg bersifat panas baran, ada yg sukakan kebendaan dan kemewahan dan ada yg hanya mahukan hidup spt biasa dan ala kadar. Tuhan memang satu tetapi manusia yg berlainan sifat tak mungkin di didik dgn cara yg sama.

Mereka yg bersifat aman bersesuaian utk mengkaji agama, tetapi benda2 lain, mereka tak mungkin buat dgn betul. Jadi, mereka diajar cara2 mengaji agama dgn betul dan buat kajian saintifik dll.

Mereka yg panas baran sesuai utk dilatih jadi askar utk melindungi orang lain. Mereka yg sukakan kebendaan serta nak hidup secara sederhana diberikan peluang utk kecimpung dlm bidang perniagaan dan pertanian.

Oleh kerana manusia berlainan serta menpunyai cara2 hidup berlainan, mereka akan menyembah mengikut keperluan mereka tersendiri. Ini bukan bermakna mereka sudah lari dr konsep Hindusm yg sebenarnya. Kerana konsep Hindusm sebenarnya lebih kpd faktor manusia mengenai Tuhan (mengikut sifat masing2).

PS : Sistem Kasta yg diamalkan sekarang di India (dan mungkin ditempat lain yg ada orang Hindu) adalah BERTENTANGAN dgn Hindusm.

Hindusm TAK PERNAH kata mereka2 yg dr kasta rendah tak boleh mendekati Tuhan, ataupun kena hidup sbg hamba kpd orang lain. Bukan cara2 kita sembahyang yg menentukan samada Tuhan akan mendekati kita atau tidak, tetapi Tuhan yg tentukan siapa antara Manusia yg layak mendekatiNya.

Itulah yg menbezakan antara Hindusm dan agama2 lain.

barney50 Publish time 16-12-2007 12:30 AM

Originally posted by mawar-rose at 16-11-2007 05:26 PM http://forum4.cari.com.my/images/common/back.gif

1. Dewa Krishnan
2. Dewa Rama
3. Dewa Siva
4. Dewa Murugan (aku tak pasti yang nie ada ke tidak)

yang lain-lain aku tak ingat la..

ada saper2 boleh tolong jawab..

GOD is one but approached by devotees in different time with different names. You must realize that Hinduism is not a religion that appeared yesterday. It is more than 10,000 years and during the cause of time the approach differes as per understanding of the sages. Krishna is the 9th incarnation of Lord Vishnu and Rama was the 8th. Shiva of course is the the destroyer from the main trinity of Bhrama, Vishnu and Shiva. And Murugan who is adored only in the south by the Tamalians. But of course they also worship the others but more devotion toLord Murugan.   In the Antarva VedaHE is said to be the son of Agni the lord of Fire.He is also refered to as Skanda and The Chandogya Upanishad refers to Skanda as the "way that leads to wisdom". The Kanda puranam explains all that we need to know about Lord Murugan. But we believe in whatever name of form we have for GOD it refer to the one GOD of this universe. That is the freedom we have in our religion. To us religion is personal and no one would compel the other to accept this or that.

The most important thing in Hinduism is Dharma and it is duty of every Hindu to follow the Hindu Dharma. If you fail to do so then the consequences is bad karma and the result would be a dreadful life that one must face in the next birth. Hinduism is not like Islam where you only have one single book called the Quran. Hinduism contains many scriptures in fact the Vedas contains four and each has many hundred volumes and not an easy task to learn. That is why in Hindusim if those who can master the scriptures are call Brahmins. You have to be steadfast in order to learn the scriptures fully. In modern times not many wants to attend religious schools. That is why you see many Hindus do not have much knowledge in Hindusim but what they feel is the basic is enough for them. We do not force anyone because we believe in freewill and let time take its cause. When the person reaches the right time he will know what he must do in order to attain mocha.

[ Last edited bybarney50 at 16-12-2007 12:34 AM ]

purplehyppo Publish time 19-12-2007 02:27 PM

err..no offence..
just to make sure..

1.dlm hindu ade satu Tuhan..tapi penganut Hindu sembah banyak Tuhan..
means 'byk Tuhan' adalah cara penganut Hindu approach thier God mengikut naluri hati masing2..
right?

2.Tuhan diberi byk nama dan keistimewaan masing2 sbb Hinduism dah lahir sudah lama..so byk incarnation before..
adakah setiap kelahiran semula Tuhan(as a human..right?)..Tuhan itu akan ada keistimewaan yg lain..atau..Brahmin(?) yg dilahirkan semula menjadi Tuhan and become another God?
err...sorry kalo xphm..
i'll try make it easier to understand..

yg mn benar?
2.1.Tuhan dilahirkan semula mnjd Tuhan(dgn keistimewaan br)..
2.2.manusia dilahirkan semula mnjd Tuhan(dgn keistimewaan br)..

thats it..
err..sorry..actually im not get clearly about god in hinduism..

thanks..

barney50 Publish time 3-1-2008 07:45 PM

Originally posted by purplehyppo at 19-12-2007 02:27 PM http://forum4.cari.com.my/images/common/back.gif

err..no offence..
just to make sure..

means 'byk Tuhan' adalah cara penganut Hindu approach thier God mengikut naluri...

Don't feel sorry and as a Muslim it's better for you not to know about Hinduism. You only have to worry about your own religion and study why some 5 billion people are against it?

purplehyppo Publish time 7-1-2008 08:58 AM

Reply #27 barney50's post

oh no!!not you!!
ive waited reply for sooooo long and i dont expect it from you..

'please barney..dont reply me..'<--i cant say these but..

i can say like these..
i post here because i wanted to know about Hinduism and the most important thing is they are not from barney..

for those hindus(except this lack-of-milk man)..please reply..
and i dont intend to insult or else..i just want to learn some..

**i dont have to give an advice to this lack-of-milk guy..

mawar-rose Publish time 9-1-2008 03:44 PM

Originally posted by purplehyppo at 19-12-2007 02:27 PM http://forum4.cari.com.my/images/common/back.gif

err..no offence..
just to make sure..

means 'byk Tuhan' adalah cara penganut Hindu approach thier God mengikut naluri...

aku pun terpikir gak nak tanya benda yg sama, tapi takut penganut agama HIndu nie tersalah anggap apa yg aku tanya. Kita tanya utk menambahkan pengetahuan bukan ada tujuan atau niat yg lain, tapi tengok aje la macam reply dari Mr. Barney kita nie..

purplehyppo Publish time 15-2-2008 02:32 PM

Reply #29 mawar-rose's post

its okay..dont think like that..
not every hindu behave like him..dont judge hindus by this one person..he's different..
he has grudge against Islam..thats why..
btw he dont even hindu..
he has his own religion called barney-modern-hindus:loveliness:

Sephiroth Publish time 15-2-2008 03:43 PM

Originally posted by mawar-rose at 9-1-2008 03:44 PM http://forum3.cari.com.my/images/common/back.gif

aku pun terpikir gak nak tanya benda yg sama, tapi takut penganut agama HIndu nie tersalah anggap apa yg aku tanya. Kita tanya utk menambahkan pengetahuan bukan ada tujuan atau niat yg lain,...

Bukan dgn tujuan lain? SIAPA bagi kamu hak utk bercakap tentang agama lain mula2 sekali? Agama kami tak ada kena mengena dgn kamu, habis itu, kamu menyibuk apasal?

Di Masjid2, para ulama kamu menyindir dan menperketawakan agama orang lain, seolah2 ada orang bagi mereka kebenaran utk mereka berbuat demikian.

Ahli2 politik pula menjual agama kamu sendiri dgn nama "bantuan" kpd mereka2 yg miskin. Ada juga yg sanggup menjadi penganas dgn meruntuhkan rumah ibadat orang lain dan penganas2 ini disokong serta diperlindungi oleh kerajaan diktator sendiri.

Tak payah kamu menyibuk dgn agama lain. Tuhan kami bukan tuhan mu. Agama kami tak ada kaitan dgn agama kamu. Dan takdir yg menanti kamu, kamu sendiriserta mereka2 yg menyokong yg akan tanggung.

purplehyppo Publish time 16-2-2008 05:58 AM

Reply #31 Sephiroth's post

oh i see..asking about other religion is not allowed in your religion..
thats why you could only pretending expert in Islam when in fact you know nothing..

no asking..just pretend..i understand now..thank you very much..
i can see peace in you:loveliness:
Pages: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10
View full version: Tuhan bagi penganut agama Hindu...