batiksendat Publish time 16-9-2007 01:02 AM

IPAR DUAI, BIRAS : Sejauh mana hubungan korang dgn dorang?? (Bukan mertua ok...)

Aku selak page belakang2 tak jupa lagi topik ni. Motif utama aku ajak korg bincang topik ni coz aku nk tau sejauh mana ipar/duai/biras mempengaruhi kehidupan umahtangga korang. Dan sejauh mana korang masuk campur dlm urusan umahtangga dorg.

Contoh kes terpencil :
kwn kpd kawan aku..nak beli umah ker..keter ker... ipar2 semua dok sebok bagi pendapat yg tak diperlukan. Yg sorg kata lagunui,..yg sorg kata lagutu... pastu siap bagi komen2 yg mendownkan. Beli la umah besor, landed..senang sedara mara nk dtg (senang dorg nk dtg melonggok), senang nk pacak khemah kenduri kawin anak (padehal pompuan ni baru abih pantang sebulan...anak kecik kemain lagi). cat dinding luar kaler nilah...kapet kena beli kaler ni... kalo tak ikut ckp dorg, memang kena ungkit tak abis2. pastu soh beli keter avanza ker...citra ker..senang nk hangkut anak2 buah ni pi jenjalan (anak dorg ler tu...) Padehal niat di hati si kwn aku ni nk beli honda katak jerk...mcm2 lagilah...wikend kalo depa nk pi meronggeng laki bini dgn selamba ipar2 nih siapkan anak2 depa lawo2..suh masuk keta ikut sekali. Kalo cuti sekolah...pagi2 pos anak depa kt umah dia. mula2 kata tumpang tinggal sehari..akak outstation. Pastu buat derk sampai abis coti sekolah. Mentang2 si adik ni ader maid...kesannya belanja dapo meningkat sbb budak2 tu asik nk melantak...kain baju melambak nk basuh...habis masuk bilik..usik brg...yg laki dia plak jenis tak kisah...aper nk kisah..adik badik..kata dia.Yg si kwn haku ni yg berbulu nengok karenah ipar duai camtu. pastu kalo dia nk balik kg mak dia bercoti...masing2 dok sibuk tnya..balik baper hari? balik kenapa? balik ikut jln mana? Bagi dorg mnder2 tu sumer biasa...tapi kwn haku lak rimas. Kalo sekali sekala berkumpul adik badik, kwn haku nih dah trauma nk masak2 pemender...sumer kena komen. Kalo dia beli baju anak ker..cadar ker...langsir ker..kalo nampak kat ipar duai mmg nahas. tak sudah2 kena kritik..segala mender tak kena...

So, kesimpulannya dlm kes di atas ipar duai dia terlampau campor urusan umahtangga dorg. Cuba korg cita pengalaman korang lak. Dan apa agaknya solution yg korang leh suggest utk kwn aku tu? (kwn aku tau...bukan aku...;P )

[ Last edited bybatiksendat at 16-9-2007 01:05 AM ]

Vvenus Publish time 16-9-2007 09:04 AM

so far takde masalah dgn ipar duai.aku anak bongsu drp 2 beradik, so ada sorang je akak ipar.we got along well.kepala sama gegiler gak.beza umur jauh, dalam 9 tahun.so masa kekecik dulu aku tak closed sgt dgn dia. bila aku dah masuk 20s and dah kawin, baru sama wavelength.belah hubby aku lak, aku kira kakak sulong.ada 2 adik ipar lelaki and sorang adik ipar pompuan.pun kira ok gak.sebab laki aku anak sulong, kira dia kuasa veto..adik2 ipar tak byk songel.kadang2 ada gak la kelakuan yg aku tak suka, aku bagi cash jek.so far diaorang leh terima coz aku je kakak dalam family tuh, no problem lah.belah laki aku jugak (FIL side - PIL aku divorced), ada 10 orang adik ipar.Hmm..yg belah ni tak rapat sangat coz laki aku pun tak rapat dgn belah sana (MIL yg raised dia).Jumpa pun bila time raya jek..so and so aje lah.But kadang2 still dieorang keep in touch dgn aku gak through SMS.

errynn Publish time 16-9-2007 10:40 AM

ermm ngan kak ipar(kakak hubby aku) tak baik..biasa2 jerk ngan biras aku pun dulu baik tapi bulan 5 ari tue dia meroyan masam muka ngan aku semata2 sebab aku ngan hubby nak beli umah so skang dah tak baik...aku malas nak ambik port. aku ada 2 org adik ipar dua2 pempuan,sorang yg tua dari aku tue aku tak baik sgt sebab jarang jumpa....biasa2 erk and ngan adik ipar yg bngsu nie baiklah sebab dia duk kl gak. selalulah sms semua.

ngan kakak ipar aku (wife abg aku) ok jerk no problem kot. kalau dia tak suka aku kat belakang pun aku tak tahu sangatlah sebab jarang jumpa. abg aku kat sabah. tp we all belajar sesama kat utm so far oklahkot

ct_nura Publish time 16-9-2007 11:07 AM

Aku bermasalah besar dgn adik ipar aku, darah tinggi aku jadinya kalau nak fikir.

bluetiara Publish time 16-9-2007 11:38 AM

mcm i lak, dgn semua ok aje sebab jarang jumpa.. lepas kahwin je terus ikut my hubby keje kat oversea.. so, hubungan dgn ipar duai belah hubby ni biasa2 je la.. tapi dgn ipar duai belah my family mmg i close.. esp dgn kakak ipar i yg sebaya dgn i.. mmg anggap dia mcm kakak betul.. dia pun rapat dgn my family esp dgn arwah my mom.. paling malas kalau ipar duai belah hubby ni selalu tanya bila nak ada anak.. rilex aaa... baru setahun kahwin dia punya kecioh adoi makkk... tu duduk jauh tu.. pernah je kakak sulung my hubby tanya my MIL n adik beradik dia yg lain, i ni dah pregnant ke belum.. bila jawab belum, dia boleh ckp.. 'eh, diorg ni x pandai main ke.. kalau x pandai meh aku ajarkan'.. amboi2, ha, apa lagi, tolong ler ajar kan aku nk tgk sikit pandai sgt ke ko tuh.. tu je la yg i x berkenan pasal diorg ni.. other than that, ok aje semua.. insyaAllah, kalau dah ada anak, senyap la mulut diorg ni...

ultraviolet Publish time 16-9-2007 11:57 AM

suami aku anak sulung dari 3 beradik. adik adik semua perempuan.
hubungan aku dengan ipar duai memang tak rapat lansung. aku rasa macam aku ni orang luar bila datang rumah MIL.

batiksendat Publish time 16-9-2007 04:05 PM

Haku rasa kalo kitani jenis jarang jmpa ipar duai (setakat sehun 2 kali masa raya) shuold be ok. Tapi bagi yg jenis dok satu qaryah dgn ipar duai...tu yg ade prob sikit kan? Segala mender dia nk hambik tau. Mcm haku boleh di kira satu qaryah gakla.... boleh kata setiap seminggu sekali ader gath dgn family members belah laki. Tapi so far tak de mender yg menjengkelkan la... setakat nyibuk sikit2 tu biasalah kan..

Tapi dlm kes kwn haku ni, aku rasa mcm melampau lak tindakan campor tgn ipar duai dia. Nak2 lak laki dia bongsu...

Haku mcm teringin nk korek citer ct nura.. hope kalo darah tinggi dah kurang, ;P sudilah dia mencoretkan sikit kisah ipar duai dia tu.

adekcomel Publish time 16-9-2007 10:02 PM

Aku ade 9 adik beradik..of course memacam perangai ipar duai..tapi aku blh je baik dgn org..tp tak campur la hal2 diorg...Senang je nk baik dgn ipar duai nie sumer..jgn campur diorg nye hal..n jgn menyampaikan if ade ipar yg mengata ipar yg lain...

[ Last edited byadekcomel at 16-9-2007 10:06 PM ]

fifie_olin Publish time 17-9-2007 08:38 AM

aku pon x la rapat mesra alam bagai ngan diorg..
biasa jerk...
mls nk amik port psl diorg..lantak pi ..
selagi x ganggu rmh tangga aku...

Cint@ Publish time 17-9-2007 09:30 AM

ada 3 org kakak ipar... so far saya ok jer ngan kakak-kakak ipar.... leh tepon-tepon.. sms... email lagi
gegaduh tak pernah plak... rasanya lagi byk borak ngan kakak ipar dari borak ngan abang sendiri ;P

adekjeli Publish time 17-9-2007 09:32 AM

adek plak de prob sket ngan akak ipar...bole jd kes mental la kalo pendam lelame...kihkihkih....ala2 kes cm yg kainsendat ckp kat atas tu la...lbh kureng jek....

mekma Publish time 17-9-2007 09:40 AM

mek seboleh layan ipar sebelah suami sebaik2..kalau diaorg tak tau nak hargai lagi tak taulah..tapi kadang2 ader gak kecik ati ngan SIL, kalu pikirkan nak balas balik memang boleh..tapi bila pikir tak nak gaduh,jadi lebih baik diamkan diri je

iddine Publish time 17-9-2007 10:02 AM

Aku cuma rapat ngan sorang abang ipar dan wife dia saje.Aku selalu call, sms mintak nasihat ngan dia klu problem ngan hubby aku. Klu dtg KL (dia dok jauh Sandakan) mesti visit aku anak beranak tengok kiteorg. pernah aku gaduh teruk ngan hubby, dia suruh aku pi S'dkan, lepak rumah dia,tenangkan hati.Dia lain ugama tapi hati baik ambik berat hal aku anak beranak.Selalu nasihat aku jgn tension ngan hubby klu gaduh. Sian kat anak2 kata dia. Yelah aku ngan hubby lain culture,kdg2 susah nak sesuaikan diri masing2.Msg2 ingat cara dia betul.

Hubby adik beradik 3 lelaki 6 pompuan.Yg pompuan sume aku x rapat. jumpa pun 3-4 thn sekali.Dulu yg pompuan ni sume x suka aku psl abg kesayangan depa convert nak kawen ngan aku.PIL x kisah pun, adik pompuan pulak lebih2. Klu depa turun kl, aku cakap ngan hubby suruh lepak rumah abg lagi satu. Aku malas jadi hipokrit nak melayan kerenah diaorg.Aku suka cara camni.Nasib baik hubby aku x ambik kisah ngan perangai aku yg satu ni..

Oshin Publish time 17-9-2007 10:21 AM

Shin dengan 3 orang kakak ipar lebih kurang sama dengan tuan rumah.
Cuma part maid saja tak sama. Shin tak ada maid. So kalau pergi rumah MIL, Shin kena masuk dapur.
Kena kutuk beli kereta kecil, rumah kecil, tu dah biasa dengar.
Yang sakit hati, suruh kami beli kereta besar, tapi sendiri pakai Kelisa dan Jazz.

iddine Publish time 17-9-2007 11:19 AM

one of my abg ipar (yg dok KL) perangai suka menunjuk dan nak berlawan dlm segala segi. Klu beli kete baru, beli rumah, renovate rumah mesti nak sms bagitau.klu wife start pregnant pun nak sms.3 kali wife dia miscarriage. until now dah 10 thn kawin mcm i, masih x dpt anak.psal nak menunjuk, tuhan pun x bagi rezeki anak.

Bila jumpa mesti ckp anak bnyk ni belanja besar, nak kena ada insurancelah, medical lah,tuition, music class, x htr anak inter'ntnl school???Klu dia ada beli brg yg kita x beli , dia siap ty napa x beli cam dia.I malas nak layan. i told hubby we limit ourself visit him only once a year.i pun x invite ipar pompuan dtg rumah. klu nak jumpa sesangat, we meet outside kat restoran je. x nak nanti report kat abg ipar yg satu ni apa2 psl we all. esp. harta dunia ni lah yg x blh bawak ke mati.

BaBY_GuRL Publish time 17-9-2007 11:55 AM

Originally posted by ct_nura at 16-9-2007 11:07 AM http://forum3.cari.com.my/images/common/back.gif
Aku bermasalah besar dgn adik ipar aku, darah tinggi aku jadinya kalau nak fikir.

kes saya pn mcm ct nura jgak..
bukan stkt darah tinggi, silap2 leh masuk wad sakit jiwa.. :'(

mama_dinie Publish time 17-9-2007 12:16 PM

alhamdulillah setakat ni ok jer..
my in-laws sblh hubby seme men, so tkde mslh.
my biraspun ok, stkt terasa hati skit2 tupun biasa, kitepun ade buat org terasa hati :$
mlhan my bro in llaw byk tlg settlekn hal2 sy bbanding my own brothers.
terhutg budi sgt dgn dier :$

yen_mamayen Publish time 17-9-2007 12:30 PM

biasa2 aje... belah hb ipar2 baru kawen 3 org jek trmasuk hb..
belah diri sendiri takdek lagk adik2 tak kawen lagik...

so far ok lagik... belom dapat tengok lagik taring memasing yg sebenar...
harap2 ok sampai bebile....

tuna_sandwic Publish time 17-9-2007 12:35 PM

setakat ni takde masalah pun dgn dioarang

MugMerah Publish time 17-9-2007 12:40 PM

Ipar duai OK. Sesetengah la.

Ada gak jenis menyusahkan hidup. :mad:
Pages: [1] 2 3 4
View full version: IPAR DUAI, BIRAS : Sejauh mana hubungan korang dgn dorang?? (Bukan mertua ok...)