Mr.Forensics Publish time 1-6-2007 02:52 PM

Soalan tentang tv,pc,monitor.

salam.
saya ada satu soklan mudah...tapi saya sendiri tak tau apa jawapannya..nak taip dalam forum bahasa inggeris plak tatau nak susun ayat camana...ekekeke

soalan saya:
1.
kenapa bila kita ambil foto monitor pc selalu ada garisan2 hitam macam ni.dlm kamera video jalur2 tu bergerak2 dari atas ke bawah continuosly.kalau kita tgk dalam drama tv pun ada jalur2 ni.dari segi sains,nak ckp camana ek.

2.
ada dua bijik tv,jarak mereka adalah sedepa.
situasi:sedang tengok berita tv3 live jam 8:15:30
tapi kenapa tv A kelihatan lebih laju berbanding TV B
seolah-olah tv B terlewat 3 4 saat dalam menyiarkan content Live ini.

3.
kenapa bila saya percikkan air di monitor pc,tempat yang basah kelihatan berwarna -warni?

sekian,thanks...:loveliness:

Atomic_Omnikid Publish time 1-6-2007 03:14 PM

Originally posted by Mr.Forensics at 1-6-2007 14:52
salam.
saya ada satu soklan mudah...tapi saya sendiri tak tau apa jawapannya..nak taip dalam forum bahasa inggeris plak tatau nak susun ayat camana...ekekeke

http://img186.imageshack.us/img18 ...

no.3 itu bukan berwarna-warni,tapi 3 warna asas iatu merah,hijau,dan biru..aku pong dah lupa cam mana tv berfungsi...:mad::mad:

padlie Publish time 1-6-2007 03:24 PM

Try jawab... tak tau la betul ke atau kurang tepat:

1. TV dan monitor PC ada refresh rate dia.. Gambar yang dipaparkan tu berkelip dalam frekuensi 60 - 80Hz.. Kamera pun ada refresh rate gak tapi aku tak tau berapa... Bila kamera ambil gambar yang dpaparkan oleh TV atau monitor maka berlaku pertindihan di kelipan kedua-dua alat tu tak sama.. sebab tu nampak jalur-jalur hitam tu..

Ibarat dia begini la, ko duduk dalam bilik gelap. Ada sekepng gambar yang ditutup dengan kain hitam. Kain hitam tu di angkat dan ditutup berulang kali dalam 30 kali seminit. Pastu ko ada lampu yang disuluh ke arah gambar tu. Lampu tu pun dikelipkan dalam kadar 40 kali seminit.

Jadi ada masa, bila lampu on, kain diselak dan ko nampak gambar. Ada masa lampu on, kain tutup, jadi ko tak nampak gambar tu..Camne nak sentiasa nampak gambar tu? Samakan la kadar kelipan kedua-duanya...

(Apa yang aku eksplen ni?):L

2. Yang ni selalu berlaku kalau satu TV guna Astro, satu lagi tak.. Astro lambat sebab signal tu dah lalu >70000 km

3. Yang ni pasal pembiasan cahaya kot...:lol:

razhar Publish time 1-6-2007 05:20 PM

juga berlaku kera kamera kao/hset kao fresh rate or apeture speed dia slow..tak sempat nak synch dgn tv punya fresh rate...

cucusaddam Publish time 3-6-2007 10:37 PM

soalan no 2 : aku ada 2 tv biasa jee...bukan astro ,kalau buka tv3 kedua dua tv tu..satu lambat 2~3 sec.(macam guna astro dgn tv biasa):Dadakah rumah aku boleh dapat astro secara free:lol:

mziskandar Publish time 4-6-2007 10:59 AM

kenapa aku punya monitor slalu jadi blur? aku buak kat blakang adjust dial kat crt.. dah ok. pastu lelama blur balik.. aku adjust lagi.. siap buh gam uhu supaya dia x gerak.. lelama jadi blur balik.. pastu aku bukak lagi adjust balik... (ulang 10x)

thamrong Publish time 4-6-2007 01:04 PM

Reply #6 mziskandar's post

Last thing an engineer want to mess around is the crt tube. Jagan main lo...nanti terpegang high tension/voltage coil mati lo....ramai yang mati terlekat padatube kerana tiada orang lain semasa membetul crt. Your solution is dump the bloody monitor and get yourself a LCD monitor. It's quite cheap.:funk: :funk:

bobok Publish time 4-6-2007 02:17 PM

1. crt tu punya electron guns tembak ke skrin dlm patern zig zag. konsep dia mcm iklan susu anak wardina yg burung boleh terbang tu, mata kita nampak mcm burung tu terbang bila kad tu shuffle laju2. tapi camera dia punya shutter speed value dia kecik, tu pasal boleh detect part yg tak kena tembak. kalau biar expose lama, camera tu pun boleh capture cantik.

2. kau mungkin tgh tgk satu tv lagi tu dari astro. signal tu ambik masa juga nak naik & turun balik, speed of light is limited.

3. diffraction. biasan.

Originally posted by Mr.Forensics at 1-6-2007 02:52 PM
salam.

http://img186.imageshack.us/img18 ...
Pages: [1]
View full version: Soalan tentang tv,pc,monitor.