iscol_klang Publish time 8-4-2007 03:35 PM

bahasa mana yg patut aku pilih

ello semua...rasanye ni 1st time aku post kat sini...
sebenarnye aku ada masalah sket...aku ni dah abis 3rd year kat u, tinggal 4th year & 5th year
masa 3 tahun pertama ni memang bizi la aku dgn stadi subjek2 law semua, masuk 4th year nanti aku akan rilek sket sbb subjek pun kurang...
kat uia ni pulak ada kelas bahasa, mcm2 bahasala...yuran pun murah...ada exam, sijil semua...ada bahasa jepun, perancis, kantonis, mandarin, jerman, korea, ape lagi ntah...kaedahnye tiap2 semester biasa kalo kite join kite akan abiskan 1 level...maknanye ada la nanti level 2, 3, 4 sampai ntah ke berapa pun aku tak tau
jadik aku ada 4 semester je lagi kat u ni...ikut hati nak belajar semua bahasa, tapi tak praktikal pulakla..tiap sem amik 1 bahasa belajar level 1 je, tak ke manela aku...lagi elok aku rasa amik 1 bahasa pastu fokus sampai level 4 (setakat yg aku sempatla)

tapi masalahnye bahasa ape yg aku kena pilih?
semua nampak menarik..
kalo bole nak yg aku bole apply dlm kehidupan aku, cewah...
kalo yg praktikal kat malaysia ni maybe mandarin & kantonis kot (aku tak tau ape beza 2 bahasa nih)
jepun & korea pun ok jugak...
perancis pun best, bole slang2..
ape pandangan korang?

seribulan Publish time 8-4-2007 07:54 PM

belajar sampai level 1 je utk 4 bahasa...wish I could have done dat...

sayangidaku Publish time 8-4-2007 08:51 PM

mandarin lebih praktikal, kalo kt sini la.
perancis menarik gak. :loveliness:
mana tau nak pegi europe or negara2 afrika bekas jajahan perancis dulu kan.
plus 2 bahasa tu antara bhs utama dunia gak.

redsinner Publish time 9-4-2007 09:48 AM

komentioned ko amek law...
bukan law terms banyak dari in french?
bagi aku baik ko amek french terus...senang sket. at least one term ko dah paham dari segi bahasa.

kalo ko tak suke french, aku sarankan ko amek mandarin. hihi china akan bangkit menawan dunia dlm masa kurang dari 5 tawun lagi.
french still very useful. 2nd language dlm UN....one of the most important language for Islamic countries, after Arabic and English.

hmm....korean sgt senang. serius senang. aku dah blaja korean sket2...hihi

mieciput Publish time 9-4-2007 10:49 AM

Kalau nak survive kat Malaysia & ada law degree lagi, elok ambik mandarin (pilihan terbaik rasanya). Kalau nak buka perniagaan berkaitan law nanti pun elok tahu bahasa mandarin, tak pun kalau nak terjun ke politik amat berguna. Mandarin lebih berbaloi belajar untuk elakkan "allergy" dgn chinese masa kat tempat kerja nanti & they all akan respect kau (tambah2 lagi kalau chinese yg tak reti mandarin a.k.a "banana") Kantonis tu kalau setakat cakap je ok, tapi tak practical utk ditulis. Utk pengetahuan you org cina di Malaysia berlumba2 belajar mandarin.

TipinTakTipu Publish time 10-4-2007 01:51 AM

perancis la... sebab I like.

mrs_livingstone Publish time 18-4-2007 01:20 PM

setuju dgn mieciput...
but j'adore francais quand meme...
suka mandarin gak sbnrnya...stp bahasa tu ada kelebihan sendiri,,,
kalau nak keje kat msia ni pilih bahasa mandarin la:)
kalau rasa nak keje ngan company japun,amik la bahasa jepun:)

mrs_livingstone Publish time 18-4-2007 01:23 PM

Originally posted by seribulan at 8-4-2007 07:54 PM
belajar sampai level 1 je utk 4 bahasa...wish I could have done dat...
i have done that,,,tp tak 4 la...3 je...
tp kan tak seronok sbb tak fasih.pastu lupa...
i prefer master satu2 bahasa

mieciput Publish time 18-4-2007 02:21 PM

Bagi I kalau nak belajar satu bahasa tu eloklah sampai tahap tertinggi yg boleh & kita tak akan lupakan nya even sampai bila2. Read & write tu kenalah tahu. Kalau boleh cakap je tapi tak kenal huruf, payah gak. Dulu masa i kat univ teringin gak nak belajar french sebab suka tengok love storynya. Tapi kenalah ambik german so last2... tak jadi... anyway anda adalah penentu masa depan anda.

mrs_livingstone Publish time 23-4-2007 07:04 PM

tak de dlm list la arab tu:o

Eddlisa_uyuk Publish time 28-4-2007 11:02 AM

nasihat i laaa...

cos u are in law line....baik ambil french.....:loveliness:

but, kalau nak byk practical nyer languange.....ambil arr mandarin, bhs paling byk org guna, kantonis tuh no.2 laaa

Ameenya Publish time 11-6-2007 05:32 PM

bahasa korea, boleh pi mengorat Yang-soon (Jang Nara)

DARSITA Publish time 21-6-2007 11:44 PM

Utk kebaikan kerjaya kamu saya suggest kamu belajar bahasa Mandarin.

mkay98 Publish time 26-8-2007 09:45 PM

voted Mandarin
atas sebab utk masa depan.

yg lain2 tu ok gak,but not to practical wpon maybe leh ckp sng nk paham citer siri Korea/Nippon...takat nk tgk siri2 tu brp lama sangat hang tahan?lama2 hang akan beralih angin jugak

France maybe bagus utk law bak kata sorg porumer kat atas,redsinner...but situ je la,mana lagi hang nk dengaq org ckp France kan?

just my 2cents :victory:

sam_winchester Publish time 28-8-2007 11:42 PM

sam vote 4 french..
language yg best..

aichiken3 Publish time 22-11-2008 05:58 PM

Kalau aku pilih japaneseeeee....

Ni aku jumpa pasal kelas jepun

http://www.sakuralang.blogspot.com/

beribiru Publish time 10-3-2009 02:51 AM

jepunn....:) :)

benkiut Publish time 13-3-2009 10:20 PM

amik Mandarin laa... at least can apply in everyday life...
tokey kedai cina pun tak leh nak klentong awak ;P

clairekimberly Publish time 14-3-2009 04:53 PM

jika ko nak menetap kat malaysia...aku suggest ambek mandarin melihat market malaysia...kalau ko bajet nak dok peghancis...ambek french...if ko ambek french walhal ko cuma nak keje kat mesia..agak membazir pada aku...melihat market mesia sendiri pon golongan corporate/rakyat marhaen terdiri dari golongan melayu/cina...untuk mahir bukan ambek masa seminggu dua kan?second choice..jepun/korea (lihat market sekeliling)

mizsela Publish time 15-3-2009 08:11 AM

amik bhse arab...
Pages: [1] 2
View full version: bahasa mana yg patut aku pilih