Presa1200 Publish time 20-12-2006 12:47 PM

violin tuner

hi kwn2...

sy baru beli violin nk blajar. masalahnye strings dia cpat lari tune. sy cuba gune skit serbuk rosin lpas tuh sapu dkat tuning peg, tapi masih cpat lari tune jgak.

jd nk tanye saper2 yg pnah blajar violin nih.... biasenye korang tune sendiri ke camne? ke ambik gi kedai suruh diaorg tunekan. ape cara utk elak string dia cpat lari tune?

lilyzhaowei Publish time 20-12-2006 02:12 PM

aku penah belaja main violin. tapi pada masa yang sama aku main gitar gaks. jadi aku gune tuner gitar utk tune violin. ahaks...

sebab tuner aku ada dua fungsi,..boleh tune bass gak. tuning utk viloin ngan bass sama kan?? jd bleh la aku gune

EADG

bile aku masuk kelas, cikgu aku tunekan utk aku,..cikgu aku pakai telinga je nak tunekan. violin ni lebeh kurang mcm gitar la..mule2 memang cepat lari tune. lama2 ok la tuhh...tak payah la nak sapu2 rosin ke ape ke....rosin tu bukan utk string je ke???

JalakLenteng Publish time 20-12-2006 11:33 PM

Originally posted by lilyzhaowei at 20-12-2006 14:12
aku penah belaja main violin. tapi pada masa yang sama aku main gitar gaks. jadi aku gune tuner gitar utk tune violin. ahaks...

sebab tuner aku ada dua fungsi,..boleh tune bass gak. tuning utk v ...

Ehehehehhe...

bukan ka violin family standard tune nya GDAE (terbalik dari gitar)?

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4a/Violin_peg_strings.jpg

[ Last edited byJalakLenteng at 20-12-2006 11:35 PM ]

Presa1200 Publish time 21-12-2006 08:28 AM

Originally posted by lilyzhaowei at 20-12-2006 02:12 PM

sebab tuner aku ada dua fungsi,..boleh tune bass gak. tuning utk v ...

salam kpd u,

kalo sy tune sy gune keyboard sbg panduan. tuh so far tak de masalah lah.

cume ntah naper... lpas tune tak smpai 1 jam dia dah lari tune. G dia jadi F#, lpas tuh D dia jadi C#, A dia jadi G# dan E dia jadi D#... so lpas tuh dia turun lagi lah satu semitone. jd sy suspect pemulas peg tuh tak cukup kuat utk cengkam dkat lubang dia.

sy cadangkan supaya lpas well-tuned sy gune paku or skru lockkan pemulas dia supaya dia tak pusing(lari tune)... mungkin kelakar tp sy tak dpt pikir ape2 cara lah.

ke sbb violin yg i beli tuh cheap sgt? sy beli violin tuh around Rm100++(produk baru) dari US gune shipment. sy tgk violin bunyi dia ok jer.... saiz 4/4.

[ Last edited byPresa1200 at 21-12-2006 08:31 AM ]

Presa1200 Publish time 21-12-2006 08:29 AM

Originally posted by JalakLenteng at 20-12-2006 11:33 PM

Ehehehehhe...

bukan ka violin family standard tune nya GDAE (terbalik dari gitar)?

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4a/Violin_peg_strings.jpg

maksud lilyzhaowei mungkin dia tune gune note G,D,A,E drpd guitar kot. tp tak bermaksud open string dia ikut guitar.

JalakLenteng Publish time 21-12-2006 11:28 AM

mmm... mungkin... electronic tuner...

mungkin la kan... u punya masalah... u tak ketuk pegs tu masuk ke dalam sikit(ketatkan) lepas u tune...

lilyzhaowei Publish time 21-12-2006 01:53 PM

Rm 100 je kau beli?? mine cecah rm300 wor

redsinner Publish time 30-12-2006 09:37 PM

tune violin??
biasanye i tune sendirik...pakai keyboard my sis or tuner electronic.
cuba cari kat kedai. i suggest u beli tuner yg ada metronome sekali. a good one would be around RM50

kalo tuner electronic tu u kena pluck utk cari note yg tepat. tuner tu akan indicate whether ur note goes sharp or flat.

presa....usually a basic violin would be best around RM150...my first violin was made in China. good quality.
second violin i AUD500, made in Japan. sedap gileeeerrr wooo.... hehehe

yusofharun Publish time 21-5-2009 12:45 AM

Tune Violin

Beli je electronic tuner. Senang nk bwk g memana...masuk je dlm bag violin tu. bwh RM50 pun ada. Kalo bole beli yg ada metronome sekali, senang nk tau beat/tempo lagu.

Violin mmg senang lari tunenya..especially violin yng murah (bkn nak kutuk...aku pun guna violin murah, jadi aku tau la)...tp cikgu aku ckp tu bagus, bole melatih kita utk alert dgn perubahan bunyi kalo tune lari. Aku pun biasa sapu rosin kat peg, tp cikgu aku marah, dia kata nnt peg tu haus. so kalo dh tune, tekan peg tu ke dlm skit. Normal benda mcm tu, kalo dh blaja pluck string (as we call it pizzicato), lagi cepat lari tune sbb string tu dh terangkat skit

Apa pun, selamat berviolin utk semua

penyo Publish time 29-2-2012 11:16 AM

Saya berminat nak belajar violin...... boleh sapa2 ajar secara basic bermain violin? Saya guitar boleh main, tapi saya tahu violin tak sama ngan guitar. mungkin ada tips utk basic violin utk beginner
Pages: [1]
View full version: violin tuner