penjejakbadai Publish time 5-12-2006 07:19 AM

OPEN UNIVERSITY MALAYSIA

OPEN UNIVERSITI MALAYSIA...sorry kalau dah ada...salah tempat...ni aku nak citer...minggu lpas kawan baik aku gi i`view kerajaan...interviewer tu tanya dia (bila tau kawan aku grad OPEN U)..dia tanya open uni ni diiktiraf ker(dgn nada seolah memandang rendah)...cam hampes jer..bengangle member aku ni....huhuhu..ada komen?

axie Publish time 5-12-2006 10:31 AM

Saya bukanlah kakitangan OUM tapisaya pernah terlibat di dalam program kerjasama di antara syarikat tpt saya bekerja dengan OUM. Setahu saya OUM ni sebenarnya diwujudkan hasil kerjasama / gabungan beberapa buah universiti awam tempatan kalau tak silap 11 buah. Diawal penubuhannya kebanyakan individu yang terlibatdatangnya dari UMalaya. Universiti ini memang diiktiraf dan banyak bekerjasama dengan dengan beberapa organisasi kerajaan dan swasta. Memang pernah wujud satu isu tentang guru lepasan OUM tidak diiktiraf oleh JPA, tapi isu itu dah dijawab oleh pihak OUM.

Pada saya apa yang dialami oleh kawan penjejakbadai tu adalah satu senario biasa dalam sesi temuduga.Ia merupakan salah satu cara untuk menduga kita samada kita sekadar pelajar yang hanya kenal bilik kuliah dan komputer atau memahami secara meluas tentang latarbelakang institusi tersebut, kelebihan dankonsep pengajian yang dilaksanakan serta perbezaan berbanding universiti awam yang lain.

Saya sendiri pernah diperlekehkan oleh seorang pengarah syarikat didalam satu sesi temuduga. Bukan itu sahaja beliau mempertikaikan kemasukan saya ke universiti awam kerana padanya saya tidak layak ke U tersebut memandangkan keputusan SPM saya pada pandangannya "TERUK" meskipun saya berjaya mendapat pangkat 1. Tidak cukup itu saja beliau mempersoalkan mengapa program pengajian diperingkat Master yang saya ikuti dijalankan di dalam dwi bahasa serta beberapa kenyataan pedas termasuklah penguasaan Bahasa Inggeris saya yang padanya TERRIBLE. Namum saya hanya tenang menjawab dan tidak pernah memandang itu sebagai satu halangan, kerana saya sendiri pernah sebelum iini menemuduga bakal pekerja ditempat kerja lama saya dan adakalanya saya perlu menggunakan teknik provokasi.

So anggaplah sesi temuduga itu sebagai satu pengalaman untuk memperbaiki kelemahan. Yang penting kenali diri kita, kelemahan dan kekuatan diri serta keistimewaan kita berbanding orang lain.

fazy Publish time 6-12-2006 11:55 AM

Originally posted by axie at 5-12-2006 10:31 AM
Saya bukanlah kakitangan OUM tapisaya pernah terlibat di dalam program kerjasama di antara syarikat tpt saya bekerja dengan OUM. Setahu saya OUM ni sebenarnya diwujudkan hasil kerjasama / gabunga ...

bila baca posting axie ni
sejuk skt ati saya
saya pun salah sorang student OUM gak
tpkan saya ni seorang yg mempunyai self confident yg sangat rendah..
kalo ade tips ke ;ehlah kongsi bersama yea

axie Publish time 15-12-2006 03:07 PM

Kalau kata OUM tak diiktiraf, sure promotion/ iklan tak lepas di tv or paper...ni siap dapat anugerah lagi tuh

pluto Publish time 23-12-2007 12:19 PM

diiktiraf tapi kalau nak mintak kerja tak ada org pandang from OUM nih kat malaysia nih org pandang IPTA jer tu la kenyataanya yg kena terima ...setakat iktiraf jer lah

Feno Publish time 30-12-2007 08:36 AM

Reply #2 axie's post

eh aku setuju dengan kenyataan ko tu , jangan mudah melatah dan mudah menyalahkan orang lain tanpa melihat jauh ke dalam diri sendiri.

lasagne Publish time 30-12-2007 09:04 PM

Reply #2 axie's post

axie, habis tu ape nk ckp bile interviewer tnya sama ada kite grad dr uni yg diiktiraf ke tdak?

sy pernah dtnya soalan sebegini semasa menghadiri satu sessi iview d sbuah sykt..at 1st, i also assume it's a provocative q..

so, sy jwb dgn tenang, lebey kurang gini:
ye, uni sy diiktiraf sbb pihak penaja yg menghantar sy ke uni ini..sy dtaja oleh kerajaan n sy yakin uni ini mmg diiktiraf..klo x, x kan kerajaan sesuka hati nk hantar belajar ke uni ini +semestinya la kerajaan telah memeriksa kredibiliti/quality uni ini..

then iviewr tu bole provoke lagi..:@
'owh..x semstinya..sbb...'

sory, x reti nk xplain mcm mane..tp dpendekkan crite, mase iview, inviewer tnya my plan - plan sy nk buat acca part time - then iview tnya adekah uni sy diiktiraf oleh MIA - so time tu sy jwb mcm kat ats tu - then dier provoke "owh x semestinya sbb kerajaan lain, MIA lain.."

yg sy berasapnye...diorg tu pun blaja tinggi2...kerajaan juga yg hntar diorg blaja..takkan x phm2 lagi??:@

after 2nd provocation, sy mmg terkedu sbb x tau lagi mcm mane nk defend psl pengiktirafan itu:shakehead3:

adik_belle Publish time 2-1-2008 10:27 AM

OUM di iktiraf..

saje je interviewer tu nk uji.. kite kena yakin.. tu yg penting..

Dimind Publish time 2-1-2008 04:35 PM

universiti diiktiraf... cuma ada beberapa course yg xdiiktiraf... kat IPTA pun ada jerk course yg xdiiktiraf... bole check kat website JPA.. pengiktirafan pun nak kene renew setiap 3/5 thn..... OUM agak sukar dlm bab2 pengiktirafan nieh...... OUM nieh pun diwujudkan untuk org2 yg da ada kerja nak upgrade.... member aku ada jerk graduate OUM keje jadi cikgu kat politeknik....

fushigii Publish time 2-1-2008 07:30 PM

Bab pengiktirafan universiti ni aku nasihatkan korang check abis2 dgn jpa...even kuar dlm suratkhabar ke dlm tv ke lom tentu diiktiraf...dulu pernah sekali terjadi program yg jpa sendiri taja tp jpa sendiri tak mau iktiraf...sbbnya bahagian penganjuran tak refer dulu pada bahagain pengiktirafan sblm buat program tu...smp masuk dlm suratkhabar dan tv baru la kalut....pelik kan tp itu la realitinya karenah birokrasi dlm jabatan kerajaan. Lepas masuk tv baru jpa iktiraf.

kat m'sia masalah birokrasi dlm kerajaan menjadikan org lain sbg mangsa...so xtremely be careful dlm bab pengiktirafan universiti. Nak selamat baik korang p check dgn jpa atau check online senarai universiti yg diiktiraf jpa.

[ Last edited byfushigii at 3-1-2008 04:52 PM ]

abangveron Publish time 3-1-2008 03:23 PM

iktiraf...takkan tak iktiraf..kalo tak iktiraf,mana nak letak muka pak lah..bini dia cancellor tu..

beruk100 Publish time 3-1-2008 03:53 PM

MALUNYA……………..

http://forum4.cari.com.my/viewthread.php?tid=322427&extra=page%3D1

fushigii Publish time 3-1-2008 04:57 PM

Originally posted by abangveron at 3-1-2008 03:23 PM http://forum3.cari.com.my/images/common/back.gif
iktiraf...takkan tak iktiraf..kalo tak iktiraf,mana nak letak muka pak lah..bini dia cancellor tu..

Bab nak iktiraf bukan dia tgk pun muka sapa yg jadi canselor...mcm dlm tv tu...scroll yg ada logo upm pun dorang x mau iktiraf.
Baik pegi check la dgn jpa...kalau xde dlm senarai dorang, sia2 jer ambil...kalau apply keja gomen susah la jawabnya, kalau nak keja private ok lagi.Byk tu bayar kos study.

suraya76 Publish time 3-1-2008 08:44 PM

Originally posted by pluto at 23-12-2007 12:19 PM http://forum4.cari.com.my/images/common/back.gif
diiktiraf tapi kalau nak mintak kerja tak ada org pandang from OUM nih kat malaysia nih org pandang IPTA jer tu la kenyataanya yg kena terima ...setakat iktiraf jer lah

saya seakan setuju dengan ur statement ni...
even antara IPTA pun ada ranking jugak dimata employer
tapi kalau lulusan OUM, UNISEL, UNIKL or seangkatan dengannya perform very well masa interview..
rasanya peluang tetap ada..

pluto Publish time 3-1-2008 09:25 PM

apa pulak kaitan ngan canselornya....sebenarnya macam ni tempat belajar mana yg paling susah nak masuk....kalau dapat masuk situ confirm kaw2 lah standard degree yg dia dapat..............satu lagi kalau tempat yg senang nak masuk cam IPTS yg dok kejar untung jer sebab utama depa business quality tarak kat malaysia nij susah nak hidup kalau bukan from IPTA dah sejak azali macam tu tak leh ubah dah

whiteroselady Publish time 25-3-2009 08:43 AM

sesapa yg dg grad dr OUM tu...share le pengalaman nak cari kerja...susah ke senang???

shidaaziz Publish time 25-3-2009 09:12 AM

OUM ni, universiti diiktiraf. cuma ada certain program yang masih belum dapat akreditasi dari LAN. macam kawan aku siap dapat kenaikan pangkat lagi lepas dia tamat pengajian. skang dia sambung master kat oum jugak.

walaupun diiktiraf even IPTA sekalipun, pucuk pangkalnya adalah pada majikan tu sendiri. sama ada dia nak iktiraf kelulusan kita atau tak. kalau dia rasa kita tak layak, maka kena reject le. soalan yang dia provok tu, kadang2 nak tengok kemahiran kita handle situasi/masalah.

noqiz Publish time 25-3-2009 10:49 AM

mesti le diiktiraf...klu x, x kan le u lain pun ada join courses gak

emiliahani Publish time 25-3-2009 11:15 AM

tak jugak...ade gak dak2 ipts kat sini sangat laku...jeles pon ader..tak mestinye ipts jek...cume mebe klo ipts yang dah lamaOriginally posted by pluto at 23-12-2007 12:19 http://mforum4.cari.com.my/images/common/back.gif

zarul427 Publish time 23-2-2010 10:27 PM

i ade apply jd partime tutor
mcm mana nk dpt?
Pages: [1] 2
View full version: OPEN UNIVERSITY MALAYSIA