agelgold Publish time 1-12-2006 10:11 AM

start tortoise aku mati

aduhai ...

sedih betul rasanya. semalam balik dari keje, aku tgk star tortoise aku yg terakhir dah mati. kelmarin aku dah saspen dah. tak nak makan langsung. gigit pun tidak. terdetik dalam hati "dah nazak agaknya ni". bila usik pun, dia punya respon dah slow. biasanya dengan pantas dia akan masuk dalam kulit.

serik jugak rasanya. susah rupanya nak bela star tortoise ni. sensitif agaknya. atau mungkin kecik sangat. memang patut la kat US, yg kecik-2 ni tak boleh dijual beli (sebenarnya seluruh dunia). sepi la kurungan tu. aku tak tau sama ada nak teruskan atau tidak. harga dah makin mahal pulak tu.

isk.. rasa berdosa sungguh. abih la aku kat akhirat nanti

ati1402 Publish time 1-12-2006 12:16 PM

uihh sedihnya...saba saba..
ape kate ko tukar bela mende lain?
maybe haiwan yg less fragile...mcm kucing ke..burung ke..ikan ke...

a.ceCCo Publish time 1-12-2006 09:54 PM

hamster ke...

don_chinozie Publish time 2-12-2006 03:26 AM

sebelum bela, ade buat study pasal Star Tortoise tak ???

azhar.cy Publish time 2-12-2006 04:24 PM

banayk2 sabar....
banyak cari info camner nak jaga benda 2...
nanti cari pengganti yang baru ok...
jangan nyesal..

Acepromazine Publish time 3-12-2006 01:53 AM

cian dia, star tortoise memang susah nak jaga. Aku punya pun dah mati 2 ekor. Mereka perlu ada sinaran UV light supaya boleh hidup. Kalau tak ada UV light, kita kena letak bawah matahari, Fuh....susah jugak tau nak jaga binatang nie.

darlingangel Publish time 3-12-2006 06:14 AM

Originally posted by agelgold at 1-12-2006 10:11 AM
aduhai ...

sedih betul rasanya. semalam balik dari keje, aku tgk star tortoise aku yg terakhir dah mati. kelmarin aku dah saspen dah. tak nak makan langsung. gigit pun tidak. terdetik dalam hati ...

janganlah risau kay, minta ampun banyak2 kepada Allah, kerana kita hambaNya yang lemah. Lagipun, tortoise tu sebenarnya dah selamat dengan Penciptanya dan Dia ialah sebaik-baik penjaga. Jangan risau, kay.

switnesz Publish time 4-12-2006 10:38 AM

sedeynyer... saba yer agelgold...
apepon.. cm yg don_chinozie + azhar ckp,research sgt penting...
jgn giv up, all the best :)

btw.. aku pon ade startotis.. skang pon cm sehat xsehat je.. ade sesape kt sini tau vet area slyg??

agelgold Publish time 4-12-2006 12:00 PM

aku memang dah bela kucing sejak aku belum tadika lagi. bersilih ganti bila kucing sampai umur. sekarang ni masih ada sekor yg dah nak dekat 10 tahun umurnya

research ngan study semua ok. lampu siap. UVB dgn heat lamp. aku letak bunga dalam tu pun boleh hidup. ala-ala dah macam sinaran matahari betul. seminggu sekali letak dalam air. dalam kandang dia pun ada water bowl

switnesz, check betul-2 ubat yg vet kasi. tanya dia berulang-2. sebab tak semua vet arif pasal semua jenis binatang. byk kes yg diberi ubat kucing/anjing.

don_chinozie Publish time 5-12-2006 08:12 PM

Originally posted by switnesz at 4-12-2006 10:38 AM
sedeynyer... saba yer agelgold...
apepon.. cm yg don_chinozie + azhar ckp,research sgt penting...
jgn giv up, all the best :)

btw.. aku pon ade startotis.. skang pon cm sehat xsehat je.. a ...

area selayang tak tau aaa...
tp kaloo nk jumpa vet yg zoo negara tau aaaa...dia duduk kat sebelah zoo negara jeee...
tp no tepon dia dah hilang...
tp kaloo serious nk jumpa dia...PM me...
nnt den pergi jumpa dia, get his number n others...sbb dia leh jumpa mlm jeee...PM me if really2 interested...seriously...

P/S : ular sawa den dulu dia yg sihatkn...ade mouth roth...

agelgold Publish time 6-12-2006 08:47 AM

kalau dah kat zoo negara tu, tahap arif dia tu mungkin lebih tinggi.

tapi, memang la. binatang ni sesuai nak bela kalau saiz 4 inci ke atas

jazmin Publish time 6-12-2006 05:44 PM

bawakan bersabar memanyak. :pray:

switnesz Publish time 7-12-2006 09:10 AM

Reply #9 agelgold's post

wahhh... 'bilik' startotis aku pon xde la uvb+heat lamp tuh.. tp dekat ng tingkap la.. so dpt la direct sunlite.. mmg dh ajal startotis ko tuh kot.. xpe la... saba ye agelgold.. jgn giv up taw..

psl vet.. thanx for ur advice.. aku pon ade terbace yg bukan sume vet nih master pasal totis.. thanx to don jugak... really appreciate it :)

agelgold Publish time 7-12-2006 01:15 PM

itu la pasal. sedih tu satu hal. rasa bersalah lagi satu hal. lepas tu kandang dia, lampu tu semua aku nak buat apa sekarang? takkan buat perhiasan kot

switnesz Publish time 7-12-2006 03:31 PM

Reply #14 agelgold's post

dont be.. bkn ko yg bunuh dier.. ko dah wat yg terbaik kannn... aku rs mmg dah ajal totis tuh la..
ko try la bela startotis lg.. manetau kali nih ok..
kalu dh serik.. meh jual lampu tuh kat aku. kalu xnk jual, hadiahkan kat totis aku tuh pon ok gak :P

agelgold Publish time 8-12-2006 10:31 AM

yg kelakarnya kan. aku ni mana la reti bertukang. aku beli lampu dia aje (yg mcm lampu kat umah tu). dia punya casing, wayar tu semua takde. aku pun pegi la kedai DIY, konon nak pasang sendiri. 1st time pasang terus satu rumah aku black out. sekali salah sambung wayar daa..

isk.. isk.. kenangan.

aku ada gak red-neck tortoise. hidup bahagia je. ye la, makan je kejenya. memang la happy.

meowlin Publish time 8-12-2006 06:30 PM

kesian nya...haiwan jenih menda tu...ke kura2...ko memanyak bersabar iya...

switnesz Publish time 11-12-2006 03:11 PM

Reply #16 agelgold's post

ko nih la.. nasib baik xkne letrik shock..

btw.. red-neck tortoise tuh yg mane ek??

agelgold Publish time 11-12-2006 03:44 PM

switnesz,

kura-2 tu nama glamer dia ialah red-eared-slider (RES) atau lebih glamer kat malaysia ni nama dia kura-2 hijau. yg byk jual kat kedai ikan tu.

don_chinozie Publish time 11-12-2006 04:23 PM

RES...kee RESTU...

kura2 nie byk aaaa kat tasik2...
tasik titiwangsa aku dah sumbang 5 - 10 ekor (tak ingat)...
tasik kat dato keramat 2 ekor...heeee...
Pages: [1] 2
View full version: start tortoise aku mati