Muntz Publish time 12-11-2006 01:29 AM

Originally posted by payrol at 11-11-2006 08:10 PM
dont get confuse ngn Federal Road and State road...mni tak masuk protocol road gi...
yang kat Sarawak tuh is Pan Borneo highway,...tak de kena mengena ngn Federal Road 1@ FT 001 ni....kalo kat Sar ...

Protocol road pun ada yg under federal, ada under state. contoh kat bintulu ni, protocol road kitorg dari simpang bintulu ke simpang ke bintulu port ialah protocol road under federal, manakala selebihnya ke pusat bandar ialah under state govt.

nazurah Publish time 13-11-2006 08:11 AM

aku smpi skang tak tahu yg mana jalan negeri, jln persekutuan, jalan bandaran mana satu lebuhraya...dsbnya. Coz kat pasir gudang tu...jalannya cuma 4 lorong, teruk dan berlubang di panggil hiway. tp kat bandar tampoi...depan angsana tu jalan skit punya besor, cantik, lebar...tp bukan hiway (speed limit 70km...cam hampeh)

yang aku tahu cuma hiway PLUS.. ada sesape baik hati nk terangkan secara ringkas tak?

payrol Publish time 13-11-2006 09:13 AM

Originally posted by nazurah at 13-11-2006 08:11 AM
aku smpi skang tak tahu yg mana jalan negeri, jln persekutuan, jalan bandaran mana satu lebuhraya...dsbnya. Coz kat pasir gudang tu...jalannya cuma 4 lorong, teruk dan berlubang di panggil hiway. t ...

ok..aku cuba terangkan ape yg aku tahu..:)
jalan2 perseketuan or Federal Road ni adalah jalan2 yang difunded oleh Kerajaan...kalo ko perasan...ada signboard kaler biru with white font..Federal road codnyer ialah FT***...
selalunye kat satu kawasan tuh kalo ade sgnboard tuh dier akan letak FT***/***...yg hujung kanan tuh merujuk kepada section jalan tuh..

tapi ade special kes...Federal highway and Skudai highway ni ialah expressway..tapi since difunded oleh Kerajaan...consider as Federal Road...

antara Federal road yg famous ialah FT001....dari selatan ke utara...Ft005...jalan persisiran pantai..
FToo3...persisiran pantai belah timur...(dari JB- Kota Tinggi naik ke atas ) dan bnyk gi..

State roads ni plak jalan2 negeri...selalunye diconstruct leh JKR...codenye ikut negeri masing...contoh melaka=M, N9=N

yang kat bandar Tampoi tuh..ko merujuk kepada jalan yg betol depan2 Angsana tuh ke? or hiway tepi angsana tuh? kalo jalan besar depan angsana tuh..tuh Jalan Tampoi..FT1393...proposal nak merepair jalan tuh masih dalam proses gi...tapi semua data collection kitorang dah buat dah...kalo hiway tepi tuh Skudai hiway..

kalo nak tau....kat Malaysia...konsesi untuk maintenance jalan2 Federal ni ada 3..ikut zon..selatan, tgh and utara...
Utara= Belati Wangsa
Tengah=Roadcare
Selatan= Selia Selenggara Selatan
konsesi start dari 2001..selama 15 tahun..

hhm...tak sure ko paham ke tak explanation nih..aku pun pening gak baca...rasa nnye squall bleh terangkan dgn lebih detail..:)

nazurah Publish time 14-11-2006 08:40 AM

faham sesgt.... kalo mcm tu...jln yg di funded oleh abah den...bleh la den taruk nama abah den ekk...hihihi...gurau jek. sumer hang tau ekk...hang keje JKR ka?

tp kan bro...apsal la hiway skudai tepi angsana tu speed limit dia skit sgt? den slalu kene speed trap kat situ, jln lebar patut kasi lagi laju la..

anyhow...thanks so much for yr explaination!

payrol Publish time 14-11-2006 09:20 AM

Reply #24 nazurah's post

you're welcome..nasib baik paham..kalo x ..peniang den nak jawab gi..hehehe

kejer kat mane? yang pasti bukan JKR...dah bagi clue kat atas tuh..antara 3 company yg pegang konsesi tuh..:)

Squall-Leonhart Publish time 14-11-2006 12:21 PM

Originally posted by nazurah at 13-11-2006 08:11 AM
aku smpi skang tak tahu yg mana jalan negeri, jln persekutuan, jalan bandaran mana satu lebuhraya...dsbnya. Coz kat pasir gudang tu...jalannya cuma 4 lorong, teruk dan berlubang di panggil hiway. tp kat bandar tampoi...depan angsana tu jalan skit punya besor, cantik, lebar...tp bukan hiway (speed limit 70km...cam hampeh)

yang aku tahu cuma hiway PLUS.. ada sesape baik hati nk terangkan secara ringkas tak?
Klasifikasi jalan raya kat Semenanjung ni ada 4:-
[*]Lebuhraya ekspres - Ni la highway bertol yang pembinaannya ditanggung oleh syarikat konsesi di mana sumber kewangan melalui kutipan tol. Dier boleh jadik lebuhraya antara negeri (cam PLUS, highway Karak atau LPT) dengan had laju maksimum 110 km/h ataupun lebuhraya metropolitan (cam kebanyakan highway bebanyak kat Klang Valley cam Sprint, LDP etc.) dengan had laju antara 60 ~ 90 km/h. Sumer lebuhraya ekspres ada kod jalan dengan huruf E kat depan dier.
[*]Laluan persekutuan - Jalan raya biasa ataupun highway yang pembinaannya ditanggung 100% oleh kerajaan persekutuan melalui duit road tax yang kita bayar selama ni. Jalan persekutuan tak semestinya jalan raya biasa 2 lorong tu jer, tapi gak sesetengah highway yang tak payah bayar tol (tapi ada gak yang ada) cam MRR2, Federal Highway dgn Skudai Highway la. Sumer jalan raya persekutuan mempunyai kod jalan dalam bentuk nombor jer ataupun ada huruf FT kat depan dier. Kalau kat Sabah lak start dengan huruf A. Dalam kes Skudai Highway depan Angsana tu, tu memang highway tapi dikira sebagai jalan persekutuan sebab kos pembinaan dier ditanggung oleh kerajaan persekutuan.
[*]Laluan negeri - Jalan raya yang pembinaan dier ditanggung 100% oleh kerajaan negeri. Sumer jalan raya negeri ada kod jalan dengan kod negeri kat depan diikuti dengan nombor jalan. Kalau korang nak tau senarai kod negeri, gi kat http://en.wikipedia.org/wiki/Malaysian_State_Roads_system
[*]Jalan perbandaran - Jalan raya yang ditanggung oleh pihak berkuasa tempatan ataupun JKR daerah memasing laa.

nazurah Publish time 17-11-2006 08:22 AM

Originally posted by payrol at 14-11-2006 09:20 AM
you're welcome..nasib baik paham..kalo x ..peniang den nak jawab gi..hehehe

kejer kat mane? yang pasti bukan JKR...dah bagi clue kat atas tuh..antara 3 company yg pegang konsesi tuh..:)

wooo....mekasih ekk payrol..squall...

Dunhill. Publish time 18-9-2008 01:14 AM

Originally posted by Squall-Leonhart at 9-11-2006 03:54 PM http://forum.cari.com.my/images/common/back.gif
Maybe sebab sistem coding jalan raya kita start agak lambat, sekitar tahun2 70-an. Dalam masa yang sama lak tu kerajaan tengah sibuk bina Federal Highway dgn highway Karak la, sebab tu la dier da ...

Kalau lambat nak coding tu aku rasa JKR patut ubah balik beberapa code sedia ada.. suggestion aku ialah kod 7 dari Alor Setar ke Padang Besar diganti dgn kod 1 memandangkan PLUS dah ambil alih kod 1 dari Bkt Kayu Hitam ke Jitra..

Dan tak patut lah lebuhraya cheras - kajang dan BORR ambilalih kod 1.. nampak sgt kekeliruan..

Nasib baik Skudai Highway ttp gunakan kod 1 dan Tebrau Highway gunakan kod 3..

Dunhill. Publish time 18-9-2008 01:23 AM

Originally posted by laislabonita at 8-11-2006 02:07 AM http://forum.cari.com.my/images/common/back.gif
pastu jalan persekutuan kod 2 ni kire sambung dari pantai barat ke pantai timur...

aku berminat nak tau sbb apa highway karak dari gombak ke bentong tu amik kod federal road kod 2 tapi jalan l ...

Hehehe.. pelik juga kan??? Kod 2 tu seolah olah putus tgh jalan dari Karak Highway sampai lah ke Jln Syed Putra.. patutnya JKR buat kod yang berlainan bagi 2 jalan tuh.. :loveliness:

Ni boleh main sambung sambung pulak.. :lol: :lol:

alphawolf Publish time 18-9-2008 10:52 AM

Federal Route One yang dinaiktaraf PLUS tu dari Bukit Kayu Hitam sampai Kamunting, Jitra saja. Lepas tu R1 sambung ke pekan jitra-Kepala Batas dan Alor Setar dan seterusnya.
Pages: 1 [2]
View full version: Jalan Kod 1