tavarat Publish time 31-8-2006 02:10 PM

Kira penggunaan eletrik

mcm mana nak kira penggunaan eletrik utk satu alat letrik?aku ada belajar fizik kat sekolah dulu.tp tu dah 11 tahun lepas punya.

aku nak kira peti sejuk yg aku beli.aku bubuh kat umah sewa.jd nak kira la penggunaan letrik utk sebulan.
ni info peti sejuk aku:

voltage    240V
frequency    50Hz
Total Input Power    128W
Energy Consumption      1.16 kW . h/24h

harap dpt membantu. :hatdown:

tavarat Publish time 5-9-2006 11:30 PM

xde org yg dpt membantu ke?

exdua Publish time 6-9-2006 07:40 AM

Kan dia dah tulis tu 1.16kW.h/24h

so kalau sehari 1.16kW.h
sebulan = 1.16kW.h x 30 = 34.8kW.h

tavarat Publish time 6-9-2006 01:33 PM

kalau betul cara pengiraannya tu tima kasih byk2. :hatdown: :hatdown: :hatdown:
aku dah nyaris2 nak gi kat TNB cara nak kira penggunaan letrik ni.:pray: :pray:

exdua Publish time 6-9-2006 09:09 PM

tapi rasanya 1.16kW.h/24h yang dia kasi tu estimate average je....byk factor lain ada, seperti berapa penuh peti sejuk tu, berapa kerap buka tutup peti sejuk, umur peti sejuk tu (kalau peti sejuk dah lama compressor dia mungkin dah kurang efficient) setting apa yang diletak, bla bla bla....kalau nak tahu exact figure kena la sambung kat energy meter tak pun tutup semua benda letrik kat rumah kecuali peti sejuk pas tu tengok meter letrik tnb tu....haha tapi semua tu kurang praktikal soi rasanya kalau nak rough idea boleh la guna 1.16kW.htu.

tavarat Publish time 14-9-2006 12:40 AM

kiraan tu x betul la.ada sapa yg boleh betulkan.sebab aku dpt kiraan tu lebih byk drpd bil api yg aku dpt :hmm:

BeanDiesel Publish time 17-9-2006 07:20 PM

Originally posted by tavarat at 9/13/06 08:40 AM
kiraan tu x betul la.ada sapa yg boleh betulkan.sebab aku dpt kiraan tu lebih byk drpd bil api yg aku dpt :hmm:

bill ko tulis bape kWh ko pakai? and sepanjang tempoh bill tu memang peti ais tu sentiasa on ke?
lagi satu, bill letrik biasanya dorang datang umah check meter. ko kena tolak date bill baru ngan date bill bulan sebelumnya utk make sure bape panjang tempoh tu.
Pages: [1]
View full version: Kira penggunaan eletrik