tempur Publish time 9-8-2006 01:38 PM

pertandingan fotografi sempena hari kemerdekaan

Boleh saya tahu, biasanya fotografi mengenai hari kemerdekaan perlu dinilai dari segi apa ye.....
:nerd: saya ingin menganjurkan pertandingan fotgrafi tetapi tidak pasti ianya perlu dinilai dari segi apa...harap2 anda dapat membantu saya.....sapa sapa ada idea

tq

bimmer_man Publish time 9-8-2006 01:42 PM

Reply #1 tempur's post

semangat kemerdekaan la..:nerd:

sirius_black Publish time 9-8-2006 03:13 PM

Reply #2 bimmer_man's post

aku orang seberang boleh join ka ?

guard_x Publish time 9-8-2006 04:54 PM

Selalunya contest dinilai :

1. selalunya contest mesti ada tema... so mcm ko ni dah ada tema la iaitu hari kemerdekaan... so asal saja berkaitan dgn kemerdekaan dah kira menepati tema lah... tak semestinya gambar org berarak je yg masuk contest kan... kekadang gambar mmg perfect segala segi... tapi tak ikut tema tak guna jugak kan...

2. kekadang utk hari merdeka ni ada gak ditetapkan time framenya... katakan gambar2 yg diambil dlm bulan Ogos atau apa2 je tarikh yg ditetapkan... tak leh la hantar gambar yg di luar time frame tu...

3. basic technique... mcm exposure - under ke over ke, sharpness/focus - apa yg patutnya sharp, mesti sharp... atau adakah motion blur lebih sesuai... depth-of-field sesuai ke tak... lighting effect - sesuai ke... menjadi ke... shadow... penggunaan reflector, fill flash etc... kalau zaman digital ni setting white balance nya betul ke tak...

4. post processing apa hadnya...? selalunya dalam syarat2 pertandingan dah dinyatakan sejauh mana post processing dibenarkan... samada cuma basic editing mcm level, curve, contrast atau lebih dari itu... atau tak dibenarkan langsung...

5. satu lagi main aspect yg dititik beratkan ialah dari segi composition... mcmana dgn subject position... application of rule-of-third misalnya... lain2 impact mcm converging/leading line... perspective... horizon... tgk jugak framing/cropping dia camne... background dia clean ke... atau kacau bilau ke... atau ada distracting background ke... atau ada element yg sepatutnya di crop-out ke...

6. value... camne dari segi value gambar... dari segi artistik atau lain2... mcmana dgn mood yg cuba ditonjolkan... macamana dgn cerita yg cuba disampaikan... apa kesannya kepada audience... kekadang ada gambar yg kurang dari segi teknikal tapi mempunyai nilai yg tinggi... lagi satu, pasal title gambar pun memainkan peranan... title tu pun kekadang cukup utk menambah impact atau nilai pada gambar...

7. lain-lain syarat yg difikirkan perlu atau atas kehendak penaja... contohnya rakyat malaysia je yg boleh join contest (sirius_black takleh joinlah camni :bgrin: )... atau gambar mesti diprint atas kertas tertentu, di kedaitertentu, atas paper size yg tertentu... dan macam2 syarat lagi lah yg sesuai...

itu je lah setakat yg aku teringat setakat ni... :nerd:

Originally posted by tempur at 9-8-2006 01:38 PM
Boleh saya tahu, biasanya fotografi mengenai hari kemerdekaan perlu dinilai dari segi apa ye.....
:nerd: saya ingin menganjurkan pertandingan fotgrafi tetapi tidak pasti ianya perlu dinilai dari s ...

sirius_black Publish time 9-8-2006 05:38 PM

Reply #4 guard_x's post

sdr guard_x, saya respect

tempur Publish time 13-8-2010 12:53 PM

Take ke skrg ni korang dgn pertandingan fotografi sempena kemerdekaan.. kalau ada..boleh bagi link...

alongarts Publish time 14-8-2010 09:58 PM

mak aiiii thread taun bila nie:lol:

kwlim Publish time 15-8-2010 12:08 AM

Reply 1# tempur

Bila pertandingan ...?

dewamafia Publish time 16-8-2010 08:18 AM

ishhh..haku baru nak register nama....rupanya tawun 2006 punya citer....miaaaahahahahahah

adiegani Publish time 16-8-2010 08:58 AM

thread ni dh jd sejarah dh. huhuhu

tempur Publish time 17-8-2010 05:03 PM

ni baru lagi la...... taknak bukak isu baru.....kat tv1 ada selalu tunjuk iklan dia tapi tak sempat nak tangkap alamat dia...tapi ada la satu sebutalamat dia kat angkasapuri..........
Pages: [1]
View full version: pertandingan fotografi sempena hari kemerdekaan