speedy Publish time 12-7-2006 10:16 PM

tenaga solar: sejauh mana kita manfaatkan ??

saja nak bukak topic yang boleh buat kita berbincang secara ilmiah disamping boleh tambahkan pengetahuan .tenaga solar atau tenaga suria ni adalah salah satu sumber yang paling banyak dikurniakan tuhan kepada kita di Malaysia.tetapi setakat mana kita manfaatkan sumber ni semaksimum mungkin.adakah setakat untuk pondok telefon atau mesin tiket parking ??kita mungkin ada menggunakan tenaga solar untuk kawasan pendalaman sebagai alternatif kepada generator tetapi apa impaknya kepada majoriti rakyat di negara kita ??adakah sekadar untukmemanaskan air di banglo2 ??pada masa ini semakin banyak negara eropah menggunakan tenaga solar sebagai alternatif untuk penjanaan tenaga elektrik.di negara eropah yang hanya menerima lebih kurang 5-6 bulan cahaya matahari maksimum dah pun menerajui teknologi solar untuk kegunaan harian.dalam konteks malaysia ni kenapa kerajaan tidak menggalakkan penggunaan tenaga solar untuk tujuan elektrik ??walaupun mungkin ada akan berkata "rumah aku setinggan jek.takleh nak pasang panel solar".betul..tapi kenapa untuk bangunan kerajaan ,masjid dan bangunan awam seperti perpustakaan atau hentian bas tidak dimanfaatkan tenaga solar ni ??adakah kos mahal yang menjadi penghalang atau kita hendak tunggu rezab minyak kita dah kering baru nak mulakan langkah ni ??apakah komen forumers sekalian ??jika ada electrical engineer di sini harap boleh kongsi info bersama sama..:hatdown:

Sephiroth Publish time 13-7-2006 08:30 AM

Masalah utama tentang solar energy adalah, tak ada "bekas" utk menampung tenaga Solar (atau tenaga mana2) setakat ini.

Solar Panels boleh diletakan di rumah dan mampu menjanakan electric utk air panas serta benda2 lain, malah mampu mengerakan kereta. Malangnya belum ada bekas di mana tenaga solar boleh ditukarkan kpd electric dan disimpan utk kegunaan jangka masa yg lama. Maximun pun, 2 - 3 jam shj. :hmm:

aku_EnSeM Publish time 13-7-2006 06:19 PM

Reply #2 Sephiroth's post

La... simpanla kat bateri... :bgrin:

Sephiroth Publish time 14-7-2006 08:23 AM

Bateri hanya mampu menyimpan tenaga utk satu jangkamasa yg pendik je - 2 ke 3 jam shj.

Kalau nak manafaatkan Solar Energy dgn sebaiknya, kena cari cara2 utk simpan tenaga suria dgn lebih effective dr apa yg kita ada sekarang. :hmm:

aku_EnSeM Publish time 14-7-2006 04:46 PM

Then charge 5 batteries at one time... :bgrin:

GhostRecon Publish time 30-7-2006 08:51 AM

kos permulaan kalau nak guna tenaga solar secara besar besaran amat tinggi berbanding ngan powerstation konvensional...buat mase ni la...tetapi operation kos die mmg xle nafi lagi murah,sbb cahay matahari kan free...hehe

tengok la nnti bile aku dh grad,aku cadangkan kat tenaga nasional yeh..hehe

BarcaFan Publish time 31-7-2006 01:48 AM

energy can be conserve but can't be destroy kan?so tukar laa energy tu kat bentuk lain dulu...heat ke,mekanikal ke,kinetik ke..and then change back to electric...

LanoG Publish time 31-7-2006 02:58 PM

Sebenarnya tenaga solar telah digunakan semenjak kewujudan hidupan kat mukabumi nie lagi. Cuba tengok tumbuh2an hijau guakan tenaga nie untuk buat fotosintesis. Buaya dan haiwan2 berdarah sejuk lain memanaskan badan dengan berjemur kat panas matahari. Selain tu, manusia zaman dulu juga cuba manfaatkan tenaga ini misalnya dengan jemur pakaian kat panas, aliran air panas untuk bangunan-bangunan batu dan sebagainya.

Persoalan sekarang ialah kita selalu nak tukar tenaga solar nie kepada tenaga elektrik je.... apa le salahnya tukar kepada tenaga lain seperti yang BarcaFan cakap tadi.

GhostRecon Publish time 31-7-2006 03:04 PM

tuka ke heat,mechanical or kinetic? hrmm...actually what'll happen is the energy will be lost in the process..

BarcaFan Publish time 1-8-2006 01:03 AM

yup..mmg some energy will be lost in the process..tapi,the amount of energy that we loss was much smaller than the energy that we'll use.even kalau kite tukar ke electrical energy straight away,some energy will be lost due to heat,resistance etc...

Kilokahn Publish time 1-8-2006 08:55 AM

malaysia menerima taburan hujan sepanjang tahun dan ditambahkan dengan liputan awan tebal menyebabkan teknologi solar tak digemari.

LanoG Publish time 1-8-2006 03:24 PM

Apa kata guna teknologi hujan plak. Gunakan tenaga hujan untuk generate elektrik. Aku rasa boleh apply kat negara yang selalu hujan le... kinetik kan... Buat experiment le... Takpun kalo yang banyak kena kilat tu, buat je satu station ujian dan kutipan tenaga kilat. Sure sekali kena panah petir, maunya bergiga kilowat yang dapat digenerate.....

GhostRecon Publish time 1-8-2006 07:59 PM

lanoq..dulu aku penah cite idea tu kat bapak aku..keje tnb,n seorang electrical engineer.mmg voltage drpd kilat tu gile babi nye besar...tp masalahnye mane ade storage untuk simpan..
mcm kat power station la...ape yang dijanakan,gune time tu la jgk,mane bleh simpan simpan cm ko simpan air dlm empangan tuh.

GhostRecon Publish time 1-8-2006 08:00 PM

lanoq..dulu aku penah cite idea tu kat bapak aku..keje tnb,n seorang electrical engineer.mmg voltage drpd kilat tu gile babi nye besar...tp masalahnye mane ade storage untuk simpan..
mcm kat power station la...ape yang dijanakan,gune time tu la jgk,mane bleh simpan simpan cm ko simpan air dlm empangan tuh.

Kilokahn Publish time 1-8-2006 09:19 PM

Boleh, capacitor yang discharge secara perlahan. kalau ada laa.

aphrodisiac Publish time 2-8-2006 01:27 PM

masalah utama electricity generation by solar energy is very low efficiency...pastu solar panel harga agak mahal..

aku_EnSeM Publish time 2-8-2006 02:20 PM

la... kowang ni... susah2 je...

tak payah gune energy... abis cite... :lol :2lol:

sedondon Publish time 5-8-2006 03:02 PM

kos yg mahal bg aku.

LanoG Publish time 5-8-2006 08:43 PM

Originally posted by aku_EnSeM at 2-8-2006 02:20 PM
la... kowang ni... susah2 je...

tak payah gune energy... abis cite... :lol :2lol:

Hahaha.... semua benda perlu energy la aku_EnSeM, kalo takde energy, alamatnyatak boleh bergerak le. Satu benda lagi kan.. bumi nie berputar kan, so dari mana datangnya energy berkenaan....

lady_nF Publish time 11-8-2006 01:41 AM

hoh
nih topic faveret aku

actually the most advance solar cell nye efficiency pon skarang nih 3+% je...
that's mean it can harvest 1/3 sun's energy
and yg tuh guna material yg mahal gila aaa...GaAs (tp cepat pecah laa plak kan)
actually 30% pon dah cukup utk harvest solar energy nih...
kat US pon actually guna solar grid esp kat arizona, bahagian desert2
tp diorang jual electric from solar nih mahal skit dari coal
tuh pon guna silicone solar cell je..

kat mesia nih...
satu tpt research takde...patutnya kementerian tenaga patut ada facilities utk solar cell development
second..nak implement tuh susah...kalo bakun dam pon tak siap2..apatah lagi benda camnih...
Pages: [1] 2
View full version: tenaga solar: sejauh mana kita manfaatkan ??