ifanonline Publish time 3-7-2021 09:52 PM

Kecurangan suami disebabkan kelemahan isteri

Saya terbaca satu kisah sedih di FB di mana sang suami curang dgn wanita lain disebabkan kelemahan isterinya sendiri. Suami tersebut bukan lah jenis biawak hidup, tetapi suami yg soleh, setia dan sentiasa membantu isteri dalam susah dan senang. Kelemehan isterinya adalah disebabkan sang isteri tidak memberi perhatian sewajarnya kepada sang suami disebabkan kesibukan kerja, sibuk dgn anak2, mengambil mudah aspek komunikasi dan sebagainya.

Adakah kecurangan ini 'valid' di mata suami? Adakah suami tersebut berhak curang kerana kelemahan isterinya? Mungkin alasan ini tidak dapat di terima oleh pihak isteri, tetapi di mata suami, perkara ini melibatkan emosi suami dan kepetingannya tidak di jaga.

Mungkin forumer2 ada pengalaman yang sama yang boleh di kongsi bersama.

m.a.n.a.kautau Publish time 3-7-2021 10:07 PM

Parking nick dulu...sesambil angkat tangan dgn satu soalan...

Curang level panjat katil tilam vono atau camna wahai tuan tanah kedaung????

m.a.n.a.kautau Publish time 3-7-2021 10:11 PM

Perceraian tuh halal...

Kita berhak utk bahagia......

Slogan just to "break the ice"....

CatMiow Publish time 3-7-2021 10:13 PM

Mengambil mudah aspek komunikasi?

Jadi sisuami tak berkomunikasi ka apa yang dia mahu dari Isteri? So bukan ka maksudnya si suami juga ambil mudah aspek komunikasi.

Emosi suami dan kepentingan tidak dijaga?Adakah sisuami merasa dia sudah memenuhi emosi isteri dan menjaga kepentingan suami?

Dalam perhubungan ada give and take,ada hak perlu dituntut,tapi ada juga tanggungjawab perlu dilenuhi.

m.a.n.a.kautau Publish time 3-7-2021 10:30 PM

Edited by m.a.n.a.kautau at 3-7-2021 10:31 PM

CatMiow replied at 3-7-2021 10:13 PM
Mengambil mudah aspek komunikasi?

Jadi sisuami tak berkomunikasi ka apa yang dia mahu dari Ister ...

A good provider...makan minum tempat perlindungan buat anak anak dan bini...the basics at the very least....

Tidak menyuruh atau mengarahkan isteri utk melakukan perkara peekara yg ditegah syarak....

Perkara perkara asas yg disebut diatas ini,Kalau ikut dari konteks agama tuh sendiri....Enough utk suami tuh ditaati?????

Let us lay the basic foundation for this discussion shall we????

pxlbb Publish time 3-7-2021 10:56 PM

Laki kalau tak penuhi masa dia untuk fulfill kewajipan sebagai seorang suami dan ketua keluarga memang akan ikut kepala teko dia. Sbb tu biawak ada masa banyak utk cari jalan nak puaskan teko dia sbb semua keperluan asas bini dah cover.

salmon-suki Publish time 3-7-2021 11:22 PM

Bosan laa asyik pmpuan je salah..mcm ler lelaki ni makhluk terpaling mulia xde salah...ntah2 suami tu mmg xleh kawal nafsu pn haa,mula cari alasan nak menghalalkn perbuatan dia..{:1_550:}

Ada bini lawa,baik,jaga kebajikan laki pn,kalau laki tu xleh kawal nafsu n fikir jasa bini kt dia,laki tu tetap akan curang jgk..

adelea Publish time 4-7-2021 01:14 AM

Edited by adelea at 4-7-2021 01:33 AM

Dlm kes ni wife yg tak berkomunikasi

m.a.n.a.kautau Publish time 4-7-2021 02:09 AM

Edited by m.a.n.a.kautau at 4-7-2021 02:28 AM

salmon-suki replied at 3-7-2021 11:22 PM
Bosan laa asyik pmpuan je salah..mcm ler lelaki ni makhluk terpaling mulia xde salah...ntah2 suami t ...

Hang bermukim didaerah atau negeri mana salamon???.

Nah...

Lafaz Taklik atau Lafaz Talak Taklik
akad nikah
Ikatan perkahwinan yang dibina adalah untuk mengeratkan lagi hubungan lelaki dan wanita.
Lafaz talak taklik yang disyaratkan selepas perkahwinan suami isteri berbeza antara satu negeri dengan negeri yang lain. Beberapa contoh lafaz taklik adalah seperti yang berikut:

Lafaz Taklik Terengganu

“Saya dengan sesungguhnya melafazkan bahawa tiap-tiap kali saya tidak bersekedudukan dengan isteri saya (nama isteri) bagi selama tempoh empat bulan dengan tidak putus-putus, sama ada saya meninggal akan dia atau dia meninggal saya dengan ikhtiar atau dengan terpaksa dan tatkala ia mengadu ia kepada kadi dan tatkala sabit pada sisinya di atas ketiadaan sekedudukan selama itu maka tertalaklah isteri saya (nama isteri) itu dengan satu talak.”

Lafaz Taklik Kelantan

“Bahawa adalah saya (nama suami) dengan ini bertaklik iaitu manakala saya tinggalkan isteri saya (nama isteri) selama 4 bulan atau lebih dengan sengaja atau paksa atau saya atau wakil saya tiada memberi nafkah yang wajib kepadanya selama masa yang tersebut pada hal ia taat kepada saya.

Atau saya menyakiti tubuh badannya atau saya tidak mengambil tahu mengenainya selama 4 bulan atau lebih atau (nama isteri) kemudian ia mengadu kepada mana-mana kadi/hakim Syarak jika disabitkan oleh kadi/hakim Syarak ini akan aduannya maka gugurlah talak saya dan dan tiap-tiap kali saya rujuk akan isteri saya tersebut tanpa redanya maka gugurlah pula satu talak lagi.”

Lafaz Taklik Kedah

Lafaz talak taklik yang baru di Kedah berbunyi:

“Adalah saya (nama suami) dengan ini bertaklik, jika :

(1) Saya tidak berma’syarah yang ma’ruf dengan isteri saya (nama Isteri) sama ada saya meninggalkan di dengan segaja atau paksaan atau dia meninggalkan saya dengan paksaan selama empat bulan qamariah berturut-turut atau lebih atau;

Antara contoh......

m.a.n.a.kautau Publish time 4-7-2021 02:10 AM

Edited by m.a.n.a.kautau at 4-7-2021 02:18 AM

adelea replied at 4-7-2021 01:14 AM
Dlm kes ni wife yg tak berkomunikasi

Delete apa????;P;P

Tang mana isteri nak tumpukan pada karier...ttg anak...kenapa dipadamkan????

m.a.n.a.kautau Publish time 4-7-2021 02:15 AM

pxlbb replied at 3-7-2021 10:56 PM
Laki kalau tak penuhi masa dia untuk fulfill kewajipan sebagai seorang suami dan ketua keluarga mema ...

Lain kali dlm taklik suh bubuh sekali ttg curang nee...supaya jika dapat disabitkan ...maka gugur talak....

For your info negeri perlis dah takda keperluan utk melafaz taklik talak akad nikah ..tau tak???

Atas saranan Mopti asri ....

hinata_holic Publish time 4-7-2021 02:16 AM

Susah nk ckp la ea...
Pada cheq la..
Laki skrg xleh terlepas pandang tau.
Walaupun hang dh anak 5 pun.
Perhatian tetap kena bagi dkt suami.
No matter what.
Curiga secara sihat.
Always communicate.
Dan...
Lain2..

m.a.n.a.kautau Publish time 4-7-2021 02:23 AM

belacan_gurl Publish time 4-7-2021 03:21 AM

Perempuan wajib bekerja sbb zaman skrg nih lelaki ramai yg mmg x guna :lol: sama ada biawak hidup ataupun jenis batang gatal je memanjang .. :$ jgn terasa ye lelaki2 semua ....kita bukan zaman dulu kala ok...bukan zaman wanita duduk bawah kaki lelaki.... minta cerai je...cari lelaki lain...hulur jer duit ... :$ :$ :$ sbb skrg dah bertukar dah....dulu wanita kikis lelaki skrg lelaki kikis wanita.... {:mllaugh:}

pxlbb Publish time 4-7-2021 06:09 AM

Ada je bini yg nak jadi surirumah tp ko jugak cari bini educated yg nak ada kerjaya kohkohkoh. Kalau ko dapat provide secukupnya takde la bini ko terpaksa cari makan nak tampung nafkah2 ko yang culas, ada kes nak minta beli makan minum pun mcm nak apply loan kena tagih simpati. Gaji B40 tapi gasak juga berangan nak curang pastu berangan dapat awek mcm Mira Filzah :lol: Utk lelaki/suami sebegini, chuols DELUSIONAL much! Utk lelaki yg takde kaitan tlg jgn emo lebih.

salmon-suki Publish time 4-7-2021 08:13 AM

m.a.n.a.kautau replied at 4-7-2021 02:09 AM
Hang bermukim didaerah atau negeri mana salamon???.

Nah...

Aik?tiba2 bg lafaz taklik ni..pd ai,tetap salah individu kalau curang..alasan wife/laki x communicate tu so lame..tp biasa laa,nk justify salah sendiri,haruslaa cari alasan lain supaya org tak kecam..

rospinki Publish time 4-7-2021 08:44 AM

Tapi tak baikla kan cari ompuan lain sebab alasan bini tak memberi perhatian..pompuan lain tu sbgi apa? Mudufukuyu:curse:

spankee_fili Publish time 4-7-2021 08:56 AM

Actually kalau bini dah tak layan, maksudnya bini pun tak kisah laki cari lain betul?
Laki pun wajib bagi nafkah zahir batin, bukan seks semata ie kebahagiaan tu la
Kalau masing2 dah tawar hati, buat apa seksa diri
Imo if laki tu rasa terseksa dalam perkahwinan bagitau je kat bini tu nak cerai or nak kawin lain
Kalau bini taknak so kena repair hubungan
Semua orang berhak untuk bahagia kan?
Kalau di kepala laki tu hanya sexual needs 24jam then cari bini lain buat macam pompuan simpanan
Jadi beranak pinak jangan bagi kerja, nanti bini baru tumpu kat anak pi abai toklaki pulak kan?

m.a.n.a.kautau Publish time 4-7-2021 09:33 AM

belacan_gurl replied at 4-7-2021 03:21 AM
Perempuan wajib bekerja sbb zaman skrg nih lelaki ramai yg mmg x gunasama ada biawak hidup at ...

so hang dlm kategori mana belacan????

m.a.n.a.kautau Publish time 4-7-2021 09:34 AM

rospinki replied at 4-7-2021 08:44 AM
Tapi tak baikla kan cari ompuan lain sebab alasan bini tak memberi perhatian..pompuan lain tu sbgi a ...

Consented adult?????
Pages: [1] 2 3 4
View full version: Kecurangan suami disebabkan kelemahan isteri