mirae26 Publish time 3-2-2021 04:42 PM

Nak pilih loan rumah dari bank mana?

Hi semua. Saya ni bercadang nak beli rumah cuma tak tahu nak pilih mortgage loan yg mana. Apa yg saya tahu kalau nk pilih..
1. Islamik
2. Semi Flexi (boleh byr lebih bulanan, then tolak pinjaman)
3. No lock in period atau maksimum 2 3 tahun
4. Margin finance up to 100%
5. Yg ni sy tak tahu nak fixed rate atau floating rate. Mana yg lebih berbaloi ya? Dengan kadar opr yg rendah skrg 2021(covid19) ni floating rate mmg berbaloi skrg tpi nnti bila opr naik dia turut sama naik.
Manakala fixed rate pulak kadar dia tetapsmpi kita habis byr pinjaman tapi dengar2 10 tahun pertama tu kita byr interest semata2 termasuklah down-payment. Tak bayar principal langsung.
Tapi dengan kadar opr rendah ni, fixed rate mestilah rendah jugak kan?

So yg mana perlu sy pilih? Home loan Kadar terapung atau kadar tetap?

Mohon bantuan mana2 pakar.
Terima kasih

CardiGans85 Publish time 3-2-2021 08:27 PM

Aku sebenarnya pun x tau nk ckp ape walaupun aku dok mengadap benda conveyancing ni hari2, lg2 loan.

Rata2 customer yg jwb, dorg apply few banks dan akan pilih dan kdg2 hanya 1 bank je yg approved, depends on gaji dan komitmen sedia ada. Dan rata2, customer ada agent utk both SPA dan loan, easier la kot.

mirae26 Publish time 3-2-2021 09:16 PM

CardiGans85 replied at 3-2-2021 08:27 PM
Aku sebenarnya pun x tau nk ckp ape walaupun aku dok mengadap benda conveyancing ni hari2, lg2 loan. ...

Kerja bahagian loan jugak ke? Memang ada agent tapi nk topup ilmu sikit sbb rumah pertama ni nk beli nervous so nak tahu dlm2 latar belakang loanterima kasih bg pendapat.
Pages: [1]
View full version: Nak pilih loan rumah dari bank mana?