anish911 Publish time 3-9-2020 11:05 AM

Masalah tidur

Assalamualaikum dn salam sejahtera Drs and otai2 masalah kesihatan. Just nak share dan minta pendapat kalian. Saya ada satu masalah tidur. Saya susah nak tidur malam.. tidur siang apatah lagi. Saya kerja 8-5. Dan alhamdulillah skrg sy dh boleh tidur dgn bantuan musik. Saya akan search “ deep sleep/ meditating/ calming music” baru akan dpt terlelap.. dn kdg2 musik tu sy biarkan sampai habis bateri. Adakah masalah sy normal atau tidak? Atau ada rakan2 yg mengalami masalah yg sama boleh share dan bincangkan. Terima kasih

nazzse Publish time 3-9-2020 11:26 AM

Edited by nazzse at 3-9-2020 03:27 AM

Bjasa, most people akan hadap masalah ni. I dah 2 3 minggu ada masalah tidur, datang & pergi
Cara i sbelum tidur minum susu. Then masuk bilik jgn tengok phone dah, tenangkan fikiran, sapu minyak/losyen sikit..inshallah dpt tidur lena

anish911 Publish time 3-9-2020 12:57 PM

Okey baik.. akan ku cuba.. thx respon

otai_g Publish time 3-9-2020 01:21 PM

Tampal foot patch tu. Fuh mmg nyenyak tido.

CocoCily Publish time 3-9-2020 01:22 PM

Waalaikumsalam TT

Normal. I pun once a while akan ada masalah tak boleh nak tidur.
Bila kita baru lena, anak anak pulak bangun.

Kena create routine. Masuk bilik awal. Malapkan bilik/tutup lampu terus. Tenang and relax (jangan tengok phone etc). Baca al-mulk before tidur also membantu.

I dulu dulu macam TT bila susah tidur, pasang calming music and biar sampai tertidur sampai 1 day ayah I tegur kalau mati dalam tidur macam mana?:L Terus I tukar to pasang ngaji, volume slow macamtu

adila39 Publish time 3-9-2020 01:24 PM

anish911 replied at 3-9-2020 12:57 PM
Okey baik.. akan ku cuba.. thx respon

maybe your mind is occupied dgn perkara yg x settle cth, kerja tak siap atau apa apa isu yg u blm decide utk buat apa etc. Melainkan kronik sampai langsung tak boleh tido itu kita panggil insomnia. Tapi mybe kita ni kadang anxiety kita sangat tinggi so tu sebabkan susah nak tido. Badan penat tapi otak masih bekerja so susahla nak tido.

Mybe yeah something like light exercise / streching atau minum susu..hahah betul gak..my son minum susu bfr tido. Atau paling common baca buku hingga ngantuk..some aroma terapi oil ke atau diffuser tu.

Good luck, tido elok elok..pastikan bantal selesa:D

siputpepel Publish time 3-9-2020 03:09 PM

saya kalau nak tido awal, siang tu akan exercise atau buat kerja rumah. baru malam senang tido

Scheherazade Publish time 5-9-2020 01:08 AM

Usually bila mind kita tgh aktif, mmg akan susah nk tidur. Selain tu, dah terlepas masa tidur pun (like me right now), boleh menyebbkn sukar lelap. Kdg2 mmg susah tidur walaupun xde la fikir apa2 pun. Ha, yg ni pyh sikit sbb biasanya berlarutan smpai a couple of weeks or worse, longer. Happened to me not so long ago.

iznanaziz Publish time 9-9-2020 03:14 PM

nazzse replied at 3-9-2020 11:26 AM
Bjasa, most people akan hadap masalah ni. I dah 2 3 minggu ada masalah tidur, datang & pergi
Cara...

U tido kul brp?
selalunya u akan minum susu sblm tido tu kul brp?maksudnya, minum susu sejam awal ke, lepas tu baru boleh tido
susu apa yg u minum?

iznanaziz Publish time 9-9-2020 03:15 PM

Scheherazade replied at 5-9-2020 01:08 AM
Usually bila mind kita tgh aktif, mmg akan susah nk tidur. Selain tu, dah terlepas masa tidur pun (l ...

selalunyalah kan..kalau dah susah nak tido tu, pagi macam mana? susah tak nak bangun?

iznanaziz Publish time 9-9-2020 03:23 PM

mak saya dah berusia, umur 80 tahun.
dia tak boleh tidur sampai ke pagi.
bila tanya, dia kata tak fikir apa, tapi tak mengantuk
mak saya tu dah ala2 nyanyuk.
saya dah belikan radio utk dipasang ayat quran
tapi tetap tak berhasil.

camana ya?

nazzse Publish time 9-9-2020 03:32 PM

iznanaziz replied at 9-9-2020 07:14 AM
U tido kul brp?
selalunya u akan minum susu sblm tido tu kul brp?maksudnya, minum susu sejam aw ...

Sebelum masuk bilik i minum segelas. Susu mmg membantu utk tidur. Lepas tu letak minyak angin sikit kat leher. Bagi berangin sedap tidur

adila39 Publish time 9-9-2020 08:43 PM

iznanaziz replied at 9-9-2020 03:23 PM
mak saya dah berusia, umur 80 tahun.
dia tak boleh tidur sampai ke pagi.
bila tanya, dia kata tak...

mcm arwah tok.. org tua ada yg susah tido waktu malam, tapi siang dia tido.. mybe berikan susu bfr bed, cerita cerita dgn dia so dia rasa letih. Sometimes.. kita xleh nak watpe dah.. mybe hanya be there je.. kalau malam.. sapu minyak kat kaki dia, sapu minyak kat tangan, and yg x panas di tengkuk like minyak angin ke... cakap kat dia, mak waktu tido.. mak tido ya.. and ciumla dahi dia.. even why not tepuk dia mcm baby. Its a cycle.. org tua akan back to behaviour mcm budak.. nak belai and kasih syg... nnt dia tido dgn happy. Cubalah... I do that kat arwah.

iznanaziz Publish time 10-9-2020 02:54 PM

nazzse replied at 9-9-2020 03:32 PM
Sebelum masuk bilik i minum segelas. Susu mmg membantu utk tidur. Lepas tu letak minyak angin siki ...

u ambik susu apa?
setengah susu tak sedap rasanya.

iznanaziz Publish time 10-9-2020 02:58 PM

adila39 replied at 9-9-2020 08:43 PM
mcm arwah tok.. org tua ada yg susah tido waktu malam, tapi siang dia tido.. mybe berikan susu bfr ...

terima kasih Adila.
mak i tu pakai pampers, tapi selalunya dia akan bukak sendiri
u pakai minyak angin apa Adila?minyak angin...minyak cap kapak ke?

iznanaziz Publish time 10-9-2020 02:59 PM

adila39 replied at 9-9-2020 08:43 PM
mcm arwah tok.. org tua ada yg susah tido waktu malam, tapi siang dia tido.. mybe berikan susu bfr ...

mak i siang pun dia jarang nak tido.
camana tu? boleh assume 1 hari tak tido tu..
kalau tido pun sekejap sekejap

adila39 Publish time 10-9-2020 03:03 PM

iznanaziz replied at 10-9-2020 02:58 PM
terima kasih Adila.
mak i tu pakai pampers, tapi selalunya dia akan bukak sendiri
u pakai minyak ...

hmm ni mmg dugaan tau.. tanya @sarah82.. bab kalau xnak pakai pampers or bukak sendiri.

Kena sabar je sis... mmg menggugat kesabaran tapi u sabar la.. kena trial and error... pakai minyak cap kapak, tiger balm, minyak cap helang.. ikutla.. just nak berangin kan je.. org tua kan suka bau minyak angin ni. Boleh jugak u mintak ustaz air yassin ke.. just utk mudahkan tido.

Arwah atok selalu ckp belakang tu sapa, tu ada org. tp kami buat x faham je.. makin tua makin mudah utk dia nampak apa kita x nampak. Tapi bukanla I kata kena takut.. but itu lumrah... its hard to give tips sbb masing2 kerenah lain... tapi pastinya mmg kena sabar and cuba macam macam kaedah

adila39 Publish time 10-9-2020 03:05 PM

iznanaziz replied at 10-9-2020 02:54 PM
u ambik susu apa?

u gi pharmacy.. tanya.. susu utk org tua. supaya dia mudah tido and sihat.. nnt pharmacy akan rekomen. Ada yg mahal ada yg sederhana harganya

nazzse Publish time 10-9-2020 03:21 PM

iznanaziz replied at 10-9-2020 06:54 AM
u ambik susu apa?

Farm fresh. Best fresh milk for now

iznanaziz Publish time 15-9-2020 10:56 AM

adila39 replied at 10-9-2020 03:03 PM
hmm ni mmg dugaan tau.. tanya @sarah82.. bab kalau xnak pakai pampers or bukak sendiri.

Kena sa ...

@sarah82 ada dalam ni ke?
camana nak pm dia?

tu la..mak saya tu...

dia selalu ckp, ada kucing la, ada anjing la kat luar rumah, pada hal tak ada pun

baru ni...dia ckp, meh masuk meh, masuk dlm...
dia tanya dalam kereta saya, ada org tak?
saya kata, mana ada, tu kusi, saya balik sorang je.
Pages: [1] 2 3
View full version: Masalah tidur