nac-chan Publish time 3-6-2020 04:23 PM

chronic myeloid leukemia

assalamualaikum semua,
saya baru 3 bulan disahkan menghidap cml..dan baru start makan ubat imatinib(glivec) 2 bulan..

waktu mula2 makan ubat imatinib, sakitnya tulang sampai tak boleh tidur malam..berguling2 atas katil tahan sakit..selepas 2 minggu sakit tu jadi kurang kerap dan boleh tahan sikit..

cuma saya musykil, darah putih memang turun dari 90 kepada 3.6 je sekarang..platlet pun dari 900 turun jadi 250..hemoglobin pun makin naik kepada 11.1..

jadi nak tanya, normal ke darah turun sepantas kilat macam tu?ada sesiapa yg ada pengalaman boleh share tak..terima kasih

nazzse Publish time 3-6-2020 05:01 PM

Syafakallah to you. Semoga u kuat dan sihat

syadq Publish time 3-6-2020 06:26 PM

Rasanya possible je perubahan tu berdasarkan fakta jangka hayat sel darah putih dalam 3 minggu, platelet seminggu.

adila39 Publish time 4-6-2020 09:19 AM

semoga TT tabah ok.

Dari apa yg i pernah baca, yes its normal.

Saya tak pasti jika uncle sy tu penyakit yg sama. Tapi duk sebut leukaemia la... and jadi putih sungguh... tapi khabarnya dia dah pulih ulang alik HUKM and ubat ubat semualah

So, penyakit ni boleh TT masih boleh lead a better life yg penting kena lebih positif and strong jangan cepat mengalah ok. Kami disini mendoakan TT tabah and kuat menghadapi penyakit ni...also listen to doctors opinion and rasa ada juga yg x perlu kemoterapi.. memadai dgn ubat.

Yeap cakap senang, tapi dlm aspek lain.. penyakit juga adalah blessings... mungkin TT akan menjadi lebih kuat a real fighter.. jika Islam.. akan lebih dekat kepada Allah.. doa org yg sakit insyaallah... semoga dipermudahkan.... keep writing TT.

Mybedr @ipes2 boleh terangkan lebih lanjut nanti :)

ipes2 Publish time 5-6-2020 03:10 PM

adila39 replied at 4-6-2020 09:19 AM
semoga TT tabah ok.

terima kasih adila,cml ye?
agak mencabar dan boleh menjadi fatal dan boleh transform.
jika ada sedikit lagi info mungkin saya boleh komen secara lebih objective.
semoga TS sentiasa sabar.

ipes2 Publish time 5-6-2020 03:11 PM

wcc dari 90 kepada 3.6 bagus lahpaltelets pun dah normalize ya.

imatinib ya?

isteri saya fasih dalam hal ini.
u are responding well.

Supersirap Publish time 5-6-2020 10:00 PM

Saya doakan semoga TTcepat sembuh dan sihat seperti biasa

nac-chan Publish time 6-6-2020 07:23 AM

nazzse replied at 3-6-2020 05:01 PM
Syafakallah to you. Semoga u kuat dan sihat

terima kasih, waktu mula2 dapat tahu tu,saya panik juga..minta maaf dgn semua orang, takut tak sempat dah..sekarang ok..sekarang rasa lagi kuat..terima kasih

nac-chan Publish time 6-6-2020 07:26 AM

syadq replied at 3-6-2020 06:26 PM
Rasanya possible je perubahan tu berdasarkan fakta jangka hayat sel darah putih dalam 3 minggu, plat ...

ia takkan turun lagi rendah kan?ok la kan..saya banyak fikir dan cepat risau..terima kasih sangat kalau ada reassurrance macam ni..tq

nac-chan Publish time 6-6-2020 07:32 AM

adila39 replied at 4-6-2020 09:19 AM
semoga TT tabah ok.

mungkin sama..selalunya kena lelaki berumur juga..saya sebenarnya stress bila pergi klinik pakar hemato..mostly pesakit lelaki..saya perempuan, jadi susah nak bertukar pendapat..sebelum confirm cml, saya makan ubat chemo hydroxyurea..effect nya lambat tak sebagus imatinib ni..dan sememangnya jadi semakin putih sekarang..takut nak keluar kena cahaya matahari..ada risiko jadi kanser kulit ke tak ye?

semoga pakcik awak sihat selalu..saya suka baca pengalaman orang yg dah makin sihat dan kuat melawan penyakit ni..sebab saya takut dan risau lagi..tq ya

nac-chan Publish time 6-6-2020 07:36 AM

ipes2 replied at 5-6-2020 03:11 PM
wcc dari 90 kepada 3.6 bagus lahpaltelets pun dah normalize ya.

imatinib ya?

tq dr ipes2..
sebelum ni makan hydroxyurea..darah putih turun, tapi platlet tak turun2..bila makan imatinib semya turun, hb naik, spleen pun dah tak rasa...bagus ubat ni..

dr ipes, saya boleh derma darah tak?

nac-chan Publish time 6-6-2020 07:38 AM

Supersirap replied at 5-6-2020 10:00 PM
Saya doakan semoga TTcepat sembuh dan sihat seperti biasa

terima kasih..semoga semua orang sihat dan dirahmati Allah swt selalu..

ipes2 Publish time 6-6-2020 08:14 AM

nac-chan replied at 6-6-2020 07:36 AM
tq dr ipes2..
sebelum ni makan hydroxyurea..darah putih turun, tapi platlet tak turun2..bila maka ...

saya tidak yakin awak boleh dan saya rasa awak tidak patut. derma darah kepada researchers memamng sangat patut agar dapat membantu generasi akan datang. nanti saya tanya tentnag CML dari isteri saya

nac-chan Publish time 6-6-2020 09:15 AM

ipes2 replied at 6-6-2020 08:14 AM
saya tidak yakin awak boleh dan saya rasa awak tidak patut. derma darah kepada researchers memamng ...

ok, saya paham dr..

boleh tanyakan tak satu lagi persoalan yg saya selalu fikir..
sebelum tahu ada penyakit ni, saya breastfeed dua anak saya..sorang 2 tahun lebih, sorang lagi baru lahir tahun lepas..jadi saya breastfeed kedua2 nya sampaila bulan 3 tahun ni..lepas dr pakar hemato startkan ubat chemo hydroxyurea, saya terus berhentikan breastfeeding..
yg saya selalu fikir, saya tak tahu berapa lama saya dah ada penyakit ni..dan sel2 darah kanser tu berpusing2 dalam badan saya..ada kemungkinan tak sel darah kanser tu keluar melalui susu saya?adakah anak2 saya akan ada efek selepas minum susu saya?saya rasa takut dan bersalah juga jika sesuatu berlaku pada anak2 saya..

Guccibamboo Publish time 10-6-2020 02:30 PM

Semoga TT diampunkan dosa & dinaikkan darjat atas musibah ini..semoga tt just &tabah :(

ipes2 Publish time 11-6-2020 04:22 AM

Guccibamboo replied at 10-6-2020 02:30 PM
Semoga TT diampunkan dosa & dinaikkan darjat atas musibah ini..semoga tt just &tabah

ameen Ya Rabb.

ipes2 Publish time 11-6-2020 04:25 AM

nac-chan replied at 6-6-2020 09:15 AM
ok, saya paham dr..

boleh tanyakan tak satu lagi persoalan yg saya selalu fikir..

no, tidak membawa kesan kepada baby.. susu itu tidak membawa cells2 tadim kedalam badan babay; apa2 pun, mati lah sel darah putih jika msuk kedalam stomach kerana gastric acid, hadaman etc. leukaemia tidak berjangkit sebegini. tetapi jika ambil chemo, itu lebih pentignuntuk tidak breastfeed.

saya happy to learn that your FBC dah improve. panggil sahaja ipes, tidak perlu ber Dr

adila39 Publish time 11-6-2020 12:28 PM

nac-chan replied at 6-6-2020 07:36 AM
tq dr ipes2..
sebelum ni makan hydroxyurea..darah putih turun, tapi platlet tak turun2..bila maka ...

Keep writing ok,

Just nak u tau kami disini will support u all the way, maybe with some good tips or info dari Dr Ipes or others...so to show that we support you to keep fghting and continue with your routine ok.

And to start with, apa kata letak avatar kat profile you.

Minda yang kuat will always keep you strong no matter what!:){:1_152:}

nac-chan Publish time 22-6-2020 05:04 PM

ipes2 replied at 11-6-2020 04:25 AM
no, tidak membawa kesan kepada baby.. susu itu tidak membawa cells2 tadim kedalam badan babay; apa ...

tq dr ipes2..memang kena panggil dr..because u deserved it..

fbc ok..
cuma side effects ubat kut..bone pain, muscle cramps, breathing discomfort, sejuk sangat kaki, kebas pun ada..pening2..tak tau la...jadi takut setiap hari..

dr ipes2, kalau makan ubat cacing boleh kan?rasa tak best lak perut seminggu ni..

nac-chan Publish time 22-6-2020 05:10 PM

adila39 replied at 11-6-2020 12:28 PM
Keep writing ok,

Just nak u tau kami disini will support u all the way, maybe with some good t ...

tq mod adila39..

saya cuba letak avatar..tak pandai..

sejak jadi macam ni memang hari2 ingat mati..bila pergi klinik hemato pun, selalu jumpa lelaki tua saja yg penyakit macam ni..rasa so alone..rasa macam saya sorang je ke yg rasa cam ni..

tapi agak bizi jugak setiap hari fuk mengelamun fikir masa depan..kalau sempat saya update kat sini..
Pages: [1] 2
View full version: chronic myeloid leukemia