debdeb Publish time 2-1-2020 09:46 AM

Mencari modal perniagaan

Assalamualaikum... Mak saya dia kalau bab masak ni mmg pro gila. Boleh kata semua lauk ah dia terer. So saya bercadang nak buka kedai makan mcm restoran masakan berlauk untuk tengahari and goreng goreng time malam. Kalau boleh rasa mcm nak buat loan dulu sebab modal yg saya ada skrg ni tak byk. Ada sesiapa boleh bantu?

CiliPadiSedap Publish time 2-1-2020 10:27 AM

tak perlu buat loan dah gulung tikar dik.

buat dulu sarapan pagi jual tepi jalan, mula bisnes dari bawah. bisnes yang buat loan ni biasanya akan gulung tikar.

kuzaime Publish time 2-1-2020 10:50 AM

Istilah 'restoran' tu pun dah besar, modal bukan kecik. Dgn modal yg ada skrg, try cuba dari 'warung' aje dulu..makanan kalau sedap, servis tiptop, premis bersih, tempat strategik, x mustahil dari warung akan jadik restoren..good luck tt :loveliness:

tagas Publish time 2-1-2020 11:04 AM

Tekun kan ada :C

chicozinn Publish time 2-1-2020 04:40 PM

waalaikumsalam..

untuk menjawab persoalan TT, aku nak tanya dulu TT da ada tapak untuk meniaga ke?pastu kalu da ada tapak adakah tapak tu sendiri punya atau menyewa?

sebab mil aku n laki aku meniaga malam goreng2..n aku ngan laki aku slalu gi belanja untuk meniaga..starting modal kami dlm rm500-600 (ni mahal sebab beli brang besar2 cm beras, tong gas, minyak msak peket, susu tin, segala sos)..setiap minggu baru rolling balik modal kurang dari modal awal tu sebab slalu rolling beli barang bsah je normal dlam rm200-300..btw kedai meniaga tu memang da lama ade sebab da berpuluh tahun mil aku meniaga..

so rasanya xperlu nak modal besar sebab starting meniaga makanan ni yg awal2 je mahal..kalu stakat modal bawah rm1k insha Allah boleh kot TT kumpul dalam 3 bulan jadi xperlu nak pinjam loan bagai..ni just my two cents

adila39 Publish time 3-1-2020 10:45 AM

Kesilapan kitasebelum apa apa nak all well set up, cth restoran - shop lot dah nanti tanggung sewa bagai.

Niat TT mmg okay, tapi bare in mind nanti amek loan bagai mak penat and buat half way je sebab masak ni bukan x penat sangat la penat. Kena amek pekerja..dah kena upah bagai.

Now trend bukak kedai utk niaga agak ortodox sikit, unless u are super rich. Then go ahead.

I would advise TT

Jual online and jual di gerai dahulu or paling sempoi tepi jalan. Test dulu market you and kudrat mak. Hmmm as anak, if i were you i takkan sanggup suh mak masak and menjual. Unless dia muda and mmg nak..i would rather me do the hardcore part, mak jadi casher je.Still its a good idea and baik niat TT tu,

Ekonomi now is so tough tapi selain kita trust pd rezeki kenalah jugak la pikir logik here and there, so wish u best of luck...start dulu amek order kecil kecilan..cth mak masak sedap amek gambar lawa lawa and bukak order..tulis kat fb ke ig ke....busy kat umah je ..but you outsouce ke..pastu ce buat masakan yang boleh pack pack and boleh letak kat petrol station or memana yg sesuai.

Lagi masyuk.

Faizfayes Publish time 7-1-2020 09:55 AM

besar ke restoran sampai buat loan? Kalau nak start kecil kecilan boleh cari modal sendiri je

Faizfayes Publish time 7-1-2020 09:56 AM

tagas replied at 2-1-2020 11:04 AM
Tekun kan ada

yup tekun ni under kementerian industri & asas tani. So lebih selamat and yakin. Kerajaan mmg nak tolong usahawan bumiputera majukan lagi business

kuihbakar Publish time 7-1-2020 10:35 AM

Buat food delivery dik. Iklankan menu makan pagi ke tengahari ke kat opis2 kerajaan dan swasta ikut mingguan. Buat menu sihat pun ok. Menu2 kampung pun sedap.

Meniaga gorengan pun ok . Jual keropok, pisang goreng, ubi ketuk.Jangan menyewa kedai dik. Nanti tak tercover hutang yang banyak. Mulakan perniagaan dengan apa yang ada dulu ya dik

GuaSayangMelaka Publish time 8-1-2020 08:14 AM

Ada sorg peminjam AIM

konon pinjam 50K nak bsnes besau

Lps pinjam ghaib terus

pinjaman x bayau ,bisnes yg dirancang x menjadi .

yg susahnya grup AIM dia yg kena bayau hutang2 dia ;P

Mula dr bwh .........abg aku mula bsnes restoran modal 100K .Itu semua kos beli brg2 memasak,kerusi dll,renovation kedai.

abnegation Publish time 8-1-2020 05:08 PM

Klu setakat berniaga kecik2 mungkin boleh guna modal sendiri, kalau dah terror bab bisnes boleh bukak restoran, bukak franchise, kos mahal kena pakai loan jugak gamaknya. Mcm2 kos nak kena pikir bukak restoran bukan mak sorang boleh masak kena ada tukang masak lain. Mak boleh jadi manager.

abnegation Publish time 8-1-2020 05:16 PM

Edited by abnegation at 13-1-2020 03:16 PM

Faizfayes replied at 7-1-2020 09:56 AM
yup tekun ni under kementerian industri & asas tani. So lebih selamat and yakin. Kerajaan mmg nak...
Tekun boleh jugak, tapi pinjaman minimum dia 10k kn? Klu nk senang boleh pakai yayasan ihsan rakyat. Aku pakai loan dia utk niaga kecik2. pinjam 38,500 and profit rate 7.99% je. Tempoh bayar sampai 10 tahun so okay lah lama so tiap bulan bayar sikit je tk sakit sgt

sangsurian Publish time 8-1-2020 05:19 PM

Bank tak boleh ke?

Faizfayes Publish time 9-1-2020 12:04 PM

abnegation replied at 8-1-2020 05:08 PM
Klu setakat berniaga kecik2 mungkin boleh guna modal sendiri, kalau dah terror bab bisnes boleh buka ...

nak buka restoran besar confirm kena buat loan melainkan kau anak tan sri haha maklum lah modal nak kena cari puluh ribu kot. So dokumen semua kena strong kalau nak buat loan byk mcm ni

Faizfayes Publish time 9-1-2020 12:06 PM

abnegation replied at 8-1-2020 05:16 PM
Tekun boleh jugak, tapi pinjaman minimum dia 10k kn? Klu nk pakai amaun bawah drpd tu boleh pakai...

haha betul juga kan. Setakat 10k nak buka restoran dpt beli apa je huhu tapi tekun ni antara yg famous lah peniaga bumiputera kita pakai

Faizfayes Publish time 9-1-2020 12:07 PM

sangsurian replied at 8-1-2020 05:19 PM
Bank tak boleh ke?

bank boleh je tp proses dia tu leceh sikit. Lagipun banyak benda yg nak kena bebetul approve. Boleh try kalau semua lepas dia punya minimum requirement and document semua complete

abnegation Publish time 10-1-2020 04:35 PM

sangsurian replied at 8-1-2020 05:19 PM
Bank tak boleh ke?

Boleh saja, klu rekod dgn bank bersih n tak de hutang, mcm aku cari loan luar sbb tak lepas punya pasal

abnegation Publish time 10-1-2020 04:37 PM

Faizfayes replied at 9-1-2020 12:06 PM
haha betul juga kan. Setakat 10k nak buka restoran dpt beli apa je huhu tapi tekun ni antara yg fa ...

Tu pasal berniaga kecik2 dulu, agak - agak dah mampu baru buat loan besar sikit. Risiko tak tinggi sgt.

Faizfayes Publish time 10-1-2020 04:57 PM

abnegation replied at 10-1-2020 04:35 PM
Boleh saja, klu rekod dgn bank bersih n tak de hutang, mcm aku cari loan luar sbb tak lepas punya...

bank mmg susah. Loan luar tu kira boleh consider lg ah. Tp make sure pinjam dkt syarikat yg berlesen lah. check dulu background company tu

Faizfayes Publish time 10-1-2020 04:59 PM

abnegation replied at 10-1-2020 04:37 PM
Tu pasal berniaga kecik2 dulu, agak - agak dah mampu baru buat loan besar sikit. Risiko tak tinggi ...

kalau business besar bahaya sikit kalau ada apa apa loss mmg rugi besar wei
Pages: [1] 2
View full version: Mencari modal perniagaan