CikPuanMawar Publish time 18-8-2018 01:44 PM

Mohon pendapat..Aqiqah utk anak..

Edited by CikPuanMawar at 18-8-2018 03:31 PM

Assalamualaikum..

Anak lelaki saya dah berumur 7 tahun..tapi Aqiqah utk dia belum cukup lagi 1 bhgn..saya dah buat 1 bhgn lembu pada 2016 (saya bayar kat NGO, dan buat di Kelantan)..

Saya dah ingatkan dekat EX saya pasal 1 bhgn yang tak cukup lagi ni..sbb kalu boleh saya nak la dia buat yang 1 bhgn ni..tapi tula..mmg takde tanda2 yang dia nk buat @ nak bagi duit..

Saya ingat saya nak buat (cara yang sama mcm thn 2016 tu)..saya ingat tarikh tutup nak buat Aqiqah tu hari ni..rupanya semalam..

Pagi2 tadi saya dah PM kat founder NGO tu, kot2 bleh selit 1 bhgn..tapi dia kata dah penuh..Allahu..rasa sedih sgt n sebak sbb tak dapat nak buat..rasa mcm, kenapa la saya ni lalai sgt..saya akui la salah saya, sbb tersilap tengok tarikh..

Mohon pendapat/ cadangan/ kata2 semangat utk saya sbb saya rasa sedih sgt..

moonbug Publish time 18-8-2018 02:01 PM

Tak tahu sangat pasal akikah ni tapi tak boleh ke buat tahun depan? Book siap-siap dgn NGO tu, confirm tak lupa dah, TT pun lega dah setel. Atau pun tanya tempat lain pulak? Maybe susah sikit sebab dah nak dekat hari korban sangat dah tapi mana tau ada yang tak cukup quorum ke.

CikPuanMawar Publish time 18-8-2018 02:27 PM

Edited by CikPuanMawar at 19-8-2018 08:23 AM

moonbug replied at 18-8-2018 02:01 PM
Tak tahu sangat pasal akikah ni tapi tak boleh ke buat tahun depan? Book siap-siap dgn NGO tu, confi ...

Kalu tak dapat buat thn ni, mmg terpaksa buat thn dpn..tapi tula..tak leh book awal2..sbb bila dia buka iklan je baru boleh book..

1 hal lagi yg buat saya sedih tu..EX saya mcm tak ambil berat je pasal aqiqah ni..ini kan anak dia jugak..nak kata dia tak berkemampuan..gaji dia berganda dari saya..tapi tak tahu la mcm mana dia manage duit dia..yang geramnye..setiap bln ada je anak2 bgtau..kat rumah EX tu..ada brg baru..

CiliPadiSedap Publish time 18-8-2018 02:35 PM

assallamuallaikum puan, mohon jangan bersedih, kalau buat aqiqah nanti jemputlah saya ye :loveliness:

CikPuanMawar Publish time 18-8-2018 02:51 PM

CiliPadiSedap replied at 18-8-2018 02:35 PM
assallamuallaikum puan, mohon jangan bersedih, kalau buat aqiqah nanti jemputlah saya ye :loveliness ...

Waalaikumussalam..

Saya ni kalu bab anak, mmg tak tahan sikit..cepat :'(:'(:'(..

Biasanya saya tak buat majlis..saya buat ikut kemampuan je..yang penting ibadah aqiqah tu..sbb tu saya pilih cara byr dkt NGO, nanti NGO tu buatkan n sedekahkan dkt org2 miskin..

Pink_Purple Publish time 18-8-2018 10:00 PM

akikah ni kan sunatnya masa 7 hari..

lagi pun tjwab bapa bkn ibu..

bapa kalau dah cerai ibu sekali dengan anak dia bagi 'talak'

so bersabar la puan, tahun depan masih ada, hrp dipanjang umur..

jangan jeles dengan ex, biar dia terjun dengan labu2nya.

CikPuanMawar Publish time 18-8-2018 10:17 PM

Pink_Purple replied at 18-8-2018 10:00 PM
akikah ni kan sunatnya masa 7 hari..

lagi pun tjwab bapa bkn ibu..

Ye..tau sunat buat hari ke 7..tapi masa tu x berkemampuan lagi..

Ok..kalu thn ni x dpt buat..saya buat thn dpn..

Pink_Purple Publish time 18-8-2018 10:38 PM

CikPuanMawar replied at 18-8-2018 10:17 PM
Ye..tau sunat buat hari ke 7..tapi masa tu x berkemampuan lagi..

Ok..kalu thn ni x dpt buat..sa ...

benda baik,

niat nak buat dah berpahala..

jangan risau

CikPuanMawar Publish time 18-8-2018 10:56 PM

Pink_Purple replied at 18-8-2018 10:38 PM
benda baik,

niat nak buat dah berpahala..

Ya..moga tercapai hasrat saya nak buat aqiqah utk ank saya..

Thanks bg kata semangat utk saya..biasa la..kdg2 rasa x tertanggung pendam masalah sorg2..tmbh2 melibatkan ank..

BlackCarnival Publish time 19-8-2018 01:48 AM

Salam

Maybe jugak puan boleh mintak anak2 yg sampaikan hasrat tu. Kalau ikut post sblm ni, anak2 puan ada pergi rumah EX kan? Jadi mintak la sampai kan pesan bab aqiqah tu. Mana la tau maybe ayat dari mulut anak2 ni buat lembut hati dia nk mempercepatkan..

CikPuanMawar Publish time 19-8-2018 02:14 AM

Edited by CikPuanMawar at 22-8-2018 09:32 PM

BlackCarnival replied at 19-8-2018 01:48 AM
Salam

Maybe jugak puan boleh mintak anak2 yg sampaikan hasrat tu. Kalau ikut post sblm ni, anak2...

Waalaikumussalam..

Mmm..saya kenal EX saya mcm mane..saya tak rasa dia akan buat..tu yg saya nk buatkan..tapi saya plk tersilap tgk tarikh tutup..

Rasa ralat n sedih sgt..

BlackCarnival Publish time 19-8-2018 03:52 AM

CikPuanMawar replied at 19-8-2018 02:14 AM
Waalaikumussalam..

Mmm..saya kenal EX saya mcm mane..saya tak rasa dia akan buat..tu yg saya...

takpe la puan, mesti ada sebab kenapa Allah buat puan lupa tarikh tu. Kita hanya merancang, Dia yg tentukan. Jadi tak perlu nak stress tentang ni, aturan dia sempurna, in shaa Allah nanti akan selesai mungkin lebih baik dari apa yg puan rancang

CikPuanMawar Publish time 19-8-2018 08:21 AM

BlackCarnival replied at 19-8-2018 03:52 AM
takpe la puan, mesti ada sebab kenapa Allah buat puan lupa tarikh tu. Kita hanya merancang, Dia yg ...

Aamiin..harapnye mcm tu la..

nuryakmal Publish time 19-8-2018 08:49 AM

i guess kalau monthly your ex ada bagi bulanan anak u boleh simpan sikit utk akikah tahun depan or until duit cukup. regardless org duit banyak selera pun besar. so kadang terlupa bahagian anak yg sepatutnya. benda ni tak yah gaduh2 sebab penyelesaian secara rational tu ada. u cakap je dengan dia i simpan sikit duit ni utk akikah anak. so mintak dia jugak berniat mcm tu. supaya rezeki berkat dan anak pun ada sifat tu.

nolya Publish time 19-8-2018 08:58 AM

Ibadah aqiqah dn qurban adalah sunat muakkad dn bukan sesuatu yg wajib.Jika ex puan pernahmembayar 1/7 bahagian sbg aqiqah untuk anak, maka itu sudah memadai.

CikPuanMawar Publish time 19-8-2018 09:32 AM

nuryakmal replied at 19-8-2018 08:49 AM
i guess kalau monthly your ex ada bagi bulanan anak u boleh simpan sikit utk akikah tahun depan or u ...

Alhamdulillah..nafkah bulanan ank2 ok setakat ni..

Yg saya sedih sgt tu..sbb saya nak buat thn ni..tp tersalah tgk tarikh tutup..kenapa lalai sgt saya ni..

Nanti saya ikut cdgn puan tu supaya EX niat sama..terima kasih ye bagi cadangan..

CikPuanMawar Publish time 19-8-2018 09:47 AM

nolya replied at 19-8-2018 08:58 AM
Ibadah aqiqah dn qurban adalah sunat muakkad dn bukan sesuatu yg wajib.Jika ex puan pernahmembay ...

Utk anak lelaki ni..EX blum penah buat bhgn aqiqah lg..

Saya nak buatkan..tapi tersalah tgk tarikh tutup..tu yg sedih..

Nana_Man Publish time 19-8-2018 10:11 AM

CikPuanMawar replied at 19-8-2018 09:47 AM
Utk anak lelaki ni..EX blum penah buat bhgn aqiqah lg..

Saya nak buatkan..tapi tersalah tgk tar ...

Kalau buat ngan ngo/masjid/surau lain tak bole ke sis?

CikPuanMawar Publish time 19-8-2018 10:17 AM

Nana_Man replied at 19-8-2018 10:11 AM
Kalau buat ngan ngo/masjid/surau lain tak bole ke sis?

Dah last minute ni tak tau la ada lagi ke tak masjid/ surau yang bleh selit..

Hari ni saya try round la..kot2 ada masjid/ surau yg masih belum tutup..

Terima kasih ye tanye..tak teringat plk kat masjid/ surau..sbb rutin harian..pi keje/balik keje , amik ank blik skolah petang..tak lalu kat masjid/ surau..

Nana_Man Publish time 19-8-2018 10:42 AM

CikPuanMawar replied at 19-8-2018 10:17 AM
Dah last minute ni tak tau la ada lagi ke tak masjid/ surau yang bleh selit..

Hari ni saya try...

Insya allah ade lg sis. Kalau tkde pun, jgn sedih2. Sis bole cari yg buat bkn waktu raya korban. Anak pertama saya buat pun bkn waktu raya. Tapi kita buat kat indonesia, pasal sana ramai yg lg susah. Pihak penganjur antar gambar sbgi bukti.
Pages: [1] 2 3
View full version: Mohon pendapat..Aqiqah utk anak..