Travelo Publish time 23-7-2018 01:12 PM

pendapat tentang sistem suspenstion iaitu spring dan absober

Edited by Travelo at 23-7-2018 01:24 PM

saya nak tanya tentang suspension kereta ni.harap ada pakar disini yg dapat bantu.tq

saya nak pasang/tukar lower spring di kedua2 tayar belakang.soalannya,bahaya atau tidak bahaya jika saya tukar spring shj,tapi tidak tukar dengan absober sekali(just guna absorber asal).

satu soalan lagi,shock absober ada berapa jenis ya???

zulka Publish time 23-7-2018 02:31 PM

1. boleh aje takde masalahpun
2. absober ada 2 jenis, gas dgn minyak, beza dia gas keras sikit berbanding minyak..

Travelo Publish time 23-7-2018 02:44 PM

zulka replied at 23-7-2018 02:31 PM
1. boleh aje takde masalahpun
2. absober ada 2 jenis, gas dgn minyak, beza dia gas keras sikit berb ...
tentang soalan no.1 tu, saya imagine begini--> sebab lower spring tu pendek mungkin bila langgar speedbump,sprint tu akan terkeluar/trtanggal dari abs tu,brbanding spring asal yg tak akan tercabut sebab dia ngam2 dalam abs?

jawapan no.2 -->mana lagi praktikal ya?

zulka Publish time 23-7-2018 02:48 PM

Travelo replied at 23-7-2018 02:44 PM
tentang soalan no.1 tu, saya imagine begini--> sebab lower spring tu pendek mungkin bila langgar s ...

takdela tekeluar ke tetanggal ke...ok je
kalau nk lowerd better pakai gas punya, sedap skit, sebab sport spring ni rendah, so elok la pakai absober yg keras

Travelo Publish time 23-7-2018 02:55 PM

Edited by Travelo at 23-7-2018 02:58 PM

zulka replied at 23-7-2018 02:48 PM
takdela tekeluar ke tetanggal ke...ok je
kalau nk lowerd better pakai gas punya, sedap skit, seba ...
jadi maksudnya kena tukar dengan absorber sekali lah ye jika nak tukar lowered spring? kalau tukar springs shj and just guna absorber yg asal ia bahaya dan tak recommend? saya baru google,kereta saya guna oil abs dan bukan gas..

zulka Publish time 23-7-2018 03:00 PM

Travelo replied at 23-7-2018 02:55 PM
jadi maksudnya kena tukar dengan absorber sekali lah ye jika nak tukar lowered spring? kalau tukar ...

kalau taknak tukar pun takde masalah benda elok lagi...boleh je pakai cuma akn rasa lembut sikit la

Travelo Publish time 23-7-2018 03:03 PM

zulka replied at 23-7-2018 03:00 PM
kalau taknak tukar pun takde masalah benda elok lagi...boleh je pakai cuma akn rasa lembut sikit l ...

saya tak kisah lembut atau tak,cuma tentang keselamatan tu,sebab macam yg saya cakap tadi,saya imagine bila terlanggar bumper,kereta terlompat dan spring tercabut..?part tu yg saya ragu2 dan serba salah..

Travelo Publish time 23-7-2018 03:04 PM

Edited by Travelo at 23-7-2018 03:06 PM

ada pengalaman tak sesiapa yg mengalami perkara ini(harap2 tak ada lah seperti yg saya imagine iaitu spring tercabut semasa langgar bonggor)

zulka Publish time 23-7-2018 03:17 PM

Travelo replied at 23-7-2018 03:04 PM
ada pengalaman tak sesiapa yg mengalami perkara ini(harap2 tak ada lah seperti yg saya imagine iaitu ...

belum pernah terjadi

Dragonkings Publish time 1-8-2018 09:33 PM

Travelo replied at 23-7-2018 03:04 PM
ada pengalaman tak sesiapa yg mengalami perkara ini(harap2 tak ada lah seperti yg saya imagine iaitu ...

Tukar je....in sya allah tak jadi mcm ko imagine tu..betul dh ckp zulka tu.....aku dh tukar dlu...siap tukar masuk spring standard balik dh....bile umo makin tua...xnak dh keras2 lowed2 ni....jd mnyusah ke diri....hihi.....

rgv120 Publish time 29-8-2018 10:54 AM

tak galakkan tukar spring je , sebab bila spring dah rendah , absorber tu memang standard setting so bila spring rendah absorber kena terpaksa rendah juga, ni kalau spring sja rendah maka terpaksa absorber berada dalam tekanan berat / short , akhirnya rosak absorber ~ you kena tukar absorber juga nanti bila rosak~

absorber kalau original baik boleh masuik getah tinggi sma getah buffer so boleh je pakai lama lama ~
kalau adjustable biasa - kalau rosak terus buang tak boleh nak servis.
kalau gas type, biasa org lebih susah nak check leaking gas berbanding minyak type absorber.
suggestion just beli spring lebih besar kasar sikit - tahan berat penumpang.
kalau beli adjustable pun beli je spring lain lebih kasar besinya. -sedap bawa, tahan lama & berat.

zulka Publish time 29-8-2018 11:20 AM

rgv120 replied at 29-8-2018 10:54 AM
tak galakkan tukar spring je , sebab bila spring dah rendah , absorber tu memang standard setting so ...

adjustable rosak buang???? mana ko blajar ni, adjustable boleh service bro, mana ada org buang....
absober biasa tu ye pakai buang...

rgv120 Publish time 29-8-2018 11:44 AM

zulka replied at 29-8-2018 11:20 AM
adjustable rosak buang???? mana ko blajar ni, adjustable boleh service bro, mana ada org buang.... ...

bang, absorber adjustable juga ada yg tak boleh diservis punya ~ tu kena faham~kena tengok you org beli apa jenis adjustable dan harga dia...

biasa yg dpt di market malaysia ni , byk tengok minyak type dia org servis....gas kurang org servis....

rgv120 Publish time 29-8-2018 11:48 AM

lagi kalau nak servis pun hanya areaKL je yg ada servis macam tu ~ tu sebab org fikirkan jika nak pergi kl susah pula , panggil kedai hantar je kalau bagi adjustable mahal....
kalau murah punya org tak nak servis sebab kos dia boleh je beli yg lain brand baru....

paling murah local brand d2 ....
kalau nak beli pun brand common sahaja lebih senang nanti servis macam gab~

zulka Publish time 29-8-2018 11:52 AM

rgv120 replied at 29-8-2018 11:44 AM
bang, absorber adjustable juga ada yg tak boleh diservis punya ~ tu kena faham~kena tengok you or ...

kalau tak boleh sebis tu bukan adjustable namanya, tu absober biasa, bukan adjustable..selama aku jadi pomen bawah pokok tak penah jumpa adjustable yg tak boleh sebis...even absober biasa pun ada yg boleh sebis...depnend on what brand, what tools used by adjustable service ctre....sy ada 4 panel adjustable svc ctre kat kl....almost every week hantar adjustable customer utk sebis..... absober bodoh yg org buang2 tu pun boleh mod jadi adjustble kalau nak....dont refer to the basic semata mata....be creatif la kala nak kete sedap, setakat knowledge kau refer pada buku. pada google je tak cukup bro....exeprience n practical is more important

zulka Publish time 29-8-2018 11:53 AM

rgv120 replied at 29-8-2018 11:48 AM
lagi kalau nak servis pun hanya areaKL je yg ada servis macam tu ~ tu sebab org fikirkan jika nak...

D2 ke mines ke tak payah pakai la...sampah

rgv120 Publish time 29-8-2018 11:58 AM

tapi memang aku beli baru tahun ni je D2 adjustable , dia org bagi tau gas type tak boleh nak servis punya ~ harga 1900 campur mounting original thailand 110 seketul ~

ni pun dia org bagi tau punya ~ memang adjustable absorber tu bukan original.

rgv120 Publish time 29-8-2018 12:02 PM

dulu aku beli titan kena sampai damansara servis , leceh pula ...

lepas tu jual balik titan beli murah ingat kalau rosak just buang je ....

titan masa tu tanya tak ada org nak hantar pun~ agent kedai pun kerja balik brand common sja...

rgv120 Publish time 29-8-2018 12:06 PM

tapi hakikatnya brand d2 ni memang teruk lah~soft sgt ~ semacam original .... mungkin teruk lagi...
tapi murah lah~ lagi aku kena pakai spring kasar punya baru sedap sikit ~ kereta tak stabil lah jika dalam high speed mcm highway.

titan memang best tapi leceh sgt ~ org kl je suka ~ lain area baik pakai gab senang ~

rgv120 Publish time 29-8-2018 12:12 PM

kalau maintain je original lagi best sumbat je buffer pakai lama lama no problem lah~
nak tinggi masuk getah tebal settle.

kalau nak adjust tinggi rendah baik beli remote control kereta baik~
taiwan ada satu jenis remote punya price tak mahal mana pun~ bukan tu mahal mahal satu ketul besar absorber tu tapi just pasang dekat original absorber je .... adjustable tak dapat nak pasang.

baru je terkenal di seluruh dunia .... price tak mahal tapi boleh buat tinggi rendah.
malaysia ni hanya sabah ada org masuk import saja setakat ni.....

Pages: [1]
View full version: pendapat tentang sistem suspenstion iaitu spring dan absober