tengku_anggun00 Publish time 25-4-2018 12:46 PM

Dilema Mengambil Anak Angkat

Salam muka forum,

Usia perkahwinan baru 1 tahun lebih tetapi belum dikurniakan cahaya mata lagi. Alhamdulilah keluarga kedua-dua pihak tak pernah merungut tetapi jauh di hati alangkah gembiranya memiliki anak sendiri. Suami lewat 30an dan aku awai 30an, suami sangat menyukai kanak-kanak. Kadang-kdang kecian plak tengok suami, sampaikan setiap kali datang period aku dah tak sanggup nak maklum dekat suami, takut suami kecewa lagi. Hujung tahun lepas, suami ada cakapdalam tempoh 3 tahun ini kalau masih tiada rezeki, suami nak ambik anak angkat. Bukanlah aku tak suka, cuma terdetik di hati ini, bolehkah aku sepenuhnya ikhlas menjaga anak yang bukan dari darah daging aku sendiri. Takut aku abaikan anak tu sahaja. Semalam aku ada terbaca fb messenger suami, dia bertanya berkenaan anak angkat dengan seseorang. Aku rasa macam masih awal lagi nak ambik anak angkat, kami belum usaha apa-apa lagi. Tak pernah ambik apa-apa ubat membantu mengandung, belum ke klinik untuk pemeriksaan kesuburuan.....mungkin suami fikir usia menghampiri 40 tetapi masih belum dikurniakan anak menjadi isu. Aku tak nak suami kecewa dalam masa yang sama aku belum bersedia mengambil anak angkat lagi.

norasmin Publish time 25-4-2018 12:55 PM

assalamualaikum sis..

in shaa Allah nnti ade rezeki sis dan suami.bykkan bersabar k :)

prettyuglybabe Publish time 25-4-2018 01:50 PM

suggest la kat suami untuk pergi pakar check..

grizz Publish time 25-4-2018 01:51 PM

ajak la suami cek kt hosp dlu..
xpon try berurut dlu ke..
byk lg alternatif len..

manehnya Publish time 25-4-2018 03:26 PM

ala baru setaun...

tp anak angkt pun x pe, niatkan demi allah

yprat Publish time 25-4-2018 03:44 PM

lol, baru setahun kahwin xde anak pon dah bising, apahal ngan jantan ko tuh. Adik aku sendiri kahwin dah 5 taun x dpt2 lagi anak relek je, deorang try aje x putus asa. Suruh laki hang tuh bersabar dan sentiasa mencuba, kalau nak cepat sgt jumpa doktor buat pemeriksaan, tgk kenapa, ntah2 laki hang tuh mandul.

Anak angkat takkan sama seperti anak kandung, aku cadangkan jgn amik, nanti tetibe dpt anak betul kang anak angkat dibiarkan macam sampah, habis madu sepah dibuang.

Oroi8887 Publish time 25-4-2018 04:12 PM

Tt ajak la suami bincang. Ajak dia pegi jumpa doctor. Kot la ada masalah ke antara korang. Lepas tu buat la iui. Tgk doc cakap apa. Jangan la terburu-buru. Setahun tu bukan la tempoh yg lama sgt. Baru lg tu.

sarahmirza Publish time 25-4-2018 04:31 PM

Mungkin tanpa pengetahuan TT, suami dia dah check dgn doktor dan keputusannya dia mandul?
Sebab tu baru setahun kahwin takde anak dah riuh nak cari anak angkat....

I buat tuduhan melulu je..

Kalau TT rasa diri tak boleh lagi nak ikhlas pelihara anak angkat, baik terus terang aje pada suami.

gujiwa Publish time 25-4-2018 04:50 PM

i bace kat mane ntah.. 6 bulan TTC kalau takde pape boleh rujuk ke KK..

banyak juga kaedah lain..

BBT, kira cycle.. pape pun kena juga usaha la..
but 1 tahun mcm awal je amik anak angkat tapi kalau u both ready takde masalah pun..

penmerah Publish time 25-4-2018 05:36 PM

kesian TT dan suami
mesti stress kalau pasangan kita beria2 dan berharap sangat

pada pendapat saya, dari ambil anak angkat baik guna duit tu buat treatment
sbbnya selalu baca amek anak angkat pun kene bayar ibunya ribu2
duit tu buat treatment lagi bagus

saya sendiri sudah 12 tahun
alhamdulillah tiada desakan dari pasangan
dan kami sendiri redho sahaja and thankful to Allah for all His blessing

pernah tgk citer omputih ni lupa tajuk apa
tapi ayat dia lebih kurang 'please enjoy and appreciate what you are having now rather than regretting what you dont have'

yokoono Publish time 25-4-2018 05:47 PM

Abg I ambik anak angkat. After 3 years, wife dia tetiba pregnant tnpa menjalani sebarang rawatan kesuburan. Last year SIL i da bersalin zuriat dorg sendiri, namun dorg x pernah abaikan anak angkat dorg malah syg mcm darah daging dorang sndiri.

Bg I, xsalah pun u adopt bb.

ladybugz Publish time 25-4-2018 05:56 PM

Sebenarnya kita kene kembali kepada tujuan asal kehidupan ni iaitu nak dapatkan syurga redha Allah. Suami anak kerja atau ape shj rezeki kita ada setkan supaya menjadi perkara yg mendekatkan lagi padaNya.

So dlm isu u ni, berkenaan anak angkat u rase u belum bersedia mungkin ade hikmahnya. Usaha nak dptkan anak tu pun dapat pahala yg byk jika niat kerana Allah insya Allah. Apepun buat solat istikharah n mintak supaya Allah tunjukkan jalan yg terbaik utk kita lebih dekat dgn Allah.

Apepun perancangan Allah yg terbaik. Allah lebih tahu ape yg terbaik. Jika dikurniakan anak angkat pun ianya adalah satu anugerah dan bukan semua org diberikan peluang utk menjaga amanah Allah. Lahir sendiri atau anak angkat keduanya dicipta oleh Allah dan diberikan pada kita sebagai satu amanah utk membesarkannya sebaik mungkin. Konsepnya sama shj.

Moga Allah berikan jalan yg terbaik kepd TT n suami. In shaa Allah. Dia lah sebaik2 perancang.

faraway1 Publish time 25-4-2018 11:36 PM

mungkin suami you risau sebab dia lewat 30 an,
so dia ingat peluang dia sudah tipis untuk buat you pregnant?

tengku_anggun00 Publish time 25-4-2018 11:59 PM

norasmin replied at 25-4-2018 12:55 PM
assalamualaikum sis..

in shaa Allah nnti ade rezeki sis dan suami.bykkan bersabar k

Wsalam...insyallah itu yg di nanty kn...aminnnn

tengku_anggun00 Publish time 26-4-2018 12:00 AM

prettyuglybabe replied at 25-4-2018 01:50 PM
suggest la kat suami untuk pergi pakar check..

Ada juga suggest, suami mcm +ve nak pergi jg...

tengku_anggun00 Publish time 26-4-2018 12:02 AM

grizz replied at 25-4-2018 01:51 PM
ajak la suami cek kt hosp dlu..
xpon try berurut dlu ke..
byk lg alternatif len..

Urut penah skali tp mcik tu myeramkan...first & last pergi...slalu dengar cite tukang urut tinggai benda x elok...fobia sket..

tengku_anggun00 Publish time 26-4-2018 12:03 AM

manehnya replied at 25-4-2018 03:26 PM
ala baru setaun...

tp anak angkt pun x pe, niatkan demi allah

Hati tt x kuat lg nak ambik anak angkat...

tengku_anggun00 Publish time 26-4-2018 12:05 AM

yprat replied at 25-4-2018 03:44 PM
lol, baru setahun kahwin xde anak pon dah bising, apahal ngan jantan ko tuh. Adik aku sendiri kahwin ...

Insyallah dlm plan nk ceck ksuburan dua2 skali...Tu laaa, tkut aniaya ank tuuu sj...

tengku_anggun00 Publish time 26-4-2018 12:06 AM

Oroi8887 replied at 25-4-2018 04:12 PM
Tt ajak la suami bincang. Ajak dia pegi jumpa doctor. Kot la ada masalah ke antara korang. Lepas tu...

Stahun rsa bru tp mnunggu cahaya mata rsa mcm dh btahun2 sudah...tu laa perasaan yg rsa...

tengku_anggun00 Publish time 26-4-2018 12:07 AM

gujiwa replied at 25-4-2018 04:50 PM
i bace kat mane ntah.. 6 bulan TTC kalau takde pape boleh rujuk ke KK..

banyak juga kaedah lain. ...

KK tu apa sis?
Pages: [1] 2
View full version: Dilema Mengambil Anak Angkat