True-X Publish time 4-8-2016 10:46 PM

Nenek dah nyanyuk atau ade mende lain?

salam

nenek aku dah hampir 90 tahun.... alhamdulillah masih tegak berdiri.. x bongkok pon... cuma biaselah dah tua2 ni kesihatan surut... ade darah tinggi dan batu karang.... yg lain2 masih ok.. infact dia lagi sihat dari mak aku.

.. dia pon dah start lupa2... normal la kan dah nak 90 dah pon... tapi problemnya... semakin hari semakin teruk.// dan skrg senang naik hangin.... memula dulu dia kata ade org curi duit dia... dan org yg curik tuh adelah mak aku.... lepas tuh dia kata kain baju dia kene curik... yg curi tuh mak aku jugak....:L

bila aku cakap "tuh dlm almari semua baju nenek".. dia kata bukan... tuh semua baju org lain.. mak aku gantikan... teruk merajuknya... sampai tak nak makan

2 hari lepas paling dasat... dai sepahkans atu bilik.. dia cakap katil tuh pon bukan dia punnya... tilam pon .. bantal.. meja solek... tv semua bukan dia punya... semua mak aku dah panggil lori suruh amik... danmak aku gantikan dengan barang yg lain...:mad::mad::mad:..

aiyo... teruk dia menjerit mengamuk.... aku rase gerammm je... kesian mak aku... jadi sasaran... mak aku tuh nak berjalan pon dah x larat.. baru je keluar wad sebab masalah jantung dan paru2..... lagi nenek aku kata mak aku hangkut barang2 dia...huhuhu

mak aku cakap... saka nenek aku dah datang.. tuh meroyan semacam... benci ngan org/..... suruh bawak berubat traditional ke melaka.....

really?... bg aku nyanyuk je ni... bukan kene sampuk ke hape ke....

any advise/story to share? tq in advance

siputsedut Publish time 4-8-2016 11:51 PM

Alzheimer?bwk spital la sis.utk diagnosis

Levespa Publish time 5-8-2016 01:06 AM

Edited by Levespa at 5-8-2016 01:07 AM

so sorry about your granny, memang tanda2 alzheimer tu.. banyak pesen nyanyuk ni, ada yg effect emosi jadi tak menentu, ada yg lupa benda baru tapi yg lama2 ingat je, ada yg tak cam org, ada yg delusional cakap mengarut2 termasuklah tuduh org curi barang dia.. Memang betul yg nenek u tuduh your mom ambik barang dia tu adalah salah satu simptom nyanyuk.. bawak nenek gi jumpa pakar lah ya.. ada ubat utk slow down the brain's degeneration

terma2nkondisi2 Publish time 5-8-2016 02:02 AM

umur dah 90.. kemungkinan besar mental disorder.. sepertimana org2 kat atas aku ni cadangkan, bawak gi spital jumpa pakar sebelum masalah jadi lagi teruk

Emperor95 Publish time 5-8-2016 05:43 PM

bersetuju dengan komen2 orang diatas.

prettyuglybabe Publish time 5-8-2016 05:47 PM

pada orang moden, memang kita anggap nyanyuk..
tapi jangan lupa..
orang dulu-dulu memang ramai membela..
so terpulang nak percaya yang mana..

alagapass Publish time 5-8-2016 09:51 PM

Hmm, nenek ak penah jadi gini.... Hmmmmm...Saba tt, time ni mang menduga, kena sabar byk..hmm

zuri154 Publish time 6-8-2016 05:49 AM

prettyuglybabe replied at 5-8-2016 05:47 PM
pada orang moden, memang kita anggap nyanyuk..
tapi jangan lupa..
orang dulu-dulu memang ramai mem ...

apa kaitan membela dgn perangai nenek TT yg tuduh mak TT mencuri? errr tak faham...

mannak3.8 Publish time 6-8-2016 06:31 AM

Kita nantikan ROBINNNNNN masuk kongsi dgn kita Akan doa doa yang dgn izinNYA dapat menghindarkan kita dari kondisi dementia, Yang lazimnya begitu sinonim dgn keadaan usia Yang sudah lanjut......usia usiaemas.....

Dan antara perkara yang boleh Kita amalkan dan budayakan dalam diri kita untuk juga dgn izinNYA menjauhkan atau menghindarkan keadaan nyanyok ini dari hinggapidalam diri Kita adalah dgn berzikir, dan banyakkan atau rajin kan diri membaca al quran..secara kerap.....

513172 Publish time 6-8-2016 09:38 AM

90 tahun mmg biasa kalau dr cek pon akan ckp alzheimer, dementia,, adik beradik sakit tua la..jg org tua mmg kene byk sabar sebab tu pahala tgi..kadang2 drg depress pon bole jd camtu jugak..bersaba la..

green~tea Publish time 6-8-2016 10:28 AM

Edited by green~tea at 6-8-2016 10:30 AM

Get it checked laa laling.. Senang je pun, buat appoiintment dengan geriatrician dekat spital private... Kalo spital gomen makan bulan2 diagnosis dia.. Kalo spital swasta, dalam 1-2 minggu aje.. Dia akan buat ct scan utk check otak (brain mass) ada mengecut ke tidak...

Mcm my MIL, mula2 kitorang suspek alzheimer.. Lepas CTScan, doc ckp bukan alzheimer, tp nyanyuk biasa yg berpunca dari depression & mental (ada faktor luar kata doc, maybe saka etc)

Lepas diagnose tu baru dpt bg ubat yang betul... Alzheimer ada ubat dia sendiri, utk slow down proses pengecutan otak tu... Mcm my MIL case, dr prescribe ubat tidur & ubat penenang

green~tea Publish time 6-8-2016 10:32 AM

zuri154 replied at 6-8-2016 05:49 AM
apa kaitan membela dgn perangai nenek TT yg tuduh mak TT mencuri? errr tak faham...

Biasanya yang kes camni bukan dia tuduh saja2.. Tp more to berhalusinasi.. Diorang nampak benda lain & dengar bisikan2 lain.. Sbb tu jadi tuduh2 camtu.. Cuba bawak berubat dgnn ustaz ke doctor geriatrician tu ke, asal dpt jumpa kaedah buat dia tenang & stop halucination

prettyuglybabe Publish time 6-8-2016 10:56 AM

zuri154 replied at 6-8-2016 05:49 AM

aku komen bukan berdasarkan cerita curi mencuri..
aku komen tang komen mak dia yg cakap saka neneknya bla bla bla tapi takde sorang pun percaya saka..

mokcikKSKB Publish time 6-8-2016 10:35 PM

Dua kemungkinan je sis..senile@nyanyuk dan schizophrenic atau gila... Percayalah..pergi jumpa doc confirmkan. Pernah jd kat sedara aku..mula2 ingatkan senile atau alzheimer..sekali gila kau...dah 60++ baru nk gila...

terma2nkondisi2 Publish time 7-8-2016 07:01 AM

prettyuglybabe replied at 6-8-2016 10:56 AM
aku komen bukan berdasarkan cerita curi mencuri..
aku komen tang komen mak dia yg cakap saka nene ...

camnenak tau yg tu btul2 saka?

selain melayu, kaum lain ada gak ke saka2 ni?..

prettyuglybabe Publish time 7-8-2016 07:56 PM

terma2nkondisi2 replied at 7-8-2016 07:01 AM
camnenak tau yg tu btul2 saka?

selain melayu, kaum lain ada gak ke saka2 ni?..

tu kena la selidik kata-kata mak tt pasal saka..
mungkin mak tt tau sejarah keluarga..
tu pasal dia kata saka..
kaum mana-mana pun ada je ilmu hitam ni..

Lagubestbest Publish time 7-8-2016 10:03 PM

Nenek stress kot hidup too empty. Bawak2 la dia vaccay sebulan sekali g pasar seminggu sekali jalan2 kedai2 sekitar rumah dua tiga hari sekali surau/masjid tiap2 maghrib.

hipopotamus Publish time 8-8-2016 11:22 AM

Setuju dengan komen-komen semua.
Tapi nak share MIL betau kawan-kawan dia share bila jaga orang tua, selain dari penyakit macam tu, dorg buat perangai sebab xnak kalau dorg dah pegi, ahli keluarga yang lain akan sedih sangat-sangat.
Konon nak jauhkan diri gitu. Tu orang yang share dari experience dia lah.
Maaf kalau salah.

caramellatte Publish time 8-8-2016 02:24 PM

Aku rasa yang ni lebih kepada nyanyuk je.
Family aku dulu pun masa nenek mula2 nyanyuk, hazabbb nak layan perangai dia.
Tapi, dah nenek sendiri, layan kan je lah.
Lama juga dia nyanyuk sebelum meninggal.
Alfatihah nenek ku..

Miamorrr Publish time 9-8-2016 12:03 PM

hipopotamus replied at 8-8-2016 11:22 AM
Setuju dengan komen-komen semua.
Tapi nak share MIL betau kawan-kawan dia share bila jaga orang tu ...

Betul, ayah aku pun pernah kata gitu sebab org tua selalunya taknak org yg jaga depa ni sedih sangat bila depa dah takdak.
Pages: [1] 2
View full version: Nenek dah nyanyuk atau ade mende lain?